Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακές Σπουδές στη Σκανδιναβία


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακές σπουδές στην Σκανδιναβία. Ήθελα να ρωτήσω, γνωρίζει κάποιος τί γίνεται με την ελληνική αστυνομική ταυτότητα; Αναγνωρίζεται από τα πανεπιστήμια της Σκανδιναβίας;Είδα ότι στο university admissions, στο site, ότι στα σουηδικά πανεπιστήμια πρέπει να ανεβάσεις ταυτότητα στην οποία να αναγράφεται και η ημερομηνία λήξης. Τις δέχονται τις ελληνικές ταυτότητες σε Σουηδία και Νορβηγία ή μήπως όχι; Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

 

Τις δέχονται. Πρέπει όμως να μην είναι χειρόγραφες οι αναγραφές... Βεβαίως, όπως και να χει, θα σε κοιτάν σαν εξωγήινο. Η συμβουλή μου και η κατά την γνώμη μου η καλύτερη λύση, είναι να βγάλεις ένα διαβατήριο.

 

Καλή πρόοδο, καλή τύχη! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Σκέφτηκα να βγάλω διαβατήριο για να αποφύγω την ταλαιπωρία. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι στο IELTS αναγράφεται ο αριθμός της αστυνομικής μου ταυτότητας στις λεπτομέρειες για τον υποψήφιο και φοβάμαι μήπως αντιμετωπίσω πρόβλημα αν ανεβάσω σαν αποδεικτικό στοιχείο ταυτότητας το διαβατήριο. Γνωρίζετε κάτι για αυτό;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακές σπουδές στην Σκανδιναβία. Ήθελα να ρωτήσω, γνωρίζει κάποιος τί γίνεται με την ελληνική αστυνομική ταυτότητα; Αναγνωρίζεται από τα πανεπιστήμια της Σκανδιναβίας;Είδα ότι στο university admissions, στο site, ότι στα σουηδικά πανεπιστήμια πρέπει να ανεβάσεις ταυτότητα στην οποία να αναγράφεται και η ημερομηνία λήξης. Τις δέχονται τις ελληνικές ταυτότητες σε Σουηδία και Νορβηγία ή μήπως όχι; Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Εμένα στο university admissions μου δέχτηκαν την ελληνική ταυτότητα. Δεν ξέρω αν έχει σημασία, η ταυτότητα είναι παλιά έχει όμως αγγλικά και λατινικό χαρακτήρα στον κωδικό (Χ .......). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέχτηκαν την ταυτότητά σου παρόλο που δεν αναγράφεται η ημερομηνία λήξης; Τότε γιατί αναφέρουν ότι στις ταυτότητες για να είναι έγκυρες πρέπει να φαίνεται τόσο η εθνικότητά του υποψήφιου όσο και η ημερομηνία λήξης της ταυτότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο university Admissions θα δεχτούν κανονικότατα την αστυνομική ταυτότητα, εφόσον έχει λατινικούς χαρακτήρες. Εαν πας Σουηδία, καλό είναι να έχεις και διαβατήριο μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέχτηκαν την ταυτότητά σου παρόλο που δεν αναγράφεται η ημερομηνία λήξης; Τότε γιατί αναφέρουν ότι στις ταυτότητες για να είναι έγκυρες πρέπει να φαίνεται τόσο η εθνικότητά του υποψήφιου όσο και η ημερομηνία λήξης της ταυτότητας;

 

Νομίζω είχα κάνει επικοινωνία και τους έλεγα ότι οι ελληνικές ταυτότητες δεν έχουν ημερομηνία λήξης..

Πάντως την δέχτηκαν, η αίτηση προχώρησε κανονικά και με δέχτηκαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με δέχτηκαν στο DTU προχθές (Acoustics Master of Engineering).Δεν έχω κάνει ακόμη αίτηση για στέγαση.Θα επικοινωνησω μαζι τους αλλα θελω να μαθω απο σας το οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δέχτηκαν στο DTU προχθές (Acoustics Master of Engineering).Δεν έχω κάνει ακόμη αίτηση για στέγαση.Θα επικοινωνησω μαζι τους αλλα θελω να μαθω απο σας το οτιδηποτε.

Εάν όντως σκοπεύεις να ανέβεις, κάνε αίτηση για στέγαση ΧΘΕΣ.

Μικρή προσφορά και μεγάλη ζήτηση διότι βρίσκεται και σχετικά κοντά στη πρωτεύουσα το campus.

Μη βασιστείς βέβαια στο DTU για δωμάτιο γιατί δεν σου εγγυόνται offer, ψάχνε και μόνος σου ταυτόχρονα.

Καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δέχτηκαν και εμένα και ανεβένω τέλη αυγουστου Κοπεγχάγη. Απ'οτι βλεπω πολυ δυσκολη η ευρεση σπιτιου. Τι κανατε οι υπόλοιποι υποψηφιοι με σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά!

Καθώς ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Σουηδία θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με τα ελληνικά πτυχία. Πρόσφατα τελείωσα τις προπτυχιακές μου σπουδές και έλαβα το πτυχίο μου από το Καποδιστριακό πανεπιστήμιο Αθηνών. Στο πτυχίο όμως αναγράφεται στο τέλος η ένδειξη "ακριβές αντίγραφο εκ του εν τω αρχείω πρωτοτύπου". Το university admissions αναφέρει ότι τα έγγραφα που θα ανεβάσουμε πρέπει να είναι τα πρωτότυπα. Πιστεύετε ότι αν το ανεβάσω θα υπάρξει πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα υπαρξει προβλημα. Και εγω αυτο ανεβασα. Και το δεχτηκαν.

Αλλωστε πτυχιο κανονικο δεν εχω παρει στα χερια μου ετσι κι αλλιως. Δεν ηθελα να δωσω λεφτα για παπυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Καθώς ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Σουηδία θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με τα ελληνικά πτυχία. Πρόσφατα τελείωσα τις προπτυχιακές μου σπουδές και έλαβα το πτυχίο μου από το Καποδιστριακό πανεπιστήμιο Αθηνών. Στο πτυχίο όμως αναγράφεται στο τέλος η ένδειξη "ακριβές αντίγραφο εκ του εν τω αρχείω πρωτοτύπου". Το university admissions αναφέρει ότι τα έγγραφα που θα ανεβάσουμε πρέπει να είναι τα πρωτότυπα. Πιστεύετε ότι αν το ανεβάσω θα υπάρξει πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

 

Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, εγώ άλλωστε δεν είχα ανεβάσει (στείλει μάλλον γιατί  το ανέβασμα το κάνανε αργότερα) το "πτυχίο" (τον πάπυρο που λένε) αλλά τη βεβαίωση που δίνει η γραμματεία. Το έγγραφο άλλωστε αυτό ΕΙΝΑΙ προτότυπο, είναι ένα κανονικό έγγραφο που εκδίδει για αυτό (και παρόμοιους) σκοπούς το ΕΚΠΑ, λογικά έχει τη δική του αρίθμηση (αν πας και ζητήσεις άλλο ακριβές αντίγραφο θα έχει άλλη αρίθμηση), δεν είναι μια φωτοτυπία (έστω και επικυρωμένη) κάποιου εγγράφου.

 

Θα πρέπει φυσικά να το μεταφράσεις (εφόσον δεν είναι υποθέτω στα αγγλικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...