Προς το περιεχόμενο

FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

65 βγάζω στο sniper Elite. Στο πρόγραμμα όπως προανέφερα είπα ότι είμαι στους 63 Maximum.

Κανείς δεν μου απάντησε στις άλλες δύο ερωτήσεις ούτε μου εξήγησε τι ακριβώς κάνει το πρόγραμμα. Ούτε γιατί το πρόγραμμα έδειξε 63 και όχι 65 που έπιασα max στο sniper elite.

Επίσης για pics θα στείλω από sniper elite όταν παίξω αύριο....

Επίσης το airflow μου είναι αρκετά καλό. 4 ανεμιστηράκια 2 βάζουνε 2 βγάζουνε. Ψύκτρα που βλέπετε στο profil μου και φωτογραφίες μπορείτε να δείτε Link.png Site: εδώ από την ψύκτρα και γενικώς το κουτί.

Επίσης πάστα δεν έχω βάλει εγώ αλλά μια που είχε βάλει το e-shop (φαντάζομαι αυτή που θα είχε μέσα η ψύκτρα....
Επίσης από την ψύκτρα μπαίνει "ανάποδα" όπως το είπανε πολύ αλλά δεν γίνεται να παίρνει από μπροστά και να φυσάει πίσω....

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα με τα πολλά επίσης και να μου απαντήσετε σε όσα παραπάνω μπορείται...

Ευχαριστώ ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To Socket. Δηλαδή το TMPIN1 (ΗWmonitor) και Temperature 2 (HWinfo 64) το οποίο χρησιμοποιώ και με το RTSS για να βλέπω In game τις θερμοκρασίες που όπως προείπα είναι 65 Max.

ΥΓ: Καλή ώρα τώρα έχω 39-40 σε idle. Με 36 την NB και 39 την GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παιχνίδια , ακόμα και αν στρεσάρουν τον επεηεργαστή στο 50% , μπορείς να πιάσεις υψηλότερες θερμοκρασίες από το prime95 ή άλλα προγράμματα που στρεσάρουν 100% τον επεξεργαστη(εξαιρείται το intel burn test). Ο λόγος είναι πως αν ανεβαίνει αρκετά η θερμοκρασία της κάρτας , ο ζεστός αέρας απελευθερώνεται μέσα στο κουτί και ουσιαστικά αυξάνεται η θερμοκρασία περιβάλλοντος , οπότε ο αέρας που ψύχει τον επεξεργαστή είναι πιο ζεστός άρα και λιγότερο αποδοτικός. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το σύστημα ψύξης της κάρτας , αν βγάζει τον αέρα έξω από το κουτί και δεν τον διαχέει μέσα δεν θα υπάρχει αυτό το "πρόβλημα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Socket. Δηλαδή το TMPIN1 (ΗWmonitor) και Temperature 2 (HWinfo 64) το οποίο χρησιμοποιώ και με το RTSS για να βλέπω In game τις θερμοκρασίες που όπως προείπα είναι 65 Max.

 

ΥΓ: Καλή ώρα τώρα έχω 39-40 σε idle. Με 36 την NB και 39 την GPU.

 

Κάνεις λάθος λοιπόν. Λέω και εγώ. 65 βαθμούς σε gaming. Καλό είναι να προσέχεις τις θερμοκρασίες στο socket, αλλά κατα βάση σε συνθήκες load στον επεξεργαστή, οι θερμοκρασίες που αναγράφονται στα cores ή αλλιώς package στο HWmonitor είναι αυτές που ανταποκρίνονται περισσότερο στην πραγματική θερμοκρασία του επεξεργαστή. Το αντίστροφο ισχύει σε idle συνθήκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παιχνίδια , ακόμα και αν στρεσάρουν τον επεηεργαστή στο 50% , μπορείς να πιάσεις υψηλότερες θερμοκρασίες από το prime95 ή άλλα προγράμματα που στρεσάρουν 100% τον επεξεργαστη(εξαιρείται το intel burn test). Ο λόγος είναι πως αν ανεβαίνει αρκετά η θερμοκρασία της κάρτας , ο ζεστός αέρας απελευθερώνεται μέσα στο κουτί και ουσιαστικά αυξάνεται η θερμοκρασία περιβάλλοντος , οπότε ο αέρας που ψύχει τον επεξεργαστή είναι πιο ζεστός άρα και λιγότερο αποδοτικός. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το σύστημα ψύξης της κάρτας , αν βγάζει τον αέρα έξω από το κουτί και δεν τον διαχέει μέσα δεν θα υπάρχει αυτό το "πρόβλημα".

Μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η πληροφορία και σε ευχαριστώ που μου την είπες.

 

Δεν το είχα σκεφτεί και είναι κάτι απολύτως λογικό. Ειδικά άμα ανεβάζει και η κάρτα και η NB (που από εκεί στην ουσία τραβάει ο δικός μου επεξεργαστής αέρα όπως φαίνεται στην Pic) τότε λογικό να ανεβαίνει... Σωστό.... ΠΟλύ σωστό ακούγεται.

 

Ευχαριστώ.

Κάνεις λάθος λοιπόν. Λέω και εγώ. 65 βαθμούς σε gaming. Καλό είναι να προσέχεις τις θερμοκρασίες στο socket, αλλά κατα βάση σε συνθήκες load στον επεξεργαστή, οι θερμοκρασίες που αναγράφονται στα cores ή αλλιώς package στο HWmonitor είναι αυτές που ανταποκρίνονται περισσότερο στην πραγματική θερμοκρασία του επεξεργαστή. Το αντίστροφο ισχύει σε idle συνθήκες.

φτου ρε που@@ :P Δεν το πρόσεξα αυτό και δεν έδινα σημασία μιας που σε Iddle δείχνει κάτι 18άρια :P Αλλά δεν το πρόσεξα αυτό. 

 

Ευχαριστώ και για αυτή την πληροφορία. Δηλαδή socket σε idle και packages σε games...  Ok.. Θα το τεστάρω άυριο να αλλάξω τις ρυθμίσεις του hwinfo και να δω τι κάνω :P

Ξανά ευχαριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παιχνίδια , ακόμα και αν στρεσάρουν τον επεηεργαστή στο 50% , μπορείς να πιάσεις υψηλότερες θερμοκρασίες από το prime95 ή άλλα προγράμματα που στρεσάρουν 100% τον επεξεργαστη(εξαιρείται το intel burn test). Ο λόγος είναι πως αν ανεβαίνει αρκετά η θερμοκρασία της κάρτας , ο ζεστός αέρας απελευθερώνεται μέσα στο κουτί και ουσιαστικά αυξάνεται η θερμοκρασία περιβάλλοντος , οπότε ο αέρας που ψύχει τον επεξεργαστή είναι πιο ζεστός άρα και λιγότερο αποδοτικός. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το σύστημα ψύξης της κάρτας , αν βγάζει τον αέρα έξω από το κουτί και δεν τον διαχέει μέσα δεν θα υπάρχει αυτό το "πρόβλημα".

 

Παίζει ρόλο και αυτό αλλά όχι τόσο πολύ. Είναι σχεδόν ασήμαντο ως προς το βαθμό επηρεασμού στον επεξεργαστή εφόσον έχεις ανεμιστήρες στο κουτί σου και ο wazaa έχει ήδη 4. Ακόμη και rendering να κάνεις πιάνεις υψηλότερες θερμοκρασίες από τα παιχνίδια, οπότε δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το θέμα εδώ είναι πιο πολύ το ότι όλα είναι σε stock στο BIOS. Και όταν στρεσσάρεις με stock voltage+turbo ενεργοποιημένο στο BIOS+stock κάποια settings, προκαλείται throttling σε ταχύτητα και voltage drops στον επεξεργαστή που οφείλεται κυρίως στο turbo και το stock voltage και γιατί υπάρχουν ενεργοποιημένες κανα 2 άλλες ρυθμίσεις που είναι για εξοικονόμηση ενέργειας. Γι αυτό και είναι 2 βαθμούς πιο κάτω το stress testing. Για να αναπτύξει μεγαλύτερες θερμοκρασίες σε stress testing πρέπει να μην υπάρχουν εμπόδια στην full λειτουργία του επεξεργαστή. Αν και πρέπει να κοιτάξει και τους πυρήνες για καλύτερα αποτελέσματα στις θερμοκρασίες και γενικά έχει ενεργοποιημένο το turbo και θα έπρεπε κανονικά να έχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες ακόμη και αν υπάρχει throttling. Αν βάλει manual το voltage όσο πιο χαμηλό τραβάει, απενεργοποιήσει το turbo και κάνει enable το HPC mode και disable το APM, τότε θα δει διαφορά σε θερμοκρασίες και σε λειτουργία. Όλα θα έρθουν όπως πρέπει δηλ. αν και σε χαμηλότερο επίπεδο θερμοκρασιών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠΑ ΟΠΑ ΟΠΑ>.....
Με φτιάχνεις αλλά και σε χάνω....
Σε έχασα τελείως για την ακρίβεια...

1) Throttling??? To είδα και πιο πάνω. Τι σημαίνει αυτό??
2) stock voltage το έπιασα (τα volt του επεξεργαστή είναι τα stock) αλλά το turbo?? Τι είναι αυτό?? :P Σε τι κάνει turbo και πως το κάνει??? Στα Ghz?
3)  Εξοικονόμιση ενέργειας?? Δεν θέλω τέτοιο πράγμα άμα είναι να ανεβάζει θερμοκρασία και να μου κάνει αυτό το throttling που ακούγεται για κάτι κακό :P. Ας πληρώσω και κάτι παραπάνω στην ΔΕΗ δεν γαμ@@τε :P  Πως γίνεται αυτό πάντος??
4) Λεπτομέρεις για το πως μπορώ να το βγάλω και να το φτιάξω όπως πρέπει χωρίς φόβο με πάθος :P??
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠΑ ΟΠΑ ΟΠΑ>.....

Με φτιάχνεις αλλά και σε χάνω....

Σε έχασα τελείως για την ακρίβεια...

 

1) Throttling??? To είδα και πιο πάνω. Τι σημαίνει αυτό??

2) stock voltage το έπιασα (τα volt του επεξεργαστή είναι τα stock) αλλά το turbo?? Τι είναι αυτό?? :P Σε τι κάνει turbo και πως το κάνει??? Στα Ghz?

3)  Εξοικονόμιση ενέργειας?? Δεν θέλω τέτοιο πράγμα άμα είναι να ανεβάζει θερμοκρασία και να μου κάνει αυτό το throttling που ακούγεται για κάτι κακό :P. Ας πληρώσω και κάτι παραπάνω στην ΔΕΗ δεν γαμ@@τε :P  Πως γίνεται αυτό πάντος??

4) Λεπτομέρεις για το πως μπορώ να το βγάλω και να το φτιάξω όπως πρέπει χωρίς φόβο με πάθος :P??

 

 

1) ρίχνει τις συχνότητες και το voltage ανάλογα με την χρήση.

 

2) Το turbo είναι η αυτόματη αύξηση της συχνότητας για ''καλύτερες'' επιδόσεις όταν χρειάζεται.

 

3) Η εξοικονόμηση ενέργειας κατεβάζει τις θερμοκρασίες δεν τις ανεβάζει. Απλά προκαλεί αστάθειες (όχι κάτι τρελό μην αγχώνεσαι) στη συχνότητα και λιγάκι στο voltage. Πιο πολύ αυτό με το voltage οφείλεται στο turbo και το stock voltage.

 

4) Όλα αυτά είναι ρυθμίσεις ( και υπάρχουν και άλλες) που γίνονται ανάλογα με το αν θες να κάνεις oc ή απλά να έχεις χαμηλότερες θερμοκρασίες και πιο σταθερή λειτουργία στο pc σου χωρίς να μπορείς ωστόσο σε αυτή την περίπτωση να ανέβεις σε ταχύτητα (υπάρχουν και εξαιρέσεις). Γιατί παραπάνω ταχύτητα θέλει και παραπάνω voltage συνήθως εκτός και αν έχεις καλό κομάτι και μπορέσεις να ανέβεις και σε ταχύτητα με λιγότερα volt από το κανονικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια αυτες τις μερες δοκιμαζω και εγω να κλοκαρω τον 6300 μου με νερακι ,πριν τον ειχα με αερα στα 4.4 σταθεροτατα για μηνες ! Με φουλ παιχνιδια και τεστ με ταση 1.3750 και 60 βαθμους μεγιστη θερμοκρασια.

Τωρα λιγο που το δοκιμασα με φουλ ζεστη περιπου 30 στο δωματιο εφτασε 4700 + και ταση 1.42 με μεγιστη θερμοκρασια 60 βαθμοι στο socket.Εννοειται οτι υπαρχει για εξοικονομιση ειναι κλειστο και τα llc very high και high

Αυριο θα κανω και αλλες δοκιμες για να το φτασω ποιο πολυ

Υ.Γ το fsb τωρα ειναι 250 θελω να το φτασω 300

NB/CPU 2600

HT LINK 2600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rowain σε ευχαριστώ πολύ. Κατάλαβα.

Έπαιξα το sniper elite και έβαλα αντί για το socket να μου δείχνει το cpu 0 package.
Τα αποτελέσματα θετικά σε σχέση με του socket :P.
Πήγα MAXIMUM στα 56, 56,8 για την ακρίβεια. (εκτός από στιγμιαία του 61 αλλά ήτανε λιγότερο από δευτερόλεπτου και σε Loading όχι κατά την διάρκεια του παιχνιδιού) Έπαιξα πάνω από ώρα με θερμοκρασία δωματιου στους 26 ακριβώς (θερμόμετρο πάνω στο γραφείο υπολογιστής από κάτω :P)

Ακούω τώρα.

1)Είμαι καλά σε αυτή την θερμοκρασία??

2)Mπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο γίνεται αυτό??? Δηλαδή γιατί οι θερμοκρασίες των cores φαίνονται καλύτερα σε full load και οι θερμοκρασία του socket σε idle?? Αν υπάρχει εξήγηση, αλλιώς αν αυτό ισχυεί. Μου αρκεί :P

3)Mπορεί κάποιος να μου πει, να τεστάρω ξανά τον επεξεργαστή μου με prime αλλά πια επιλογή να διαλέξω τώρα??? Small, Big ??τι?

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και για τα άτομα που με όλο το κουράγιο, μου εξηγούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου πες μου λίγο τις ρύθμισης έχεις τωρα ρολόγια και τάσεις να σε βοηθήσω. Επίσης κατεβασε κσι το occt 440 και δες εκεί για σταθερότητα ειναι πολυ καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rowain σε ευχαριστώ πολύ. Κατάλαβα.

 

Έπαιξα το sniper elite και έβαλα αντί για το socket να μου δείχνει το cpu 0 package.

Τα αποτελέσματα θετικά σε σχέση με του socket :P.

Πήγα MAXIMUM στα 56, 56,8 για την ακρίβεια. (εκτός από στιγμιαία του 61 αλλά ήτανε λιγότερο από δευτερόλεπτου και σε Loading όχι κατά την διάρκεια του παιχνιδιού) Έπαιξα πάνω από ώρα με θερμοκρασία δωματιου στους 26 ακριβώς (θερμόμετρο πάνω στο γραφείο υπολογιστής από κάτω :P)

 

Ακούω τώρα.

 

1)Είμαι καλά σε αυτή την θερμοκρασία??

 

2)Mπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο γίνεται αυτό??? Δηλαδή γιατί οι θερμοκρασίες των cores φαίνονται καλύτερα σε full load και οι θερμοκρασία του socket σε idle?? Αν υπάρχει εξήγηση, αλλιώς αν αυτό ισχυεί. Μου αρκεί :P

 

3)Mπορεί κάποιος να μου πει, να τεστάρω ξανά τον επεξεργαστή μου με prime αλλά πια επιλογή να διαλέξω τώρα??? Small, Big ??τι?

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και για τα άτομα που με όλο το κουράγιο, μου εξηγούν.

 

1) H αλήθεια είναι ότι δεν είναι και τόσο καλή η θερμοκρασία για gaming, αλλά εν μέρει αυτό είναι φυσικό αφού όλα είναι στα stock και κυρίως το turbo boost. Επίσης σιγουρέψου ότι η ψύκτρα πατάει καλά στον cpu.

 

2) Αυτό ισχύει γιατί η amd χρησημοποιεί έναν αλγόριθμο για τον υπολογισμό της θερμοκρασίας που είναι έγκυρος από τους 30 βαθμούς και πάνω στους πυρήνες. Γι αυτό και όταν ο επεξεργαστής είναι σε idle οι πυρήνες είναι σε υπερβολικά χαμηλές θερμοκρασίες. Η intel χρησημοποιεί θερμόμετρο στα chip της.

 

3) Το small fft's ζορίζει περισσότερο τον επεξεργαστή από τα υπόλοιπα και το blend test ζορίζει και τη ram μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) H αλήθεια είναι ότι δεν είναι και τόσο καλή η θερμοκρασία για gaming, αλλά εν μέρει αυτό είναι φυσικό αφού όλα είναι στα stock και κυρίως το turbo boost. Επίσης σιγουρέψου ότι η ψύκτρα πατάει καλά στον cpu.

 

2) Αυτό ισχύει γιατί η amd χρησημοποιεί έναν αλγόριθμο για τον υπολογισμό της θερμοκρασίας που είναι έγκυρος από τους 30 βαθμούς και πάνω στους πυρήνες. Γι αυτό και όταν ο επεξεργαστής είναι σε idle οι πυρήνες είναι σε υπερβολικά χαμηλές θερμοκρασίες. Η intel χρησημοποιεί θερμόμετρο στα chip της.

 

3) Το small fft's ζορίζει περισσότερο τον επεξεργαστή από τα υπόλοιπα και το blend test ζορίζει και τη ram μαζί.

Χαρά στην υπομονή σου. Σε ξαναευχαριστώ...

 

1) Καλά πατάει αλλά αυτό που μπορεί να φταίει είναι η πάστα. Δεν ξέρω τι μου έχει βάλει το e-shop και σκεφτομαι να την αλλάξω.....

Έχει χρόνο περίπου... Αλλά κατά τα άλλα πατάει καλά, απλά όπως είπα στην αρχή, μήπως φταίει που τραβάει αέρα από κάτω που είναι η κάρτα γραφικών και η Nb.

2) Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται.... ^_^

3) Άρα πρέπει να δοκιμάσω και το small κάποια στιγμή....

 

Για ρυθμίσεις έχετε κάποια πράγματα που μπορώ να αλλάξω εύκολα από τα bios?

 

Ότι μπορείται να μου πείτε ώστε να το δω, μου λέτε.

 

ΥΓ: Αν αλλάξω πάστα, αυτή http://www.e-shop.gr/arctic-silver-5-thermal-compound-12g-p-PER.641206είναι καλή?

 

EDIT: Μιας που όπως είπα, είμαι άσχετος. Πείτε μου πως κάνω Print screen στα bios.

ΒΛέπω με το F12, πατάω αλλά δεν βρίσκω που είναι o φάκελος που κάνει το saving.

 

Το λέω αυτό ώστε να ανεβάσω φωτογραφίες και να μου κάνετε διορθώσεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω και εγω τα σκαλίσματα με την σειρά μου τον δικό μου 6300 οι οποίος έφτασε 4760' rock stable ;) με ρεύμα 1.43 v και μέγιστη θερμοκρασια στα τεστ 62 !! Να τον πάω κιαλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...