Προς το περιεχόμενο

Έμπειρος PHP dev θα ζητείται σύντομα


defacer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου το θέμα έχει ξεφυγει απο την κωδικοποιηση και έχει πάει σε αναλυσεις του στυλ "Πως θα βαλω την τελεια στο βιογραφικο και να ξερω 100% ορθογραφια" και πως θα ειναι η εμφανιση του βιογραφικου και αλλα τέτοια που εμενα προσωπικα δεν μου λενε τιποτα και πιστευω πως ειναι φορμουλες των εταιρειων για να κοβουν κοσμο. Αν κάποια εταιρεια θελει συγκεκριμενο template να το δημοσιευσει η ιδια δεν μπορω εγω να μυρισω τα νυχια μου ουτε ο καθενας για το ποιο θεωρειται σωστο βιογραφικο. Ακομα με αυτα τα σπαστικα ασχολουνται κάποιοι? ελεος μετα τα διαδικαστικα του στρατου τους πειραζουν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσωπικά θα γούσταρα να έχουν μία φόρμα, να συμπληρώσω αυτά που θέλουν, να τα περάσουν σε βάση, να τα επεξεργαστούν όπως θέλουν και όλα κομπλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς Starlight υπάρχουν κάποια πράγματα όπως η ανορθογραφία και η βλακεία τα οποία όπως αρκετοί άλλοι έτσι και γω τα προσέχω χωρίς να το προσπαθώ... παρόλο που πολλές φορές θα ήταν βολικότερο να περνούσαν απαρατήρητα.

 

Εγω θελω να δω οταν εσυ θα κανεις λάθος τι κράξιμο θα φας διοτι πολυ τον μιστερ γνωστη κάνεις και τον κριτη. Οπως εσυ κρινεις τους υποψηφιους ετσι και οι υποψηφιοι κρινουν την εταιρεια που δουλευεις. 

εγώ προσωπικά θα γούσταρα να έχουν μία φόρμα, να συμπληρώσω αυτά που θέλουν, να τα περάσουν σε βάση, να τα επεξεργαστούν όπως θέλουν και όλα κομπλέ.

 

ά γεια σου. Αυτο λέμε 

 

ειναι αναγκη δηλαδη ο άλλος να σπουδάσει το HR απο την στιγμη που ψαχνει απλα μια δουλειά? βάλε μια φορμα με το τι θες δώσε και μερικες ασκησεις και οσοι τα περάσουν ερχονται απο κοντα να γινει αλλο ξεσκαρτάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να δω οταν εσυ θα κανεις λάθος τι κράξιμο θα φας διοτι πολυ τον μιστερ γνωστη κάνεις και τον κριτη. Οπως εσυ κρινεις τους υποψηφιους ετσι και οι υποψηφιοι κρινουν την εταιρεια που δουλευεις. 

 

ά γεια σου. Αυτο λέμε 

οκ αυτό λέμε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δώσω βιογραφικό χωρίς να το έχω εξετάσει.

μπορεί όντως ο άλλος που δεν ξέρει ορθογραφία να είναι π.χ. δυσλεκτικός και να τον αφήσεις εκτός χωρίς λόγο, αλλά από την άλλη ας έβαζε κάποιον να το κοιτάξει.

 

στην συνέντευξη πας με βερμούδα ή περιποιημένος; το βιογραφικό γιατί να είναι αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσωπικά θα γούσταρα να έχουν μία φόρμα, να συμπληρώσω αυτά που θέλουν, να τα περάσουν σε βάση, να τα επεξεργαστούν όπως θέλουν και όλα κομπλέ.

 

Δύσκολο εκτός κι αν έχεις κάποια πλατφόρμα HR (συνήθως ως πελάτης κάποιας εταιρίας που το παρέχει σαν service) η οποία σου επιτρέπει έστω σε κάποιο βαθμό customizations τέτοιου είδους. Τα γνωστά site που βλέπεις αγγελίες δεν το κάνουν αυτό ούτε γι' αστείο οπότε αναγκαστικά attachment.

 

Φυσικά ας μη ξεχνάμε ότι όποιος υποψήφιος κοπεί από την κούραση του να ακολουθήσει τις οδηγίες 1-2-3 μάλλον είναι καλύτερα και για μας να μη στείλει αίτηση.

 

Επίσης, FYI έχω πληροφορίες που δε μπορώ βέβαια να επιβεβαιώσω αυτόνομα ότι αγγελίες στις οποίες η υποβολή γίνεται με email πετυχαίνουν καλύτερο engagement. Και δε μου ακούγεται καθόλου παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αυτό λέμε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δώσω βιογραφικό χωρίς να το έχω εξετάσει.

μπορεί όντως ο άλλος που δεν ξέρει ορθογραφία να είναι π.χ. δυσλεκτικός και να τον αφήσεις εκτός χωρίς λόγο, αλλά από την άλλη ας έβαζε κάποιον να το κοιτάξει.

 

στην συνέντευξη πας με βερμούδα ή περιποιημένος; το βιογραφικό γιατί να είναι αλλιώς;

 

Ωραια. Η δικια μου γνωμη ειναι οτι ΔΕΝ θα εκοβα άνθρωπο που έχει σοβαρες γνωσεις απλα και μονο επειδη κανει κάποια λαθη στην ορθογραφια. Διοτι η βαρυτητα ειναι στη πληροφορικη και οχι στα φιλολογικα. Κατα τα αλλα αν η εργασια σου ειναι και εκτος εταιρειας τοτε πας στην συνεντευξη προσεγμένος επειδη αυτο θα κάνεις και σε κάποια ραντεβου μετά , θα εκπροσωπήσεις την εταιρεια οποτε θα πρεπει να εισαι οκ για να μη δωσεις αφορμες για σχολια αλλα και παλι αν η εργασια σου ειναι πισω απο το γραφειο ποιος ο λογος να σκάσεις κοστουμάτος στη συνέντευξη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Η δικια μου γνωμη ειναι οτι ΔΕΝ θα εκοβα άνθρωπο που έχει σοβαρες γνωσεις απλα και μονο επειδη κανει κάποια λαθη στην ορθογραφια. Διοτι η βαρυτητα ειναι στη πληροφορικη και οχι στα φιλολογικα. Κατα τα αλλα αν η εργασια σου ειναι και εκτος εταιρειας τοτε πας στην συνεντευξη προσεγμένος επειδη αυτο θα κάνεις και σε κάποια ραντεβου μετά , θα εκπροσωπήσεις την εταιρεια οποτε θα πρεπει να εισαι οκ για να μη δωσεις αφορμες για σχολια αλλα και παλι αν η εργασια σου ειναι πισω απο το γραφειο ποιος ο λογος να σκάσεις κοστουμάτος στη συνέντευξη? 

όχι κουστουμάτος απαραίτητα, αλλά όχι και άπλυτος.

αυτό που θέλω να πω είναι ότι με το να μην κάνεις έλεγχο στο βιογραφικό για ορθογραφικά είναι σαν να μην ασχολήθηκες πολύ με την "πώληση" του εαυτού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσον αφορά το cover letter θεωρώ οτι θα έπρεπε να είναι πάντα προαιρετικό. Δεν έχω γράψει ποτέ cover letter και πιστεύω ότι η μονη περίπτωση που θα έγραφα θα ήταν αν προσπαθούσα career change σε αλλη τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι κουστουμάτος απαραίτητα, αλλά όχι και άπλυτος.

αυτό που θέλω να πω είναι ότι με το να μην κάνεις έλεγχο στο βιογραφικό για ορθογραφικά είναι σαν να μην ασχολήθηκες πολύ με την "πώληση" του εαυτού σου.

 

Απλα οταν δεν γράφεις συχνα κάποιες συγκεκριμένες λέξεις ειναι λογικο να ξεχάσεις πως γράφονται τωρα αν ο αλλος σε κοψει για αυτο ενω βλεπει οτι μπορεις να κάνεις αρκετά πράγματα τι να σου πω ψαχνει αφορμες για να σε κοψει δεν μου ερχεται κατι άλλο στο μυαλό :P

 

βεβαια θα μου πεις τη σημερον ημέρα ψάχνουν αφορμες να σε διώξουν ή να σε αφησουν απληρωτο το να σε κοψουν απο μια συνέντευξη ειναι που θα τους πειραζε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί όντως ο άλλος που δεν ξέρει ορθογραφία να είναι π.χ. δυσλεκτικός

 

http://aspell.net

 

Plus

 

http://lmgtfy.com/?q=greek+spell+checker

 

Δεν πάει για εσένα :)

 

αλλά για κάποια μηνύματα που παρατίθενται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα οταν δεν γράφεις συχνα κάποιες συγκεκριμένες λέξεις ειναι λογικο να ξεχάσεις πως γράφονται τωρα αν ο αλλος σε κοψει για αυτο ενω βλεπει οτι μπορεις να κάνεις αρκετά πράγματα τι να σου πω ψαχνει αφορμες για να σε κοψει δεν μου ερχεται κατι άλλο στο μυαλό :P

Κοιτα αν στην πρώτη γραμμή βαλεις engineer στην Microsoft και ακολουθως δυο τρία χρόνια στην Google ε δεν θα τσεκαρουνε και πολυ τα ορθογραφικά :D u get my point .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν στην πρώτη γραμμή βαλεις engineer στην Microsoft και ακολουθως δυο τρία χρόνια στην Google ε δεν θα τσεκάρουμε και πολυ τα ορθογραφικά :D u get my point .

 

χαχαχα σωστος :P

 

μια και θιχτηκε θέμα για τον spell checker τελικα τι ψάχνουμε κάποιον που να ξέρει οντως ορθογραφια ή που να παριστάνει οτι ξέρει? τεσπα μου φαινεται τελικα στο τέλος κοβεται και ράβεται οπως συμφέρει την επιχειρηση και αρκετά πράγματα ειναι για το φαινεσθαι και ανουσια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://aspell.net

 

Plus

 

http://lmgtfy.com/?q=greek+spell+checker

 

Δεν πάει για εσένα :)

 

αλλά για κάποια μηνύματα που παρατίθενται. 

δυστυχώς στον δυσλεκτικό δεν θα βοηθήσουν αυτά.

ο δυσλεκτικός ή αυτός που δεν ξέρει ορθογραφία δεν ξέρει ή δεν μπορεί να ξεχωρίσει την διαφορά του "πολύ" με το "πολλή" και τα 2 σωστά ορθογραφικά και πολλά άλλα παρόμοια παραδείγματα

 

Κοιτα αν στην πρώτη γραμμή βαλεις engineer στην Microsoft και ακολουθως δυο τρία χρόνια στην Google ε δεν θα τσεκαρουνε και πολυ τα ορθογραφικά :D u get my point .

δεν έχεις άδικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεστε λιγο τραγελαφικοί , Μπορεί πιστεύω να πάει στο Μπλα Μπλά το θέμα για κους κους περι

πως παω στη πρώτη συνέντευξη;

πως να γράψω βιογραφικό;

έχουν σημασία τα ορθογραφικά;

κτλ

Επίσης αν ψάχνεις προγραμματιστή γιατι δε βάζεις μια αγγελία στο φόρουμ στις θέσεις εργασίας ΄;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...