Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε μία αναζήτηση που έκανα είδα ότι αυτή η μυρωδιά είναι χαρακτηριστικό "αποικίας" από E. Coli. Δεν ξέρω εάν αληθεύει και το θέμα είναι ότι μόνο αυτά μπορούν να μυρίζουν έτσι (και άρα βγαίνουν από το στομάχι μας) ή και άλλες ουσίες; Εάν υπάρχουν και άλλες ουσίες, ποιες είναι; Ξέρει κανείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι το κόλι ζει στο στομάχι φυσιολογικά, μόνο στο έντερο.

Σίγουρα πάντως τεράστιο μέρος της οσμής είναι η χολή.

 

 

Όταν λες χολή; Ποια χημικά στοιχεία; Μήπως γνωρίζεις inside details; 

 

 

Όταν λες μεγάλο μέρος της οσμής, εννοείς αυτή την "μεταλλική" και διαπεραστική (φάση αμμωνίας) οσμή; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The composition of gallbladder bile is 92% water, 6% bile salts, 0.3% bilirubin, 0.9-2.4% fats (Cholesterol, fatty acids and lecithin), and 200 mEq/L inorganic salts.

 

Η μπιλιρουμπίνη βλέπω έχει C33H36N4O6 και τα χολικά είναι εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ωραίος!


Update...

 

Μετά από τις πληροφορίες παραπάνω βρήκα ότι και το οξύ Butyric κάνει την ίδια δουλειά... μάλλον κάπως κοινή γνώση σε όσους ασχολούνται με stinky bombs σύμφωνα με αυτό το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο ψήσιμο να ξεκινήσω διάβασμα σχετικά με προγραμματισμό βάσεων δεδομένων (oracle 11g express και mysql). Υλικό για διάβασμα έχω αλλά δεν ξέρω τι βάση να φτιάξω για να κάνω εξάσκηση, έχει κολλήσει το μυαλό μου. Για κατεβάστε καμιά ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποιο λινκ ακριβως μπρουμε να ανανεώσουμε την καρτα ανεργιας οαεδ μας με το κλειδαριθμο μας και πως ακριβως δουλευει αυτο?

Δεν θελω απλα να μου πειτε πας στον www.oaed.gr αλλα το πληρες λινκ.

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω λενε οτι θα ηταν διαθεσιμο απο αρχεες ιουνι και τωρα που εχουμε ιουλιο ακομα δεν ειναι διαθεσημο?

 

Τουλαχιστον καποιο τηλ. να μπορουμε να παρουμε για να μας πουνε αν τελικα ισχυει ή οχι υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλδεια για ταχύπλοο

 

Α) Έχετε να προτείνετε κάποια σχολή στην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ;

 

Β) σε γενικές γραμμές πόσο κοστίζει το πακέτο ;

Γ) πάιζει και εδω το γνωστό υέμα με το λάδωμα όπως και στα αμάξια ;

Δ) τι πρέπει να προσέξω ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Πήρες ποτέ απάντηση για τα παραπάνω;

 

Ψάχνω αντίστοιχα να βγάλω δίπλωμα μιας και οι ίπποι απο ότι αναγράφονται στην άδεια είναι 40 +05 (έτσι γράφει δεν έχω ιδέα γιατί) και δυστυχώς δεν καλύπτονται απο τους 30 του πλαστικού

 

Κυρίως με ενδιαφέρει αν βρήκες καμια σχολή της προκοπής, πόσο κοστίζουν οι εξετάσεις και κυρίως σε πόσο καιρό γίνεται η όλη διαδικασία μιας και θέλω να το κάνω άμεσα.

 

εδιτ: Ένας λιμενάρχης (ο θεός να τον κάνει) στη Χαλκιδική μου είπε οτι πλέον (εδω και μερικούς μήνες) η άδεια δεν πάει με τους ίππους αλλα με τα μέτρα τους σκάφους. Και ότι anw 5μετρο σκάφος οτι και να φοράει δε θέλει δίπλωμα. Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...