Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακές Σπουδές στη Σκανδιναβία


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα !

 

Ναι τα εχω κοιταξει ολα αυτα, γνωριζω για προθεσμιες κλπ (στην δικη μου περιπτωση η προθεσμια ειναι 01/03) κ δεν εχει ανοιξει το συστημα για το admission.

 

Στο NTU ξερω ενα παιδι ΠΟΛΥ εξυπηρετικο για οποιαδηποτε πληροφορια. Εγω ομως θα κανω αιτηση μοναχα για ενα μεταπτυχιακο στο Οσλο και εχω ακουσει οτι το Motivation μετραει πολυ.

 

Για που ετοιμαζεσαι εσυ ? Σε τι αντικειμενο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολιτικές και κοινωνικές επιστήμες.

 

Το NMBU και το NTNU έχουν δυο προγράμματα που με ενδιαφέρουν. Δεν έχω αποφασίσει το ποιο θα διαλέξω. Έκανα και για τα δύο αιτήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα σε ευχαριστουμε πολυ! πιστευω πως δεν θα μπορουσες να εισαι πιο κατατοπιστικος.

 

Ο αδερφος σου ειναι στο UiO ? Η εστια ειναι κοντα στο πανεπιστημιο η διανυει μεγαλες διαδρομες καθημερινα ? Περσι ποτε ξεκινησε να προετοιμαζει την αιτηση του ? Πηγε σε καποιο ειδικο φροντιστηριο που ανελαβε ολα τα διαδικαστικα ? Το Motivation letter ας πουμε το κοιταξε καποιος να το "σουλουπωσει" η τα εκανε ολα μονος του ?

Ναι είναι στο UiO. Η εστία που μένει είναι αρκετά κοντά στο πανεπιστήμιο, παίρνει το μετρό και πάει σε ελάχιστο χρόνο στη σχολή.

Βέβαια υπάρχουν διάφορες εστίες, άλλες πιο κοντά και άλλες πιο μακριά.

Τα χαρτιά τα είχε στείλει νωρίς. Δεν θυμάμαι την ακριβή ημερομηνία καθώς είχε κάνει πολλές αιτήσεις (αλλά στο site τα λέει αρκετά κατατοπιστικά). Αν ενδιαφέρεσαι για τη χρονιά που έρχεται ετοίμασε τα χαρτιά σου όσο πιο νωρίς μπορείς και μόλις ανοίξουν οι αιτήσεις στείλτα γιατί μπορεί να κάνεις και κάποιο λάθος ή να παραλήψεις κάτι και θα σε ενημερώσουν να το στείλεις, οπότε καλό είναι να έχεις χρόνο.

Δεν πήγε σε κάποιο φροντιστήριο για τα χαρτιά. Για τα αγγλικά πάντως χρειάζεσαι χαρτί, πέρα απο το proficiency ο αδερφός μου είχε δώσει αλλο ένα. 

Ενημερωτικά υπάρχει στο facebook σελίδα για τους έλληνες της νορβηγίας, απο εκεί είχε αντλήσει μερικές πληροφορίες θυμάμαι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο φιλο που σπουδαζει στο DTU (ChemEng) παντως για οποιον ενδιαφερεται μου εχει πει τα καλυτερα . Και το ιδιο το παν/μιο εχει πολυ καλη  φημη ως πολυτεχνειο και με καλες προοπτικες μετα την αποφοιτηση

Το σκεφτομουν κι εγω ο ιδιος τωρα που ψαχνω για μεταπτυχιακα , αλλα για Petroleum Engineering που ενδιαφερομαι η καλυτερη επιλογη απο Σκανδιναβια ειναι η Νορβηγια για προφανεις λογους... 
Αν και για διαφορους λογους (λιγοτερο χρονο , κλιμα κλπ ) με βλεπω να περιοριζομαι σε Αγγλια μονο εν τελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτη την ειδικότητα σκέψου το πολύ σοβαρά για νορβηγία.
Θα έχεις άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και με πολύ καλές αποδοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτη την ειδικότητα σκέψου το πολύ σοβαρά για νορβηγία.

Θα έχεις άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και με πολύ καλές αποδοχές.

ισχυει οτι ειναι πολυ μπροστα σε αυτον τον τομεα , αλλα 1ον υπαρχει το θεμα της γλωσσας , δλδ ενας Νορβηγος σιγουρα θα ειναι προτιμητεος απο εναν που δε τα μιλαει ,γιατι νταξει ποσο καλα να μαθεις τη γλωσσα (και την επιστημονικη) σε 2 χρονια , και 2ον , ζωη 2 χρονια στη Νορβηγια + οσο χρονο χρεαστεις μετα για να βρεις στα σιγουρα μια δουλεια υπολογιζω πως βγαινουν πιο ακριβα απο εναν χρονο στην Αγγλια ακομα και με τα διδακτρα μεσα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...