Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, optimus prime είπε

Kαι εγω τοτε αλλα την σημερινη εποχη προτιμω το διαβασμα μου να το κανω ηλεκτρονικα.

Και εμένα μου αρέσουν τα περιοδικά όμως σήμερα πράγματι κυριαρχεί ο ηλεκτρονικός τύπος.

Το πρόβλημα είναι ότι με κουράζει πολύ η επιλογή των reviewers. Μακάρι αν είχα το χρόνο να δοκιμάζω ο ίδιος κάθε παιχνίδι αλλά δυστυχώς δεν μπορώ, οπόιτε αναγκαστικά θα καταφύγω σε reviews.

Δεν μπορεί να ξέρεις σε κάθε review αν ο reviewer είναι ''μιλημένος'' ή όχι. Δεν εννοώ αν τα παίρνει μόνο και μόνο  για τον εν λόγω review αλλά η κρίση του να επηρεάζεται και με πιο πλάγιους τρόπους (βλ. διαφημίσεις, χορηγίες, ή δώρα από εταιρίες)

Πολύ δύσκολο οι σύγχρονοι ιδιοκτήτες site ή youtubers να μην δεχτούν τίποτα από εταιρίες προκειμένου να διατηρήσουν την αντικειμενικότητά τους (είνια θέμα επιβίωσης)

Γενικά έχω κάποιους που παρακολουθώ (όμως αρκετές φορές τους ''πιάνω'' λίγο ''υποκειμενικούς'') αλλά κυρίως προτιμώ και τις απόψεις από παιδιά σε φόρουμ σαν το δικό μας που ξέρω λίγο πολύ τα γούστα τους.

Καλά review σε Ελλάδα θα διαβάσω στο ragequit π.χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, gust είπε

Δεν μπορεί να ξέρεις σε κάθε review αν ο reviewer είναι ''μιλημένος'' ή όχι. Δεν εννοώ αν τα παίρνει μόνο και μόνο  για τον εν λόγω review αλλά η κρίση του να επηρεάζεται και με πιο πλάγιους τρόπους (βλ. διαφημίσεις, χορηγίες, ή δώρα από εταιρίες)

Γενικά έχω κάποιους που παρακολουθώ (όμως αρκετές φορές τους ''πιάνω'' λίγο ''υποκειμενικούς'') αλλά κυρίως προτιμώ και τις απόψεις από παιδιά σε φόρουμ σαν το δικό μας που ξέρω λίγο πολύ τα γούστα τους.

Για το δεύτερο, εγώ ενημερώνομαι σχεδόν πλήρως πλέον από forums και σχόλια, ακόμα και από το Steam. Δε μου αρέσει καθόλου το να παρακολουθώ βίντεο, συν το οτι μου είναι τρομερά χρονοβορο, και η ποιότητα των περισσότερων μέσων είναι για τα μέτρα μου πολύ χαμηλή. Πλέον ψάχνω να δω 3-4 πολύ συγκεκριμένα στοιχεία που θα με κάνουν να πειστώ, από τη στιγμή που δεν τα βρίσκω δεν καλύπτομαι.

Για το πρώτο, το ίδιο ισχύει παντού. Ακόμα και αν είναι μιλημένος όμως, η επιχειρηματολογία του κάπου θα μπάζει, κάτι δε θα στέκει - καλώς ή κακώς οι περισσότεροι γραφιάδες δεν είναι και τόσο ικανοί ώστε να το κρύψουν. Το να εμπιστεύεται ο καθένας την κρίση του, και μια κριτική ανάγνωση του οτιδήποτε, προστατεύει από πολλά. Για τα υπόλοιπα, υπάρχει και η ιστορία του κάθε reviewer. Αν κάποιος πχ συστηματικά εκθειάζει Blizzard δε θα τον λάβω σοβαρά στο επόμενο review, ή αν δεν είναι γνώστης του είδους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον podcast όπου στο πρώτο μισό γίνεται αναφορά στην ελληνική μετάφραση & μεταγλώττιση των βιντεοπαιχνιδιών, στις δυσκολίες και προκλήσεις του κλάδου αλλά και το παρόν και μέλλον της μεταγλώττισης μέσα από τα μάτια ενός ανθρώπου του χώρου. 

 

* δεν κάνω διαφήμιση το καναλι, απλά εμφανίστηκε στο youtube στα προτεινόμενα μιας και τελευταία ακούω αντίστοιχα podcasts που εχουν σχέση με σινεμά ή videogames

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Daemonos είπε

Έπαιξε κανείς το Trek to Yomi ? Γνώμη? please no spoilers

Δεν αξίζει τώρα imho, είναι μικρό και το combat πολύ μέτριο. Το άφησα στην άκρη προσωρινά. Όταν πέσει στα 5-10 ευρώ μετά από μερικά patches θα είναι μια χαρά πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

 

* δεν κάνω διαφήμιση το καναλι, απλά εμφανίστηκε στο youtube στα προτεινόμενα μιας και τελευταία ακούω αντίστοιχα podcasts που εχουν σχέση με σινεμά ή videogames

Γιατί αυτό μπορούσε να αποτελεί διαφήμιση και τα τόσα άλλα κανάλια που ποστάρουμε να μην είναι; Είναι παρόλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Γιατί αυτό μπορούσε να αποτελεί διαφήμιση και τα τόσα άλλα κανάλια που ποστάρουμε να μην είναι; Είναι παρόλογο.

Δε ξέρω ρε συ, μπορεί να θεωρηθεί ίσως επειδή νομίζω αυτοί έχουν και site.. Όπως και να χει μου φάνηκε ενδιαφέρον η συζήτηση κι επειδή δεν έχω χρόνο να γράψω την ουσία της συνέντευξης - συνομιλίας το ποσταρα αυτούσιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

* δεν κάνω διαφήμιση το καναλι, απλά εμφανίστηκε στο youtube στα προτεινόμενα μιας και τελευταία ακούω αντίστοιχα podcasts που εχουν σχέση με σινεμά ή videogames

Ελα πες το, μην ντρεπεσαι εσυ κανεις το podcast ή τα παιρνεις τα λεφτα:P :lol:

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Daemonos είπε

Έπαιξε κανείς το Trek to Yomi ? Γνώμη? please no spoilers

Εμενα μου αρεσε πολυ. Αν εχεις GP παιξτω

5 ωριτσες σε νορμαλ δυσκολια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, icenex είπε

Ελα πες το, μην ντρεπεσαι εσυ κανεις το podcast ή τα παιρνεις τα λεφτα:P :lol:

Σοβαρά, χωρίς πλάκα μακάρι η παρέα μου εδώ στο νησί να είχε ως θεματολογία έστω ταινίες ή παιχνίδια. Ελάχιστη κουβέντα, μετρημένα πράγματα συζητώνται σε αυτό το τομέα. Καημό το έχω. :P

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Σοβαρά, χωρίς πλάκα μακάρι η παρέα μου εδώ στο νησί να είχε ως θεματολογία έστω ταινίες ή παιχνίδια. Ελάχιστη πράγματα συζητώνται σε αυτό το τομέα. Καημό το έχω. :P

Βρες αλλη παρεα :P  αλλιως μπορεις να τους μυησεις εσυ ο ιδιος σε αυτα.Εντωμεταξυ μου φαινεται παραξενο να μην εχεις εστω 1 ατομο εγω οσους ξερω εστω ειτε με το ενα ειτε με το αλλο θεμα ασχολουνται.

Τι φαση ειναι εκει στο νησι σου? οπως στο χωριο μου καρδιτσα μερια που ολη μερα το ριχνουν στα τσιπουρα? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Daemonos είπε

Έπαιξε κανείς το Trek to Yomi ? Γνώμη? please no spoilers

Ομορφο παιχνίδι,ωραια μουσική/ήχος/japanese voice acting αλλά μέτριο προς κακό gameplay/μάχες δυστηχώς που χαλάνε όλο το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KilliK είπε

Πραγματικά Κλάιν η είδηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...