Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα πεσει πολυ σκαψιμο. και φασαρια. αλλα τα μεσιμερια σταματανε. αναλογα την οικοδομη σου/τους. ηχομονωση. μερες αναλογα μετα λεφτα που θα παρουν και το μερακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς την έκλειψη ηλίου;

 

Edit: Αλλιώς και αυτές τις ημέρες και συγκεκριμένα σήμερα σύμφωνα με το meteo.gr έχουμε ανατολή σελήνης 10:19 και δύση πριν από λίγο στις 21:51. Αλλά είναι ανάλογα με την θέση της σελήνης. Αν είναι προς την δύση ή έστω κάθετα σε εμάς κατά την ανατολή του ηλίου θα φωτίζεται και την βλέπουμε. Αν είναι στην ίδια πλευρά με τον ήλιο, λογικά το κάθε φως που θα ανακλάται από την επιφάνεια της προς την γη θα καλύπτεται από την ηλιακή ακτινοβολία οπότε και θα διακρίνεται δύσκολα ή και καθόλου. Ίσως είμαι πολύ λάθος αλλά αυτό κατάλαβα ότι ρωτάς

Συμβαίνει αυτό, περίπου. Η χρονοκαθυστέρηση που περιγράφεις είναι ο λόγος που δεν ανατέλλει την ίδια ώρα κάθε μέρα.

Αυτο που εννοω ειναι οτι η Σεληνη κανει 28 "Γηινες μερες" να γυρισει γυρω απο την Γη

Αρα για αρκετες ημερες θα πρεπει να ειναι στο κομματι της τροχιας της γυρω απο την Γη μεταξυ Ηλιου και Γης και η σειρα θα ειναι Ηλιος-Σεληνη-Γη (ενω αντιστοιχα αρκετες μερες ειναι πισω απο την Γη και η σειρα θα ειναι Ηλιος-Γη-Σεληνη).

Σε αυτο το διαστημα - που η Σεληνη καλυπτει το τοξο της τροχιας αναμεσα στην Γη και τον Ηλιο - η Γη θα κανει αρκετες περιστροφες, αρα ο κατοικος πχ. της Ελλαδας εκεινες τις μερες ας πουμε 6-7 οταν θα ειναι σε φαση "νυχτας" (δλδ θα εχει περιστραφει η Γη και δεν θα κοιταει προς τον Ηλιο) δεν θα "βλεπει" Σεληνη=δεν θα κοιταει προς την Σεληνη αφου οταν γι'αυτον θα ειναι βραδυ η Σεληνη θα ειναι πισω του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εννοω ειναι οτι η Σεληνη κανει 28 "Γηινες μερες" να γυρισει γυρω απο την Γη

Αρα για αρκετες ημερες θα πρεπει να ειναι στο κομματι της τροχιας της γυρω απο την Γη μεταξυ Ηλιου και Γης και η σειρα θα ειναι Ηλιος-Σεληνη-Γη (ενω αντιστοιχα αρκετες μερες ειναι πισω απο την Γη και η σειρα θα ειναι Ηλιος-Γη-Σεληνη).

Σε αυτο το διαστημα - που η Σεληνη καλυπτει το τοξο της τροχιας αναμεσα στην Γη και τον Ηλιο - η Γη θα κανει αρκετες περιστροφες, αρα ο κατοικος πχ. της Ελλαδας εκεινες τις μερες ας πουμε 6-7 οταν θα ειναι σε φαση "νυχτας" (δλδ θα εχει περιστραφει η Γη και δεν θα κοιταει προς τον Ηλιο) δεν θα "βλεπει" Σεληνη=δεν θα κοιταει προς την Σεληνη αφου οταν γι'αυτον θα ειναι βραδυ η Σεληνη θα ειναι πισω του

Ε ναι ακριβώς. Αυτές τις μέρες αν δεν κάνω λάθος δεν έχουμε φεγγάρι το βράδυ. Μόνο την μέρα φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γάμησα δηλαδή. Κάτι μου λέει πως θα με φάνε οι δρόμοι τις επόμενες μέρες.

καλα μην τρελαινεσαι απο τωρα. δες πως θα ξεκινησει το σκηνικο πρωτα. μηπως και παλευεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ακριβώς. Αυτές τις μέρες αν δεν κάνω λάθος δεν έχουμε φεγγάρι το βράδυ. Μόνο την μέρα φαίνεται.

Ε ναι ακριβώς. Αυτές τις μέρες αν δεν κάνω λάθος δεν έχουμε φεγγάρι το βράδυ. Μόνο την μέρα φαίνεται.

A, οκ, δεν ειμαι τρελος δλδ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα ασπρόμαυρα κουνούπια που συναντάω τελευταία είναι κουνούπια-τίγρεις; :D

Κινδυνεύω γιατρέ μου;

 

Το ασπρόμαυρο είναι «κουνούπι-ζέβρα», ρεεεε! Ασπρόμαυρες είναι οι τίγρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώστε με αν κάνω λάθος αλλά σε έντυπη μορφή περιοδικά με θέμα την πληροφορική που κυκλοφορούνε πλέον είναι τα:

  • PC Magazine
  • PC Master

Το Computer για όλους αν δεν κάνω λάθος σταμάτησε την έντυπη μορφή του, σωστά; Το ίδιο και το Delta Hacker. Μου διαφεύγει κάποιο;

 

Σε ηλεκτρονική μορφή τώρα φαντάζομαι θα υπάρχουν πολλά. Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό που να είναι δωρεάν; Λέω να αρχίσω με το Ubunistas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει σε κάτι fora που δίνουν link από το ίδιο forum, το οποίο σε πηγαίνει όχι απλά σε μία σελίδα ενός νήματος, αλλά κεντράρει σε συγκεκριμένο μήνυμα. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως γίνεται και αν είναι universal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει σε κάτι fora που δίνουν link από το ίδιο forum, το οποίο σε πηγαίνει όχι απλά σε μία σελίδα ενός νήματος, αλλά κεντράρει σε συγκεκριμένο μήνυμα. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως γίνεται και αν είναι universal;

εκεί κλικάρεις και σου δινει το λινκ γι αυτο ακριβως το μηνυμα

post-289055-0-04360300-1409495620_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...