Προς το περιεχόμενο

Έμπειρος PHP dev θα ζητείται σύντομα


defacer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εννοείς "παντού, όπου παρακαλάνε για δουλειά". Fixed.

Έχεις πάει ποτέ σε συνέντευξη; Γιατί εγώ από προσωπική εμπειρία αλλά και από πολλούς φίλους ξέρω πως τα οικονομικά συζητιούνται πάντα στο τέλος. Και δεν νομίζω να παρακάλεσε κανένας μας για δουλειά...

Nομιζω σε ξένες εταιρειες δίνουν τον μισθο ηδη απο την αγγελια... παλια ειχα δει κάποιες αγγελιες στο εξωτερικο για εργασια. 

Υπάρχουν μερικές που αναφέρουν ένα ποσό ή ένα εύρος ποσού αλλά νομίζω οι περισσότερες τουλάχιστον από όσες έχω κοιτάξει εγώ δεν αναφέρουν μισθό. Και πίστεψε με έχω κοιτάξει αρκετές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν εγω υποστηριξω οτι χρειάζεται να ξέρω τον μισθο μου για να υπολογισω τα εξοδα μου τι θα μου πει ο εργοδοτης? δεν στον λέω? 

 

πες οτι έρχομαι απο επαρχία και η εταιρεια ειναι στην Αθηνα να μην ξέρω τι σπιτι θα νοικιάσω? δεν γινονται αυτα. 

Θελω να ξερω αν γινεται τον μισθο μου για να κανονισω τα έξοδα και σχετικα με την διαμονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πάει ποτέ σε συνέντευξη; Γιατί εγώ από προσωπική εμπειρία αλλά και από πολλούς φίλους ξέρω πως τα οικονομικά συζητιούνται πάντα στο τέλος. Και δεν νομίζω να παρακάλεσε κανένας μας για δουλειά...

Δεν αμφισβήτησα την εμπειρία σου. Είπα ότι, αν έχεις αποδεχτεί αυτές τις διαδικασίες, έχεις ήδη παρακαλέσει πριν χτυπήσεις την πόρτα. Μην έχεις ψευδαισθήσεις.

 

Άλλωστε, αν σε είχαν ενημερώσει νωρίτερα, μπορεί και να μην είχες πάει καθόλου, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβήτησα την εμπειρία σου. Είπα ότι, αν έχεις αποδεχτεί αυτές τις διαδικασίες, έχεις ήδη παρακαλέσει πριν χτυπήσεις την πόρτα. Μην έχεις ψευδαισθήσεις.

 

Άλλωστε, αν σε είχαν ενημερώσει νωρίτερα, μπορεί και να μην είχες πάει καθόλου, έτσι δεν είναι;

Είσαι πολύ λάθος. Εγώ προσωπικά πρώτα κοιτάζω να με ενδιαφέρει το αντικείμενο της δουλειάς. Μπορεί να έχω δύο επιλογές: μια δουλειά στην οποία θα προγραμματίζω στην αγαπημένη μου γλώσσα και θα μου δίνουν ένα X ποσό και μια άλλη δουλειά στην οποία τα εργαλεία που θα χρησιμοποιώ να μην μου αρέσουν αλλά το Ψ ποσό που μου προσφέρεται να είναι πολύ καλύτερο από το Χ. Αν το Χ δεν είναι αρκετά ικανοποιητικό, τότε θα μπω στην διαδικασία να το συζητήσω. Αν με ικανοποιεί τότε επιλέγω αυτό που μου αρέσει να κάνω. Αν όχι τότε πάω παρακάτω. Γενικά όμως οι μισθοί στον προγραμματισμό είναι τουλάχιστον ικανοποιητικοί (δεν μιλάω για Ελλάδα γιατί α. δεν γνωρίζω β. δεν με ενδιαφέρει) οπότε νομίζω πολύ σπάνια αν ξέρω τον μισθό εξαρχής δεν θα πάω σε μια δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα δεν ξέρεις τον μισθο δεν μπορεις να κινηθείς. Τι σπιτι θα νοικιάσεις ... θα βάλεις σταθερο? θα πάρεις αυτοκινητο ή θα την βγάζεις με συγκοινωνίες κτλπ κτλπ δεν πιστευω οτι ειναι τοσο κακο εν τελει να γνωριζεις πανω κατω τι θα σου δώσουν σαν βασικο και βλέπουμε αυτα μην φοβουνται κάποιοι να τα συζητήσουν και στην συνέντευξη γιατι υπάρχει και το άλλο αμα σε δούν να πήζεις μπορει να σε κόψουν και για αυτο. 

 

τι θα σου πει? γιατι θες αμάξι? για να ερχομαι στην ώρα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι πολύ λάθος. Εγώ προσωπικά πρώτα κοιτάζω να με ενδιαφέρει το αντικείμενο της δουλειάς. Μπορεί να έχω δύο επιλογές: μια δουλειά στην οποία θα προγραμματίζω στην αγαπημένη μου γλώσσα και θα μου δίνουν ένα X ποσό και μια άλλη δουλειά στην οποία τα εργαλεία που θα χρησιμοποιώ να μην μου αρέσουν αλλά το Ψ ποσό που μου προσφέρεται να είναι πολύ καλύτερο από το Χ. Αν το Χ δεν είναι αρκετά ικανοποιητικό, τότε θα μπω στην διαδικασία να το συζητήσω. Αν με ικανοποιεί τότε επιλέγω αυτό που μου αρέσει να κάνω. Αν όχι τότε πάω παρακάτω. Γενικά όμως οι μισθοί στον προγραμματισμό είναι τουλάχιστον ικανοποιητικοί (δεν μιλάω για Ελλάδα γιατί α. δεν γνωρίζω β. δεν με ενδιαφέρει) οπότε νομίζω πολύ σπάνια αν ξέρω τον μισθό εξαρχής δεν θα πάω σε μια δουλειά.

 

"Είμαι πολύ λάθος" επειδή "εσύ προσωπικά";

Αν εσένα σε παίρνει να συμπεριφέρεσαι έτσι, που ξέρεις ότι τους παίρνει όλους;

Και αφού τα Χ, Ψ δεν τα ξέρεις απο πριν! ΛΕΜΕ!

 

Εσύ δηλαδή θέλεις να τραβιέσαι και στις δύο (τρεις, τέσσερις, δεκαπέντε) συνεντεύξεις, όπου αν σου δοθεί η ευκαρία θα μάθεις τα Χ, Ψ και ίσως "στο περίπου", αντί να απορρίψεις εξ αρχής τις μισές και να ασχοληθείς μόνο με αυτές που αξίζουν τον κόπο;

 

Ε, με συγχωρείς, αλλά κάποιοι άλλοι έχουμε αξιοπρέπεια, και θέλουμε να σέβονται τον χρόνο και τον κόπο μας.

τι θα σου πει? γιατι θες αμάξι? για να ερχομαι στην ώρα μου.

 

Η σωστή απάντηση είναι "γιατί έτσι γουστάρω".

Κόβεσαι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σε εμποδίζει να ρωτήσεις για χρήματα στο τέλος της συνέντευξης; Επιβάλλεται

 

Και γενικά, στην τελευταία αναθεώρηση του βιογραφικού μου πέρασα πάνω από 6-7 ώρες φτιάχνοντάς το. Όταν ο άλλος έχει ορθογραφικά σημαίνει οτι το έκανε αγγαρεία. Αν είσαι εντελώς ανίκανος να ελέγξεις αν είναι ορθογραφημένο δώσε το σε ένα φίλο σου να σε βοηθήσει, δεν είναι ντροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σε εμποδίζει να ρωτήσεις για χρήματα στο τέλος της συνέντευξης;

 

Ποιος εμποδίζει την εταιρία να σου παρέχει τέτοιες πληροφορίες πριν σε κουβαλήσει στη συνέντευξη;

Με ποια λογική δεν το κάνει;

Ή κάτι δεν κατάλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το να πάς σε μια συνέντευξη δεν ειναι τοσο προβλημα ρε συ προτιμας να μεινεις σπιτι? βγαινεις εξω αποκτάς μια εμπειρια μιλάς με κοσμο βλέπεις τι γινεται κτλπ. απλα στην 1η κιολας συνέντευξη καλο θα ηταν τα βασικα να τα έχεις μάθει εγω τουλαχιστον έτσι έκανα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος εμποδίζει την εταιρία να σου παρέχει τέτοιες πληροφορίες πριν σε κουβαλήσει στη συνέντευξη;

Με ποια λογική δεν το κάνει;

Ή κάτι δεν κατάλαβες.

 Αμα σου ειναι τοση αγγαρεια να σε κουβαλανε για συνεντευξη μην πας καθολου. Μην αγχωνεσαι, θα βρεθει καποιος ικανοτερος με επαγγελματικοτερη συμπεριφορα. Σπανια οι εταιριες αναφερουνε τον μισθο στην αγγελια επειδη εξαρταται απο τον σημαντικοτερο παραγοντα, τον υποψηφιο.

 

  Οταν ερθει η ωρα και ξερεις οτι θα πας στην εταιρια ψαχνεις για σπιτι αυτοκινητο κτλ, οχι πριν την πρωτη συνεντευξη. Ειναι παρομοιο με το να μιλας με καποια για πρωτη φορα και να περιμενεις μετα απο 10 λεπτα να την ρωτησεις ποσα παιδια θελει να κανετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε μισθός είναι ανάλογος των προσόντων. δε θα δώσω τα ίδια λεφτά σαν εταιρεία να προσλάβω τον defacer και τον σταρλαητ..

Σε βλέπουν, σε κρίνουν, σου προτείνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@geomagas σε πόσες συνεντεύξεις "σε έχουν κουβαλήσει";

 

Bασικά μην μου απαντήσεις καθόλου. Αν έχεις ψάξει δουλειά μόνο στην Ελλάδα, δεν έχει νόημα.

Στο εξωτερικό δεν υπάρχει η έγνοια του τι λεφτά θα πάρεις γιατί ξέρεις εξ αρχής ότι ο μισθός θα είναι σε καλό επίπεδο, άσε που το να δείχνεις πόσο πολύ νοιάζεσαι για τα χρήματα είναι λάθος λογική.

ps. Δεν ξέρω ποιος είναι πιο αξιοπρεπής αλλα αμφιβάλλω πολύ για τα βιαστικά σου συμπεράσματα.

@Papakaliati πολύ σωστός

Επεξ/σία από brute-force
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς έχω διαπιστώσει απο interviews για remote δουλειές, ότι το θέμα αναφέρεται πολύ ποιο γρήγορα και άμεσα σε σχέση με την Ελλάδα. Επίσης η διστακτικότητα αναφοράς του μισθού αφορά πιστεύω περισσότερο τους νεοεισερχόμενους ή τους ανέργους. Αν ήδη έχεις μια δουλειά και ψάχνεις κάτι καλύτερο, έχεις την ευχέρεια να είσαι πολύ πιο άμεσος.

 

Για παράδειγμα θεωρώ ότι μια βασικότατη ερώτηση που πρέπει να κάνει κανείς σήμερα είναι "πληρώνεστε στην ώρα σας;". Οκ ίσως όχι τόσο άμεσα, αλλά αν βάλεις κάποιες σάλτσες. Αν είσαι απελπισμένος για δουλειά μπορεί να μην το κάνεις. Αν όμως πας για κάτι καλύτερο...ε μη βρεθείς προ-εκπλήξεων.

 

Γενικότερα προς το τέλος της συνέντευξης δεν είναι κακή ιδέα να ρωτήσεις για τις αποδοχές. Αν σε απορρίψουν επειδή έκανες αυτή την ερώτηση μάλλον δεν θέλεις να εργαστείς γι'αυτούς ούτως η άλλως. Πάντως στις περισσότερες συνεντεύξεις που έχω πάει έχει αναφερθεί και το θέμα των αποδοχών απο τους interviewers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα σου ειναι τοση αγγαρεια να σε κουβαλανε για συνεντευξη μην πας καθολου. Μην αγχωνεσαι, θα βρεθει καποιος ικανοτερος με επαγγελματικοτερη συμπεριφορα. Σπανια οι εταιριες αναφερουνε τον μισθο στην αγγελια επειδη εξαρταται απο τον σημαντικοτερο παραγοντα, τον υποψηφιο.

Ναι, μου είναι μεγάλη αγγαρεία να με κουβαλάνε σε οτιδήποτε θα απέρριπτα εξ αρχής αν ήξερα εκ των προτέρων τι παίζεται. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να φάω πολλές φορές τα μούτρα μου για να πάρω χαμπάρι.

 

Οταν ερθει η ωρα και ξερεις οτι θα πας στην εταιρια ψαχνεις για σπιτι αυτοκινητο κτλ, οχι πριν την πρωτη συνεντευξη. Ειναι παρομοιο με το να μιλας με καποια για πρωτη φορα και να περιμενεις μετα απο 10 λεπτα να την ρωτησεις ποσα παιδια θελει να κανετε.

...Σοβαρά τώρα;

 

κάθε μισθός είναι ανάλογος των προσόντων. δε θα δώσω τα ίδια λεφτά σαν εταιρεία να προσλάβω τον defacer και τον σταρλαητ..

Σε βλέπουν, σε κρίνουν, σου προτείνουν.

 

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου... Δεν υπάρχει ελπίδα....

 

@geomagas σε πόσες συνεντεύξεις "σε έχουν κουβαλήσει";

 

Bασικά μην μου απαντήσεις καθόλου. Αν έχεις ψάξει δουλειά μόνο στην Ελλάδα, δεν έχει νόημα.

Στο εξωτερικό δεν υπάρχει η έγνοια του τι λεφτά θα πάρεις γιατί ξέρεις εξ αρχής ότι ο μισθός θα είναι σε καλό επίπεδο,

Εντάξει, το καταλάβαμε, ξέρεις τι παίζει στο εξωτερικό. Μπορείς να σταματήσεις να το επαναλαμβάνεις.

 

άσε που το να δείχνεις πόσο πολύ νοιάζεσαι για τα χρήματα είναι λάθος λογική.

Σωστά. Άλλωστε, ποιος δουλεύει για τα χρήματα; Υπάρχουν τόσοι άλλοι λόγοι...

(Τώρα, πού είπα ότι νοιάζομαι τόσο πολύ για τα χρήματα, με την απορία θα μείνω!)

 

ps. Δεν ξέρω ποιος είναι πιο αξιοπρεπής αλλα αμφιβάλλω πολύ για τα βιαστικά σου συμπεράσματα.

Βιαστικά, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα έχει τυχει και εγω να προτιμήσω να πάω για τρέξιμο ή να βγω με τους φιλους μου παρά να πάω σε συνέντευξη. Η μια ηταν τηλεφωνικες πωλήσεις και πιεζα αυτην που με πηρε τηλεφωνο να μου πει αν παρέχεται σταθερος μισθος :P επειδη ηξερα τι μουφες ειναι αυτες και οτι αν πληρωνεσαι με ποσοστα την έκατσες και θα σε βριζει ο καθενας μεχρι να καταφερεις κάποια αιτηση,  στο τελος την εφτασα στο σημειο να μου πει "Τι να σας πω κυριε αν νομιζετε οτι δεν αξιζει τον κοπο μην έρθετε." χαχαχα καλα ενταξει της λεω σε ευχαριστω και τελικα δεν πηγα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...