Προς το περιεχόμενο

Νέο OS X Yosemite από την Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακομη γελαω οπως τα λες. Αλλος ενας F... boy. "Η αλήθεια είναι ό,τι δυσκολα αποχωρίζεσαι mavericks γιατί σου θυμίζουν όλο το παρελθόν..." E? Eνοποίηση δεν ειναι αυτο που γινεται γιατι καθαρα δεν τους συμφερει αφου ηδη βγαζουν λεφτα με το πετσοκομμενο iOS.

Είναι ένα ακόμα βήμα πάντως. Μην ξεχνάμε την κοινή γλωσσα shift και τα κοινά frameworks. Δεν το κάνει όπως η αγαπημένη σου εταιρεία μια και έξω και όποιον πάρει ο χάρος.....

Το κάνει σιγά σιγά ενώνοντας λειτουργίες και UI. Σίγουρα δεν τους συμφέρει να το κάνουν όπως η Microsoft βιάστηκα και πρόχειρα, γιατι θα έχαναν τους desktop users που συνεχώς αυξάνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο έβλεπα το event χτες και όσο μιλούσε ο κύριος επί σκηνής για την διαφάνεια των παραθύρων, και την διαφάνεια αυτό, την διαφάνεια εκείνο, την διαφάνεια το παράλο... θυμήθηκα τον καλό μου προϊστάμενο τον Paredwse που χλεύαζε την διαφάνεια των windows επί vista και μετά.

 

χο χο χο... καλός τα δεχτήκατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όσο έβλεπα το event χτες και όσο μιλούσε ο κύριος επί σκηνής για την διαφάνεια των παραθύρων, και την διαφάνεια αυτό, την διαφάνεια εκείνο, την διαφάνεια το παράλο... θυμήθηκα τον καλό μου προϊστάμενο τον Paredwse που χλεύαζε την διαφάνεια των windows επί vista και μετά.

 

χο χο χο... καλός τα δεχτήκατε

 

Προϊστάμενος εδώ: 

 

1. Προσωπικά η διαφάνεια δεν μου αρέσει - τουλάχιστον στην υλοποίηση των Vista. Γιατί ήταν διαφανές ΟΛΟ το παράθυρο, εδώ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ότι είναι μόνο το toolbar. Αν όμως είναι όλο το παράθυρο, δεν θα μου αρέσει ούτε και στο OS X.

 

2. Πέρνα από το λογιστήριο, η σύμβασή σου έληξε (απότομα). :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οντως αυτο με τη διαφανεια μου κανε εντυπωση και εμενα. ΟΚ διαφανεια, το παμε, αστο, παμε παρακατω, σε οτιδηποτε αλλο εκτος απο τη διαφανεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την παρουσίαση αυτή, η ζωή μου δεν θα είναι ποτέ η ίδια:

 

- καινούργια εικονίδια (με ειδική μνεία στον επανασχεδιασμένο κάδο ανακύκλωσης!!!).

 

- θα μπορώ να δέχομαι και να πραγματοποιώ κλήσεις από το Mac μου. Το ίδιο ισχύει και για τα imessages!!!

 

- θα μπορώ να συνεχίζω το μισοτελειωμένο mail που είχα στο iphone/ipad από το Mac ή και το αντίστροφο

 

- icloud new features

 

- Google search type Spotlight

 

- ....να πάω και παρακάτω στο ios 8.  Swipe & third party keyboards, ενέργειες στα notifications, widgets κτλ κτλ

 

Ερώτηση:

Είμαι ο μοναδικός που αισθάνεται ότι τον κοροϊδεύουν? ....και μιλάω ως νυν κάτοχος Macbook, ipad. 

 

Useless εφαρμογές που υπάρχουν χρόνια σε άλλες εταιρείες (Samsung, LG κτλ) για έλεγχο των κινητών από τον υπολογιστή (λήψη-πραγματοποίηση κλήσεων, sms κτλ). Παίζεις για 1 λεπτό μαζί τους και αυτό είναι. Δεν έχουν κανένα, μα κανένα νόημα ύπαρξης. Το μισοτελειωμένο μου Mail, imessage μπορώ να το τελειώσω από εκει που το δημιούργησα, τις κλήσεις θα συνεχίσω να τις δέχομαι από το κινητό κ.ο.κ.

 

Για όλα τα υπόλοιπα, εν ολίγοις η Apple γίνεται περισσότερο google και το ios περισσότερο Android.

 

Δεν με ενοχλεί ότι η Apple υιοθετεί χαρακτηριστικά από τον μισητό της αντίπαλο (ευπρόσδεκτο αυτό και έπρεπε να γίνει εδώ και αρκετό καιρό). Με ενοχλεί όμως, ότι τα παρουσιάζει σαν καινοτομίες και ότι υποτιμάει την αντίληψη και τη νοημοσύνη των αγοραστών της.

 

Προσωπικά από όλη την παρουσίαση του Yosemite,βρήκα πιο ενδιαφέρουσα την βελτίωση του safari και την προσπάθεια να δουλέψει (επιτέλους) σωστά το mail app.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι, και πρέπει να το καταλάβουν όλοι, ότι από ένα σημείο και μετά είναι δύσκολο να δώσεις κάτι το ουσιαστικό. Είναι δυνατόν αυτά τα προϊόντα να αναβαθμίζονται κάθε χρόνο και να βλέπουμε συνεχώς τα τρομερά και τα φοβερά; Τέλος πάντων αυτό δεν το λέω για μας τους χρήστες όσο για τους ίδιους τους κατασκευαστές που για κάποιο άγνωστο λόγο πρέπει να δίνουν και μια νέα έκδοση. Έλεος πια. Όχι τίποτε άλλο, αλλά πώς και μεις να αφομοιώσουμε τόσα νέα πράγματα;

 

Για μένα ευπρόσδεκτος ο νέος Safari. Ειδικά για την ενεργειακή του απόδοση και τον νέο JavaScript compiler. Επίσης πολύ ευπρόσδεκτη η swift. Έχει χαθεί όμως το κουμπί για το mission control και έχω αρχίσει και ανησυχώ. Ελπίζω να μην το φάγανε και αυτό όπως το expose - spaces. Είπαμε καλή η αναβάθμιση αλλά άμα αρχίζουμε και αφαιρούμε πράγματα που δεν πρέπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλήσεις από τον Η/Υ χωρίς να κάνεις τίποτα απολύτως; Απλά επειδή έχεις δύο μηχανήματα της ίδιας εταιρίας; Ποια άλλη εταιρία το προσφέρει αυτό; Επίσης, ποια άλλη εταιρία προσφέρει την πραγματοποίηση κλήσεων από το κινητό αλλά μιλώντας από τον Η/Υ και καλώντας από τον Η/Υ; Έχει κανείς να δώσει ένα παράδειγμα; 

 

Ακόμα, το θέμα με την συνέχεια τον λειτουργιών (hands off ή continuity) δεν είναι καθόλου άχρηστο. Πάρα πολλές φορές αρχίζει κάτι κανείς και είτε πάει κοντά στον Η/Υ είτε θέλει, εν γένει, να αλλάξει συσκευή (π.χ. γιατί έκατσε στον καναπέ). Πλέον, χωρίς να κάνει κανείς τίποτα (ούτε μισή ρύθμιση) μπορεί να συνεχίσει ό,τι έκανε από το άλλο μηχάνημα. 

 

Ένα ακόμα θετικό είναι πως φαίνεται ότι καταργήσανε το dash! Επιτέλους, εάν το κάνανε. Άξιο το notification center. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πριν λιγες μερες ενας πιτσιρικας εβγαλε το Notifyr και ημουν στο τσακ να το αγορασω μεχρι που διαβασα τα προβληματα περι μπαταριας και pairing. Απ οτι φαινεται το κοινο του εχει ηδη περιοριστει κατα πολυ :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί τόσο ενθουσιασμός και χρόνος στη παρουσίαση για τη διαφάνεια λες και βοηθάει σε τίποτα τον χρήστη. Ή το dark mode που απλά είναι ένα theme του UI και έγινε πανικός από κάτω στα χειροκροτήματα...

 

Μήπως μου διέφυγε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το continuity δεν ειναι ουσιαστικα κατι καινουριο, ειναι κατι που υπηρχε καιρο στα gmail services χωρις να απαιτει καμμια ρυθμιση και χωρις να απαιτει να ειναι ιδιας εταιριας τα μηχανηματα.

Θελω να δω τι ακριβως εξτρα υλοποιησαν, εκτος πχ απο το badge icon στο mail που σε ενημερωνει οτι εχεις ενα draft mail που δημιουργησες απο το iphone.

 

Ενδιαφερον και χρησιμο φαινεται το icloud drive, που φαινεται να προσφερει αυτα που προσφερει το google drive. Ειδικα για το sync των φωτο και την συνεχεια της επεξεργασιας των φωτογραφιων(πχ απο το android κινητο σου συνεχιζεις στο ios tablet χωρις καμμια ρυθμιση), τωρα θα το κανεις μεσω icloud drive, αλλα θα εισαι περιορισμενος σε apple συσκευες.

 

Η επιμονη στην αναφορα της διαφανειας (αλλα και οτι σε ολοκληρο event υπηρξε ξεχωριστη αναφορα στον νεο σχεδιασμο του καδου ανακυκλωσης!!)  δεν ξερω τι σκοπο ειχε.

 

H απαντηση και πραγματοποιηση κλησεων απο τον mac αλα google voice ειναι πολυ χρησιμο feature. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που επίσης παρατήρησα είναι ότι η Apple ενσωματώνει Apps από την κοινότητά της. 

 

Το νέο spotlight έχει δανειστεί πάρα πολλά από το Alfred (π.χ.). Εχθές κατά την παρουσίαση θυμόμουν και άλλα.. αλλά τώρα δεν μου έρχονται. 

 

Σε κάθε περίπτωση, το Φθινόπωρο θα έχουμε νέο λειτουργικό με φοβερές νέες δυνατότητες και ΤΣΑΜΠΑ. 


Επίσης φοβερή ευκολία είναι το markup στο mail. 

 

Και η αναγνώριση σε σχήματα που προσφέρει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση, το Φθινόπωρο θα έχουμε νέο λειτουργικό με φοβερές νέες δυνατότητες και ΤΣΑΜΠΑ.

 

Θεωρείς ότι το 10.10 είναι νέο λειτουργικό; Γιατί εμένα μου φαίνεται περισσότερο για update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς ότι το 10.10 είναι νέο λειτουργικό; Γιατί εμένα μου φαίνεται περισσότερο για update.

Όπως και να το πεις (Upgrade, Update, New), το λειτουργικό θα παραμείνει καλό και τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που επίσης παρατήρησα είναι ότι η Apple ενσωματώνει Apps από την κοινότητά της.

 

Το νέο spotlight έχει δανειστεί πάρα πολλά από το Alfred (π.χ.). Εχθές κατά την παρουσίαση θυμόμουν και άλλα.. αλλά τώρα δεν μου έρχονται.

 

Σε κάθε περίπτωση, το Φθινόπωρο θα έχουμε νέο λειτουργικό με φοβερές νέες δυνατότητες και ΤΣΑΜΠΑ.

 

Επίσης φοβερή ευκολία είναι το markup στο mail.

 

Και η αναγνώριση σε σχήματα που προσφέρει!

Το οποίο Alfred είναι η συνέχεια του καταπληκτικού Quicksilver, το οποίο υπήρχε πολύ πριν το Google Search που αναφέρθηκε πως αντιγράφηκε από την Apple. :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...