Προς το περιεχόμενο

0 ενοικιο ως ανταλαγη με Ανακαίνιση


sirboux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σήμερα μου ήρθαν κάτι κουστουμαρισμενοι και μου ζήτησαν τα ενοικιαζομενα μου για μακροχρόνια ενοικίαση αλλά εφόσον θέλουν άμεσα επισκευές μου είπαν 0 ενοίκιο ως ανταλλαγή με Ανακαίνιση

εφόσον είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό μήπως υπάρχει κανείς να μου δώσει τα φώτα του?

 

και η μεγαλύτερη απορία η εφορία τι θα πει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είμαι κακόπιστος αλλά υπάρχουν τόσες παράμετροι σε μία ανακαίνηση που να είσαι σίγουρος ότι θα βγεις "ριγμένος".

Δηλαδή πως ακριβώς θα διασφαλίσεις το επίπεδο (ποιοτικό) της ανακαίνησης;

Τί θα γράψεις στο συμβόλαιο; (που είναι αυτονόητο ότι πρέπει να υπάρχει).

πχ βάψιμο. Ποιός; Τί μπογιές; Τί προεργασία;

Ή μήπως θα κάνουν ανακαίνηση ίσα ίσα να κρατήσει όσο τα θέλουν και μετά θα είναι χειρότερα από πριν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα έναν δικηγόρο. Αποκλείεται να μην υπάρχει κάτι που να βολεύει και τους δύο. 

Τι του λες του ανθρώπου τώρα ρε;

Είναι σαν να τον βλέπεις στην άκρη της γέφυρας του Ρίο ή της Χαλκίδας και να σε ρωτάει τι θα πάθει αν πέσει χωρίς αλεξίπτωτο.

Ε,του λες "πέσε να δούμε".

 

 

ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΙΚΗ ΒΟΥΛΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΞΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ.

 

Σταματάω εδώ,καταντάει μαλακία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από νομικής άποψης δεν υπάρχει πρόβλημα, φυσικά και γίνεται. 

 

Από πρακτικής άποψης, δεν το συνιστώ, περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσει παρά θα λύσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κατάλαβα, 0 ενοίκιο γενικά για όσο μείνουν?! Ή ας πούμε τα μηνιάτικα 2-3 μηνών? Αν είναι έτσι και συμφωνήσετε στην εκτίμηση ίσως είναι οκ, αλλά αν είναι απατεώνες θα μπορέσεις να τους βγάλεις ή θα τρέχεις? Το μόνο αντίστοιχο που έχω ακούσει είναι να δίνουν δωρεάν το ακίνητο με τον ενοικιαστή να αναλαμβάνει τα έξοδα συντήρησης και το χαράτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο αντίστοιχο που έχω ακούσει είναι να δίνουν δωρεάν το ακίνητο με τον ενοικιαστή να αναλαμβάνει τα έξοδα συντήρησης και το χαράτσι.

Αυτά είναι απαξιωτικές παπαριές για την ιδιοκτησία,που αναπαράγουν κατα κόρον τα καθεστωτικά παπαγαλάκια.

 

Το χαράτς πιά έγινε ΕΝΦΙΑ και μπαίνει στη μερίδα της εφορίας του κατόχου και τα έξοδα συντήρησης είναι νάχαμε να λέγαμε,μαλάκας είναι να συντηρήσει το ξένο σπίτι,ιδίως όταν μένει τζάμπα μέσα;

 

Χώρα τα κοινόχρηστα που θα σωρευτούν απ' τον μπαταξή,χώρια τις ΔΕΚΟ κλπ.Γιατί μη μου πεις ότι κάποιος γάτος που θα ψήσει τον ηλίθιο ιδιοκτήτη να μείνει μέσα με αντάλλαγμα τη συνήρηση,θα γυρίσει στο όνομά του το ρεύμα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα μου ήρθαν κάτι κουστουμαρισμενοι και μου ζήτησαν τα ενοικιαζομενα μου για μακροχρόνια ενοικίαση αλλά εφόσον θέλουν άμεσα επισκευές μου είπαν 0 ενοίκιο ως ανταλλαγή με Ανακαίνιση

εφόσον είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό μήπως υπάρχει κανείς να μου δώσει τα φώτα του?

 

και η μεγαλύτερη απορία η εφορία τι θα πει? 

Η εφορια θα σε περιποιηθει  ιδιως πλεον που τα συμβολαια γινονται ηλεκτρονικα κ δεν παιζει να τ αποφυγεις με καποιο τροπο

2ον για τον ιδιο λογο μην δεχτεις εκτοσ αν τα βρειτε μεταξυ σας, εννοοντας : βλεπεις το κοστολογιο της ανακαινησης και το αφαιρεις ή διαιρεις απ το ενοικιο αναλογα με τη χρονικη ισχυ του συμβολαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πούλα τρελίτσα ρε.

 

Ζήτα τους τα ενοίκια τριών χρόνων μπροστά και πες τους ότι θα κάνεις εσύ την ανακαίνηση πριν μπουν μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις παρανομα να υποθεσω και γι αυτο δεν ρωτησες τον λογιστη+δικηγορο της επιχειρησης ?

γι αυτο και δεν σου δεινουν δανειο ουτε μεσω εσπα?

το στορυ ειναι ποιοι ειναι αυτοι ? ειναι tour operators απο καποιο γραφειο-site...?

οτι γινονται τετοια σκηνικα γινονται.πανε σε χ ξενοδοχεια τα νοικιαζουν για σεζον και τα βαζουν σε πακετα διακοπων στην χωρα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις να πληρωσεις το ενοικιο?

 

Αν ναι, πες τους οχι, πληρωσε και ξεκινα να ψαχνεις για νεο σπιτι σιγα σιγα.

Αν οχι, πες τους ναι, και ξεκινα να ψαχνεις για νεο σπιτι γρηγορα γρηγορα.

 

α καλα, μπερδεψα τον ενοικιαστη με τον νοικαρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...