Προς το περιεχόμενο

FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι οντως,εγω τον εχω παει παραπανω απ οτι ειναι.

το εψαξα και στο νετ,εκει κυμαινεται η ταση για τα 4.2-4.3

για 4.5 πανε πανω απο 1.4.

Τελος παντων,το αφηνω για καμια ωρα ακομα σε small ffts και μετα βλεπω πως θα παει στο παιχνιδι.

Αν αρχισει τις μακακιες το βγαζω τελειως η κατεβαζω την συχνοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι οντως,εγω τον εχω παει παραπανω απ οτι ειναι.

το εψαξα και στο νετ,εκει κυμαινεται η ταση για τα 4.2-4.3

για 4.5 πανε πανω απο 1.4.

Τελος παντων,το αφηνω για καμια ωρα ακομα σε small ffts και μετα βλεπω πως θα παει στο παιχνιδι.

Αν αρχισει τις μακακιες το βγαζω τελειως η κατεβαζω την συχνοτητα.

 

Η 990xa rev 3.0 εχει μια λειτουργεια AMP Master mode την οποια στην rev 1.1 την ειχε σαν επιλογη στο bios εμενα με κοβει αυτη η λειτουργεια μετα τα 4.4ghz και το αφησα εκει δεν αξιζε να το ψαξω παραπανω.

 

Γιατι απο θερμοκρασιες  40 βαθμους full load ειναι κριμα να μην με αφηνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και αυτό με το llc που σου είπα. Ίσως να δεις πιο χαμηλές θερμοκρασίες έτσι. Ίσως και όχι.

θα το δοκιμασω και μια πιο κατω (ultra High) και θα δω πως θα παει

 

δεν σε καλυπτει πλεον ο 6300 και κανεις oc? η για δοκιμη να δεις που φτανει?

 

για BF4 ναι δεν καλυπτει πλεον,μετα τις αναβαθμισεις κλπ υπαρχουν στιγμες που η gpu πεφτει κατω απο 60% οταν γινεται χαμος και σωζομαι με mantle(αρα μπουκαλι ο επεξεργαστης)

Η 990xa rev 3.0 εχει μια λειτουργεια AMP Master mode την οποια στην rev 1.1 την ειχε σαν επιλογη στο bios εμενα με κοβει αυτη η λειτουργεια μετα τα 4.4ghz και το αφησα εκει δεν αξιζε να το ψαξω παραπανω.

 

Γιατι απο θερμοκρασιες  40 βαθμους full load ειναι κριμα να μην με αφηνει...

ναι ναι το γνωριζω το συγκεριμενο,δεν με πειραζει και στα 4.2 σταθερος να ειμαι μια χαρα μου κανει.

 

 

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

για την οποια βοηθεια μεχρι στιγμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για BF4 ναι δεν καλυπτει πλεον,μετα τις αναβαθμισεις κλπ υπαρχουν στιγμες που η gpu πεφτει κατω απο 60% οταν γινεται χαμος και σωζομαι με mantle(αρα μπουκαλι ο επεξεργαστης)

δεν νομιζω ο 6300 να δινει μπουκαλι δεν ειναι κανενας αδυναμος επεξεργαστης ειναι τερατακι,εχεις υψηλο cpu usage? πανω απο 40-50%?εμενα τοσο εχει στο bf4 και η gpu κολημμενη στο 80%+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα σου φταίει για το BF4 φίλε Χρήστο, όχι ο 6300. Αν τρως μπουκάλι από την 7770 θα είναι.

 

Μιας που τέθηκε το θέμα πάντως, είχα διαβάσει ότι όταν το LLC τίθεται στο auto στην ουσία απενεργοποιείται. Κι αυτό δεν είναι καθόλου καλό για καταστάσεις OC. Βασικά, γενικά δεν είναι καλό και OC να μην κάνεις. Και στα 3.5 να θέλει να τον αφήσει κανείς με το underclock της amd, πρέπει να βρει τη σωστή τάση γι' αυτήν τη συχνότητα και για οποιαδήποτε συχνότητα ενεργοποιώντας το LLC για τη διαχείρισή της στο full-load.

 

Στην 990XA πάντως θα δοκίμαζα και μικρότερες βαθμίδες από το Extreme.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ρε παιδια η καρτα δεν τερματιζει παρα ελαχιστες περιπτωσεις.

αντιθετα ο επεξεργαστης ειναι μονιμα στο 70-80%.

με mantle πηρε τα πανω της η καρτα.

Εδω και ποση ωρα εχω αφησει το OC και παιζω BF4,μια χαρα ολα παρ ολα αυτα η καρτα βουταει,οχι εκει που βουταγε,αλλα βουταει κατι λιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως γινεται αυτο και με την 7770 κιολας? να ελεγα με την 780ti ναι συμβαινει αλλα με την 7770?εγω  σε οτι παιχνιδι εχω δοκιμασει με την r7 265 watch dogs,bf4,bf3,new order,tomb raider,black flag σε ολα αυτα η καρτα πιανει 80%+ και η cpu αραζει εχοντας μονο 20-30% usage...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφερομαι σε multiplayer με 64 ατομα στο bf4. :P

στα υπολοιπα που αναφερεις,η καρτα τερματιζει στο 98% των παιχνιδιων που εχω δοκιμασει,με φιλτρα κλπ κλπ.

ουτε απο Vram μενω στο BF4,High textures και τα υπολοιπα medium και δεν εχω ξεπερασει τα 900ΜΒ ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω σε 64 σερβερ παιζω γενικα ειναι πολυ cpu intensive αλλα ποτε δεν ειχα τοσο πολυ usage ποτε πανω απο 45-50% (μονο σε video encoding εχω δει 70%+),φαντασου και εγω νομιζα μηπως με περιοριζει η cpu τον ανεβασα στα 4 για λιγο καιρο διαφορα στο gaming δεν ειδα οποτε τον κατεβασα(να μην βραζει τζαμπα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα λες οντως να ειναι η καρτα;

επαιζα ποση ωρα με το oc που εχω κανει και παλι την ιδια χρηση επεξεργαστη εχω.

μηπως οντως ειναι θεμα της καρτας τελικα και αδικα σκαω για τον επεξεργαστη;

 

εδω διαβαζα οτι με λιγο oc ο 6300 μπορει να οδηγησει 780ti με σχετικη ανεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΕ!!!!! Τώρα το είδα το άρθρο. (ο Γκαβός....) Το διαβάζω αναλυτικά και άυριο θα τα πούμε ποιο χαλαρά γιατί τώρα δεν προλαβαίνω.....

ΜΠΡΑΒΟ ΧΡΗΣΤΑΡΑ!!!!!

EDIT:Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ Overclock και δεν έχω ιδέα. Βρήκα όπως το Prime95 και θα σας γράψω θερμοκρασίες να μου πείτε αν είναι οκ... Τα λέμε αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,καμια διαφορα τελικα.

Νομιζα οτι ειχα διαφορα γιατι ειχα κατεβασει κατι settings και το ειχα ξεχασει(δοκιμαζα τι πουλια πιανει το mantle)

αρα τελικα ειναι θεμα καρτας κ εγω φανταζομαι,απο βδομαδα θα περασω και 8.1 μιας και ειμαι με 7αρια ακομα.

παντου διαβαζω οτι διορθωνει προβληματα με τους fx κλπ κλπ.

τουλαχιστον ειδα οτι μπορει να ανεβει ο επεξεργαστης(και πως και ποσο)αν ποτε το χρειαστω,.

 

Να πω εδω οτι απο τις 5 μεχρι τις 9 επαιζα bf4 ο επεξεργαστης δεν ανεβηκε πανω απο 50 βαθμους.


ΟΛΕ!!!!! Τώρα το είδα το άρθρο. (ο Γκαβός....) Το διαβάζω αναλυτικά και άυριο θα τα πούμε ποιο χαλαρά γιατί τώρα δεν προλαβαίνω.....

ΜΠΡΑΒΟ ΧΡΗΣΤΑΡΑ!!!!!

EDIT:Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ Overclock και δεν έχω ιδέα. Βρήκα όπως το Prime95 και θα σας γράψω θερμοκρασίες να μου πείτε αν είναι οκ... Τα λέμε αύριο.

αφου στο ειχα πει οτι θα το ανοιξω,μεχρι στιμης ειναι σταθερο το συστημα αλλα δεν εχω στρεσσαρει τοσες ωρες οπως μου ειπαν τα παιδια μιας και χρειαζομαι το συστημα γενικοτερα(συνεπως μεχρι στιγμης εχουμε βρει ρολογια και τασεις αλλα δεν ξερουμε αν οντως ειναι rock stable)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...