Προς το περιεχόμενο

Τρεξιμο


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

το τρεξιμο στο διαδρομο ειναι μουφα ! οταν τρεχεις στο εξω σε καθε πατημα δινεις δυναμη με το ποδι για να σπρωξεις το βαρος σου μπροστα κατι το οποιο στο διαδρομο δεν γινεται! 

 

μπορεις να κανεις και τα δυο αλλα θα μεινεις μισος! θα καψεις μυς! ειδικα αν θες να αδυνατησεις πρεπει να αυξησεις τη μυικοτητα σου ωστε να κανεις περισσοτερες καυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ που πετάγομαι ο άσχετος αλλα εχω 2 ερωτήσεις σχετικές (μιας που λεμε για τρέξιμο)

 

α) Διαλειμματική = εναλλαγές έντονου (γενικα καπως πιο γρηγορου) με πιο ηπιο τρεξιμο ;

 

β) Ειμαι περιστασιακος στο τρεξιμο , για την ακριβεια μια εβδομαδα πριν τον Βραδινό αλλα και τον ανοιξιατικο Ημιμαραθώνιο (εννοείται παω μονο στα 5km )  κανω λιγα περαδωθε στην παραλια . Ο πόνος κατω απο το διάφραγμα και στη κοιλια κατω δεξια (περαν της πιο σωστης προετοιμασιας σαφως -μηνες νωριτερα και συστηματικοτερα - ) πως παλεύεται ; 

Με το που εμφανιστεί πρέπει να σταματησω να τρεχω για ξεκουραση μεχρι την επομενη μερα/φορα ή να συνεχίσω αλλα σε πολυ πιοα ργους ρυθμους ;

Να σημειωσω οτι χάνω παρα πολυ δυσκολα κιλα και αντιθετως παιρνω πολυ ευκολα (αν εχει σημασια αυτο) . Τωρα μαλιστα ειμαι υπερβαρος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1) ναι! κανεις πχ 20λεπτα ζεσταμα και μετα κανεις 100μ φουλ ενταση 1 λεπτο ξεκουραση 100μ φουλ ενταση κτλ (τα νουμερα ειναι τυχαια διαφερουν αναλογα με τους στοχους που εχει ο καθενας αν πχ θελει αντοχη η ταχυτητα)

 

2)Αρχικα μην τρεχεις στην παραλια κανει κακο στα ποδια! Λογικα σπληνα σε πιανει ! Μπορει να φταιει απο τη διατροφη μεχρι την ξεκουραση! Οσο πιο πολυ προπονηθεις τοσο πιο πολλες πιθανοτητες εχεις να μην σε πιασει! καποιοι θα σου πουν να σταματησεις μεχρι να νοιωσεις νταξει και αν δεις οτι μπορεις συνεχιζεις! Αλλα αυτο το κρινεις εσυ!

 

εγω για παραδειγμα σε εναν ημιμαραθωνιο επειδη ειχαν αλλαξει την ωρα εκκινησης και το εμαθα μεσα στο λεωφορειο τη μερα του αγωνα + οτι ο οδηγος πηγαινε σα ζωο και μου εκανε το στομαχι ανω κατω οταν ξεκινησαμε τον αγωνα στο 1χλμ με επιασε αλλα δεν σταματησα! Πιεζα με το ενα χερι που και που μεχρι να μου περασει!! Μετα απο καποια χιλιομετρα μου περασε (οχι ομως και το στομαχι) (παρολα αυτα τεραμτησαμε 2η -ηταν σκυταλοδρομια 3χ21χλμ)

 

οσο για τα κιλα χανεις δυσκολα και παιρνεις ευκολα γιατι δεν γυμναζεσαι σωστα (ή καθολου) και σιγουρα δεν προσεχεις το φαγητο.

Οτι θεματα και να εχει ο καθενας στο τελος ειανι calories in vs calories out! μπορει εσενα να σου παρει 2 μηνες να χασεις ενα κιλο και εμενα 1 αλλα ολοι λειτουργουμε με τον ιδιο τροπο! αν θες συμβουλες για διατροφη/γυμναστικη γραψε στο φιτνες θρεντ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks 

 

Η αλήθεια είναι πως λόγο σχολής έπρεπε καθε μερα να ειμαι εκει μιας και ηταν υποχρεωτικο , κατα μεσο ορο απο τις 8:00 μεχρι τις ~17:00 , συν του οτι ειχα και πολλες εφημεριες (24ωρες) ( που σημαινει καποια στιγμη θα παραγγειλεις απεξω να φας με τους αλλους ) . Οποτε το μονο που ειχα στο μυαλο ηταν να γυρισω σπιτι , να φαω και να κοιμηθω . Ουτε καν διαθεση για ενασχοληση με τρεξιμο/γυμναστηριο κλπ .

 

Τωρα που τελειωσα θελω να ασχοληθω πιο συστηματικα .

 

εδιτ

 

σχετικα με την παραλια 

 

Το ξερω οτι δυστυχως δεν ειναι και οτι καλυτερο το κρασπεδο , ωστοσο δεν με βολευει η συγκοινωνια για να παω στο βοηθητικό του Καυτατζογλειου συν του οτι μενω ~5λεπτα απο την παραλια , που σημαινει πιο ευκολα προσβασιμο .

Σαφως και καλυτερο το ταρταν , ωστοσο υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε να μετριασω την καταπονηση ; 

Πχ καποια παπουτσια ή καποιος πάτος στα παπουτσια που φοραω , εστω για προσωρινα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλυτερα δρομο με καλα παπουτσια παρα παραλια!! παπουτσια εγω θα σου προτεινω πρωτα μιζουνο που ειναι σκυλια και μετα asics,saucony,salomon! επισης αν δεν σε νοιαζει η ομορφια απο αποψη αποροφητικοτητας τοπ ειναι τα Hoka (ακριβα ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Adon1s αν δεν είσαι καλά προπονημένος θα σου έλεγα να μη κάνεις διαλειμματική. Αν  πας τουλάχιστον 3 φορές/εβδομάδα μπορείς να κάνεις και 1 διαλειμματική. Όπως σου είπε o spect κάνεις 10x100 με 1 λεπτό διάλειμμα, 8x200 με 1-1,5 λεπτό διάλειμμα, 8x400 κοκ. Τα νούμερα διαφέρουν ανάλογα με το επίπεδό σου. Για κάτω από 800μ καλό είναι να κάνεις τουλάχιστον 6 επαναλήψεις και διάλειμμα μέχρι 2 λεπτά. Ένταση τέτοια ώστε να μπορέσεις να βγάλεις όλες τις επαναλήψεις το ίδιο (όχι φουλ, 90% θα έλεγα). Και κάτι πολύ σημαντικό, μετά το ζέσταμα κάνεις 4-5 ανοίγματα των 50μ και οπωσδήποτε καλές διατάσεις.

 

2) Ο πόνος στην κοιλιά μάλλον είναι αέρας που έχει συσσωρευτεί. Σίγουρα δεν είναι σπλήνα ή κάποιο άλλο όργανο γιατί άλλες φορές πονάει δεξιά, άλλες αριστερά, άλλες στο κέντρο. Εμφανίζεται όταν πας πιο γρήγορα και δεν παίρνεις σωστά αναπνοές. Κόβεις λίγο (ή πολύ) μέχρι να σου περάσει και κάνε και 2-3 βαθειές εκπνοές (σαν να προσπαθείς να βγάλεις αέρα από μέσα σου)

 

Με παραλία ο spect μάλλον εννοούσε να μη τρέχεις στην άμμο. Σε πεζοδρόμιο ή άσφαλτο δεν υπάρχει πρόβλημα. Καλύτερα βέβαια σε χώμα ή ταρτάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

με παραλια ολοι αμμο εννοουμε! αν εννοει φαση μπειγοτς (Καλιφορνια) που τρεχουν στο τσιμεντο που ειναι διπλα στη θαλασσα τοτε εννοειται οτι καλα κανει :P

 

καλυτερο μερος για τρεξιμο ειναι χορταρι/χωμα-ταρταν-δρομος-αμμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

χα αυτο το πραγμα που θεωρειται οτι ολοι ειναι απο Αθηνα/Θεσσαλονικη και πρεπει να ξερουν τις περιοχες ποτε δεν το καταλαβα :P

εγω απο νησι οποτε δεν εχω ιδεα για τι πραγμα μιλας :P

οτι αλλο θες εδω ειμαστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα δρομο με καλα παπουτσια παρα παραλια!! παπουτσια εγω θα σου προτεινω πρωτα μιζουνο που ειναι σκυλια και μετα asics,saucony,salomon! επισης αν δεν σε νοιαζει η ομορφια απο αποψη αποροφητικοτητας τοπ ειναι τα Hoka (ακριβα ομως)

Τρέχω σε τσιμέντο αλλά έχουν πει ότι θα καταστρέψω τα γόνατά μου.Το γήπεδο δεν μ αρέσει, το βαριέμαι. Από παπούτσια έχω τα Kayano 20 αλλα μετανιωσα λίγο που δεν πήρα τα Mizuno

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με τα Salomon είμαι καταευχαριστημένος πάντως, πατάω πετραδάκια κτλ και δεν καταλαβαίνω τπτ απολύτως.

 

@Spect Ποιος είναι ένας καλός στόχος χρόνου στα 5km για αρχάριο; 20λ είναι καλά ή παραείναι χαλαρά ;

(είμαι και πρώην καπνιστής ε, 24 μέρες είναι που το 'χω κόψει :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληζ μη το συνεχιζεις . Για να λες οτι εισαι αρχαριος και εχεις στοχο το 20λεπτο , θα με κανεις να πεσω σε καταθλιψη....εγω τοτε αν οχι αρχαριος , δε ξερω πως θα με χαρακτηριζα

 

Τα 5χλμ του Βραδινου Ημιμαραθωνιου τα εβγαλα σε 41 λεπτα και ημουν πανευτυχης που τερματισα χωρις πονους .

 

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...