Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακές Σπουδές στη Σκανδιναβία


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τη δευτέρα το πρωί που κοιτούσα υπήρχαν ορισμένα δωμάτια στις εστιες του siAs με 2200 - 2500 νοκ, τωρα, μεσα σε δυο μέρες το φθινότερο που βγαίνει ειναι στα 3000+...

 

Από την άλλη θέλω να περιμένω και το UiO που έχω κάνει και εκεί αίτηση, αλλά εκείνοι θα απαντήσουν όπως βλέπω στο site των αιτήσεων στις 7 Ιουλίου!!!

 

Εάν όμως δεχτώ δωμάτιο από το siAs και πληρώσω μερικές δόσεις όπως πρέπει για να το κλείσω, θα μπορώ μετά εάν αποφασίσω να πάω (και με δεχτούν) στο UiO, να ζητήσω τα χρήματα πίσω;

 

Please advise!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω αν θα δεχτούν να σου δώσουν τα χρήματα σου πίσω. Εκτυπώνεις συμβόλαιο το οποίο υπογραφεις και μετά το στέλνεις, οπότε λιγο δύσκολο. Βέβαια μπορείς να ρωτήσεις, συνήθως είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί σε οποιαδήποτε απορία.
Μέχρι πότε λεει το χαρτί της αποδοχής που σου στείλανε ότι μπορείς να κάνεις αίτηση για εστία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα σήμερα το acceptance letter υπογεγραμμένο που είχε deadline 3/4 και έστειλα και τα στοιχεία μου στο siAs για να τους ενημερώσω πως ενδιαφέρομαι για το δωμάτιο.

 

Απάντηση από το πρώτο έλαβα αμέσως, και μου είπαν πως ολα οκ με το πρόγραμμα σπουδών, είμαι πλέον registered. Στο siAs όμως, τίποτα. Ελπίζω αύριο να έχω μήνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σου απαντήσουν και σου παρέχουν παραπάνω πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία ενημέρωσε μας.
Λογικά θα είναι αντίστοιχη με αυτή που ακολούθησε ο αδερφός μου οπότε θα τον ρωτήσω ό,τι απορία έχεις.

Πάντως 7 ιουλίου μου φαίνεται πολύ αργά για να απαντήσουν τότε από το UiO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δευτέρα το πρωί που κοιτούσα υπήρχαν ορισμένα δωμάτια στις εστιες του siAs με 2200 - 2500 νοκ, τωρα, μεσα σε δυο μέρες το φθινότερο που βγαίνει ειναι στα 3000+...

 

Από την άλλη θέλω να περιμένω και το UiO που έχω κάνει και εκεί αίτηση, αλλά εκείνοι θα απαντήσουν όπως βλέπω στο site των αιτήσεων στις 7 Ιουλίου!!!

 

Εάν όμως δεχτώ δωμάτιο από το siAs και πληρώσω μερικές δόσεις όπως πρέπει για να το κλείσω, θα μπορώ μετά εάν αποφασίσω να πάω (και με δεχτούν) στο UiO, να ζητήσω τα χρήματα πίσω;

 

Please advise!

 

 

Εχω κανει κ γω αιτηση στο UiO και οι απαντησεις για τους μη Σκανδιναβους θα βγουν στις 24 Απριλιου!

 

Για ποιο προγραμμα εχεις κανεις στο UiO?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Κώστα,

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το κόστος των φοιτητικών εστιών για το Όσλο.

 

Όπως και μια μικρή περιγραφή για το κόστος του "σούπερ μάρκετ" που μας "χρωστάς" εδώ και μερικούς μήνες και δεν την έχω ξεχάσει!  :mrgreen:

 

Όπως καταλαβαίνεις οι μέρες περνάνε και πλέον αρχίζω να υπολογίζω τα πάντα αναφορικά με την τελική επιλογή που πρόκειται να κάνω. 

 

Έριξα και μια ματιά στη σελίδα των αιτήσεων για τη Σουηδία και είδα πως σε δυο από τα τέσσερα προγράμματα ίσως έχω θετική απάντηση. Το ένα είναι για το Μάλμε και το άλλο για το Γκέτεμποργκ. Βέβαια το πρόβλημα με το Γκέτεμποργκ, αν και πρόκειται για εξαιρετικό ίδρυμα, είναι οι εστίες και το υψηλό τους κόστος (από μια πρώτη αναζήτηση μιλάμε για 450+ και ξεκινάμε από δωμάτιο σκύλου :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος για τις εστίες το έχω αναφέρει και πιο πίσω, 3000 κορώνες πληρώνει ο αδερφός μου(kringsja) και είναι από τα καλά δωμάτια. Κάτι αλλα με 2000 κορώνες δεν αξιζαν. Επίσης, δε ξερω αν το εχω αναφέρει, έχουν πλυντήρια εκεί όπου βγάζεις μία κάρτα και βάζεις κάποια χρήματα μέσα ωστε να μπορείς να τα χρησιμοποιείς. Πέρα απο το κόστος αυτό δε πληρώνεις κατι αλλο για υπηρεσία των εστιών. Από την αλλη, αυτό που θα κληθείς να πληρώσεις είναι ένα ποσό (~600-650 κορώνες αν θυμάμε καλά) ώστε να γραφτείς εκεί στο εξάμηνο, κάτι σαν φοιτητικός σύλλογος.

Για το σούπερ μάρκετ δε το ξέχασα, είπα πως θα δώσω περισσότερες πληροφορίες μόλις τελειώσω την εξεταστική και πράγματι μόλις τελείωσα έστειλα στον αδερφό μου για να μου πει συγκεκριμένα πράγματα και να τα γράψω εδω, δεν έχει βρει ακόμη το χρόνο να το κάνει, αλλά δε μπορώ να κάνω και πολλά πέρα από το να τον περιμένω.
Αν θες γράψε μου στοχευμένα προιόντα για να τον ρωτήσω, πχ λαδι, μακαρόνια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς συμφορουμίτης/τισα για Τροντχάιμ;

 

Το NTNU αναφέρει πως οι απαντήσεις για όσους έχουν κάνει αιτήσεις μεταπτυχιακών θα έρθουν τον Μάιο... κι έχω κάνει και για εκεί μια αίτηση!

 

Έχει κανείς "εικόνα" από αυτό το πανεπιστήμιο ή την πόλη του Τρόντχαιμ; 

 

Με προβηματίζει πως στο stexx.eu, οι φοιτητές που κάνουν reviews για αυτό, ενώ γράφουν τα καλύτερα για το ίδρυμα και το επίπεδο των μαθημάτων, γράφουν πως το "κόστος" ζωής στην πόλη έχει μια "αύρα" Μονακό και Αυγουστιάτικη Μύκονο...  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λογικό δεν είναι, για Νορβηγία μιλάμε, την πιο ακριβή (και πλούσια) χώρα της Ευρώπης.

 

Επί του θέματος, έχεις δει που είναι στο χάρτη; Είπαμε να είναι καλό το πανεπιστήμιο (που σιγά μην είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα σκανδιναβικά) αλλά εγώ 2 χρόνια εκεί δεν πήγαινα σε αυτή την ηλικία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...