Προς το περιεχόμενο

Τρεξιμο


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχει καποιο αλλο site εκτος απ αυτο??

 

Αν έχεις android κινητό ή iphone κατέβασε το RunKeeper. Έχει δωρεάν προγράμματα για αρχάριους και προχωρημένους που θέλουν να φτάσουν κάποιο συγκεκριμένο στόχο σε χιλιόμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.wind.gr/gr/wind/9os-diethnis-marathonios-megas-alexandros/proponitika-programmata-2014/programma-10hlm-/10-hlm-programma-1-

http://www.wind.gr/gr/wind/9os-diethnis-marathonios-megas-alexandros/proponitika-programmata-2014/programma-10hlm-/10-hlm-programma-2-

http://www.wind.gr/gr/wind/9os-diethnis-marathonios-megas-alexandros/proponitika-programmata-2014/programma-10hlm-/10-hlm-programma-3-

 

Αν ψάξεις στο google "πρόγραμμα για 10 χλμ" θα βρεις διάφορα

Το asics γιατί δε σου άρεσε; Είναι από τα καλύτερα για κάποιον που ξεκινάει γιατί  βάζεις τον χρόνο σου  και ημερομηνία αγώνα και σου βγάζει καλύτερο πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεκινάς με 5χιλ καλύτερα;

Τα 10 χιλιόμετρα χρειάζονται περίπου 2 ώρες προπόνηση 4-6 φορές την εβδομάδα για 2 μήνες τουλάχιστον για να τα τρέχεις σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πεντε τα βγαζω…δεν εχω θεμα!Μπορω μεχρι 17 χλμ!Απλα τα 10 θελω σε λιγοτερο απο 1 ωρα!Το asics πολλες αναπαυσεις μου εβγαζε και ελαχιστες προπονησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα mizuno, πήρα τα prophecy wave 3, τα δοκίμασα εχθές σε fartlet (αυτό ίσως ήταν λάθος) ειναι σκληρά για τα πόδια μου. Μετά το 6ο km άρχισε να με "καίει" η καμάρα του ποδιού και το εσωτερικό των μεγάλων δαχτύλων.
Πιστεύω ότι ειναι καλά παπόυτσια και η εργονομία τους βοηθάει στο σωστό πάτημα, αλλά η εντύπωση μου ειναι πως ειναι για ανθρώπους με περισσότερα κιλά απο τα 66 μου, διότι τα αισθανόμουν άκαμπτα και χωρίς να αποσβένουν τους κραδασμούς, ιδιαίτερα.

Επεξ/σία από whodatinsomniaK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο asics επιλέγεις 3,4, ή 5 φορές την εβδομάδα. Εκτός και αν το άλλαξαν. Αν εννοείς στην αρχή τις συνεχόμενες αναπαύσεις είναι επειδή υπολογίζει ότι κανονικά χρειάζεσαι πχ 8 εβδομάδες προετοιμασία ενώ ο αγώνας είναι σε 10.

Για 10άρι 4-5 φορές την εβδομάδα από 1 ώρα είναι αρκετές. Να κάνεις όμως 1 διαλειμματική για να βελτιώσεις την ταχύτητά σου, μιας και με την απόσταση δεν έχεις πρόβλημα. Τα 5χλμ σε πόσο τα κάνεις περίπου;


Με 66 τι κραδασμοί χρειάζονται για απόσβεση;  :-D  Tα prophecy wave 3 νομίζω ότι είναι για άτομα με περισσότερα κιλά (χωρίς να είμαι και σίγουρος). Μη κάνεις γρήγορα μέχρι να τα στρώσεις. Μήπως πέρασες καθόλου από το καταστημα στο Κολωνάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πρόβλημα στη μέση, τον Ιανουάριο, δεν μπορούσα να περπατήσω καλά κάλά ;-). Για αυτό και ψάχνω τα διάφορα παπούτσια. Στο site της mizuno ήμουν μεταξύ creation και prophecy και μού έκατσε πως για μένα είναι τα prophecy.

 

Και ουσιαστικά η μέση μου με κρατάει χαμηλά στους χρόνους, πια τρέχω τα 5κ και 10κ σε σχεδον 6'/km αλλά προπόνηση κάνω μόνο για τα 5k.

 

Όσο για το Κολωνάκι, έχω να έρθω Ελλάδα 2 χρόνια, ζω στις ηπα, αλλά ωραία θα ταν ένα καφεδάκι εκεί γύρω στη μασσαλίας με τις νομικάριες... :·)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα χα χα! Σε ρώτησα αν πήγες μήπως και ήξερες τι εκπτώσεις έχει κάνει τώρα το κατάστημα γιατί οι κανονικές τιμές των Mizuno εδώ στην Ελλάδα είναι απαγορευτικές. Τον Ιούνιο που είχα πάει δοκίμασα το Rider 17 και ενα άλλο πιο αγωνιστικό (hitogami) αλλά έκαναν 150€ και 120€ χωρίς καμία έκπτωση. Και δεν ξέρω και αν αντέχουν αρκετά χιλιόμετρα, γιατί περίπου μία φορά το χρόνο αγοράζω καινούρια. Μη μου διαλυθούν στο 6μηνο

 

Περαστικά και με τη μέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε στο amazon.com να παρακολουθείς τις τιμές των ζευγαριών που θέλεις και να ξέρεις πως τα διαφορετικά χρώματα έχουν διαφορετική τιμή.

 

Τα mizuno τα πλήρωσα $89, την επόμενη μέρα πήγαν στα $95 και τωρα έχουν ~$130. Ήταν προσφορά για μια μέρα. Με αυτήν την τιμή ειναι κάτω απο την τιμή που εκτελωνίζονται, επομένως θα σου έρθει τουλάχιστον 30% φθηνότερα από ότι να τα αγόρασεις στην Ελλάδα...

 

Ευχαριστώ για τις ευχές για ανάρρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω σημερα βρηκα κατι Adidas boost με κυψελες αερα μου ειπανε πολυ μαλακά σαν πουπουλο τα εβαλα τα δοκιμασα κιολας και ψηνομαι να τα πάρω 130 η κανονικη τους τιμη αλλα εγω τα βρηκα 100 :P 

 

Τι λετε? αξιζουν? θελω ενα παπουτσι να απορροφάει τους κραδασμους 70-80%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τα Adidas Boost Energy 2. Ακόμα δεν είμαι ευχαριστημένος. Πολύ σκληρά μου φαίνονται. Σκέφτομαι να πάρω και τα glide 6 boost επειδή είχα και παλιότερα το glide 4 και μου άρεσαν πολύ. Εσύ για ποιο μοντέλο λες Star Light;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τα Adidas Boost Energy 2. Ακόμα δεν είμαι ευχαριστημένος. Πολύ σκληρά μου φαίνονται. Σκέφτομαι να πάρω και τα glide 6 boost επειδή είχα και παλιότερα το glide 4 και μου άρεσαν πολύ. Εσύ για ποιο μοντέλο λες Star Light;

 

Για αυτο εδω 

 

http://burntech.tv/nike-free-5-0-verses-adidas-energy-boost-tested-on-the-road-and-in-the-gym/

 

ποιος εχει υπερπρηνισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα free, αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τα adidas.

 

off topic: Μας γάμησες την ψυχολογία, ο τύπος τρέχει με 4'10''/km. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...