Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αν στείλω μήνυμα σε μια επαφή μου στο skype μια στιγμή που αυτή δεν είναι online, και εγώ αποσυνδεθώ, τότε θα το λάβει το μήνυμά όταν η επαφή θα συνδεθεί; Παλιά έπρεπε να ήμασταν και οι 2 συνδεδεμένοι, ρωτάω μήπως τώρα έχει αλλάξει κάτι.

θα παει οταν μπει μεσα η επαφη ασχετα με εσενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1) Τα Lego για τους μπέμπηδες λέγονται LEGO DUPLO. Δεν υπάρχουν star wars, αλλά έχει batman πχ. Φυσικά όχι Ελλάδα, γιατί... είναι του διαβόλου μάλλον και δεν πουλάνε. Ίσως αν πας σε κατάστημα που φέρνει lego duplo με τον κωδικό που θες να στο παραγγείλουν. Ίσως

 

2) Τραινάκι; Ενός; Good luck with that. Εκτός αν το παιδί είναι κάποιου είδους prodigy, θα ασχοληθεί μαζί του (ή το παιχνίδι θα "αντέξει") λιγότερο κι από τα ρουχαλάκια που λες.

 

Γνώμη μου:

Αν δεν έχουν ήδη: παρκοκρέβατο (λογικά θα έχουν). Το πιο χρήσιμο πράγμα με διαφορά σε αυτή την ηλικία.

 

Σε παιχνίδι, εξαρτάται από την ανάπτυξη.

Τουβλάκια mega bloks (μεγάλα, να μπορεί να τα πιάνει. Έχει και τρενάκι!)

Οτιδήποτε μουσικό (ξυλόφωνο, μεταλλόφωνο, αρμόνιο κτλ)

Οτιδήποτε της fisher price αναπτυξιακό.

 

Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

 

1)Το βρήκα amazon.co.uk αλλά να σου πω την αλήθεια τώρα που το σκέφτομαι φοβάμαι μην καταπιεί κάνα κομμάτι ο μικρός και έχουμε δράματα (είναι και το capital control στην μέση).

 

Νομίζω ότι είναι κομπλέ από παρκοκρέβατο κλπ.

 

Μετά σκέφτηκα μήπως έπαιρνα κάνα μίνι πλανητάριο αλλά δεν είμαι σίγουρος τι θα βρω στην τοπική αγορά.

 

Τα mega blocks είναι πάρα πολύ πρόταση, μάλλον πάω στο perfectoys να ρίξω και καμιά ματιά.

 

Συνάδελφος μου λέει να του πάρω σετ ντραμς, μετά θα με μισούν οικογενειακός =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με τις αντιβιώσεις πρέπει να κοπεί κάποια στιγμή ε.

 

Clarιtyne D εχωσα λεει κατι? Ρε μαν λεμε καταρροη σε αρρωστημενη φαση. Μεχρι 7-8 ξημερωματα ροχαλο-φτερνισμο-φυσημα. Εχω να κοιμηθω 5 μερες. Και δεν ειναι και χειμωνας, οποτε βαλε και τη ζεστη On top, ειμαι για λυπηση, δε γινεται να μη παρω κατι

 

Χαμομηλι, τπτ. Physiomer, vicks, τπτ. Αμα εχω αυτα τα συμπτωματα και δε κοιμαμαι και απο πανω να δουλεψει το ανοσοποητικο, πως θα γινω καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε φιλαράκι, πήρες κάποια αντιβίωση και κατόπιν εορτής ρωτάς αν λέει τίποτα!! (στο internet, ούτε καν σε φόρουμ ιατρικού περιεχομένου!!) Η αλόγιστη χρήση των αντιβιοτικών είναι υπεύθυνη για την ανθεκτικότητα των μικροβίων και φτάσαμε στο σημείο να πεθαίνουμε απο γρίπες-άκουσων άκουσων!!! Είναι σοβαρό, δεν είναι για γέλια.

 

Έχεις θέμα; Δοκίμασες αποσυμφορητικά και δεν έγινε τίποτα; Πάρε cold n' flu να περιορίσεις τα συμπτώματα και πήγαινε στον γιατρό!

Αν καίγεσαι τόσο μην περιμένεις με ραντεβού, πήγαινε στα επείγοντα. Σε γιατρό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ρωταω τι φαρμακο να παρω ουτε ψαχνω για γιατρους, αντιμεωπιση για τα συμπωματα βαση προσωπικης εμπειριας των εδω μεσα ψαχνω. Και Το φαρμακο που μου δοθηκε ηταν over the counter οποτε το θεωρω ηπιο, απλα το ανεφερα να δω αν γνωριζετε παρενεργειες και αν θα μπορουσε να ελαφρυνει τα συμπτωματα μη το παιρνω τσαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρός σ' το σύστησε δηλαδή;

 

(για ό,τι θες να μάθεις για το φάρμακο, διάβασε το χαρτί που είναι μέσα στην συσκευασία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το claritine είναι συνταγογραφούμενο, το ότι στην Ελλάδα μπορείς να πας στο φαρμακείο και να ζητήσεις ό,τι σου κατέβει χωρίς συνταγή, και να στο δώσουν, δεν κάνει τα φάρμακα otc, κάνει τους φαρμακοποιούς και τον ανύπαρκτο έλεγχο στη διακίνηση φαρμάκων γτπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

 

1)Το βρήκα amazon.co.uk αλλά να σου πω την αλήθεια τώρα που το σκέφτομαι φοβάμαι μην καταπιεί κάνα κομμάτι ο μικρός και έχουμε δράματα (είναι και το capital control στην μέση).

 

Νομίζω ότι είναι κομπλέ από παρκοκρέβατο κλπ.

 

Μετά σκέφτηκα μήπως έπαιρνα κάνα μίνι πλανητάριο αλλά δεν είμαι σίγουρος τι θα βρω στην τοπική αγορά.

 

Τα mega blocks είναι πάρα πολύ πρόταση, μάλλον πάω στο perfectoys να ρίξω και καμιά ματιά.

 

Συνάδελφος μου λέει να του πάρω σετ ντραμς, μετά θα με μισούν οικογενειακός =ρ

 

Αν δεν πάρεις παιχνίδι μπορείς να πάρεις κάτι για τα

γεύματα του  π.χ.  ένα ωραίο παιδικό σετάκι  της  WMF

Θα το χαρούν παιδί & γονείς ... για καιρό ...   

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το claritine είναι συνταγογραφούμενο, το ότι στην Ελλάδα μπορείς να πας στο φαρμακείο και να ζητήσεις ό,τι σου κατέβει χωρίς συνταγή, και να στο δώσουν, δεν κάνει τα φάρμακα otc, κάνει τους φαρμακοποιούς και τον ανύπαρκτο έλεγχο στη διακίνηση φαρμάκων γτπ.

 

Οκ δεκτο. Επισης ειναι αντισταμινικο και οχι αντιβιωτικο. Η καταρροη απο μια γριπη οφειλεται απαραιτητα στο οτι μειωθηκε η αμυνα του οργανισμου μου και δε μπορει να καταπολεμησει τα αλλεργιογονα? Αν ισχυει τοτε ουτως η αλλως επρεπε να το παρω, γιατι εχω αλλεργικες παθησεις και απλα γλιτωσα μια συνταγογραφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πάρεις παιχνίδι μπορείς να πάρεις κάτι για τα

γεύματα του  π.χ.  ένα ωραίο παιδικό σετάκι  της  WMF

Θα το χαρούν παιδί & γονείς ... για καιρό ...   

 

Απο τα τοσα που ειχαμε παρει για δωρο, αυτο το χρησιμοποιουν ακομα και σημερα που το παιδι φτανει 1,5 χρονων. Πιο χρησιμο (μετα τα παμπερς) δεν υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα τοσα που ειχαμε παρει για δωρο, αυτο το χρησιμοποιουν ακομα και σημερα που το παιδι φτανει 1,5 χρονων. Πιο χρησιμο (μετα τα παμπερς) δεν υπαρχει.

 

Μη το λες ... δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια ...

Αν φορέσεις αυτο  που πρότεινες σ΄ένα πανθηράκι που ξέρω , θα πάθεις

πλάκα μετά  όταν ακούσεις πόσους αγίους ξέρει ένα δεκαεξάμηνο ...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες, καλός φίλος βαφτίζει τον γιό του (1 έτους) και ψάχνω να βρω τι να του πάρω (δεν έχω ιδέα από τέτοια).

 

Ρούχα δεν θα ήθελα γιατί σε τέτοια ηλικία θα αχρηστευτούν αρκετά σύντομα άρα λέω για κάνα παιχνίδι (πχ τρενάκι), που μπορώ να τσεκάρω στας Αθήνας (κέντρο & πέριξ)?

 

Επίσης έχω το ελεύθερο το δώρο να είναι όσο geeky θέλω (θα προτιμούσα κάτι σε lego star wars αλλά δεν έχει για την ηλικία του).

 

Budget ~50€.

 

Thanx!

 

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά σχεδόν ο,τι και να πάρεις δεν θα τους χρειάζεται. 'Ηδη έχουν τα απαραίτητα και σε αυτή την ηλικία δεν υπάρχει κάτι που θα χρειαστούν άμεσα (πέρα από νέο κάθισμα αυτοκινήτου, αλλά αυτό είναι εκτός budget). Θα τους φερουν και ενα σωρο περιττα πραγματα ήδη, οπότε καλύτερα πιστεύω θα κάτσει κανένα gift card από κατάστημα που ξέρεις ότι τους αρέσει και έχει αρκετές επιλογές. Μπορείς να δώσεις και λεφτά φυσικά, όπως στους γάμους (ακόμα καλύτερο). 

 

Εμένα έκλεισε χρόνο χτες η μικρή και ενώ είχα πει να μην φέρει κανείς τίποτα, φυσικά και πήραν. Δεν χρειάζομαι τίποτα, δεν μπορώ να τα αλλάξω για να μην παρεξηγηθούν και νιώθω και "αχάριστη" που δεν τα εκτιμάω.

 

Επίσης τα παιδιά σε αυτή την ηλικία δεν ενδιαφέρονται για το λεγκο μπατμαν, για το ζωάκι φισερ πράις που κάνει 50 ευρώ και λοιπές βλακείες. Πιό πολύ θα παίξουν με ένα πλαστικό κουτάλι, μια φόρμα μάφιν από σιλικόνη, ένα μπουκάλι με λίγο νερό κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...