Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πχ οτι εχω μια πιστωτικη και κανω μια αγορα απο το ιντερνετ στα 100 ευρω. Πως ακριβως θα γινει η χρεωση και πως θα την πληρωσω; Ειναι οπως με τις δοσεις που μου ερχεται μηνυμα καθε μηνα για να πληρωσω;

 

Το ιδιο ισχυει και με τις αγορες απο μαγαζια στην Ελλαδα ή και σουπερμαρκετ;

 

Αν ναι, γιατι να μη χρησιμοποιουμε την πιστωτικη καρτα σε αξιοπιστα μαγαζια αντι της προπληρωμενης και να γλυτωνουμε την προμηθεια που κραταει η εκαστοτε τραπεζα;

 

αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς, κάθε μήνα η τράπεζα σου στέλνει τον λογαριασμό όσων ψώνισες μέσα στον μήνα που πέρασε. Ο λογαριασμός έχει μια ημερομηνία πληρωμής, αν μέχρι την ημερομηνία αυτή πληρώσεις όλο το ποσό, δεν έχεις καμία χρέωση. Αν δεν το πληρώσεις ή πληρώσεις μέρος αυτού, το υπόλοιπο τοκίζεται (χοντρά μάλιστα). Οπότε, αν έχεις λεφτά και έχεις και μια σχετική εγκράτεια (δεν φορτώνεις την πιστωτική σου με έξοδα που δεν μπορείς να πληρώσεις άμεσα) και δεν ψωνίζεις από όπου νάναι, είναι σαφώς καλύτερη από την προπληρωμένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ερωτημα να παρω αυριο να ρωτησω για μια θεση εργασιας που βρηκα αφου δινει το κινητο του ή να το αφησω για δευτερα;

Εγω θα επαιρνα σημερα. Με τη λογικη οτι θα ηθελα να προλαβω καποιον αλλον. Plus το πιθανοτερο ειναι να σου πει να παρεις παλι Δευτερα, αλλα ειναι καλυτερο να σε ακουσει και δευτερη φορα. Συν το οτι τη Δευτερα θα δεχεται λογικα καταιγισμο τηλεφωνηματων και εσυ θα εισαι "ο τυπος που ειχα ξαναμιλησει".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις καθε τοσο στα win 10 ακουω τον ήχο που κάνει όταν βγαίνει ένα pop up παράθυρο χωρίς να εμφανίζεται κάτι ουτε ερχεται notification. πως γινεν αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω να δω το Mad Max Fury Road που βγήκε φέτος, πρέπει να έχω δει και τα προηγούμενα; Έχει λογική συνέχεια με τα προηγούμενα τα οποία αν δεν τα δω τότε δεν θα καταλάβω τι παίζει, ή είναι αυτοτελής ιστορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω να δω το Mad Max Fury Road που βγήκε φέτος, πρέπει να έχω δει και τα προηγούμενα; Έχει λογική συνέχεια με τα προηγούμενα τα οποία αν δεν τα δω τότε δεν θα καταλάβω τι παίζει, ή είναι αυτοτελής ιστορία;

Δεν εχουν καμμιά σχεση μεταξυ τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω να δω το Mad Max Fury Road που βγήκε φέτος, πρέπει να έχω δει και τα προηγούμενα; Έχει λογική συνέχεια με τα προηγούμενα τα οποία αν δεν τα δω τότε δεν θα καταλάβω τι παίζει, ή είναι αυτοτελής ιστορία;

 

Είναι μεν συνέχεια των προηγουμένων, αλλά είναι αυτοτελής ιστορία. Το μόνο που θα χάσεις είναι κάποιες αναφορές που κάνει στην αρχή, αλλά δεν είναι κάτι σημαντικό. Σου γράφω σε spoiler τι πρέπει να ξέρεις αν θέλεις να τα καταλάβεις όλα, αν θέλεις το διαβάζεις.

 

 

Ο Max ήταν αστυνομικός στην Αυστραλία πριν καταστραφεί ο κόσμος και ξεκινήσει η αναρχία. Στο τέλος της πρώτης ταινίας του σκοτώνουν την οικογένεια, για αυτό και θα δεις ότι στην αρχή του Fury Road τον τρώνε οι τύψεις και δείχνει την κόρη του. Κατά τα άλλα δεν έχει κάποια σχέση με το 2 ή το 3.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ύψος που δηλώνουμε είναι το πραγματικό  μας η με κανονικά σε ύψος παπούτσια;

 

στον στρατό π.χ με είχαν 1,85  ενώ ξέρω ότι είμαι 1,83  χωρίς παπούτσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις παπουτσια ειναι το υψος!


αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς, κάθε μήνα η τράπεζα σου στέλνει τον λογαριασμό όσων ψώνισες μέσα στον μήνα που πέρασε. Ο λογαριασμός έχει μια ημερομηνία πληρωμής, αν μέχρι την ημερομηνία αυτή πληρώσεις όλο το ποσό, δεν έχεις καμία χρέωση. Αν δεν το πληρώσεις ή πληρώσεις μέρος αυτού, το υπόλοιπο τοκίζεται (χοντρά μάλιστα). Οπότε, αν έχεις λεφτά και έχεις και μια σχετική εγκράτεια (δεν φορτώνεις την πιστωτική σου με έξοδα που δεν μπορείς να πληρώσεις άμεσα) και δεν ψωνίζεις από όπου νάναι, είναι σαφώς καλύτερη από την προπληρωμένη.

Οποτε ειναι μια καλη ιδεα να συνδεσω την πιστωτικη μεσω paypal; Εχει οριο 2000 ευρω νομιζω. Αμα γινει καμια στραβη και χακαρει καποιος την καρτα ή το μαγαζι ειναι αναξιοπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά έτσι ψωνίζω. Paypal δηλαδή, συνδεμένο με την πιστωτική μου. Για τις περιπτώσεις που δεν δέχονται paypal και δεν θέλω για οποιονδήποτε λόγο να δώσω την πιστωτική μου, χρησιμοποιώ μια χρεωστική. Έχω δυο λογαριασμούς στην τράπεζα, ο1ος έχει λεφτά μέσα, ο 2ος δεν έχει. Στον 2ο έχω συνδεμένη μια χρεωστική. Όταν θελήσω να κάνω μια πληρωμή πχ 50 ευρώ, μεταφέρω 50 ευρώ από τον 1ο στον 2ο (ιντερνετικά εννοείται, δεν τρέχω στην τράπεζα) και κάνω την πληρωμή με την χρεωστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανεις την φορτιση μεσω ιντερνετ, παλι σου κρατανε προμηθεια;

 

Γινεται να φορτισω μια προπληρωμενη πχ της πειραως απο λογαριασμο αλλης τραπεζας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έτυχε! :P

 

Goole είναι ρε συ, όπως ξέρει που σερφάρεις και σου πετάει τις ανάλογες σχετικές διαφημίσεις!

Ξέρει τι σερφάρω γιατί το κάνω με τον Broswer του. Πρόσβαση στο Popcorn από που και ως που; Εκτός και αν όντως έτυχε οπότε κλάιν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι περιεργο...

 

στην πολυκατοικια μας ενας ελληνοαμερικανος 50αρης, στο κουδουνι επανω εχει γραψει

αντι για ονομα νουμερα του στυλ 

 

134 - 32 -4738 ...

 

τι μπορει να σημαινει αυτο???

 

Σιγουρα ΔΕΝ ειναι ο κωδικος του συναγερμου του και δεν εχει κανια σχεση με αριθμ κωδικους της περιοχης πχ τηλ,ταχκωδκας κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...