Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Αφού όλο σαπιλες έχει πλέον. Αν τύχει και βάλουν κάτι καλό το παίρνεις μεμονωμένα, γιατί να δεσμευτεις ένα χρονο;

Αυτο το μηνα θελω τα kiwami 2/darksiders 3/Little Misfortune/TSIOQUE τα οποια ακομα και απο τριτα κλειδαραδικα που εριξαν τιμες μολις βγηκε το bundle βγαινουν στα 14 ευρω και κατι. Δηλαδη τουλαχιστον για αυτο τον μηνα με τα 7.62 θα παρω παιχνιδια διπλασιας τιμης με τις σημερινες τιμες. Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερουμε τι παιχνιδια θα μπαινουν καθε μηνα. Αν γινοταν pause θα το ειχα κανει ηδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ακουω γνωμες. Απο την μια λεω να το κανω απο την αλλη εχει πεσει αρκετα η ποιοτητα περα απο το choice Νοεμβριου που δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να παρω 100+ παιχνιδια με 91 ευρω η με αυτα τα 91 να παρω 10-15 παιχνιδια που σιγουρα θα παιξω. Τι θα κανατε?

Μερικά στοιχεία που μπορεί να σε βοηθήσουν:
- To humble choice, βάση των κυκλοφοριών του, κυρίως αφορά κόσμο που γενικά δεν πολυαγοράζει games και περιμένει εκπτώσεις. - Επίσης, αφορά κοσμο που έχει την υπομονή να μην παίξει καινούργιες κυκλοφορίες.
- Εδώ και πάνω από ένα χρόνο οι μισοί του μήνες είναι αρκετά μέτριοι αν και αυτό πάει αναλόγως τις προτιμήσεις του καθενός.
- Σε όσους έχουν συνδρομή δίνει 20% έκπτωση στο store τους και αυτή συνδιάζεται με ήδη υπάρχουσα έκπτωση ενός game, κάτι που είναι πολύ θετικό καθώς έχει από τις πιο χαμηλές τιμές στις εκπτώσεις.
- Αν δεν σου αρέσει κάποιος μήνας μπορείς απλά να κάνεις pause και δεν στον χρεώνει, βέβαια σου αφαιρεί την έξτρα 20% έκπτωση μέχρι τον επόμενο μήνα.
- Έχει φιλανθρωπικό χαρακτήρα ο,τι κι αν σημαίνει αυτό για το καθένα.
- Τέλος, έχει το στοιχείο του τζόγου ο,τι κι αν σημαίνει αυτό για το καθένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EverythingYouBelieve είπε

Μερικά στοιχεία που μπορεί να σε βοηθήσουν:
- To humble choice, βάση των κυκλοφοριών του, κυρίως αφορά κόσμο που γενικά δεν πολυαγοράζει games και περιμένει εκπτώσεις. - Επίσης, αφορά κοσμο που έχει την υπομονή να μην παίξει καινούργιες κυκλοφορίες.
- Εδώ και πάνω από ένα χρόνο οι μισοί του μήνες είναι αρκετά μέτριοι αν και αυτό πάει αναλόγως τις προτιμήσεις του καθενός.
- Σε όσους έχουν συνδρομή δίνει 20% έκπτωση στο store τους και αυτή συνδιάζεται με ήδη υπάρχουσα έκπτωση ενός game, κάτι που είναι πολύ θετικό καθώς έχει από τις πιο χαμηλές τιμές στις εκπτώσεις.
- Αν δεν σου αρέσει κάποιος μήνας μπορείς απλά να κάνεις pause και δεν στον χρεώνει, βέβαια σου αφαιρεί την έξτρα 20% έκπτωση μέχρι τον επόμενο μήνα.
- Έχει φιλανθρωπικό χαρακτήρα ο,τι κι αν σημαίνει αυτό για το καθένα.
- Τέλος, έχει το στοιχείο του τζόγου ο,τι κι αν σημαίνει αυτό για το καθένα.

Για το πρωτο δεν εχω προβλημα μιας και ανηκω σε αυτη την κατηγορια των gamers που περιμενω εκπτωσεις και παιζω τα παιχνιδια μετα απο καιρο οταν εχουν διορθωθει τα οποια προβληματα και εχουν καλυτερη τιμη. Το προβλημα ειναι το δευτερο που οντως εχει πεσει η ποιοτητα του αρκετα. Με δελεαζει αυτος ο μηνας αρκετα με το kiwami 2/darksiders 3 αλλα οταν δεν εχεις τη δυνατοτητα για pause ειναι ρισκο τι παιχνιδια θα παιξουν αργοτερα. Για το 4 γνωριζεις αν ισχυει και στο annual πακετο? Δηλαδη περνω το annual με τα 91 ευρω θα πρεπει να παρω υποχρεωτικα ολους τους 12 επομενους μηνες η μπορω να κανω pause και να παρω πχ τον 13? Κατα 99% δεν θα γινεται. Το φιλανθρωπικο του θεματος ειναι ακομα ενα μεγαλο ατου μπορω και να διαλεξω ακριβως που θελω να πηγαινουν τα χρηματα κατι που με χαροποιει διπλα. Τζογος ειναι αλλα καθε μηνα 1-2 παιχνιδια θα με ενδιαφερουν. Θα το σκεφτω λιγες μερες ακομα μεχρι τις 23 που ειναι η προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για το 4 γνωριζεις αν ισχυει και στο annual πακετο? Δηλαδη περνω το annual με τα 91 ευρω θα πρεπει να παρω υποχρεωτικα ολους τους 12 επομενους μηνες η μπορω να κανω pause και να παρω πχ τον 13? Κατα 99% δεν θα γινεται.

Κι όμως μπορείς να κάνεις pause όσες φορές. Διάβασε εδώ αναλυτικά για το pause γιατί έχει διαφορά πραγματάκια που πρέπει να γνωρίζεις.

Η προσωπική μου εμπειρία: έχω βάλει ετήσια συνδρομή 2 φορές. Στο πρώτο έτος έβαλε πολύ καλά games για μένα και έκανα pause μόνο 2 φορές. Τώρα που είμαι στο δεύτερο έτος, κανονικά θα έπρεπε να μου έχει λήξει τον Οκτώβριο αλλά με τόσα pause που έχω κάνει θα έχω τη συνδρομή μέχρι τον Απρίλιο (αν δεν κάνω και άλλα pause). Όταν τελειώσει δεν θα ανανεώσω εκτός και αν κάνουν ένα σερί με games που με ενδιαφέρουν οπότε και θα το σκεφτώ.

Επεξ/σία από EverythingYouBelieve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, EverythingYouBelieve είπε

Κι όμως μπορείς να κάνεις pause όσες φορές. Διάβασε εδώ αναλυτικά για το pause γιατί έχει διαφορά πραγματάκια που πρέπει να γνωρίζεις.

Η προσωπική μου εμπειρία: έχω βάλει ετήσια 2 φορές. Στο πρώτο έτος έβαλε πολύ καλά games για μένα και έκανα pause μόνο 2 φορές. Τώρα που είμαι στο δεύτερο έτος, κανονικά θα έπρεπε να μου έχει λήξει τον Οκτώβριο αλλά με τόσα pause που έχω κάνει θα έχω τη συνδρομή μέχρι τον Απρίλιο (αν δεν κάνω και άλλα pause). Όταν τελειώσει δεν θα ανανεώσω εκτός και αν κάνουν ένα σερί με games που με ενδιαφέρουν οπότε και θα το σκεφτώ.

Δες λιγο αυτο που γραφει στο mail που με ηρθε. Γραφει οτι αν κανω pause οποιοδηποτε μηνα θα χασω την προσφορα. Αν γινοταν να κανω pause οποτε θελω με την προσφορα εννοειται θα ειχα κανει συνδρομη ηδη. Στο κανονικο classic που ειναι στα 10.76 εκει αν κανεις annual ξερω οτι γινεται το pause χωρις να χανεις τα προνομια της τιμης. Εδω μαλλον πρεπει να παω σερι 12 μηνες.

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δες λιγο αυτο που γραφει στο mail που με ηρθε. Γραφει οτι αν κανω pause οποιοδηποτε μηνα θα χασω την προσφορα. Αν γινοταν να κανω pause οποτε θελω με την προσφορα εννοειται θα ειχα κανει συνδρομη ηδη. Στο κανονικο classic που ειναι στα 10.76 εκει αν κανεις annual ξερω οτι γινεται το pause χωρις να χανεις τα προνομια της τιμης. Εδω μαλλον πρεπει να παω σερι 12 μηνες.

Screenshot-1.png

Δεν ήξερα ότι είχες συγκεκριμένη προσφορά με περιορισμό στο pause, βλακεία. Πάντως αυτό που πρέπει να δεις είναι πόσο συχνά σε ενδιέφεραν οι μήνες του τελευταίου έτους περίπου για να μπορέσεις να κάνεις μια εκτίμηση για αυτούς που θα έρθουν. Αν για παράδειγμα εκτιμάς ότι πιθανά θα αγοράσεις τους 7 από τους 12 μήνες τότε αυτό σημάινει 98€ (13,99€ ο μεμονομένος μήνας επί 7 μήνες) και μάλιστα με επιλογή μόνο 3 games από τον κάθε μήνα. Άρα σε συμφέρει να πάρεις την προσφορά καθώς θα πληρώσεις τα ίδια σχεδόν με 9 games από τον κάθε μήνα συν άλλους 5 μήνες έστω και αν είναι μέτριοι.

Επίσης, μπορείς πάντα να σταματήσεις να τα σκέφτεσαι όλα αυτά και απλά να πάρεις τον τρέχον μηνά με 10,67€ μιας και είναι σε προσφορά! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, EverythingYouBelieve είπε

Δεν ήξερα ότι είχες συγκεκριμένη προσφορά με περιορισμό στο pause, βλακεία. Πάντως αυτό που πρέπει να δεις είναι πόσο συχνά σε ενδιέφεραν οι μήνες του τελευταίου έτους περίπου για να μπορέσεις να κάνεις μια εκτίμηση για αυτούς που θα έρθουν. Αν για παράδειγμα εκτιμάς ότι πιθανά θα αγοράσεις τους 7 από τους 12 μήνες τότε αυτό σημάινει 98€ (13,99€ ο μεμονομένος μήνας επί 7 μήνες) και μάλιστα με επιλογή μόνο 3 games από τον κάθε μήνα. Άρα σε συμφέρει να πάρεις την προσφορά καθώς θα πληρώσεις τα ίδια σχεδόν με 9 games από τον κάθε μήνα συν άλλους 5 μήνες έστω και αν είναι μέτριοι.

Επίσης, μπορείς πάντα να σταματήσεις να τα σκέφτεσαι όλα αυτά και απλά να πάρεις τον τρέχον μηνά με 10,67€ μιας και είναι σε προσφορά! :P

Δεν πειραζει για το classic με τα 10.67 το ηξερα οτι γινεται pause και οσοι μηνες γινουν pause πανε για αργοτερα. Απο τους τελευταιους μηνες πηρα αυτον με το Vampyr/COT και τον εναν με το supraland. Οι τελευταιοι 2 με το Tropico και ο αλλος με το Fae Tactics ηταν οι χειροτεροι. Γενικως σαν προσφορα με τα 7.62 το μηνα και 1 παιχνιδι καλο να με ενδιαφερει τα εβγαλε τα χρηματα του δεν ξερω αν εχει παιξει προσφορα πιο χαμηλα για annual τον μηνα με το supraland τον πηρα 5.49 παντως παλι με ειδικη προσφορα που με εστειλαν. Το choice Νοεμβριου δεν μπορω να το παρω με 10.67 μαλλον δεν ειμαι στην προσφορα αντιθετως μου εστειλαν αυτη για 1 χρονο. Τα 91 ευρω δεν ειναι πολλα για 1 χρονο choice με τοσες επιλογες. Κατι τελευταιο. Γνωριζεις ποσα χρηματα απο αυτα πανε σε charities? Γιατι σε αλλα bundles μας αφηνει να επιλεξουμε ποσα θα πανε σε devs/humble/charities. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κατι τελευταιο. Γνωριζεις ποσα χρηματα απο αυτα πανε σε charities? Γιατι σε αλλα bundles μας αφηνει να επιλεξουμε ποσα θα πανε σε devs/humble/charities. 

Με την επιφύλαξη πως μπορεί να μην θυμάμαι καλά, νομίζω ότι από τις μηνιαίες συνδρομές το 5% πάει σε φιλανθρωπικούς σκοπούς. Επίσης, την έξτρα 20% έκπτωση στο store μπορείς, αντί να τη χρησιμοποιήσεις, το αντίστοιχο ποσό να πάει σε κάποια φιλανθρωπία. Σχετικο-άσχετο, στις αγορές από το store δίνουν το 75% στους developers του εκάστοτε game, σε σύγκριση στο Steam δίνουν το 70%.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Με την επιφύλαξη πως μπορεί να μην θυμάμαι καλά, νομίζω ότι από τις μηνιαίες συνδρομές το 5% πάει σε φιλανθρωπικούς σκοπούς. Επίσης, την έξτρα 20% έκπτωση στο store μπορείς, αντί να τη χρησιμοποιήσεις, το αντίστοιχο ποσό να πάει σε κάποια φιλανθρωπία. Σχετικο-άσχετο, στις αγορές από το store δίνουν το 75% στους developers του εκάστοτε game, σε σύγκριση στο Steam δίνουν το 70%.

Να σε καλά. Θα το σκεφτώ μέχρι τις 23 αλλά τείνω προς το να κάνω τη συνδρομή. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάσταση ομηρίας στο Μόντρεαλ στα γραφεία της Ubisoft.

 

https://www.gameinformer.com/2020/11/13/report-possible-hostage-situation-at-ubisoft-montreal

 

 

ubisofthostage.JPG

Επεξ/σία από greekfragma
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greekfragma είπε

Κατάσταση ομηρίας στο Μόντρεαλ στα γραφεία της Ubisoft.

https://www.gameinformer.com/2020/11/13/report-possible-hostage-situation-at-ubisoft-montreal

ubisofthostage.JPG

τελικά μάλλον φάρσα ήταν και πανικοβλήθηκε οι υπάλληλοι της εταιρείας και βγήκαν από μόνοι τους έξω. 

https://www.businessinsider.com/potential-hostage-situation-at-ubisoft-montreal-2020-11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chek2fire είπε

τελικά μάλλον φάρσα ήταν και πανικοβλήθηκε οι υπάλληλοι της εταιρείας και βγήκαν από μόνοι τους έξω. 

https://www.businessinsider.com/potential-hostage-situation-at-ubisoft-montreal-2020-11

Μια ζωή άμπαλοι οι τύποι.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...