Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση APC Smart-UPS C 1500VA


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα όλοι έχουμε έρθει αντιμέτωποι με κάποια απροσδόκητη διακοπή ρεύματος και ακόμη και αν κάποιος έχει σταθεί τυχερός μέχρι στιγμής οπωσδήποτε θα γνωρίζει τι συνέπειες ενδέχεται να υπάρχουν για τη δουλειά που κάνουμε εκείνη τη στιγμή (ή και ακόμη χειρότερες).Πλέον για ένα μεγάλο μέρος των κατόχων PC μια μονάδα αδιάλειπτης παροχής ισχύος, ή το κοινώς λεγόμενο UPS, είναι ένα απαραίτητο στοιχείο και ενδεχομένως μια επένδυση η οποία μακροπρόθεσμα μπορεί και να μας απαλλάξει από τυχόν άλλα έξοδα.

 

Καλώς ήλθατε λοιπόν σε ένα ακόμη review από το Insomnia.gr μέσα από τo οποίo θα σας παρουσίασουμε μια κορυφαία πρόταση από τη γνωστή APC, η οποία αποτελεί μέρος του ομίλου εταιρειών της Scheider Electric, με την ονομασία APC Smart-UPS C 1500VA.

 

Ξεκινώντας και τη σημερινή μας περιήγηση πρώτος σταθμός όπως συνηθίζουμε θα είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά του υπό δοκιμή προϊόντος.

 

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικό review παιδιά, και όντως πρέπει να βλέπουμε σοβαρές παρουσιάσεις από σοβαρά UPS της αγοράς που αξίζουν μέχρι και το τελευταίο ευρώ.

Προσωπικά στο παρελθόν είχα κάνει μια μινιατούρα παρουσίαση (όχι ολοκληρωμένο review) από ένα MGE Pulsar M 2200VA online. Πλέον λέγεται EATON με το ίδιο μοντέλο σήμερα και ίδια τιμή.

Το έχω ακόμη και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, όσο απότομα να είχα διακοπές και αυξομειώσεις, πόλεμος να γίνεται (θεωρητικά). Το UPS βράχος !

Και με APC έχω δουλέψει πολλές φορές που και αυτά είναι καταπληκτικά UPS, απλά (τότε) προτίμησα το MGE λόγω ότι ήταν online.

 

Επίσης να πω ότι ένα UPS έχει σταθερή αξία, όσα χρόνια και να περάσουν, δεν είναι κάρτα γραφικών που τα 1000Ευρώ σε 10 χρόνια θα γίνουν 5Ευρώ αλλά παραμένει πάντα η ίδια αξία γιατί είναι κάτι απαραίτητο για ένα υπολογιστή. Το μόνο που θέλει αλλαγή σε ένα UPS είναι μπαταρίες ανά 3ετία-5ετία και κάποιος ανεμιστήρας αν χαλάσει (η ασφάλεια).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ups=σταθερη αξια και αγορα που οσα και αν δωσεις πιανουν παντα τοπο τα λεφτα σου γιατι σε προστατευει.και δεν ζηταει τιποτα παρα μετα μερικα χρονια καμια μπαταρια και τιποτα αλλο. apc=κορυφαια μαρκα ups χρονια και χρονια περνω απο την συγκεκριμενη και  δεν εχουν παθει το παραμικρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που την APC την αγορασε η Σναιντερ και υπαρχουν απο εκει και μετα υπαρχουν μερικα θεματα αξιοπιστίας.

 

Δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω ένα της apc 750va και όταν χρειάστηκε μπαταρίες, έβαλα 2 μεγάλες αυτοκινήτου που τις είχα αντικαταστήσει πρόσφατα, είχα καλώδια, πήρα έφτιαξα ακροδέκτες, έκανα και ένα calibration με το σειριακό καλώδιο που επίσης έφτιαξα, και τώρα έχω τριπλάσια αυτονομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο άσχημα λόγια έχω να πω για τα UPS της APC.

 

Αγόρασα πριν 3 χρόνια και 4 μήνες ένα RS550.

Όλα καλά --όχι πως είχα σοβαρά προβλήματα διακοπών ρευματοδότησης στην περιοχή μου.

 

Πριν 2 εβδομάδες μου έβγαλε μήνυμα ότι η μπαταρία χρειάζεται αλλαγή. Παρήγγειλα μια καινούργια με χρόνο παράδοσης 15-20 ημέρες. 1 εβδομάδα μετά ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. Ευτυχώς ακύρωσα την παραγγελία της νέας μπαταρίας

 

Έχοντας αγοράσει προϊόν της APC, περίμενα το σέρβις τους (πλέον ανήκουν στη Scheider Electric) να είναι κορυφαίο. Αφού εξήγησα το προβλημά μου στον τεχνικό, πληροφορήθηκα ότι το UPS ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ !

 

Η APC ΔΕΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΙ ΠΛΕΟΝ TA UPS. ΑΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΕΝΤΟΣ 3ΕΤΙΑΣ, ΣΟΥ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΤΕ (εγώ το είχα 3 χρόνια και 4 ΜΗΝΕΣ).

Στην καλύτερη, μπορείτε να πάρετε ένα εκπτωτικό ΕΩΣ 25% για ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ UPS από την Μ-Systems.

 

Με δυο λόγια, η "ΠΕΡΙΦΗΜΗ" αξιοπιστία της APC έχει πάει περίπατο. Χίλιες φορές να αγόραζα ένα UPS με ένα 50άρικο. Πλέον με αυτά τα λεφτά αγοράζετε line interactive και με LCD οθόνη.

 

ΑΛΑΡΓΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα καλύτερα λόγια έχω να πω για την APC καθώς έχω τρια ups τα χρησιμοποιώ για χρόνια το ένα πάνω στον server και είναι φοβερά αξιόπιστα. Οταν το ένα έβγαλε έναν θόρυβο στην μπαταρία του που κατα τα άλλα δούλευε μια χαρά μου το αντικατέστησαν άμεσα και χωρίς πολλά πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες αθορυβη λειτουργεια εννοεις οτι δεν λειτουργει ο ανεμιστηρας συνεχεια ή οτι κανει λιγο θορυβο σε σχεση με το pc?

ναι λειτουργει μονο οταν δινει απο την μπαταρια.τουλαχιστον ετσι ηταν το 1500 και το 1000 που ειχα πιο παλια.(προηγουμενο μοντελο).

επισης μονο καλα λογια εχω να πω για τα apc.επισης line interactive ειναι και ειναι και απο τα καλα Line interactive(σειρα smart).

επισης το βασικο ειναι οτι βγαζει sine wave και οχι near sine wave.

απλα προσοχη γιατι υπαρχουν και τα smart apc sc που το sc ειναι near sine wave για αυτο ειναι και πιο φτηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 εβδομάδες μου έβγαλε μήνυμα ότι η μπαταρία χρειάζεται αλλαγή. Παρήγγειλα μια καινούργια με χρόνο παράδοσης 15-20 ημέρες. 1 εβδομάδα μετά ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. Ευτυχώς ακύρωσα την παραγγελία της νέας μπαταρίας

Αν δε θες να διακινδυνεύσεις αγοράζοντας νέες, βρες κάπου να δανειστείς αντίστοιχες και δοκίμασέ τες στο UPS σου, όπως το περιγράφεις απλά πεθάναν οι μπαταρίες.

 

Το "λογικό" κύκλωμα σε αυτά τα UPS τροφοδοτείται από τις μπαταρίες, δεν υπάρχει bypass από το δίκτυο, οπότε αν πέσουν οι μπαταρίες το UPS δεν παίρνει καν μπροστά. Αλλάζεις τις μπαταρίες και είναι μια χαρά ξανά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάτι δεν έχω καταλάβει εδώ.

Δεν θέλω να είμαι κακεντρεχείς αλλά θέλω να επισημάνω κάτι εφόσον έχουμε το δικαίωμα σχολιασμού. 

"Καλώς ήλθατε λοιπόν σε ένα ακόμη review από το Insomnia.gr..."

Το άρθρο αναφέρεται ως review, είναι όμως ?

Review χωρίς μετρήσεις είναι παρουσίαση. (και δεν βλέπω μετρήσεις)

Επίσης, δεν γίνεται ούτε καν σύγκριση με άλλα UPS του ανταγωνισμού, ούτε στα χαρακτηρίστηκα, ούτε στις τιμές.

Δεν αναφέρεται ούτε καν ο τρόπος λειτουργίας του, εάν είναι σε σειρά ή παράλληλα ή ότι άλλο. 

Δεν κατάλαβα εάν μετατρέπει το εναλλασσόμενο σε συνεχές (και πόσα volt) και μετά σε συνεχές ή εάν οι μπαταρίες είναι παράλληλα στο κύκλωμα. Επίσης από ποια κομμάτια αποτελείται το UPS, μετασχηματιστής τάδε, τάδε εταιρείας, μπαταρία τάδε, μετασχηματιστής σε εναλλασσόμενο τάδε, τάδε εταιρείας.

Ούτε καν ενδείξεις εξόδου του UPS από έναν παλμογράφο. 

Δηλαδή τι είναι το review αυτό? Αντιγραφή της ετικέτας του κουτιού και καμιά 10 φωτογραφίες?

*εμένα μου φαίνεται πιο πολύ διαφημιστικό παρά review. 

 

Εάν θέλω να αγοράσω UPS, πως μπορεί αυτό το άρθρο να με βοηθήσει να επιλέξω UPS ? 

 

Συγνώμη για τα παραπάνω, αλλά τα αναφέρω επειδή αυτό αποκαλείται review και όχι παρουσίαση προϊόντος, που παρεμπιπτόντως, ως παρουσίαση είναι εξαιρετικό και καλογραμμένο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά χρόνια χωρίς UPS, σε περιοχή που πέφτουν κεραυνοί, καίγονται μετασχηματιστές της ΔΕΗ, αναβοσβήνουν τα φώτα... και κανένα από τα desktops δεν έχει πάθει τίποτα και όλα ήταν και είναι με κινέζικα ή no name τροφοδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάτι δεν έχω καταλάβει εδώ.

Δεν θέλω να είμαι κακεντρεχείς αλλά θέλω να επισημάνω κάτι εφόσον έχουμε το δικαίωμα σχολιασμού. 

"Καλώς ήλθατε λοιπόν σε ένα ακόμη review από το Insomnia.gr..."

Το άρθρο αναφέρεται ως review, είναι όμως ?

Review χωρίς μετρήσεις είναι παρουσίαση. (και δεν βλέπω μετρήσεις)

Επίσης, δεν γίνεται ούτε καν σύγκριση με άλλα UPS του ανταγωνισμού, ούτε στα χαρακτηρίστηκα, ούτε στις τιμές.

Δεν αναφέρεται ούτε καν ο τρόπος λειτουργίας του, εάν είναι σε σειρά ή παράλληλα ή ότι άλλο. 

Δεν κατάλαβα εάν μετατρέπει το εναλλασσόμενο σε συνεχές (και πόσα volt) και μετά σε συνεχές ή εάν οι μπαταρίες είναι παράλληλα στο κύκλωμα. Επίσης από ποια κομμάτια αποτελείται το UPS, μετασχηματιστής τάδε, τάδε εταιρείας, μπαταρία τάδε, μετασχηματιστής σε εναλλασσόμενο τάδε, τάδε εταιρείας.

Ούτε καν ενδείξεις εξόδου του UPS από έναν παλμογράφο. 

Δηλαδή τι είναι το review αυτό? Αντιγραφή της ετικέτας του κουτιού και καμιά 10 φωτογραφίες?

*εμένα μου φαίνεται πιο πολύ διαφημιστικό παρά review. 

 

Εάν θέλω να αγοράσω UPS, πως μπορεί αυτό το άρθρο να με βοηθήσει να επιλέξω UPS ? 

 

Συγνώμη για τα παραπάνω, αλλά τα αναφέρω επειδή αυτό αποκαλείται review και όχι παρουσίαση προϊόντος, που παρεμπιπτόντως, ως παρουσίαση είναι εξαιρετικό και καλογραμμένο !

 

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε και σε ευχαριστούμε για τη ματιά.

 

Θα προσπαθήσω να απαντήσω εν συντομία σε αυτά που αναφέρεις και για οτιδήποτε άλλο είμαι στη διάθεσή σου μέσω πμ.

 

Πρώτα απ'ολα το παρόν "πόνημα" (αν δεν σου αρέσει το "review" δεν φιλοδοξεί σε καμία περίπτωση να αποτελέσει βοηθό/οδηγό αγοράς UPS, αλλά να παρουσιάσει ένα πολύ συγκεκριμένο προϊόν μιας εταιρείας εστιάζοντας στα βασικά χαρακτηριστικά που αφορούν τον κάθε υποψήφιο αγοραστή. Αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που δεν γίνεται σύγκριση με μοντέλα του ανταγωνισμού και φυσικά το γεγονός πως μέχρι στιγμής η μόνη εταιρεία  από την οποία είχαμε δείγμα ήταν η APC.

Και προφανώς δεν υπήρχε περίπτωση να καθίσει κανενας αρθρογράφος που σέβεται τον εαυτό και τη δουλειά του να κάνει βίδες ένα μηχάνημα αξίας ~500€ όταν μετά από λίγο θα πρέπει να το επιστρέψει ανέπαφο στην εταιρεία.

 

Αυτό που κατά τη γνώμη μας αφορά πρωτα και πριν από όλα τους περισσοτερους είναι η αυτονομία σε διάφορα σενάρια την οποία και παρουσιάσαμε λεπτομερώς.

 

Τώρα από εκει και έπειτα κάνεις κάποιες ερωτήσεις οι οποίες δείχνουν πως έχεις ενδεχομένως μια μικρή έλλειψη σε ό,τι αφορά το θεωρητικό σου υπόβαθρο.

 

Και εξηγούμαι.

Ζητάς γραφήματα από παλμογράφο. Θέλεις να δεις πως είναι μια ημιτονοειδής τάση σε μονοφασική συσκευή με efficiency σχεδόν 100% και cosf=1 ; Είναι ακριβώς όπως το λέει, ημιτονοειδής.

Αν δεν γνωρίζεις πώς δουλεύει ένα UPS δεν πρόκειται να το μάθεις μέσα από την παρουσίαση ενός προϊόντος γιατι δεν είναι αυτος ο σκοπός της.

 

Από την στιγμή λοιπόν που δεν γνωρίζεις στοιχειώδη πράγματα ("μετατρέπει το εναλλασσόμενο σε συνεχές (και πόσα volt" - "μετασχηματιστής σε εναλλασσόμενο" κλπ) θα σε προέτρεπα απολύτως καλοπροαίρετα να διαβάσεις πρώτα κάποια πράγματα και έπειτα να επανέλθεις στην παρουσίαση, την οποία είμαι σίγουρος πως θα κατανοησεις με χαρακτηριστική ευκολία.

 

Για οτιδήποτε άλλο, για να μην ξεφεύγουμε από την ουσία είμαι στην διαθεσή σου οπως είπα και παραπάνω μέσω προσωπικού μηνύματος.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...