Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω αυτή τη χαζαμάρα που λέτε μερικοί, ότι αν έβγαινε Crysis push-αρισμένο τώρα θα 'θελε τέρας PC που θα είχαν ελάχιστοι.Ναι και ; Γι' αυτό υπάρχουν τα graphics options, δεν το κατάλαβα δηλαδή ; Πρέπει αυτός που έσκασε 2 κατοστάρικα μόνο, να βλέπει τα ίδια με αυτόν που έσκασε 5 και 10 ; Άμα θες eye-candy, θα τα σκάσεις.Είναι απλό, τώρα με τα console ports αυτός που παίρνει μια μεσαία καρτούλα με 2 κατοστάρικα, βλέπει τα ίδια ακριβώς με μένα που έδωσα 4 κατοστάρικα, με την μόνη διαφορά ότι εγώ το παίζω λίγο πιο ομαλά.Χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι με λίγα λόγια, ενώ στις εποχές Crysis 1 και πίσω, αυτός που έδινε 2 κατοστάρικα έπαιζε με Medium settings και έλεγε και ευχαριστώ, αυτός που έσκαγε 500-600 έβαζε Very High/Ultra και έβλεπε άλλο παιχνίδι.Αυτό είναι το σωστό και όχι η τωρινή κατάντια.

Καλυτερα που ειναι ετσι.Ειδα και αυτους που τρεξανε και σκασανε το 1000ρικο για Titan και 7990,βγηκε μετα η 780 και 780ti και τρεχανε να σκοτωσουν τις καρτες μεχρι και το 1/3 της αξιας τους.... Και ναι ενας ο οποιος σκαει 200περιπου ευρω για μια R9 280 απαιτει και με το δικιο του να παιζει τα παιχνιδια που εχουν βγει στα High σε σχεση με ενα που εδωσε 400ευρω για την R9 290,για 1080p παντα.Αυτος ο οποιος εχει λεφτα για πεταμα(γιατι μονο ετσι μπορω να δικαιολογησω το να δωσεις τοσα χρηματα απλα για καρτα γραφικων ειδικα στις εποχες μας)θα παει στο καλυτερο,δηλαδη σε 4κ monitor και 2x980..Αυτο ελειπε να πρεπει να δωσουμε μια περιουσια για να παιξουμε τα παιχνιδια οπως πρεπει σε 1080p..Αρκετα μας κοροιδευουν οι εταιριες με κατι οτι να ναι πολιτικες(βλεπε 770 στα 400ευρω οταν βγηκε και μετα απο ενα χρονο να βγαινουν παιχνιδια που να τρωει ακυρο λογω Vram,μιας απο τα ιδια και στις 780 και 780ti με παραδειγματα τυπου Mordor,evil within Κλπ).

 

Γιαυτο αλλωστε και εγινε και χαμος με την κυκλοφορια καρτων οπως R9 290 στις αρχες σε σχεση με 290x και 970 τωρα σε σχεση με 980.Γιατι πολυ απλα ο κοσμος βλεπει οτι μπορει να γλυτωσει αρκετα χρηματα,καθως ηδη τα 380ευρω την 970 ειναι παρα πολλα χρηματα για την εποχη μας για καρτα γραφικων.

 

Εδω καλα καλα ολοι δεν εχουν καν 1080p Monitor με βαση την ερευνα του Steam http://store.steampowered.com/hwsurveyγιατι λοιπον να σε αναγκαζει να δωσεις ενα σκασμο χρηματα για καρτα γραφικων για να ευχαριστηθεις τα παιχνιδια περισσοτερο απο οτι στις κονσολες?????

 

Η κατασταση ειναι απλα οπως την ανεφερε ο Qsis παραπανω Gameplay>γραφικων,και αν ειναι δυνατον να συνδιασουν και καλυτερα γραφικα ακομα καλυτερα.Ηδη ειμαστε τυχεροι που εχουν επιπλεον ρυθμισεις στα παιχνιδια και τα αγοραζουμε αρκετα φθηνοτερα σε σχεση με τις κονσολες,ε μην ειμαστε τοσο αχαριστοι....

σου άρεσε δηλαδή σαν παιχνίδι το c3 ; (το ryse το βγάζω από τη κουβέντα δεν είναι καν παιχνίδι για μένα αυτό το αίσχος)

εμένα με απογοήτευσε ένα παιχνίδι των 4-5 ωρών που πέρα από τα γραφικά και μερικές (αλλά λίγες) καλές ιδέες φάνηκε πόσο βιαστικά έγινε 

 

το c1 δεν έχω πει ποτέ ότι δεν ήταν καλό παιχνίδι, ίσα ίσα που το hype που δημιούργησε μας έκανε να περιμένουμε φοβερά πράγματα στη συνέχεια, αντί αυτού πήραμε δύο μέτρια στη καλύτερη sequel.

 

προτιμώ λίγο (ή πολύ αν θες, αλλά τουλάχιστον αξιοπρεπή) χειρότερα γραφικά αλλά να το ευχαριστιέμαι (βλέπε fc ακόμα και το 4 παρά τα θέματά του ή το metro) , παρά να έχω γραφικάρες σε ένα παιχνίδι που κατά βάθος είναι benchmark 

 

το τέλειο είναι να έχεις γραφικά μαζί με καλό gameplay, αλλά αν είναι να διαλέξω προτιμώ να έχω τουλάχιστον καλό gameplay ακόμα και το παιχνίδι έχει "last gen" γραφικά 

 

περιμένω πώς και πώς να παίξω gta v, γιατί ξέρω ότι παρόλο που δε θα έχει τα κορυφαία γραφικά που έχω δει σε open world (ειδικά μετά το unity το θεωρώ απίθανο) θα διασκεδάσω απίστευτα με το gameplay του και θα ασχοληθώ πολλές ώρες μαζί του, ακόμα και αν τα γραφικά του είναι απλά καλά

Τελος υπαρχει και η αλλη λογικη οτι δηλαδη τι να την κανω την καλη καρτα γραφικων οταν δεν μου χρειαζεται για τα παιχνιδια που παιζω περισσοτερο βλεπε πχ περυσι http://caas.raptr.com/the-raptr-awards-most-played-games-of-2013. Οι περισσοτεροι το βλεπουν και απο την λογικη οτι ''σιγα μην παω να σκασω ενα καρο λεφτα για να παιξω το ταδε Fps που θα μου παρει γυρω στις 15ωρες συνολικα και μετα θα καθεται και θα μαζευει σκονη''..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Fulgore, ότι να 'ναι λες..Έφαγες πολλά μελομακάρονα μάλλον :) Εγώ δεν είπα να μην παίζει αξιοπρεπώς αυτός που έδωσε 2 κατοστάρικα, αλλά σίγουρα δεν πρέπει να έχει την απαίτηση να παίζει Ultra με 60 frames.Το Ultra θα πρέπει να 'ναι γι' αυτόν που τα σκάει χοντρά, όπως ήταν πριν κάποια χρόνια δηλαδή και ξαφνικά άλλαξε το σκηνικό λόγω του καρκίνου που λέγεται console ports.Επίσης, για την 780 μην λες πολλά γιατί θα πεταχτεί ο Kyriakos και θα λέει τα δικά του πάλι :P Την μεγαλύτερη κοροϊδία την έφαγαν όσοι έσκασαν 1000 για Titan και 650 για 780Ti, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.Άλλο λέω εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulgore, ότι να 'ναι λες..Έφαγες πολλά μελομακάρονα μάλλον :) Εγώ δεν είπα να μην παίζει αξιοπρεπώς αυτός που έδωσε 2 κατοστάρικα, αλλά σίγουρα δεν πρέπει να έχει την απαίτηση να παίζει Ultra με 60 frames.Το Ultra θα πρέπει να 'ναι γι' αυτόν που τα σκάει χοντρά, όπως ήταν πριν κάποια χρόνια δηλαδή και ξαφνικά άλλαξε το σκηνικό λόγω του καρκίνου που λέγεται console ports.Επίσης, για την 780 μην λες πολλά γιατί θα πεταχτεί ο Kyriakos και θα λέει τα δικά του πάλι :P Την μεγαλύτερη κοροϊδία την έφαγαν όσοι έσκασαν 1000 για Titan και 650 για 780Ti, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.Άλλο λέω εγώ.

Ωπα μισο.Δεν νομιζω να εγραψα πουθενα παραπανω για Ultra ή για 60fps :P Εγω απλα εγραψα να μπορουν να παιζουν σε High καινουργια σχετικα παιχνιδια πχ Grid,Metal Gear κλπ εννοειται οτι το Ultra και 60fps ειναι για ακριβοτερες καρτες γιατι ειναι αλλωστε και λογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν έπρεπε να 'ναι απάντηση αυτό σ' αυτά που έγραψα εγώ, αφού άλλα έγραψα εγώ, άλλα απάντησες εσύ.Εγώ λέω ότι, όταν βγήκε το πρώτο το FEAR το 2006 αν θυμάμαι καλά, υπήρχαν τότε οι GeForce 6.Λοιπόν, η 6600GT που την είχα, είχε περίπου 2 κατοστάρικα τότε και η 6800GT που ήταν η δεύτερη κορυφαία μετά την Ultra είχε περίπου 400.Τι γινόταν λοιπόν ; Εγώ με την 6600GT έκοβα πολλά από τα features του παιχνιδιού, για να μπορώ να παίξω.Ήταν το πρώτο παιχνίδι που είχε soft-shadows αν θυμάσαι, το οποίο γονάτιζε τις κάρτες.Λοιπόν, εγώ με όλα τέρμα και ανάλυση 1280*1024 τότε είχα περίπου 15FPS μέσο όρο, ενώ μια 6800GT είχε τα διπλάσια.Δηλαδή η μία ήταν unplayable και η άλλη έπαιζε.Αυτό δεν συμβαίνει πλέον, σύγκρινε την R9 280 που έχει 2 κατοστάρικα με την GTX970 και πες αν ισχύει κάτι τέτοιο κάπου.Δηλαδή τα παιχνίδια τότε, αξιοποιούσαν τις πανάκριβες κάρτες, ενώ τα σημερινά δεν..Απλά δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα μας κοροιδευουν οι εταιριες με κατι οτι να ναι πολιτικες(βλεπε 770 στα 400ευρω οταν βγηκε και μετα απο ενα χρονο να βγαινουν παιχνιδια που να τρωει ακυρο λογω Vram,μιας απο τα ιδια και στις 780 και 780ti με παραδειγματα τυπου Mordor,evil within Κλπ).

 

καλα υπερβάλεις λιγο εδώ, οι κάρτες που αναφέρεις παιζουνε άνετα  και αξιοπρεπέστατα τα παντα όλα και σε πολύ καλυτερη ποιοτητα απο τις κονσολες, αυτο με την vram που αναφέρεις συμβαινει σε μετρημένα στα δάχτυλα παιχνίδια απο τα εκατοντάδες που κυκλοφορούνε σε pc καθε μηνα, και προκειται για προχειρα console port πολλά απο τα οποία ειναι της ubisoft. Aπο την αλλη προβλημα με vram δεν αντιμετώπισα σε κανενα pc exclusive ειται λεγεται Rome 2, Civ Beyond Earth και Company of Heroes 2 ειται λεγεται Divinity Original Sin, Wasteland 2, Ethan Carter, Guild Wars 2 ή Forest και παράλληλα κυκλοφορούνε και εξαιρετικά console port στο pc με τελευταιο παράδειγμα το MGS V: Ground Zeroes. GTX 770 2GB VRAM έχω και ειμαι υπερευχαριστημένος.

 

ΕΠΙΣΗΣ στο pc κανεις δεν σε υποχρεώνει να παιζεις πάντα ολα τα games με τέρμα ρυθμισεις ουτε να κανεις αναβαθμισεις καθε έξι μηνες. Για αυτο υπάρχουν και οι επιλογές για την ποιοτητα των γραφικών. Σύμφωνω σε αυτο που λες οτι το gameplay ειναι πάνω απο τα γραφικά χωρίς αυτο να σημαινει πως και τα γραφικά δεν παιζουνε τον ρολο τους καθώς οτιδηποτε το οποιο χαρακτηριζει ένα videogame παιζει τον δικο του ρόλο και συνεισφέρει στην τελική ποιότητα του προιόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΣΗΣ στο pc κανεις δεν σε υποχρεώνει να παιζεις πάντα ολα τα games με τέρμα ρυθμισεις ουτε να κανεις αναβαθμισει καθε έξι μηνες. Για αυτο υπάρχουν και οι επιλογές για την ποιοτητα των γραφικών. Σύμφωνω σε αυτο που λες οτι το gameplay ειναι πάνω απο τα γραφικά χωρίς αυτο να σημαινει πως και τα γραφικά δεν παιζουνε τον ρολο τους καθώς οτιδηποτε το οποιο χαρακτηριζει ένα videogame παιζει τον δικο του ρόλο και συνεισφέρει στην τελική ποιότητα του προιόντος.

+1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 όχι linear κονσολιές

 

 

Από πότε τα linear παιχνίδια είναι κονσολιές? 

Επίσης προσπαθώ να καταλάβω πως είναι προσβολή αυτό αλλά ας το αφήσουμε για άλλη φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε τα linear παιχνίδια είναι κονσολιές? 

Επίσης προσπαθώ να καταλάβω πως είναι προσβολή αυτό αλλά ας το αφήσουμε για άλλη φορά.

 

Κλασική περίπτωση glorious pc gaming master race τύπου

post-94512-0-06901900-1419637854_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε τα linear παιχνίδια είναι κονσολιές? 

Επίσης προσπαθώ να καταλάβω πως είναι προσβολή αυτό αλλά ας το αφήσουμε για άλλη φορά. 

Το πρώτο Crysis ήταν ανοιχτό, πήγαινες σχεδόν όπου ήθελες στο χάρτη χωρίς να σου λέει κάποιος κάτι, πλησίαζες τον εχθρό από όπου ήθελες.Στο Crysis 2 και στο Crysis 3 όμως δεν συμβαίνει αυτό, πρέπει πάντα να ακολουθείς μια συγκεκριμένη πορεία.Αυτό έγινε γιατί η μνήμη των last-gen consoles δεν έφτανε ούτε για ζήτω και θυμάμαι την CryTek τότε που είχε πει ότι οι κονσόλες δεν αντέχουν το Crysis 1 γι' αυτό το λόγο και ότι κάθε 5 λεπτά θα έπρεπε να έχουν και νέο ''Loading''.Τελικά το ''κατάφεραν'' με την CryEngine 3 αλλά ήταν τόσο κουτσουρεμένο οπτικά που πραγματικά δεν άξιζε τον κόπο.

Κλασική περίπτωση glorious pc gaming master race τύπου

Έχεις να προσθέσεις κάτι ουσιαστικό σ' αυτό το thread χωρίς ''εξυπνάδες'' ? Αν ναι καλώς, αν όχι πίσω στη σπηλιά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα μισο.Δεν νομιζω να εγραψα πουθενα παραπανω για Ultra ή για 60fps :P Εγω απλα εγραψα να μπορουν να παιζουν σε High καινουργια σχετικα παιχνιδια πχ Grid,Metal Gear κλπ εννοειται οτι το Ultra και 60fps ειναι για ακριβοτερες καρτες γιατι ειναι αλλωστε και λογικο.

Δεν καταλαβαινεις τη λογικη ομως. Οταν για να παιζεις ultra θες καρτα των 600 ευρω, 400 για high και 200 για medium δεν σημαινει οτι το medium θα ειναι χειροτερο απο το ultra τωρα. Απλα σημαινει οτι το παιχνιδι ουσιαστικα δεν θα εχει "ταβανι", οσο καλυτερη καρτα εχεις τοσο καλυτερα γραφικα. 

Από πότε τα linear παιχνίδια είναι κονσολιές? 

Επίσης προσπαθώ να καταλάβω πως είναι προσβολή αυτό αλλά ας το αφήσουμε για άλλη φορά. 

Γιατι τα linear παιχνιδια υπαρχουν ειτε λογω βαρεμαρας του developer ειτε γιατι δεν φτανουν οι ποροι της κονσολας για κατι καλυτερο. Σαφως και υπαρχουν καλα linear παιχνιδια, αλλα ειναι μετρημενα, τουλαχιστον απο τη σκοπια του pc gamer, που σαφως εχει αλλες απαιτησεις. Δες για παραδειγμα το ryse, χαμος σοτ thread του 360 για το τι παιχνιδαρα ειναι, ε μπες και στο αναλογο pc topic και διαβασε κριτικες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O κονσολακιας γενικα δεν εχει επαφη με τον εξω κοσμο.

Παραδειγμα το polygon count στους χαρακτήρες και με αφορμη το νεο uncharted.

Εχουν πιστεψει οτι ο Drake in game και οχι cinematic ειναι ετσι:

 

image.jpg

 

Για να δουμε in game και μετα το downscaling μερικών απο τους χαρακτήρες που κυκλοφορουν.

 

Drake in gameplay model

image.jpg

image.jpg

image.jpg

 

Tomb Raider Lara gamepay model

lara_1.jpg

lara_3.jpg

lara_2.jpg

 

AC Unity gameplay model

image.jpgimage.jpg

image.jpg

 

Sam Fisher

2014_12_27_16_06_24.jpg

2014_12_27_16_08_46.jpg

2014_12_27_16_09_11.jpg

 

Ryse Son of Rome gameplay model

2014_12_27_09_43_13.jpg

2014_12_27_09_41_48.jpg

 

Crysis III gameplay face model

Capture.jpg

 

τα συμπερασματα δικα σας....

Επεξ/σία από hitman69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...