Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι γτπ το release πάντως. Τώρα έμεινε στην αρχική οθόνη που λέει "press any key to start" πατούσα τα πάντα και τίποτα, μόνο alt-f4. Και στις εκρήξεις έχει αρκετό stutter. Θα δω και με DX11 αν είναι καλύτερα. Κλασσικά σάπια release κάθε φορά "because of the global pandemic". Αλλά είναι μικρό studio αυτό, θα είμαι πιο επιεικής :P

Edit: Και με DX11 έχει stutters σε εκρήξεις και όταν πας σε νέα περιοχή. Κλασσικά Unreal Stuttering 4 every damn time. Μπαίνει στον πάγο μέχρι να το φτιάξουν. Ευτυχώς δεν το πλήρωσα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, privateer είπε

 

Λοιπόν το έπαιξα, τελείωσα τον πρόλογο. Σκηνικό/μουσική/γραφικά/ήχοι/χειρισμός/το Lore που διάβασα, όλα λένε παίξε με! Είναι αρκετά καλό!

Δεν τρέχει καλά όμως. Κάνει κάτι σπασίματα, στην αρχή ήταν συχνά, μετά όχι τόσο. Σε εκρήξεις με ένα "miniboss" έκανε πάλι. Παρατήρησα ότι ενώ πριν ξεκινήσω το παιχνίδι εννοείται τα rtx settings ήταν γκρι, μέσα in-game όταν έψαξα να ανοίξω το vsync ήταν ενεργοποιημένα κανονικά 😝, εγώ δεν έχω τέτοια κάρτα,πάντως τα έκλεισα και δεν άλλαξε κάτι με τα σπασίματα, όλα τα άλλα γραφικά τα χω ultra σε 1080p. Δε ξέρω πώς τρέχει η steam έκδοση,μιας και το παίζω από game pass. 

Αλλά ας φτιάξει κάποιος ένα θέμα, να μιλάμε εκεί για το παιχνίδι.

(Το βάζω και στο Xbox one x να δω πως είναι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πλάκα πλάκα και ένα 3rd person rpg βασισμένο στην Kowloon Walled City αλλά με στοιχεία του μέλλοντος (νέον φώτα, ιπτάμενα αυτοκίνητα, κτλ) θα τα έσπαγε πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UE4 κι' αυτό ; Κατάλαβα..Τίγκα στα stutters σαν το Chernobylite..Μιλάμε για πολύ σάπιο engine. Μόνο η Coalition την έχει απογειώσει στα Gears of War.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σχεδόν όλα τα games έχουν stutters ανεξαρτήτως engine. Τα μόνα που δεν έχω δει ποτέ stutter είναι το Doom Eternal, το Forza Horizon και τα Battlefield 1,V (στο campaign, γιατί multi δεν παίζω, δεν ξέρω τι γίνεται εκεί). Όλα τα υπόλοιπα ακόμη και 150fps να βγάζεις έχουν stutters πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ξενέρωμα αυτό ρε παιδί μου. Να έχεις σύστημα που μπορεί να βγάλει άνετα τα fps και να έχει stuttering. Ε εντάξει τώρα, 2021 έχουμε φτάσει, το ipc στα cpu ανεβαίνει συνεχώς, οι ssd γίνονται όλο και πιο γρήγοροι και σε κρατάει πίσω η ανικανότητα των περισσότερων dev να φτιάξουν μία μηχανή που να πηγαίνει νερό. Γι' αυτό λέω ποτέ pre-order και ποτέ day1 τιμή. Όχι από τσιγκουνιά αλλά πολύ απλά γιατί δεν αξίζουν. 3 games περίμενα πολύ τον τελευταίο χρόνο, The Medium, CP77 και αυτό. Και είναι και τα 3, βράστα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Gman πάντως δεν είχε θέμα με performance πέρα του stutter. Δεν με έπεισε το game τελικά. Απέχει πολύ από STALKER imho.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε FPS είναι πολύ άνετο αλλά άμα κάθε βήμα είναι και stutter τι να το κάνεις..Προτιμώ να έχω ομαλά 50-60FPS παρά 150-200 με stutters.

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Σχεδόν όλα τα games έχουν stutters ανεξαρτήτως engine. Τα μόνα που δεν έχω δει ποτέ stutter είναι το Doom Eternal, το Forza Horizon και τα Battlefield 1,V (στο campaign, γιατί multi δεν παίζω, δεν ξέρω τι γίνεται εκεί). Όλα τα υπόλοιπα ακόμη και 150fps να βγάζεις έχουν stutters πάντα..

Resident Evil 2/3 remakes, 7 και 8(Με το patch που το διόρθωσαν), DMC 5. Το BF V με DX12 είναι τίγκα αλλά και με 11 σε πολλούς βγάζει θέματα στο MP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι εννοείται DX11 για τα Battlefield. Με DX12 έχει frametime spikes. Και τα RE2,3 με DX11..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Σε FPS είναι πολύ άνετο αλλά άμα κάθε βήμα είναι και stutter τι να το κάνεις..Προτιμώ να έχω ομαλά 50-60FPS παρά 150-200 με stutters.

Τώρα σοβαρά μιλάς?! Αυτό είναι unplayable. Καταλαβαίνω το microstutter σε autosave και όταν φορτώνει νέα περιοχή, αλλα άμα έχει κάθε δευτερα stutter δεν παλεύετε. Κρίμα.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...