Προς το περιεχόμενο

FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Εγώ απλά το καθαρίζω με χαρτί υγείας & οινόπνευμα. Και μπατονέτες αν παραπέσει σε κάποιο σημείο. Ό,τι πάστα και να βάλεις πάντως δε θα δεις και τεράστιες διαφορές της μίας από την άλλη.

 

2. Στο offset θα επιδιώξεις το σφάλμα στον πυρήνα, έτσι θα το καταλάβεις. Όσο δε σου βγάζει error, τόσο πιο κάτω θα πηγαίνεις την τάση.

 

3. C&Q άστο disabled και απλά βάλε Εξοικονόμηση Ενέργειας μέσα από τα windows. C1 & C6 μπορείς να τα ξαναβάλεις, δεν παίζει να κάνουν κάτι κακό σε τόσο χαμηλή σχετικά συχνότητα. Όχι πως κάνουν & τπτ ιδιαίτερο εδώ που τα λέμε. Το cpu θα τρέχει μόνο του στο φουλ μόλις χρειαστεί να πάει στο 100% για κάποια βαριά εργασία, δε χρειάζεται κάθε φορά να θέτεις χειροκίνητα υψηλές επιδόσεις. Εξαιρέσεις μπορείς να κάνεις αν για κάποιον λόγο θέλεις να τρέχουν οι πυρήνες στο μέγιστο της συχνότητας για κάτι βαρύ που θα διαρκέσει μια τάδε ώρα, όπως π.χ φιλτράρισμα βίντεο που κάνω εγώ.

 

 

Μην το συζητάς το τελευταίο, δεν είναι κανένας κόπος να μεταδίδουμε γνώση που αποκτήσαμε προκειμένου να γλιτώσουμε από κόπο άλλους συμφορουμίτες. Κι εγώ φυσικά δεν τα ξέρω όλα, οπότε ελεύθερα να με διορθώσει κάποιος αν γράψω κάτι εσφαλμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν ξέρω τι πάστα μου βάλανε στο e-shop για αυτό λέω μήπως δω διαφορά με μια "καλή".
EDIT:
Πήρα την Arctic Silver 5. Διάβασα και άλλα Reviews. Πολύ καλή και η Noctua αλλά είχα περισσότερα καλά σχόλια ή arctic.... Λογικά το e-shop ελπίζω να την έχει άυριο στο μαγαζί....


2) Το σφάλμα στο πυρήνα μου το γράφει στο prime95? Με κόκκινα γράμματα ή που ακριβώς γράφει και τι?

3)Το C&Q το έβαλα disable και έχω από τα windows στο high Performance τώρα γιατί ξανακάνω τεστ.
Τα άλλα δύο τα ξαναέβαλα On. Πάντος με αυτό που  μου λες, καλύτερα να το έχω δηλαδή συνεχώς σε εξοικονόμιση άμα θα δουλέψει μόνο του όπως πρέπει.... Μόνο κανένα βαρύ παιχνίδι να παίξω. Τίποτα παραπάνω .....

^_^ για το τελευταίο. ^_^ Συμφωνώ απόλυτα.

Δοκιμάζω ένα test τώρα στα 3.8 με 1.21 (πηγαίνει σε full load 1.248 και 1.236) μας πειράζει αυτό???Δεν είναι τρομερό throttling Ε??

65 το socket 61 το packages πάλι ψηλά είμαι εε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και η ψύκτρα που έχεις δεν είναι και τίποτα τρελό...Έχει αρκετά ψηλότερες θερμοκρασίες απο 212 evo/freezer 13 pro που υποτίθεται πως είναι ήδη μέτριες ψύκτρες.Οπότε πιστεύω είναι φυσιολογικές ειδικά με τη ζέστη που έχουμε αυτές τις μέρες.Από amd overdrive το thermal margin πόσο σου λέει ότι είναι σε full load;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Ναι, με το που βγάζει σφάλμα ο πυρήνας σταματάει το τεστ για τον συγκεκριμένο πυρήνα αναφέροντάς σου το error, οπότε θα το δεις αμέσως.

 

3. Καλύτερα σε εξοικονόμηση το περισσότερο διάστημα, δεν υπάρχει λόγος ο cpu να τρέχει στο μέγιστο για σερφάρισμα π.χ ή παιχνίδια στο fb. :P Μόλις χρειαστούν μεγάλη απασχόληση οι πυρήνες π.χ σε κάνα encoding ή παιχνίδι ανεβαίνουν αυτόματα frequency/vcore στο full και είναι και σταθερά. Σε μερικά παιχνίδια πάντως ίσως χρειαστεί να βάλεις εσύ Υψηλές Επιδόσεις γιατί είναι πιθανόν να παρουσιάσουν κάποιο bottleneck λόγω της Εξοικονόμησης και να ρίχνουν τα fps. Εγώ σπάνια παίζω, αλλά χρειάστηκε να το κάνω πρόσφατα στο MLL. Την περισσότερη ώρα encode κάνω & είμαι μια χαρά στις επιδόσεις με την Εξοικονόμηση.

 

Το τελευταίο δε μας πειράζει, συνήθως ανεβοκατεβαίνει μια βαθμίδα το vcore στο full-load.

Είσαι υψηλά αλλά δεν κινδυνεύεις ακόμα. xD Άσ'το κάθε φορά για κάνα 20λεπτο και μετά ρίχνε κι άλλο τάση. Το error ψάχνεις κυρίως για να βρεις τον σωστό αριθμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πάστα που έδειξα, δεν λέει και πολλά???

 

 

Καλή είναι, αλλά όχι όσο αυτή που σου πόσταρα πριν.

1) Δεν ξέρω τι πάστα μου βάλανε στο e-shop για αυτό λέω μήπως δω διαφορά με μια "καλή".

EDIT:

Πήρα την Arctic Silver 5. Διάβασα και άλλα Reviews. Πολύ καλή και η Noctua αλλά είχα περισσότερα καλά σχόλια ή arctic.... Λογικά το e-shop ελπίζω να την έχει άυριο στο μαγαζί....

 

Μην κοιτάς και πολύ τα reviews-σχόλια που δίνουν σε διάφορα sites, παρά μόνο επαγγελματικά reviews από αξιόπιστα site. Η noctua είναι αποδεδειγμένα καλύτερη από τις υπόλοιπες εκτός από την gelid. Και η arctic θα κάνει τη δουλειά της φυσικά καλύτερα από αυτήν που είχες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Ακόμα δεν έχω δει κάτι, άρα προχωράμε.

3) Σωστό, απλά λέω σε κάτι sniper elite 3 και τέτοια που είναι βαριά παιχνίδια. Αν και δεν έχω δει ποτέ να είναι το Usage 100%... Σε οποιοδήποτε παιχνίδι. ΆΡα μετά το τεστ θα το βάλω εξοικονόμιση...

Άρα είμαστε χαλαρή προς το παρόν. Ωραία. Ευτυχώς φαίνεται Stable εδώ για αρχή....  Η ίδιες θερμοκρασίες έχω. Δεν έχει αλλάξει κάτι.
Αυτό που με προβλιματίζει είναι το idle. Μιας που δεν πέφτω κάτω απο 45....  Πριν τα πειράξω, ήμουνα στα 40....

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ 29C°

Dennis δεν έχω το amd overdrive. :P

Ευχαριστώ ξανά....

EDIT: Πέρασα και το Self-test 10k. Έτσι έγραψε. Passed. Το αφήνω και άλλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3)Το C&Q το έβαλα disable και έχω από τα windows στο high Performance τώρα γιατί ξανακάνω τεστ.

Τα άλλα δύο τα ξαναέβαλα On. Πάντος με αυτό που  μου λες, καλύτερα να το έχω δηλαδή συνεχώς σε εξοικονόμιση άμα θα δουλέψει μόνο του όπως πρέπει.... Μόνο κανένα βαρύ παιχνίδι να παίξω. Τίποτα παραπάνω .....

 

 

Αν παρατηρείς ότι με το C&Q απενεργοποιημένο ο επεξεργαστής τρέχει συνέχεια σε full ταχύτητα ακόμα και σε idle, τότε το ενεργοποιείς, εκτός και αν μπορέσεις να κάνεις τις ρυθμίσεις που θέλεις μέσα από τα windows όπως σου είπε ο cloud. Γιατί σε μερικά συστήματ όπως το δικό μου. λειτουργεί αλλιώς το C&Q και δεν έχει καμμιά ισχύ ότι ρύθμιση και να κάνω μέσα στα windows για εξοικονόμηση ενέργειας. Μόνο σε hardware level έχω αποτελέσματα. Δοκίμασέ το. Και γενικά είναι καλά να είναι ενεργοποιημένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρατηρείς ότι με το C&Q απενεργοποιημένο ο επεξεργαστής τρέχει συνέχεια σε full ταχύτητα ακόμα και σε idle, τότε το ενεργοποιείς, εκτός και αν μπορέσεις να κάνεις τις ρυθμίσεις που θέλεις μέσα από τα windows όπως σου είπε ο cloud. Γιατί σε μερικά συστήματ όπως το δικό μου. λειτουργεί αλλιώς το C&Q και δεν έχει καμμιά ισχύ ότι ρύθμιση και να κάνω μέσα στα windows για εξοικονόμηση ενέργειας. Μόνο σε hardware level έχω αποτελέσματα. Δοκίμασέ το. Και γενικά είναι καλά να είναι ενεργοποιημένο.

Οκ. Το είδα το έλεγες και στην σελίδα 2 ή 3 . Ότι εσένα δεν ισχυεί αυτό... Άμα δηλαδή βλέπω ότι είναι 100% οι πυρήνες το φτιάχνω από τα bios.... Ξεκάθαρο :P

 

Τώρα στο 12k test είμαστε στους 62 βαθμούς οι πυρήνες και 67 το socket.

 

Έχεις δίκιο και για το πιο πάνω rowain. Ευχαριστώ...  Θα δείξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να κάνεις udervolting και να μείνεις σε stock συχνότητα για να δεις μέχρι τι θερμοκρασίες χτυπάς. Να κινήσαι πάντα με βάση τις θερμοκρασίες. Δεν είναι καλά να ρίχνεις 62 στους πυρήνες αν θες μεγάλη μακροζωία στο chip σου. Δεν είναι κάτι τρομερό φυσικά σε stress να χτυπάει 62άρια ειδικά μέσα στο καλοκαίρι, απλά είναι καλύτερα να είσαι λίγο πιο κάτω. Μόλις δεις τις αντοχές του chip σου σε ελάχιστη τάση με stock συχνότητα, τότε δοκιμάζεις να ανέβεις σε ταχύτητα και όπου δεν σε πέρνει μόνο τότε θα ανεβάζεις τάση. Επειδή είσαι λιγάκι περιορισμένος από ψύξη γι'αυτό στο λέω. Για το χειμώνα αλλάζουν τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...

Άκουσα την συμβουλή του rowain και τον έριξα ξανά στα 3.5 μιας που δεν με πειράζει τόσο αφού από την αρχή είχα πει ότι με ενδιαφέρει η θερμοκρασία...

Τον έριξα στα 3.5 και 1.14V

1)Σε σχεδόν Idle (μιας που πριν λίγο το stressάρα είναι στους 43 το socket. Πώς γίνεται αυτό ρε παίδες???

Με τις stock ρυθμίσεις τον bios είχα Idle 40. Μπορεί να ανέβασα υπερβολικά 62 πυρήνες εν ώρα παιχνιδιού αλλά σε Idle ήμουνα χαλαρός. Τώρα δεν είναι..... Από τις ρυθμίσεις τον Windows είμαι κομπλε. Maximum cpu usage 24% maximum σε ένα πυρήνα 61%

2)Το κουφό είναι ότι στα bios μου δείχνει CPU temperature 36 βαθμούς (άλλο πάλι και τούτο). Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το 43 είναι τα temps για τη μητρική και κοιτάς λάθος ένδειξη? Και πάλι υψηλά θα ήταν βέβαια αλλά πιο λογικά. Και με τη stock ψύχτρα δε θα ήταν τόσο. Θα έπρεπε να σου γράφει 20-25 το πολύ σε idle, που βεβαίως θα 'ταν λανθασμένο ως ένδειξη αλλά έστω κι έτσι θα το ανέγραφε. Τα temps δεν αλλάζουν ιδιαίτερα στο idle, είτε βάλεις τη συχνότητα στο φουλ, είτε τη ρίξεις. Μιλάμε για 2-3 βαθμούς διαφορά.

 

Για βάλε και το Speccy να δεις τι θα σου γράψει για τον cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠΑ μήπως κάναμε κάτι????

Λοιπόν είμαι με τις ρυθμίσεις 1.14 V στα 3.5 με disable to C&Q και εξοικονόμιση από τα windows (Save power)
τα C1 Και c6 enable και τα άλλα όπως είπαμε από την αρχή.

Έπαιξα τώρα το sniper Elite για κανένα 20λεπτο (που παλιά ανέβαζα πυρήνες 60 τώρα ήμουνα στο 45 maximum. με την κάρτα να φτάνει τους 75. Αυτό είναι κάτι θετικό μιας που εμένα Ingame Με ενδιέφερε να μην ανεβάζω θερμοκρασίες.... δεν έχω τεστάρει στο prime αν είναι stable Αυτά ta volt βέβαια....

EDIT:τι γίνεται ρε παιδιά :P το speecy δείχνει 27 τώρα την θερμοκρασία....

Κάτσε ρε παίδες γιατί έχω χάσει την μπάλα...

Είπαμε τα cpu packages κοιτάω όταν είναι σε full load ο υπολογιστής και το socket όταν είναι σε Idle.

Το socket είναι το TMPIN1 ή Temperature 2  στο hwinfo64. και τα packages είναι το CPU0 ή CPU0 Packages Σωστά??

Εγώ κοιτάω σε idle αυτά που είπα πιο πάνω... Μου δείχνει 45 (το Socket δηλαδή το Temperature 2 (hwinfo64) ή το TMPIN1(hwmonitor)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να σου ανέβαζε 60άρια αφού το LLC & το vcore ήταν στο auto δίνοντάς σου εξωφρενικά μεγάλες τάσεις για τις stock συχνότητες. Όπως & να 'χει, αποφάσισε τι frequency επιθυμείς για τώρα μέχρι να αναβαθμίσεις την ψύχτρα, για να βρεις και το σωστό voltage της.

 

 

Αυτά για σήμερα, ώρα για θάλασσα και ρακέτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

L1HEY9s.png

Κάπου πρέπει να το χάσαμε από την αρχή με τα temperature μιας που εγώ όπως μου είπατε, σας έλεγα σε idle του socket που όπως σας είπα και δεν με διορθώσατε έβλεπα το temperature 2 (το έχω μετονομάσει σε Cpu)
και το TMPIN1. Αν δεν είναι αυτά το Socket τότε ποια είναι??? μπορείτε να μου πείτε τι είναι το κάθενα Pin?

Γιατί μάλλον στο Idle το χάσαμε.... Καλές ρακέτες Cloud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...