Προς το περιεχόμενο

Έμπειρος PHP dev θα ζητείται σύντομα


defacer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω οτι ο χρόνος παραμονής της αγγελίας online σχετίζεται με την σημαντικοτητα της θέσης(senior developer etc ) αλλα και με την προσδοκία ληψης βιογραφικών απο ατομα δυο ταχυτήτων . Ατομα δηλαδη που θα βομβαρδισουν με βιογραφικα την εταιρία με το που βγει η αγγελία αλλα και ατομα που ελέγχουν σποραδικά για τυχον ευκαιρίες. Φυσικά υπάρχουν και αγγελίες μουφες αλλα προσωπικά θεωρώ οτι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα μερικές ωραίες συμβουλές στο πως να συμπεριφερθείς αν θες να πιάσεις μια δουλειά που σε ενδιαφέρει.

Υπό κανονικές συνθήκες θα ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα(έτσι όπως έγινε δλδ )για best practice σε δουλειές πάνω στο προγραμματισμό, αλλά συνειδητοποίησα ότι και τα αυτονόητα(βλέπε δε κάνω ορθογραφικά) για κάποιους θεωρούνται υπερβολή και μη δέουσας σημασίας.

 

Αν κάποιος εργοδότης ήθελε έναν κωδικάνθρωπο απλά να του γράφει σεντόνια κώδικα, θα έψαχνε για Ινδό freelancer.

 

Αν όμως θέλει ένα άτομο έμπιστο, με εφευρετικότητα, ομαδικότητα, υπεύθυνο στις καθημερινές υποχρεώσεις του, να μπορεί να πάρει πρωτοβουλίες, να εκπροσωπεί την εταιρία σε meetings, να ξέρει ότι μπορεί να επενδύσει πάνω του και πόσα ακόμα που κάνουν κάποιο άξιο για μια θέση με σοβαρό μισθό και αντιμετώπιση, τότε σίγουρα ένα σκέτο portfolio δε φτάνει.

 

Το ύφος και η λογική συγκεκριμένων απαντήσεων εδώ με έκανε να καταλάβω τι γίνεται κάθε φορά που μια εταιρία θέλει να βρει προγραμματιστή.

Έχουμε τελείως διαφορετική οπτική φίλε XVipes. Αναφέρθηκα και στα προηγούμενα ποστ μου, αλλά για μένα τόσο η εκκίνηση όσο και η διάρκεια του παρόντος νήματος διέπεται από οτιδήποτε άλλο εκτός από επαγγελματισμό.

 

Αν πρόκειται να ασχοληθούμε σοβαρά, θα πρέπει τουλάχιστον να ξεκινήσουμε από κάποια στοιχειώδη βασικά, τουλάχιστον κατά τη δική μου γνώμη & εμπειρία. Όπως για παράδειγμα, ότι ουδείς με στοιχειώδη επαγγελματική συνείδηση βγάζει και καλά sneaky leak ανώνυμη αγγελία για senior θέση (και μάλιστα με εκφωνήσεις junior ασκήσεων) στο φόρουμ προγραμματισμού του insomnia με παρότρυνση να τον εντυπωσιάσουμε σε π.μ. και δεν θα μας βγει σε κακό (θα πεθάνω!). Της εταιρίας του θεωρείς εσύ ότι της βγαίνουν σε καλό τέτοιες πρακτικές;

 

Και στο καπάκι να κάνει και μαθήματα σύνταξης βιογραφικού και cover letter, αναλύοντας πως έχει φτιάξει τα δικά του; Δηλαδή έλεος!

 

Από εκεί και πέρα, το πώς θα συμπεριφερθείς για να πιάσεις μια δουλειά που σε ενδιαφέρει, ούτε μπούσουλα έχει, ούτε πρόκειται να σε κρατήσουν ακόμα κι αν σε προσλάβουν, αν η αυτή η συμπεριφορά που έδειξες ήταν φτιαχτή και όχι αληθινή (αν φυσικά μιλάμε για σοβαρή εταιρεία).

 

Πάντως οι δικές μου προσλαμβάνουσες υπαγορεύουν πως οι σοβαρές εταιρίες όταν ψάχνουν senior θέσεις προτιμάνε υποψήφιους που ξεχωρίζουν από την τυποποιημένη μάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο καπάκι να κάνει και μαθήματα σύνταξης βιογραφικού και cover letter, αναλύοντας πως έχει φτιάξει τα δικά του; Δηλαδή έλεος!

 

Καλά εδώ κύλησα στο πάτωμα από τα γέλια.

 

Πραγματικά που ακούστηκε κάποιος με περισσότερη εμπειρία να αναλύει πώς και γιατί έκανε τη δουλειά του για διδακτικούς σκοπούς.

 

Επίσης απορώ πώς δεν έχουν βγει ακόμα και τα υπόλοιπα άπλυτα στη φόρα: για παράδειγμα, το thread για τα βιογραφικά ήταν μια καλοστημένη απάτη όπου οι minions μου άνοιξαν θέμα για βιογραφικό την ίδια περίοδο με το δικό μου για την αγγελία και στη συνέχεια γύρισαν ντεμέκ μόνοι τους το θέμα στο cover letter προκειμένου να εκτελέσω το πρώτο μέρος του σατανικού σχεδίου: το δασκάλεμα τυχαίων αγνώστων από το internet εφ όλης της ύλης προκειμένου να εγκαταστήσω κάποιον απ' αυτούς σε θέση που δεν του αρμόζει!

 

Gee, Brain, what do you want to do tonight?

 

 

pinky_and_the_brain.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα!

 

Συγγνώμη, δεν είχα αντιληφθεί πως ο στόχος του νήματος ήταν διττός:

α) να βρεθεί senior dev για να σε... αντικαταστήσει

β) να διδαχθούν από εσένα ΚΑΙ πώς να συντάσσουν (ή και να "κλέβουν" όπως παρότρυνες) βιογραφικά και cover letters όσοι ενδιαφέρονται να βρουν δουλειά σε junior θέσεις (εκτός αν θεωρείς πως η... διδαχή σύνταξης βιογραφικών είναι καλό fit σε νήμα που υποτίθεται ψάχνει για senior devs).

 

Παρεμπιπτόντως, αν σου στείλουν copy & paste τις απαντήσεις των ασκήσεων που "έβαλες", ακριβώς όπως έκανες copy & paste κι εσύ τις εκφωνήσεις τους από εδώ: http://stackoverflow.com/questions/2118755/questions-every-good-php-developer-should-be-able-to-answer, έχουν άραγε καμιά ελπίδα να σε... εντυπωσιάσουν ή τσάμπα θα κουράσουν τον καρπό τους;

 

 

Πολλά τα... κεράσια μπάρμπα Θανάση, πάρα πολλά!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις απαντήσεις δεν τις ποστάρουν σε φόρμα απ ότι έχω διαβάσει. Υποθέτω πως τις εξετάζουν κριτικά και θέλουν να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα, το λέει και σε κάποιο ποστ. Κατά συνέπεια μιγφ1, δεν νομίζω πως ανακάλυψες και την Αμερική με το #156, μόνο κάποιο public key, wow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ η κίνηση του defacer να δώσει hints για μια δουλειά που γνωρίζει, στους διαδικτυακούς του φίλους. Σκεφτείτε ότι περίπου γνωριζόμαστε εδώ μεσα και συναναστρεφόμαστε συχνά. Δεν βλέπω το λόγο για την καχυποψία και τη γκρίνια (βέβαια αρκετή οφείλεται σε προκατάληψη).

 

Εδώ να πω όμως το παράπονό μου και να δηλώσω πως στο insomnia γίνονται προφανέστατα και εντελώς απροκάλυπτα διακρίσεις: Όταν εγώ δημοσίευσα πριν 1.5 χρόνο στο παρόν forum αγγελία για προγραμματιστή που έψαχνα να προσλάβω διαγράφηκε σε δευτερόλεπτα με την αιτιολογία ότι απαγορεύονται οι αγγελίες. Προφανώς δεν ισχύει το ίδιο για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε ότι περίπου γνωριζόμαστε εδώ μεσα και συναναστρεφόμαστε συχνά.

ΔΕΝ γνωριζόμαστε.

 

Δεν βλέπω το λόγο για την καχυποψία και τη γκρίνια (βέβαια αρκετή οφείλεται σε προκατάληψη).

Δεδομένου ότι ο κάθε άνθρωπος δικαιούται (για να μην πω υποχρεούται) να είναι καχύποπτος χωρίς να χρειάζεται να εξηγεί σε κανέναν τους λόγους, μπορείς να επεκταθείς ως προς τα υπόλοιπα, ώστε να δώσεις την ευκαιρία σε τυχόν ενδιαφερόμενους να σου απαντήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, δεν είχα αντιληφθεί πως ο στόχος του νήματος ήταν διττός:

α) να βρεθεί senior dev για να σε... αντικαταστήσει

Ο στόχος του νήματος ήταν να ξεκινήσω μια συζήτηση γύρω από το θέμα "και ο,τι προκύψει". Θα έπρεπε κάποιος να είναι ιδιαίτερα χαζός ή ιδιαίτερα αισιόδοξος για να περιμένει ότι θα βρει κατάλληλο υποψήφιο στο φόρουμ. Αλλά από την άλλη ακόμα κι αυτό δε μπορείς να το αποκλείσεις, οπότε why not.

 

β) να διδαχθούν από εσένα ΚΑΙ πώς να συντάσσουν (ή και να "κλέβουν" όπως παρότρυνες) βιογραφικά και cover letters όσοι ενδιαφέρονται να βρουν δουλειά σε junior θέσεις (εκτός αν θεωρείς πως η... διδαχή σύνταξης βιογραφικών είναι καλό fit σε νήμα που υποτίθεται ψάχνει για senior devs).

Σταματήστε τα ληγμένα, κάνουν κακό. Κάποιος άλλος άνοιξε thread για βιογραφικά, συμμετείχα, γύρισα εδώ για να συμπληρώσω πράγματα, προέκυψε το θέμα της εμφάνισης βιογραφικού, το πιο λογικό πράγμα στον κόσμο είναι να βάλω link σ' αυτά που ήδη είχα γράψει.

 

Το πώς αυτό το "by the way" γίνεται "στόχος του νήματος" το ξέρεις μόνο εσύ. Fit και βλακείες.

 

Παρεμπιπτόντως, αν σου στείλουν copy & paste τις απαντήσεις των ασκήσεων που "έβαλες", ακριβώς όπως έκανες copy & paste κι εσύ τις εκφωνήσεις τους από εδώ: http://stackoverflow.com/questions/2118755/questions-every-good-php-developer-should-be-able-to-answer, έχουν άραγε καμιά ελπίδα να σε... εντυπωσιάσουν ή τσάμπα θα κουράσουν τον καρπό τους;

Όχι, δεν έχουν. Σε περίπτωση που τυχαίνει να μην έχεις και πολλή επαφή με το χώρο, τέτοιου είδους ερωτήσεις είναι super classics και φυσικά όταν κάθησα να σκεφτώ τι θα βάλω από τα πρώτα πράγματα που μου ήρθαν στο μυαλό είναι τα κλασικά που έχω δει και ο ίδιος στο παρελθόν. Και στο παρόν φυσικά συμβαίνει το ίδιο, π.χ. μου έτυχε 3 interview στη σειρά να μου κάνουν κοινή ερώτηση. Φαντάζομαι κι αυτοί θα κάνουν από κάπου copy paste... or not.

 

Αυτό που μέσα στην κακεντρέχειά σου δεν αντιλαμβάνεσαι είναι ότι ακόμα και το να κάνουν copy paste τις απαντήσεις α) δε σημαίνει τίποτα in the long run και β) είναι πέρα από τις "ικανότητες" πάρα μα πάρα πολλών υποψηφίων οι οποίοι θα γέμιζαν τα mailboxes διαφορετικά. Επομένως οι ερωτήσεις παίζουν το ρόλο τους τέλεια -- κόβουν αυτούς τους "υποψηφίους" για τους οποίους ρεαλιστικά δε θα ήθελα να σπαταλήσω ούτε δευτερόλεπτο.

 

Και τέλος, αφού ζορίζεστε ρε παιδιά γιατί συνεχίζετε να μπαίνετε; Ανοίξτε ένα thread να μαζευτείτε όλοι όσοι θέλετε να κράξετε να κάνετε ένα ωραιότατo circlejerk με την ησυχία σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πεις defacer. Άλλωστε είναι μέρος της δικής μου κακεντρέχειας το να γράφεις σεντόνια για τα κόμματα και τις τελείες των βιογραφικών και για την ταμπακιέρα, μέρος της οποίας είναι οι... ασκήσεις, να βαριέσαι να πρωτοτυπήσεις και τις κάνεις copy & paste από το Internet. Και στο καπάκι μας λες και πως όσοι (senior devs επαναλαμβάνω υποτίθεται θα... εξετάσεις) σου απαντήσουν ακριβώς με την ίδια βαρεμάρα που έχεις κι εσύ, θα τους κόψεις... ωραία πράματα, όμορφες νοοτροπίες! Για αυτό τα σπάει και στην πληροφορική η χώρα μας.

 

 

Μωρέ εγώ θα απαντούσα με εσκεμμένα ανορθόγραφο το όνομά μου και κατόπιν μια και μόνη γραμμή: το link προς το SO. Και θα στεναχωριόμουν αφάνταστα που θα με κόβατε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είτε δε μπορείς είτε δε θέλεις να καταλάβεις κάποια πράγματα ακόμα κι όταν στα κολλήσουν στη μούρη (βλ. ρόλος των ερωτήσεων παραπάνω). Not my problem και δε θ' ασχοληθώ περισσότερο μ' αυτά.

 

Τουλάχιστον όμως μαλακίες-αποκυήματα της φαντασίας σου του στυλ "θα τους κόψεις" έχε το τσαγανό να μη τα βάζεις στο στόμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ δεν θα κόψεις κανέναν. Όλους θα τους προσλάβεις! Μπράβο! Ούτε η Μητέρα Τερέζα...

 

Αλλά πάλι, αν είναι έτσι, γιατί να "σε εντυπωσιάσουμε"; Ή να ακούσουμε καν τις συμβουλές σου για βιογραφικά και λοιπές ...διαδικασίες; Αφού όλοι οι καλοί χωράνε.

 

Έστω όμως ότι οι μισοί (συντηρητικά!) καταλάβαμε λάθος ότι εσύ είσαι ο Δερβέναγας του παιδομαζώματος. Δεν δικαιούται κανένας να σου "βάζει λόγια στο στόμα"; Ακόμα κι αν (λέμε τώρα!) κατάλαβε λάθος;;; Ενώ εσύ το κάνεις με το ρυθμό που αναπνέεις;;;

 

Δεν ξεκαβαλάς από το καλάμι λέω γω να μην το ξεγοφιάσεις το κακόμοιρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Έστω όμως ότι οι μισοί (συντηρητικά!) καταλάβαμε λάθος ότι εσύ είσαι ο Δερβέναγας του παιδομαζώματος. Δεν δικαιούται κανένας να σου "βάζει λόγια στο στόμα"; Ακόμα κι αν (λέμε τώρα!) κατάλαβε λάθος;;;

...

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τίποτα λάθος. Αυτός έγραψε πως θα κάνει το "technical screening".

 

Βέβαια, είναι παραπάνω από πιθανό ο συγκεκριμένος όρος στους "επαγγελματίες" να σημαίνει κάτι το εντελώς διαφορετικό από ότι σημαίνει για τους haters, τους κακεντρεχείς και τα ασπόνδυλα (όλα quoted από τον ίδιον)... ξέρεις, όλους δηλαδή εκείνους που ζούμε με (ultimately quoted) "μαλακίες-αποκυήματα της φαντασίας".

 

Anyway, για μια ακόμα φορά παρα-ασχολήθηκα με τον συγκεκριμένο (θα προσπαθήσω να το μετριάσω στο μέλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσπαθω να βρω στα ποστ του defacer κατι που να βοηθησει οντως κάποιον σαν συμβουλη και πραγματικα δεν βρισκω κάτι που δεν έχει ακουστει ξανά ή δεν θα ακουστει. Κοινοτυπα πράγματα με λιγα λογια ... εδω ανθρωπος που ηταν ΔΥ και δεν εχει δουλεψει ποτε στον ιδιωτικο τομεα ειχε δωσει παρομοιες συμβουλες και οτι η εικονα σου ειναι το βιογραφικο σου οκ και? 

 

οποτε το βαρος πεφτει στον κωδικα των ασκησεων που ο defacer δεν μπηκε στον κοπο να ασχοληθει. Τωρα να λέει οτι ειναι υπευθυνος στην εταιρεια ή προισταμενος αυτο δεν μπορουμε να το εξακριβωσουμε ακομα και αν ειναι αληθεια εκτος και αν έχει κανονισει απο κοντα συναντήσεις με εκεινους που του απαντησαν σε πμ. Οποτε να μην εκνευριζεται αν δεν αναγνωριζουμε κατι που ουτως ή αλλως δεν έχουμε στοιχεια για να το δεχθούμε. 

 

Παντως για μένα και οι λυσεις να δινοντουσαν δεν θα υπηρχε θεμα διοτι οποιος ψάξει και τις βρει μαγκια του στην τελική. Αν μπουν αυτες απο την υποτιθεμενη φανταστικη εταιρεια που θελει να φυγει ο defacer χωρις λογο και αιτια ετσι ξαφνικα .... εφοσον εψαξε και τις βρηκε μαγκιά του σημαινει οτι ξέρει να ψάχνει και να βρισκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...