Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακές Σπουδές στη Σκανδιναβία


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω για τη σφραγίδα της Χάγης. Τα επικυρωμένα έγγραφα που φέρουν τη σφραγίδα της Χάγης πρέπει και αυτά να ανέβουν στο university admissions ηλεκτρονικά;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω για τη σφραγίδα της Χάγης. Τα επικυρωμένα έγγραφα που φέρουν τη σφραγίδα της Χάγης πρέπει και αυτά να ανέβουν στο university admissions ηλεκτρονικά;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Δε χρειάζεται σφραγίδα χάγης κλπ.

 

Εγώ είχα στείλει μεταφρασμένα από φίλη δικηγορο. Ήταν δηλαδή η βεβαίωση και η αναλυτική βαθμολογία που δίνει η γραμματεία με συρραμένη από πίσω τη μετάφραση από δικηγόρο.

 

(Τότε τα έστελνες με ταχυδρομείο, δε ξέρω αν άλλαξε κάτι όταν το κάνανε με upload).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά! Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το university admissions στη Σουηδία, αν στείλουμε όλα τα δικαιολογητικά και την ταυτότητα/διαβατήριο θα μας απαντήσουν αν υπάρχει ή αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τα έγγραφα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το university admissions στη Σουηδία, αν στείλουμε όλα τα δικαιολογητικά και την ταυτότητα/διαβατήριο θα μας απαντήσουν αν υπάρχει ή αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τα έγγραφα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Ναι. Τουλάχιστον έτσι έκαναν στην ανιψιά πριν "λίγο" καιρό.Μάλλον θα το κάμουν και τώρα.

Για καλό και για κακό στείλε μήνυμα να ρωτήσεις εάν θεωρείς ότι λείπει κάτι ή κάποιο έγγραφο δεν είναι σωστό.

Τα παραπάνω έγγραφα πάντως τα αγνοούν, όπως και παλαιότερα iteration του ίδιου εγγράφου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Προσωπικά, τα έχω στείλει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και την ταυτότητα ηλεκτρονικά τον Οκτώβριο, αλλά προς το παρόν δεν μου έχουν στείλει τίποτα. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Προσωπικά, τα έχω στείλει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και την ταυτότητα ηλεκτρονικά τον Οκτώβριο, αλλά προς το παρόν δεν μου έχουν στείλει τίποτα. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

Εάν δεν επικοινώνησαν μαζί σου, τότε μάλλον όχι.

Εάν έχεις υποψία ότι κάτι λείπει ή είναι λάθος, δεν χάνεις τίποτα να στείλεις μήνυμα για να ρωτήσεις.

Από ότι θυμάμαι απαντάνε σε λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος 100% αλλά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μην λαμβανεις Μάιλ αλλά message στο site. Μπες και τισεκαρε κι εκεί. Κάποια στραβη είχε γίνει παλιά με εμένα ... Είχε αργήσει να πάει το σκορ του TOEFL νιομίζω και δεν είχα δώσει σημασια γιατί δεν μου είχε σταλεί στο μαϊλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το έγραφα σήμερα λέω, κάτσε να μπω να δω τι γίνεται με κάτι application που έχω κάνει, και βλέπω ότι με έχει βγάλει UNQUALIFIED σε ένα μάθημα που δήλωσα για το παρακάτω γελοίο λόγο

 

You are missing the following specific entry requirements:

  • Sannolikhetslära och statistik 7,5 hp eller motsvarande kurs i matematisk statistik, och 15 högskolepoäng i matematik på G2F-nivå.

 

 

Δηλαδή 1 μάθημα (7,5hp) θεωρία πιθανοτήτων και 15 μονάδες μαθηματικά λυκείου.

 

έχοντας υποβάλει πτυχίο ΕΜΠ

 

έστειλα mail να μου εξηγήσουν.

 

καλού κακού, αν σας βγάλει UNQUALIFIED κάπου κάντε το ίδιο, το έχω κάνει στο παρελθόν και έχει πιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το έγραφα σήμερα λέω, κάτσε να μπω να δω τι γίνεται με κάτι application που έχω κάνει, και βλέπω ότι με έχει βγάλει UNQUALIFIED σε ένα μάθημα που δήλωσα για το παρακάτω γελοίο λόγο

 

You are missing the following specific entry requirements:

  • Sannolikhetslära och statistik 7,5 hp eller motsvarande kurs i matematisk statistik, och 15 högskolepoäng i matematik på G2F-nivå.

 

 

Δηλαδή 1 μάθημα (7,5hp) θεωρία πιθανοτήτων και 15 μονάδες μαθηματικά λυκείου.

 

έχοντας υποβάλει πτυχίο ΕΜΠ

 

έστειλα mail να μου εξηγήσουν.

 

καλού κακού, αν σας βγάλει UNQUALIFIED κάπου κάντε το ίδιο, το έχω κάνει στο παρελθόν και έχει πιάσει.

Μπορεί να είναι από το πανεπιστήμιο-σχολή το άκυρο.

Γιατί η ανιψιά δεν έστειλε πτυχίο Λυκείου και δεν την είπαν τίποτα, βέβαια για MA/MSc(δεν θυμάμαι τι διάολο το έχουν :P ) επίπεδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι από το πανεπιστήμιο-σχολή το άκυρο.

Γιατί η ανιψιά δεν έστειλε πτυχίο Λυκείου και δεν την είπαν τίποτα, βέβαια για MA/MSc(δεν θυμάμαι τι διάολο το έχουν :P ) επίπεδο. 

 

Βρε ναι από το uni εννοσούσα και στο admissions desk του uni συνιστώ να στείλει όποιος έχει τέτοιου είδους πρόβλημα (με qualifications), όχι στο universities admissions.

 

btw:

Ετνελώς πληροφοριακά, αν έχει κάποιος credits από άλλα Σουηδικά courses/προγράμματα δε χρειάζεται να στείλει κάτι. Κάθε πανεπιστήμιο έχει εικόνα τι σουηδικά credits από όλα τα άλλα unis έχει ο υποψήφιος.

 

 

Για MA/MSc φυσικά και δεν χρειάζετε να στείλεις βαθμούς λυκείου. Η μόνη πρίπτωση να θες να το κάνεις είναι να έχει κάποια ειδική απαίτηση το πρόγραμμα/μάθημα που δε καλύπτεται από του πανεπιστημίου.

 

πχ ένα μάθημα ζητά βαθμούς λυκείου στο μάθημα της Ιστορίας (υπάρχει τέτοιο) αλλά έχεις πτυχίο Φυσικομαθηματικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα έγινα δεκτός σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο πανεπιστήμιου του Σταβάνγκερ στην Νορβηγία. Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για τα έξοδα ή γενικά για την πόλη αυτήν? Θα μου ήταν χρήσιμη οποιαδήποτε πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stelisk1 είπε

Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα έγινα δεκτός σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο πανεπιστήμιου του Σταβάνγκερ στην Νορβηγία. Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για τα έξοδα ή γενικά για την πόλη αυτήν? Θα μου ήταν χρήσιμη οποιαδήποτε πληροφορία.

Κανα 1300 το μηνα για πλακα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εστιες κτλ ψαχτηκες για διαμονη?

Τα εξοδα στο σουπερ ειναι πιο ακριβα βεβαια σχεδον απ ολες τις χωρες, αλλα με σωστο προγραμματισμο και οχι σπαταλες τα βγαζεις περα.

Η διασκεδαση εξω ειναι πανακριβη (ποτα μπυρες φαγητο κτλ)

Το σταβανγκερ ειναι ομορφη πολη ειδικα το καλοκαιρι με φανταστικες δραστηριοτητες τριγυρω (hiking, κανο κτλ)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...