Προς το περιεχόμενο

FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μωρε το ξερω απλα πηρα την 7770 στα 90€ περσι γιατι ηθελα να αφησω στην ακρη επιτελους την GTS 250 μπας και παιξω κανενα DX11 τιτλο.

οπως εχω πει παιζω σε 1280Χ1024(λογω γραφειου και διαταξης δεν μπορω να παω σε οθονη παραπανω απο 18 ιντσες,θα πρεπει να αλλαξω επιπλο)

και με αυτο το σκεπτικο πηρα την 7770.

Λεφτα περιμενω και ζαχαρωνω R9 280 η 760,αναλογα τι θα παρω αποφαση εγω και τι θα μου προτεινουν τα παιδια στο αντιστοιχο θεμα(αλλα σε 1024p θα φτιαχνω και καφε στις καρτες γιατι θα κοιμουνται)

η αληθεια ειναι οτι μεχρι στιγμης(και να παρω χαμπαρι οτι κατι δεν παει καλα με το bf4-τοσο καιρο το ειχα στο medium+Vsync και δεν ειχε θεμα,αλλα ειδα χρηση Vram 450MB και λεω ε εγω γκαζια ακομα,απο τοτε που πηγα στο high βλεπω τα "προβληματα")πως ο,τι και να βαλω στην καρτα και σε τετοια αναλυση ειναι το sweet spot για high-ultra και καμια 60αρια fps εκει τριγυρω.

 

 

παντως στο bf4 και με τον επεξεργαστη στα 4,2 ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια χρηση επεξεργαστη.Τον εριξα και στα 3,5 επιτηδες μετα να δω και ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μεχρι τα ποσα φτανει ο 6300 σε αερα? 4.5?

 

Εχω βαλει εναν στον φιλο μου αλλα δεν ηθελε να κανει οβερκλοκ, τωρα μου ειπε το σκεφτεται οποτε πρεπει να του προτεινω και μια ψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον FX-6100 που είχα παλαιότερα με μια hyper evo τον πήγα από 3.3 στα 4.3 και είναι στο ίδιο TDP με τον FX-6300. Με μια καλή ψύκτρα και μητρική λογικά ανεβαίνει στα 4.5 ο 6300.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ άμα λύσει το θέμα χώρου θα μπορεί να βάλει καμμιά (πολύ...πολύ) καλύτερη  :)

μην νομιζεις ολα ειναι στο προγραμμα,για δυνατη καρτα και dell Μονιτορ.

λεφτα χρειαζομαι μονο.

Τουλαχιστον μπορει να ζορισα μερικα ατομα να δωσουν οδηγιες,αλλα καταλαβα το συστημα μου, και καταλαβα επισης οτι ειναι θεμα καρτας και οχι επεξεργαστη:Ρ

τελικα παντως η freezer 13 pro ΔΕΝ κανει καλη δουλεια.Η ψυκτρα ειναι σχεδιασμενη για μεχρι 300Watt TDP αλλα ουτε στα 94 δεν μπορει να κρατησει κατι χαμηλα.

απο ροη αερα εχω 2 120αρια να βαζουν και 1 να βγαζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ξαναθυμίζω. Επειδή είμαι άσχετος με το συγκεκριμένο θέμα, ότι μου λέτε να το εξηγήτε κιόλας :P

Έχουμε και λέμε. Δεν έχω κάνει ποτέ έως τώρα overclock σε κανένα επεξεργαστή αλλά με το πρόγραμμα που διάβασα ότι χρησιμοποιείται για να testάρετε τον επεξεργαστή σας, το κατέβασα για να το δοκιμάσω και εγώ.

Έχει τρεις επιλογές και εγώ έκανα για 3μισή ώρες το Large FFTs
Έχει επίσης small FFTs , Blend, Custom.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1) Ποια η διαφορά του κάθε Mode??? Δηλαδή εγώ που έκανα το Large πια η διαφορά με το small , blend Κτλ...???
2) Εγώ έκανα το test και έβγαλα Maximum 63 και συνήθως ήμουνα στους 61. Έτρεξα το πρόγραμμα στο Large(όπως προείπα) και τέσταρα τις θερμοκρασίες με HWmonitor και HWinfo64.
3) Θερμοκρασία έχω πιάσει maximum 65 στο sniper Elite 3 με όλα Ultra + Supersampling και ΑΑ. Είναι κακό??

Αυτά για αρχή και σίγουρα θα μου δημιουργηθούνε και άλλες αλλά βλέπουμε στην πορεία.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΥ ΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ξαναθυμίζω. Επειδή είμαι άσχετος με το συγκεκριμένο θέμα, ότι μου λέτε να το εξηγήτε κιόλας :P

 

Έχουμε και λέμε. Δεν έχω κάνει ποτέ έως τώρα overclock σε κανένα επεξεργαστή αλλά με το πρόγραμμα που διάβασα ότι χρησιμοποιείται για να testάρετε τον επεξεργαστή σας, το κατέβασα για να το δοκιμάσω και εγώ.

 

Έχει τρεις επιλογές και εγώ έκανα για 3μισή ώρες το Large FFTs

Έχει επίσης small FFTs , Blend, Custom.

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1) Ποια η διαφορά του κάθε Mode??? Δηλαδή εγώ που έκανα το Large πια η διαφορά με το small , blend Κτλ...???

2) Εγώ έκανα το test και έβγαλα Maximum 63 και συνήθως ήμουνα στους 61. Έτρεξα το πρόγραμμα στο Large(όπως προείπα) και τέσταρα τις θερμοκρασίες με HWmonitor και HWinfo64.

3) Θερμοκρασία έχω πιάσει maximum 65 στο sniper Elite 3 με όλα Ultra + Supersampling και ΑΑ. Είναι κακό??

 

Αυτά για αρχή και σίγουρα θα μου δημιουργηθούνε και άλλες αλλά βλέπουμε στην πορεία.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΥ ΜΟΥ

μαλλον εχεις κακο κομματι,η κακο airflow ειναι και καλοκαιρι τωρα,απο την στιγμη που το tjmax ειναι 70 βαθμοι και εσυ φτανεις τους 65 σε στοκ ρολογια δεν κανεις και πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και μπορεί να κάνει και undervolting σε stock ή σε oc (όσο πάει) σε περίπτωση που είναι τόσο ψηλές οι θερμοκρασίες. Πάντως αποκλείεται να χτυπάει σε game 65 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...