Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν πολλά χρόνια είχα διαβάσει ένα εφηβικό μυθιστόρημα μεταφρασμένο στα Ελληνικά που αφορούσε τα ναρκωτικά, αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι συγγραφέα, τίτλο, εκδοτικό οίκο κλπ. Θυμαμαι αμυδρά κάποια κομμάτια της πλοκής: η υπόθεση λάμβανε χώρα στη Γερμανία και αφορούσε έναν αριστούχο μαθητή, ο οποίος λόγω έντονων πονοκεφάλων άρχισε ισχυρή φαρμακευτική αγωγή ή κάτι τέτοιο. Τελικά αποτοξινώθηκε και έγινε μουσικός. Μήπως γνωρίζει κανείς  ποιο βιβλίο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τεκμηριωμένο αυτό που λες; Θα ήθελα να το δω κάπου γραμμένο. Το χαρτί που έχω δεν γράφει απολύτως τίποτα.

Δες εδω http://pantaxamogela.blogspot.gr/2011/04/pws-pername-ta-diodia-meta-to-neo-nomo.html?m=1

 

Αν ηταν δημοσιο παει εφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είμαι σε μια διαδικασία να κάνω τη βεράντα μου cat safe. Το πλάνο είναι να γίνει μια περίφραξη γύρω-γύρω στο κάγκελο με σκοπό να μη μπορούν να σαλτάρουν/βγουν. Χαμηλά στα κάγκελα έχω βρει λύση, ψάχνομαι για το τι θα είναι αυτό που θα σηκώσω πάνω από αυτά, προσπαθώντας ταυτόχρονα να είναι όσο το δυνατόν διακριτικότερο.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: υπάρχει κάποιο δίχτυ (ψαρέματος) στο χρώμα της πετονιάς (δηλαδή διαφανές) που θα άντεχε κρέμασμα με νύχι γάτας ή στη χειρότερη δάγκωμα; Ή είναι πολύ ελαστικά/εύθραυστα όλα και δεν θα κάνουν δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είμαι σε μια διαδικασία να κάνω τη βεράντα μου cat safe. Το πλάνο είναι να γίνει μια περίφραξη γύρω-γύρω στο κάγκελο με σκοπό να μη μπορούν να σαλτάρουν/βγουν. Χαμηλά στα κάγκελα έχω βρει λύση, ψάχνομαι για το τι θα είναι αυτό που θα σηκώσω πάνω από αυτά, προσπαθώντας ταυτόχρονα να είναι όσο το δυνατόν διακριτικότερο.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: υπάρχει κάποιο δίχτυ (ψαρέματος) στο χρώμα της πετονιάς (δηλαδή διαφανές) που θα άντεχε κρέμασμα με νύχι γάτας ή στη χειρότερη δάγκωμα; Ή είναι πολύ ελαστικά/εύθραυστα όλα και δεν θα κάνουν δουλειά;

Οι γάτες απεχθάνονται το θειάφι (που λογικά το έχεις άφθονο  :devil: ) και γενικά έντονες μυρωδιές,ίσως σου φανεί χρήσιμη η πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο κοντινό στο χρώμα της μπετονιάς είναι το λεγόμενο κρυσταλιζέ δίχτυ. Είναι απαγορευμένο όμως, δεν ξέρω αν θα βρεις, μουχαχαχα, αν ψάξεις μια χαρά θα βρεις, όπως θα βρεις και ντρόγκια και κάλας και ότι άλλο θες. Στα είδη αλιείας, πχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν το πρώτο που έτυχε να βρω. Αντέχει αυτό; Χαλαρώνει με τον καιρό; Γενικά, θα έκανε λες δουλειά;

Αν μπλεχτεί και ψοφήσει καμμιά γάτα τρέχα να κρυφτείς από τις φιλοζωικές και τους γείτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α, τα απλά δίχτυα δεν θα μασούσαν τίποτα από τα γατιά. Το κρυσταλιζέ δεν ξέρω σίγουρα, αλλά δεν νομίζω να έχει ανάγκη. Μην βρεις τίποτα γατιά πιασμένα σαν μπαρμπούνια μονάχα ε. Μάλλον θα χρειαστείς δίχτυ με σχετικά μικρό μάτι (τρύπα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίχτυ δεν θα το εμπιστευόμουν γιατί μπορούν να σκαρφαλώσουν. Πλαστικό πλέγμα σαν το παρακάτω είναι καλύτερη επιλογή πιστεύω.

http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=4486

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μικρό μάτι θα είναι και απλάδι για να μην βρίσκω γατιά ψαρεμένα μέσα. Γενικά επειδή θα είναι πάνω από τα κάγκελα, ο μόνος τρόπος να φτάσουν ως το δίχτυ θα είναι είτε να σκαρφαλώσουν στο πλέγμα το κάτω (πλαστικό μαύρο, κλασσικό βεραντόπλεγμα) είτε να πηδήξουν κατευθείαν πάνω στο δίχτυ. Το δεύτερο δεν παίζει, ακόμα και αν δεν το βλέπουν δλδ, δεν έχουν κίνητρο να θέλουν να σαλτάρουν στο κενό από τον πρώτο. Και όσο για την πρώτη περίπτωση, ενώ είναι τώρα σκαρφαλωμένα κάθετα στο πλέγμα, χωρίς κάπου να πατήσουν, δεν νομίζω ότι έχουν περιθώριο για βανδαλισμό. Και τώρα που είναι μέσα δλδ, όταν έχω ανοιχτά με τις σίτες μόνο, δεν προσπαθούν να τις σκίσουν, ενώ αποδεδειγμένα μπορούν.

 

Οπότε ρωτάω μόνο για αντοχή για επιβεβαίωση, θενκιου!

 

edit, Gtr34 τέτοιο μαύρο θα παίξει στα χαμηλά, στο οποίο επίσης μπορούν να σκαρφαλώσουν, αυτό δε το γλυτώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...