Προς το περιεχόμενο

Τρεξιμο


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είδα τα μιζούνο, αλλά έχω αποφασίσει να μη δίνω πάνω από $85 για παπούτσια τρεξίματος. Αν πετύχω προσφορά σε κάποιο από τα μοντέλα τις mizuno που θεωρώ πως μου ταιριάζουν, θα το πάρω. Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

μεγα λαθος !! ειναι σαν να λες οτι δεν θα παρεις ποτε αμαξι με abs,αεροσακους κτλ.

τα παπουτσια ειναι το μοναδικο και το βασικοτερο πραγμα ενος δρομεα! αν δεν χαλασεις λεφτα για παπουτσια 

που θα τα χαλασεις? κανεις μεγαλο κακο με αυτη τη νοοτροπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξει ειναι βασικο πραγμα για αυτους που γραφουν χιλιομετρα ατελειωτα.

 

Για αυτους που θελουν απλα να κανουν λιγο γυμναστικη και κανουν π.χ. 3-4 φορες την βδομαδα απο 5 χιλιομετρα με 50 ευρω βρισκεις παπουτσακι σουπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειδικα αυτοι ειναι που χρειαζονται καλυτερα παπουτσια!

εμενα που τρεχω και κανω βαρη κτλ και γενικα γυμναζομαι τα ποδια μου και γενικα το σωμαμ ου αντεχει πολλα περισσοτερα

απο καποιον ο οποιος κανει χαλαρη γυμναστικη μερικες φορες τη βδομαδα!

οποτε αυτος ειναι που πρεπει να προσεξει γιατι θα την ακουσει σε γονατα,καλαμια κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μην τον ακουτε παιδιά, με ποσοστά δουλεύει ο Σπεκτ.. Πάρτε εκεί από τη λαική, αφού όλα απο ενα εργοστάσιο βγαίνουν :P

ειδικα τωρα που θα παω πιο κοντα στο εργοστασιο μπισνες θα ανοιξω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν καποιος στα επιπεδα που αναφερω παρει ενα τετοιο παπουτσακι δεν του κανει?

 

http://www.sportsdirect.com/adidas-falcon-elite-3-mens-running-shoes-123064?colcode=12306441

 

Τα συγκεκριμενα πηρα εγω που εκει κυμαινομαι και ειναι πολυτελεια για τα χιλιομετρα που κανω.

 

Οτιδηποτε παραπανω ειναι πεταμενα λεφτα για μενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε κανεις 5 είτε 500, άλλο να τα κάνεις με παπούτσι που έχει 200 ευρα και έχει κάποιες συγκεκριμένες παραπάνω/καλύτερες ιδιότητες στην αποφόφηση κραδασμών κλπ, ο σπεκτ να εξηγησει καλύτερα.

 

Παράδειγμα, εγώ. Αγόρασα κάτι παλιο nike, απλά για καθημερινά. Όχι τρέξιμο. Στο περπάτημα ειναι μια χαρα, αλλα οταν πηγα να αγορασω παπουτσι και φορεσα πχ τα asics kinsei 5 και έτρεξα για 10 μετρα με το ενα κ το αλλο, ε καμια σχεση ρε φιλε, πως να το κανουμε. Το παπούτσι ήταν λες και οδηγούσε το πέλμα μου στην κίνηση περπατήματος από φτέρνα στα ακροδάχτυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξει αν κανεις και ειδικη παραγγελια τα παπουτσια που φοραει ο Bolt καλυτερα ακομα θα ειναι. Ακομα και αν τρεχεις 1 χιλιομετρο την μερα.

 

Το θεμα ειναι τι αρκει να κανεις την δουλεια σου ικανοποιητικα. Αν ειναι να παρεις μια hayabusa και να πας με 50km την ωρα και να κυκλοφορας μεσα στην πολη βολευεσαι και με παπι και σου μενουν και 10 χιλιαρικα στην ακρη. Δεν σου χρειαζεται καμια hayabusa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για μένα πάνω από 100 ευρώ είναι υπερβολικό ποσό.

 

Η Adidas βγάζει φθηνά παπούτσια, value for money (και αισθητικά ωραία)... για όλες τις κατηγορίες δρομέων.

 

Τα nike πάντα τα θεωρούσα μεγάλες μούφες. Πολύ ακριβά, αισθητικά άθλια, ενώ ταυτόχρονα όχι ιδιαίτερα μεγάλης αντοχής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξει αν κανεις και ειδικη παραγγελια τα παπουτσια που φοραει ο Bolt καλυτερα ακομα θα ειναι. Ακομα και αν τρεχεις 1 χιλιομετρο την μερα.

 

Το θεμα ειναι τι αρκει να κανεις την δουλεια σου ικανοποιητικα. Αν ειναι να παρεις μια hayabusa και να πας με 50km την ωρα και να κυκλοφορας μεσα στην πολη βολευεσαι και με παπι και σου μενουν και 10 χιλιαρικα στην ακρη. Δεν σου χρειαζεται καμια hayabusa.

κάτσε να δεις, πως λέγεται αυτή η  "invalid argument" τεχνική; Δεν θυμάμαι, μια βοήθεια ρε παιδιά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρει ο spect είναι λογικό, αλλά ο καθένας μας δοκιμάζει και βλέπει τι τον βοηθάει και τι του ταιριάζει. Αν σήμερα χάσω όλα μου τα παπούτσια, όχι μόνο αθλητικά, θα μπω σε ένα μαγαζί και θα πάρω nike free. Όχι επειδή είναι το ομορφότερο ή πιο ανατομικό παπούτσι του πλανήτη, αλλά επειδή το άτιμο μου δίνει την αίσθηση πως έχει φτιαχτεί για το πέλμα μου.

 

Από εκεί και πέρα, δεν έχω πρόβλημα να δοκιμάσω παπούτσια και να δω πως ανταποκρίνονται τα πόδια μου, κυρίως όταν τρέχω, αλλά δεν σκοπέυω να δώσω και $240 για τα mizuno, που ίσως δίνουν και φτερά αλλά κρίνω πως για το επίπεδο μου και εφόσον δεν έχω κάποιο παράπονο από τα παπουτσια μου, δε χρειάζεται να δώσω και 3Χ-4Χ περισσότερα από ότι συνήθως.

 

Τα asics που πήρα, είχαν αρχική τιμή $110, τα βρήκα με 60%, και θεώρησα πως αν τα μισά από ότι αναφέρονται στις αξιολογήσεις τους είναι αληθινά, θα μου βγουν μια καλή αγορά. Και όπως φαίνεται όντως είναι. Δεν είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι είναι το καταλληλότερο ζευγάρι για εμένα, αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάποιο ουσιαστικό αρνητικό σχόλιο από τις 3-4 μέρες που τα χω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το τρεξιμο στο διαδρομο ειναι μουφα ! οταν τρεχεις στο εξω σε καθε πατημα δινεις δυναμη με το ποδι για να σπρωξεις το βαρος σου μπροστα κατι το οποιο στο διαδρομο δεν γινεται!

πως φαινεται οτι δε το χεις καθολου με τον διαδρομο σπεκτ :-)

το λεπον , οντως το τρεξιμο στον διαδρομο μπορει να ειναι πιο ευκολο καθως ο ιμαντας του διαδρομου ''τραβαει'' τα ποδια προς τα πισω μειωνοντας το εργο των δικεφαλων και των γαστροκνημιων , ομως μπορουμε πολυ ευκολα να εξομοιωσουμε τις συνθηκες βαζοντας κληση !

μονο μεχρι στο 1.5 να  τον βαλουμε η συμμετοχη των μυων αυξανεται τοσο ωστε η μυικη επιβαρυνση συνολικα να προσεγγιζει αυτη του δρομου ,  βαζοντας περισσοτερη κληση κανουμε το τρεξιμο στον διαδρομο ακομη πιο δυσκολο κ απο του δρομου  κτλ κτλ  ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαραθώνιος 10χλμ δεν υπάρχει :unsure: . Μάλλον εννοείς στον αγώνα 10χλμ που γίνεται στις 9 Νοεμβρίου 2014 (σε 3 μήνες δηλαδή) παράλληλα με τον Μαραθώνιο της Αθήνας του ΣΕΓΑΣ. Η Wind είναι απλά χορηγός. Πρόγραμμα μπορείς να βρεις στο http://my.asics.co.uk/ανάλογα με το επίπεδό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...