Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι απλά γαματο, τι να σου πω; Όλα αυτά που λες δε με αγγίζουν ούτε εμένα ούτε τα άπειρα fanboys του 7 :P

 

Όπως λες κι εσύ υπάρχει εμμονή, αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να εξηγηθεί με τη λογική, απλά έτσι είναι.

 

Εγώ δε θα συζητήσω γιατί μου αρέσει περισσότερο το 7, μου αρέσει και μετά από τόσα χρόνια μόνο αυτό που έχει μείνει.

Τα υπόλοιπα σχεδόν τα έχω ξεχάσει ενώ το 7 το θυμάμαι ακόμα απ'έξω.

 

Δε ξέρω πώς κατάφεραν να μας το χαράξουν έτσι μες στο μυαλό μας, αλλά το κατάφεραν για αυτό υπάρχει και αυτή η τρέλα και θα συνεχίσει να υπάρχει

 

ΥΓ πάω να κάνω ντους και θα βάλω σε loop το one winged angel στο αδιάβροχο κινητό μου :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 7 μπορεί να μην είναι το χειρότερο όλων, αλλά σίγουρα έχει χειρότερο love story από το FFVIII (δεκτή η διόρθωση όπως βλέπεις :P), χειρότερη ανάπτυξη χαρακτήρων από το FFV , χειρότερο σενάριο από τα FFIV και FFVI και σίγουρα χειρότερο setting από το FFX( το οποίο FFX έχει με διαφορά το καλύτερο σύστημα ανάπτυξης χαρακτήρα από όλα τα FF μαζί, κατά την ταπεινή μου άποψη).

 

Επίσης, ο Cloud δεν είναι ούτε ο μισός άντρας από τον Zidane του FFIX.

 

Και βασικά ποτέ μου δεν κατάλαβα αυτή την εμμονή με το FFVII. Εντάξει, έχει τον Sephiroth, από εκεί και πέρα όμως; Σε ποιόν τομέα υπερτέρει σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο FF;

Ελα ρε man, τωρα το χειρότερο το 7? Απο οοοολα τα FF το χειρότερο.. Το 7??? :P Καθαρα δικη σου αποψη και σεβαστη, αλλα το 99% απo αυτους που εχουν παιξει τα FF θα διαφωνούσαν μαζι σου καθετα. Εκτος βεβαια οτι ειναι στο Top 10 of Best game ever. Δεν ξερω αν το ειχες παιξει οταν ειχε πρωτοβγει, αλλα αν επαιξες τα τελευταία χρονια, ισως λογικο που δεν εχει χαραχτει και σε σενα η αξεχαστη εμπειρια που ειχαμε ολοι τοτε.. Φιλικα παντα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ελα ρε man, τωρα το χειρότερο το 7? Απο οοοολα τα FF το χειρότερο.. Το 7??? :P Καθαρα δικη σου αποψη και σεβαστη, αλλα το 99% απo αυτους που εχουν παιξει τα FF θα διαφωνούσαν μαζι σου καθετα. Εκτος βεβαια οτι ειναι στο Top 10 of Best game ever. Δεν ξερω αν το ειχες παιξει οταν ειχε πρωτοβγει, αλλα αν επαιξες τα τελευταία χρονια, ισως λογικο που δεν εχει χαραχτει και σε σενα η αξεχαστη εμπειρια που ειχαμε ολοι τοτε.. Φιλικα παντα

 

Ακριβώς. Το είχα παίξει όταν είχε πρωτοβγεί. Με μια μικρή λεπτομέρεια όμως: δεν ήταν το πρώτο που είχα παίξει. Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να είχε παίξει το 4, το 5 και το 6 και να εντυπωσιάστηκε από το 7. Είχες παίξει το 4 πριν το 7; Αν είχες παίξει με τον Cecil δεν γίνεται να εντυπωσιάστηκες από τον φλούφλη τον Cloud. Αν είχες δακρύσει με την ιστορία της Terra τα γεγονότα του FF7 θα σε άφηναν παγερά αδιάφορο. Αν είχες βιώσει το job system του (γιατί για την εποχή του ήταν βίωμα αυτό το έπος) του FF5 θα γέλαγες με τα Materia του FF7 (βέβαια το 5 βγήκε μετά το 7 στα μέρη μας, αλλά το επιχείρημα παραμένει).

 

Φυσικά μπορεί να είχες παίξει τα τρία προηγούμενα FF και απλά να κάνω λάθος, αλλά το FF7 είναι ο ορισμός του υπερεκτιμημένου παιχνιδιού imho. Κατά βάση για δύο λόγους: ένας ήταν τα γραφικά που ήταν όντως γαμάουα για την εποχή και το δεύτερος ήταν το hype που έκανε η Square για να δικαιολογήσει την απουσία της από το N64. Κατά τ' άλλα δέχομαι το να εντυπωσιάστηκε κάποιος από το FF7 αν ήταν το πρώτο FF που είχε παίξει ή το πρώτο j-rpg που είχε παίξει και τώρα το αναπολεί με νοσταλγία. Αντικειμενικά όμως, από όποια σκοπιά και αν το εξετάσουμε και απολύτως μη συναισθηματικά, το FF7 είναι το χειρότερο από τα FF.

 

Αν πιστεύεις κάτι διαφορετικό, θα χαρώ πολύ να ακούσω επιχειρήματα. Γιατί το FF7 είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα FF;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DDU..

 

To εκανα αλλα παλι με το downgrade στους οδηγους κανει τα ιδια. Το θεμα ειναι οτι δουλευε απροβληματιστα με τους τελευταιους προσφατους και αρχισε να το κανει ξαφνικα αφου ειχα παιξει αρκετες ωρες. Εως τωρα εχω δοκιμασει 244.60, 244.48, 244.11 και το προβλημα συνεχιζει. Η απεγκατασταση εγινε με το προγραμμα που ανεφερες. Το παραξενο ειναι οτι καθε φορα που βγαινουν νεοι οδηγοι μπαινουν αμεσως στο συστημα μου, αρα ολους τους παραπανω τους εχω δοκιμασει στο παρελθον απροβληματιστα. Η καρτα μου ειναι η 760gtx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απενεργοποιήσεις τις αυτόματες αναβαθμίσεις, με ποια έκδοση του DDU το έκανες ; Η τελευταία είναι η 13.5.1.1, γενικά πάντως δεν φταίνε οι οδηγοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απενεργοποιήσεις τις αυτόματες αναβαθμίσεις, με ποια έκδοση του DDU το έκανες ; Η τελευταία είναι η 13.5.1.1, γενικά πάντως δεν φταίνε οι οδηγοί.

 

H εκδοση μου ειναι η 13.5.1.0. Παω να δοκιμασω και με την πιο προσφατη αλλα δεν πιστευω να αλλαξει κατι. Τσεκαρα τους πορους του συστηματος οταν αργει ενα game με alt-tab αλλα δεν ζοριζεται κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Physics-based Platformer “Momentum” Gets Kickstarter Campaign, Public Demo Available For Download

H εκδοση μου ειναι η 13.5.1.0. Παω να δοκιμασω και με την πιο προσφατη αλλα δεν πιστευω να αλλαξει κατι. Τσεκαρα τους πορους του συστηματος οταν αργει ενα game με alt-tab αλλα δεν ζοριζεται κατι.

Δοκίμασε παλιότερους οδηγούς τότε, αλλιώς ρίξε ένα γενικό format, αν εξακολουθείς να έχεις θέμα τότε μάλλον η κάρτα σε αφήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Physics-based Platformer “Momentum” Gets Kickstarter Campaign, Public Demo Available For Download

Δοκίμασε παλιότερους οδηγούς τότε, αλλιώς ρίξε ένα γενικό format, αν εξακολουθείς να έχεις θέμα τότε μάλλον η κάρτα σε αφήνει.

 

Ολα καλα τελικα! Ψαχνωντας βρηκα μια λυση και ειμαι τυχερος γιατι ο τιτλος δεν σχετιζεται ακριβως  με το προβλημα που περιεγραψα, ομως συνεβαινε και σε μενα. 

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1651132/black-screen-installing-latest-driver-asus-nvidia-geforce-gtx-660-windows.html

 

Εγκατεστησα τους οδηγους της GPU του επεξεργαστη μου (Intel HD Graphics 4600) αφου εβγαλα τη καρτα και μπηκα σε safe mode και ολα δουλεψαν παλι οπως πρεπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αυτό ξεκίνησε σα γενικό θέμα για συζήτηση (και ποτέ δε βρήκε ουσιαστικά το ρυθμό του) ας κάνω μια απόπειρα.

 

Μήπως τελικά το PC gaming δεν τα πηγαίνει καλά?

 

Και να θυμήσω πως ήμουν πάντα από αυτούς που υποστήριζαν πως καθαρά από πλευράς εξελίξεων, δημιουργικότητας και καινοτομίας (συν απτά αποτελέσματα) το PC είναι σταθερά μπροστά από τις κονσόλες εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον.

 

Ο λόγος είναι η ΚΑΚΙΣΤΗ και πλήρως εσκεμμένη κακή χρήση του διαθέσιμου hardware από τους developers, επειδή οι τεχνικές δυνατότητες των PS4 και One είναι της πλάκας. Αφ'ενός δεν έχουν χρόνο (και λόγω πίεσης από MS- Sony) να κάνουν optimization, από την άλλη πρέπει να προωθηθεί hardware, και καταλήγουμε με πολύ κακά ports και πολλά βήματα προς τα πίσω, ειδικά καθώς βασίζονται στην ωμή ισχύ των μηχανημάτων. Κοινώς, ο κώδικας που βλέπουμε είναι όλο και χειρότερος και άρα υπάρχει εκφυλισμός της όλης διαδικασίας, αντί να υπάρχουν δείγματα πως πάμε μπροστά.

 

Πόσο άσχημη είναι κατά τη γνώμη σας η επίδραση αυτού του bottleneck, που πάντα υπήρχε αλλά τώρα είναι όλο και πιο εμφανές? Γεννά ουσιαστικό πρόβλημα στο PC gaming?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικο προβλημα δεν νομιζω γιατι αλλου ειναι τα λεφτα στο pc gaming οχι στα console ports απλα ισως δεν εχει τοσο νοημα να επενδύεις σε τουμπανα pc αν ειναι να τρως το κακιστο port στη μαπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ω θεοί...

 

Με 20 ευρώ βγαίνουν κάθε τόσο στο GoG όλα τα Black Isle games μαζί πακέτο. Τα παλιά παιχνίδια μαζί με τα αντίστοιχα mods προσφέρουν πιο μεστή εμπειρία από τις enhanced editions, κατά την άποψή μου.

 

http://www.gog.com/promo/big_fall_hasbro_bundle_121114

 

Απλά και μόνο για να δουν οι fans των EE το μέγεθος της κλοπής. 17 ευρώ για 2000 ώρες game time ξέρω 'γω, χωρίς να υπολογίζω καν τα άπειρα fanmade mods μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...