Προς το περιεχόμενο

Βιοσυντονισμός και τρίχες κατσαρές


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 307
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τον Παπά τι έχετε να πείτε; Όχι τον γνωστό της κυβέρνησης , τον άλλο που έβγαινε πριν κάτι χρόνια στις εκπομπές του Ταρζάν....

Έχει βγάλει λέει μια συσκευή που θεραπεύει με παλμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ναι, και εγω ξέρω έναν που του είχε κοπεί το χέρι και μόλις βιοσυντονίστηκε του φύτρωσε άλλο.

 

...τον ξέρεις κι εσύ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραδιοκύματα,ακτινοβολία, ήχος, φώς επηρρεάζουν κάθε ζωντανό οργανισμό με διάφορους γνωστούς αλλά άγνωστους τρόπους.

Η επιστήμη του σήμερα δεν έχει τη γνώση που θα έχει σε 10 χρόνια, τότε ίσως αποδεχτεί όσα αφορίζει σήμερα.

Κάποτε η Γη ηταν το κέντρο του ηλιακού συστήματος.

Σήμερα μιλούν για ένατο πλανήτη.

"η αλήθεια περνάει από τρία στάδια: Στο πρώτο γελοιοποιείται, στο δεύτερο αντιμετωπίζει σφοδρή αντίσταση και στο τρίτο γίνεται αποδεκτή ως αυτονόητη αλήθεια."

Σοπενάουερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγες ημέρες, έμαθα για μια αυτοαποκαλούμενη γιατρό-βιοσυντονίστρια-αρωματοθεραπεύτρια, η οποία διέδιδε μέσω κοινωνικών δικτύων τα εξής:

1) Το κάπνισμα δεν είναι επικίνδυνο και δεν προκαλεί καρκίνο
2) Το κάπνισμα προστατεύει από τους αεροπσεκαζμούς

Αργότερα η ίδια ανέβασε φωτογραφία ενός μωρού, το οποίο δήθεν έπαθε δηλητηρίαση από υδράργυρο (μαντέψτε από που) και το θεράπευσε με ένα από τα ματζούνια της. Όταν το πήρε πρέφα αυτό παιδίατρος την έκανε ρεντίκολο. Για την ιστορία το παιδί έπασχε από ερπητική ουλοστοματίτιδα, αυτοϊώμενη νόσο από τον ιό του έρπητα, η οποία δεν είναι επικίνδυνη παρά μόνο αν ο ιός έρθει σε επαφή με τα μάτια του (κάτι που η μάνα του θα ήξερε αν πήγαινε σε γιατρό αντί να στέλνει φωτογραφίες στην βιοσυντονιστοτέτοια) 

Με λίγο ψάξιμο έμαθα πως η συγκεκριμένη όχι απλά δεν έχει πτυχίο ιατρικής (ή τουλάχιστον, δεν το έχει παρουσιάσει), όχι απλά το όνομα της εμφανίζεται σε λίστα αποτυχόντων του ΔΟΑΤΑΠ-ΔΙΚΑΤΣΑ στο μάθημα παθολογίας, αλλά χρησιμοποιώντας (μεταξύ άλλων) την ιδιότητα της βιοσυντονίστριας πουλάει ομοιοπαθητικά ματζούνια, κρέμες, σαμπουάν, υπόθετα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, με το όνομα της.

Την ίδια στιγμή, οπαδός (γιατί έχουν καταντήσει σαν οπαδοί θρησκευτικών cult) ενός άλλου ομοιοπαθητικοτέτοιου, ονόματα δε λέμε, Μουρ..γους δε θίγουμε (ο οποίος μάλιστα έχει αγοράσει «πτυχίο» από γνωστό diploma mill), ενημέρωνε σε ένα από τα γκρουπάκια του πως για να συναντήσει κάποιος τον «θεό» τους πρέπει να σκάσει φράγκα για να πάει σε μια από τις εκδρομές του.

Το γεγονός πως τα γκρουπάκια και των δύο είναι ΤΙΓΚΑ στις διαφημίσεις προϊόντων, είναι εντελώς τυχαίο.

Αυτά για όσους θεωρούν πως οι συγκεκριμένοι το κάνουν από... «στάση ζωής» όπως έγραφε η κυρία.

Έντιτ: Η επιστήμη δεν «αφορίζει» ελέω αυτοπροβολής και αυτοεπιβεβαίωσης, ούτε διακατέχεται από το σύνδρομο του Μεσσία. Λειτουργεί με βάση την παρατήρηση, την έρευνα, την καταγραφή, και την απόδειξη. Όσο λοιπόν οι υποθέσεις κάποιων παραμένουν αναπόδεικτες, ιδίως όταν αυτές προτρέπουν σε αποφυγή ιατρικής άποψης και φροντίδας, το να μιλάμε για επιστήμη είναι τουλάχιστον οξύμωρο. Αν ποτέ υπάρξουν στοιχεία πως το τάδε σκεύασμα και η δείνα διατροφή θεραπεύει τον καρκίνο και τη βλεννόρροια, το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε, ας μας πουν την άποψη τους η Jessica Ainscough και η μανούλα της ;)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγες ημέρες, έμαθα για μια αυτοαποκαλούμενη γιατρό-βιοσυντονίστρια-αρωματοθεραπεύτρια, η οποία διέδιδε μέσω κοινωνικών δικτύων τα εξής:

 

1) Το κάπνισμα δεν είναι επικίνδυνο και δεν προκαλεί καρκίνο

2) Το κάπνισμα προστατεύει από τους αεροπσεκαζμούς

 

Αργότερα η ίδια ανέβασε φωτογραφία ενός μωρού, το οποίο δήθεν έπαθε δηλητηρίαση από υδράργυρο (μαντέψτε από που) και το θεράπευσε με ένα από τα ματζούνια της. Όταν το πήρε πρέφα αυτό παιδίατρος την έκανε ρεντίκολο. Για την ιστορία το παιδί έπασχε από ερπητική ουλοστοματίτιδα, αυτοϊώμενη νόσο από τον ιό του έρπητα, η οποία δεν είναι επικίνδυνη παρά μόνο αν ο ιός έρθει σε επαφή με τα μάτια του (κάτι που η μάνα του θα ήξερε αν πήγαινε σε γιατρό αντί να στέλνει φωτογραφίες στην βιοσυντονιστοτέτοια) 

 

Με λίγο ψάξιμο έμαθα πως η συγκεκριμένη όχι απλά δεν έχει πτυχίο ιατρικής (ή τουλάχιστον, δεν το έχει παρουσιάσει), όχι απλά το όνομα της εμφανίζεται σε λίστα αποτυχόντων του ΔΟΑΤΑΠ-ΔΙΚΑΤΣΑ στο μάθημα παθολογίας, αλλά χρησιμοποιώντας (μεταξύ άλλων) την ιδιότητα της βιοσυντονίστριας πουλάει ομοιοπαθητικά ματζούνια, κρέμες, σαμπουάν, υπόθετα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, με το όνομα της.

 

Την ίδια στιγμή, οπαδός (γιατί έχουν καταντήσει σαν οπαδοί θρησκευτικών cult) ενός άλλου ομοιοπαθητικοτέτοιου, ονόματα δε λέμε, Μουρ..γους δε θίγουμε (ο οποίος μάλιστα έχει αγοράσει «πτυχίο» από γνωστό diploma mill), ενημέρωνε σε ένα από τα γκρουπάκια του πως για να συναντήσει κάποιος τον «θεό» τους πρέπει να σκάσει φράγκα για να πάει σε μια από τις εκδρομές του.

 

Το γεγονός πως τα γκρουπάκια και των δύο είναι ΤΙΓΚΑ στις διαφημίσεις προϊόντων, είναι εντελώς τυχαίο.

 

Αυτά για όσους θεωρούν πως οι συγκεκριμένοι το κάνουν από... «στάση ζωής» όπως έγραφε η κυρία.

 

Έντιτ: Η επιστήμη δεν «αφορίζει» ελέω αυτοπροβολής και αυτοεπιβεβαίωσης, ούτε διακατέχεται από το σύνδρομο του Μεσσία. Λειτουργεί με βάση την παρατήρηση, την έρευνα, την καταγραφή, και την απόδειξη. Όσο λοιπόν οι υποθέσεις κάποιων παραμένουν αναπόδεικτες, ιδίως όταν αυτές προτρέπουν σε αποφυγή ιατρικής άποψης και φροντίδας, το να μιλάμε για επιστήμη είναι τουλάχιστον οξύμωρο. Αν ποτέ υπάρξουν στοιχεία πως το τάδε σκεύασμα και η δείνα διατροφή θεραπεύει τον καρκίνο και τη βλεννόρροια, το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε, ας μας πουν την άποψη τους η Jessica Ainscough και η μανούλα της ;)

Μπορείς να βάλεις κανένα link?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κι εγώ είμαι σίγουρα επιφυλακτικός,αλλά 2-3 γνωστοί μου που δοκίμασαν και μου το πρότειναν δε δείχνουν να λένε και ψέμματα.Ακόμα το ψάχνω βέβαια.Ο βιοσυντονισμός μου είπαν λοιπόν,θεράπευσε μια γυναίκα που είχε πρόβλημα με το θυρεοειδή,δεν ξέρω τι ακριβώς αλλά σταμάτησε τα χάπια λέει γιατί πλέον οι εξετάσεις της(συμβατικές)δείχνουν ότι δε τα χρειάζεται.Η ξαδερφή μου που είχε κάτι προβλήματα με το στομάχι της και δεν μπορούσε να φάει τίποτα,τώρα λέει είναι αρκετά καλύτερα.Και δεν χρεώνουν κάτι αστρονομικά ποσά που διάβασα εδώ,αλλά κανα 40άρι.Θα δείξει,μην είστε απόλυτοι με τίποτα.Πολλά πράγματα αλλάζουν που δεν τα φανταζόμαστε.

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις ο βιοτετοιος τους πείθει να αλλάξουν διατροφή κόβοντας ζαχαρες, επεξεργασμένες τροφές και τα συναφή, το σωμα παίρνει μπρος, λειτουργεί σωστά και το αποδίδουν στα μαντζούνια και στις αύρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να βάλεις κανένα link?

Επιφυλάσσομαι, stay tuned ;)

 

Έντιτ:

 

14720508_356337278039780_666158328536963

 

Η ίδια λίγες μέρες νωρίτερα:

 

d21ebd60c7004695b67e1dc725d96825.png

 

Και περί του our god and savior:

 

74af70455f1c40a2b7724ea895caa12a.jpg

 

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα πάντως η ομοιοπαθητική και τα μαντζούνια με βοήθησαν πάρα πάρα πολύ από την συμβατική ιατρική που απότυχε παταγωδώς σε ένα θέμα μου με την ακμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πες μου ότι αυτό είναι ψεύτικο...μια κάντιτ κάμερα...κάτι...

Ξεκάθαρη αντιγραφή του Dr Strange. Η τύπισσα είναι ο Ancient One...

 

Doctor-Strange-astral-plane.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζηλέυετε γιατί δε θα γίνετε ποτέ υπουργοί

 

https://www.youtube.com/watch?v=mx-tvNbSUG0

Πωωωωωωωωωωωωωωω. Και σήμερα σκεφτόμουν μήπως πρέπει να γυρίσω στην Ελλάδα. Προφανώς η απάντηση είναι όχι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωωωωωωωωωωωω. Και σήμερα σκεφτόμουν μήπως πρέπει να γυρίσω στην Ελλάδα. Προφανώς η απάντηση είναι όχι!

 

Πέρα από το αστείο τής υπόθεσης, όντως σκεπτόσουν κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...