Προς το περιεχόμενο

FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@wazzaa, ξεκίνα να κάνεις το πρώτο test στο prime κι έχε παράλληλα ανοιχτό το cpu-z για να βλέπεις την τάση & τη συχνότητα. Θα δεις ότι θα έχεις αρκετά σκαμπανεβάσματα, το λεγόμενο throttling. Κι αυτό διότι με τις προεπιλογές της 970a πρέπει να αλλάξεις κάποια πράγματα, είτε θες OC είτε όχι.

 

Πήγαινε στην πρώτη σελίδα του thread και δες τις φότο του Xristara, τα μενού παραμένουν ίδια. Πήγαινε στην 3η προς το παρόν για να αρχίσεις τις αλλαγές.

 

Core Perfomance Boost: το κάνεις disabled. Αυτή η λειτουργία υποτίθεται ότι περνάει τον cpu από 2 βαθμίδες boosting όπου η πρώτη φτάνει τα 3.8 και η 2η τα 4.1. Στην ουσία, αυτό δεν υλοποιείται στην πράξη ακόμη κι όταν φτάνει τα 4.1 τα περνάει μόλις σε έναν πυρήνα και το ενεργοποιεί μόνο σε μονονηματικές εφαρμογές. Μετά το disabled δυστυχώς το pc σε κάθε εκκίνηση θα κλείνει περίπου για 5-6 δευτερόλεπτα κι έπειτα θα ξανανοίγει προκειμένου να φορτώσει τις ρυθμίσεις του dual bios. Αναγκαίο κακό.

 

C&Q, C1, C6 τα κάνεις επίσης disabled προς το παρόν μέχρι να ολοκληρώσεις τα test και να καταλήξεις εκεί που θέλεις. Το πρώτο ρίχνει την τάση στο idle μα είναι καλύτερα αυτό να γίνεται μέσα από τη Διαχείριση Ενέργειας στα Windows. Τα άλλα 2 εξοικονομούν λίγο περισσότερο ενέργεια στο idle. Αμφότερα μπορεί να προξενήσουν προβλήματα στο full-load.

 

HPC: η σημαντικότερη επιλογή που πρέπει να γίνει enabled ώστε να αποφύγεις το throttling στο full-load. Με αυτό στο on θέλει δε θέλει το pc θα τρέχει στη συχνότητα & τάση που θα ορίσεις, ακόμη κι αν ανεβάσει πολύ υψηλές θερμοκρασίες, θα προσέχεις βέβαια πού θα φτάνουν.

 

Από 'κει και πέρα στοχεύεις στην επιλογή που θέλεις να ανεβάσεις τον επεξεργαστή, στην πρώτη επιλογή: CPU Clock Ratio.  Όσο το ανεβάζεις βλέπεις πού θα φτάνουν τα Ghz από κάτω στο Frequency. Ας υποθέσουμε π.χ ότι θέλεις να τον πας στα 4 όπου και προτείνω βάσει εποχής και ψύχτρας που έχεις, το ανεβάζεις στα 20.

 

 

Μόλις ολοκληρώσεις αυτά, χρειάζεται μια ακόμα ενέργεια που θα τη βρεις στη 2η φωτογραφία. Τελευταία επιλογή LoadLine Calibration τη θέτεις στο Extreme για τη σωστή διαχείριση της τάσης στο full-load που θα μας δώσει μια λογική ποσότητα vcore σε αναλογία με τη συχνότητα. Το μόνο που μένει είναι η τάση καθαυτή που στην ίδια φότο θα τη θέσεις στην πρώτη επιλογή CPU Vcore. Κι εδώ ξεκινάει ο μπελάς. Θα χρειαστούν αρκετά πειράματα μέχρι να βρεις τη σωστή τάση για το εκάστοτε frequency, η οποία έρχεται σε συνάρτηση με το κομμάτι στο οποίο έχεις πέσει, κι όχι το μοντέλο του cpu. Αυτή η επιλογή είναι τα λεγόμενα offset και με κάθε +- ανεβοκατεβάζεις την τάση. Η προεπιλογή είναι 0.000, κατεβαίνοντας κάνεις undervolt, ανεβαίνοντας κάνεις overvolt. Με τα 4Ghz που στοχεύουμε προς το παρόν, πάμε για undervolting και ξεκινάμε από μια αφετηρία για να αρχίσουμε τα πειράματα.

 

Μόλις αλλάζεις ένα offset για την αλλαγή της τάσης, κάνεις restart και μπαίνεις στο bios με delete για να δεις πού έχει ανέβει ή κατέβει. Στην πρώτη φωτογραφία το βλέπεις να αναγράφεται ως vcore στην προτελευταία επιλογή. Στο δικό μου κομμάτι π.χ για τα 4Ghz χρειάστηκα -0.075 undervolting που μου έδωσε 1.32V στο vcore. Ο κολλητός μου που είχε πέσει σε καλύτερο ήταν οκ με -0.100 που του είχε δώσει 1.28V. Ξεκινάς λοιπόν από μια αφετηρία ας πούμε τα -0.100 και μπαίνεις στα windows.

 

Δεξί κλικ στον Υπολογιστή/Ιδιότητες/Εργαλεία Επιδόσεων/Παροχή Ενέργειας. Βάζεις Υψηλές Επιδόσεις για όσο διαρκέσουν τα τεστ. Ανοίγεις το prime, ξεκινάς το 1o bench και πάντοτε ελέγχεις για σταθερότητα τάσης/συχνότητας έχοντας ανοιχτό κάποιο πρόγραμμα. Αν βγάλει σφάλμα σε πυρήνα, πίσω στο bios και ανεβαίνουμε ένα νούμερο στο undervolt -0.075 για να δώσουμε περισσότερη τάση και ξανά τεστ. Θα το κάνεις συνέχεια μέχρι να βρεις ακριβώς το σωστό νούμερο στο offset που δε θα σου δώσει σφάλμα σε κανέναν πυρήνα.

 

Είναι όλα πολύ απλά αρκεί να κάτσεις να ασχοληθείς λίγο και να τα εμπεδώσεις. Μόλις βρεις την τάση που χρειάζεσαι για τη συχνότητα που στοχεύεις ξανά στη Διαχείριση Ενέργειας όπου μπορείς να βάλεις Εξοικονόμηση Ενέργειας. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις αυτόματη πτώση τάσης/συχνότητας στο idle αφού δε χρειάζεται ο cpu να 'ναι ντούρος ακόμη και σε λήθαργο, κι εξίσου σταθερή τάση/συχνότητα στο full-load εκεί που πρέπει όλα να πάρουν φωτιά. Τhe way it's meant to be.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρά στην υπομονή σου. Σε ξαναευχαριστώ...

 

1) Καλά πατάει αλλά αυτό που μπορεί να φταίει είναι η πάστα. Δεν ξέρω τι μου έχει βάλει το e-shop και σκεφτομαι να την αλλάξω.....

Έχει χρόνο περίπου... Αλλά κατά τα άλλα πατάει καλά, απλά όπως είπα στην αρχή, μήπως φταίει που τραβάει αέρα από κάτω που είναι η κάρτα γραφικών και η Nb.

2) Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται.... ^_^

3) Άρα πρέπει να δοκιμάσω και το small κάποια στιγμή....

 

Για ρυθμίσεις έχετε κάποια πράγματα που μπορώ να αλλάξω εύκολα από τα bios?

 

Ότι μπορείται να μου πείτε ώστε να το δω, μου λέτε.

 

ΥΓ: Αν αλλάξω πάστα, αυτή http://www.e-shop.gr/arctic-silver-5-thermal-compound-12g-p-PER.641206είναι καλή?

 

EDIT: Μιας που όπως είπα, είμαι άσχετος. Πείτε μου πως κάνω Print screen στα bios.

ΒΛέπω με το F12, πατάω αλλά δεν βρίσκω που είναι o φάκελος που κάνει το saving.

 

Το λέω αυτό ώστε να ανεβάσω φωτογραφίες και να μου κάνετε διορθώσεις....

 

Πάστα δες αυτήν: http://www.e-shop.gr/noctua-nt-h1-thermalpaste-p-PER.809117

 

Σχετικά με τις ρυθμίσεις στο BIOS. Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις. Πρώτα πρέπει να καταλάβεις τι θες να κάνεις. Θες να μειώσεις θερμοκρασίες και να αποκτήσεις πιο σταθερή λειτουργία σε stock ταχύτητα, ή θες να μειώσεις θερμοκρασίες και να αποκτήσεις (όσο το δυνατόν) πιο σταθερή λειτουργία κάνωντας oc με υψηλότερες δηλ ταχύτητες?

Απο εκεί και πέρα, θα χρειαστείς λίγο διάβασμα για να καταλάβεις τι κάνει κάθε λειτουργία στο BIOS και τι αποτέλεσμα θα έχει η ενεργοποίηση-απενεργοποίησή της γιατί ο καθένας μπορεί να σου προτείνει σωστές μεν αλλαγές και τροποποιήσεις για να πετύχεις αυτό που θέλεις, αλλά το κάθε σύστημα συμπεριφέρεται διαφορετικά και μπορεί σε εσένα για να μείνεις σταθερός πχ σε μια ταχύτητα σε περίπτωση oc ή undervolting ή undervolting+oc να μην χρειαστεί να απενεργοποιήσεις κάποιες ρυθμίσεις στο BIOS ή αντίστοιχα να μην χρειαστεί να βάλεις σε manual το llc για παράδειγμα αν κάνεις μικρό oc.

Δες τι έχουνε πει τα παιδιά σε αυτό το thread και θα αποκτήσεις μια εικόνα του τί παίζει κατα βάση με τις ρυθμίσεις, καθώς τιε έχουμε λίγο πολύ αναλύσει τις περισσότερες. Απλά θα παρατηρήσεις ότι στον καθένα είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα με τα settings. Φυσικά και υπάρχει μια βασική νόρμα για να κατευθυνθεί κάποιος, αλλά μετά είναι και το πως ''τραβάει'' το σύστημα και τι χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cloud_7

@wazzaa, ξεκίνα να κάνεις το πρώτο test στο prime κι έχε παράλληλα ανοιχτό το cpu-z για να βλέπεις την τάση & τη συχνότητα. Θα δεις ότι θα έχεις αρκετά σκαμπανεβάσματα, το λεγόμενο throttling. Κι αυτό διότι με τις προεπιλογές της 970a πρέπει να αλλάξεις κάποια πράγματα, είτε θες OC είτε όχι.

 

Πήγαινε στην πρώτη σελίδα του thread και δες τις φότο του Xristara, τα μενού παραμένουν ίδια. Πήγαινε στην 3η προς το παρόν για να αρχίσεις τις αλλαγές.

 

Core Perfomance Boost: το κάνεις disabled. Αυτή η λειτουργία υποτίθεται ότι περνάει τον cpu από 2 βαθμίδες boosting όπου η πρώτη φτάνει τα 3.8 και η 2η τα 4.1. Στην ουσία, αυτό δεν υλοποιείται στην πράξη ακόμη κι όταν φτάνει τα 4.1 τα περνάει μόλις σε έναν πυρήνα και το ενεργοποιεί μόνο σε μονονηματικές εφαρμογές. Μετά το disabled δυστυχώς το pc σε κάθε εκκίνηση θα κλείνει περίπου για 5-6 δευτερόλεπτα κι έπειτα θα ξανανοίγει προκειμένου να φορτώσει τις ρυθμίσεις του dual bios. Αναγκαίο κακό.

 

C&Q, C1, C6 τα κάνεις επίσης disabled προς το παρόν μέχρι να ολοκληρώσεις τα test και να καταλήξεις εκεί που θέλεις. Το πρώτο ρίχνει την τάση στο idle μα είναι καλύτερα αυτό να γίνεται μέσα από τη Διαχείριση Ενέργειας στα Windows. Τα άλλα 2 εξοικονομούν λίγο περισσότερο ενέργεια στο idle. Αμφότερα μπορεί να προξενήσουν προβλήματα στο full-load.

 

HPC: η σημαντικότερη επιλογή που πρέπει να γίνει enabled ώστε να αποφύγεις το throttling στο full-load. Με αυτό στο on θέλει δε θέλει το pc θα τρέχει στη συχνότητα & τάση που θα ορίσεις, ακόμη κι αν ανεβάσει πολύ υψηλές θερμοκρασίες, θα προσέχεις βέβαια πού θα φτάνουν.

 

Από 'κει και πέρα στοχεύεις στην επιλογή που θέλεις να ανεβάσεις τον επεξεργαστή, στην πρώτη επιλογή: CPU Clock Ratio.  Όσο το ανεβάζεις βλέπεις πού θα φτάνουν τα Ghz από κάτω στο Frequency. Ας υποθέσουμε π.χ ότι θέλεις να τον πας στα 4 όπου και προτείνω βάσει εποχής και ψύχτρας που έχεις, το ανεβάζεις στα 20.

 

 

Μόλις ολοκληρώσεις αυτά, χρειάζεται μια ακόμα ενέργεια που θα τη βρεις στη 2η φωτογραφία. Τελευταία επιλογή LoadLine Calibration τη θέτεις στο Extreme για τη σωστή διαχείριση της τάσης στο full-load που θα μας δώσει μια λογική ποσότητα vcore σε αναλογία με τη συχνότητα. Το μόνο που μένει είναι η τάση καθαυτή που στην ίδια φότο θα τη θέσεις στην πρώτη επιλογή CPU Vcore. Κι εδώ ξεκινάει ο μπελάς. Θα χρειαστούν αρκετά πειράματα μέχρι να βρεις τη σωστή τάση για το εκάστοτε frequency, η οποία έρχεται σε συνάρτηση με το κομμάτι στο οποίο έχεις πέσει, κι όχι το μοντέλο του cpu. Αυτή η επιλογή είναι τα λεγόμενα offset και με κάθε +- ανεβοκατεβάζεις την τάση. Η προεπιλογή είναι 0.000, κατεβαίνοντας κάνεις undervolt, ανεβαίνοντας κάνεις overvolt. Με τα 4Ghz που στοχεύουμε προς το παρόν, πάμε για undervolting και ξεκινάμε από μια αφετηρία για να αρχίσουμε τα πειράματα.

 

Μόλις αλλάζεις ένα offset για την αλλαγή της τάσης, κάνεις restart και μπαίνεις στο bios με delete για να δεις πού έχει ανέβει ή κατέβει. Στην πρώτη φωτογραφία το βλέπεις να αναγράφεται ως vcore στην προτελευταία επιλογή. Στο δικό μου κομμάτι π.χ για τα 4Ghz χρειάστηκα -0.075 undervolting που μου έδωσε 1.32V στο vcore. Ο κολλητός μου που είχε πέσει σε καλύτερο ήταν οκ με -0.100 που του είχε δώσει 1.28V. Ξεκινάς λοιπόν από μια αφετηρία ας πούμε τα -0.100 και μπαίνεις στα windows.

 

Δεξί κλικ στον Υπολογιστή/Ιδιότητες/Εργαλεία Επιδόσεων/Παροχή Ενέργειας. Βάζεις Υψηλές Επιδόσεις για όσο διαρκέσουν τα τεστ. Ανοίγεις το prime, ξεκινάς το 1o bench και πάντοτε ελέγχεις για σταθερότητα τάσης/συχνότητας έχοντας ανοιχτό κάποιο πρόγραμμα. Αν βγάλει σφάλμα σε πυρήνα, πίσω στο bios και ανεβαίνουμε ένα νούμερο στο undervolt -0.075 για να δώσουμε περισσότερη τάση και ξανά τεστ. Θα το κάνεις συνέχεια μέχρι να βρεις ακριβώς το σωστό νούμερο στο offset που δε θα σου δώσει σφάλμα σε κανέναν πυρήνα.

 

Είναι όλα πολύ απλά αρκεί να κάτσεις να ασχοληθείς λίγο και να τα εμπεδώσεις. Μόλις βρεις την τάση που χρειάζεσαι για τη συχνότητα που στοχεύεις ξανά στη Διαχείριση Ενέργειας όπου μπορείς να βάλεις Εξοικονόμηση Ενέργειας. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις αυτόματη πτώση τάσης/συχνότητας στο idle αφού δε χρειάζεται ο cpu να 'ναι ντούρος ακόμη και σε λήθαργο, κι εξίσου σταθερή τάση/συχνότητα στο full-load εκεί που πρέπει όλα να πάρουν φωτιά. Τhe way it's meant to be.

Απίστευτα κατατοπιστικός και αναλυτικός ο Cloud_7 με μόνο μια επισήμανση ότι εκτός απο το vcore του επεξεργαστή χρειάζεται για περισσότερη σταθερότητα καμία φορά ανέβασμα και λίγο το CPU/NB voltage ειδικά όταν φτάνουμε σε μεγάλα ρολόγια βοηθάει , καθώς και εαν ανεβάσουμε το FSB χρειάζεται το VDDA παραπάνω τάση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Rowain. Αυτό έκανα χτες. Διάβασα όλο το thread ξανά.

Έχω βέβαια απορείες αλλά θα μου τις πείτε μέτα....
Η πάστα που έδειξα, δεν λέει και πολλά???

Εκτυπώνω τα λόγια του cloud_7 ώστε να μπω στα bios και να τα έχω μπροστα μου

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!!!

Θα φτιάξω τις ρυθμίσεις και θα αρχίζω δοκιμές με το Prime95 cpu-z, hwmonitor , hwinfo64.

Πως μπορώ να κάνω print-screen στα bios? f12? και που αποθηκεύονται οι φωτό?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AAAAA....

Δοκίμασα τις αλλαγές αλλά δεν μπορώ να πειράξω το loadline Calibration. Μου δίνει την επιλογή να γράψω πάνω του όχι να πατήσω επιλογή.... Έκανα τις ρυθμίσεις μέχρι εκεί που είναι το Loadline Calibration και τώρα έχω idle 50 βαθμούς :fear:  Αλλά διευκρίνηση... Τώρα που κάνω εργασίες δεν πάει πάνω από 50 βέβαια... Κάνω μεταφορές αρχείων τώρα και δεν ανεβάζει με τίποτα..... 50 κολλημένα...

ΕDIT: Πηγαίνει 47 σε Idle....


Για αυτό που με ρώταγε ο rowain. Θα ήθελα απλά να φτιάξω την θερμοκρασια του cpu. Προς το παρόν.

EDIT2: Λοιπόν την έκανα την κοτσάνα! :P Βρήκα πως να αλλάξω τις ρυθμίσεις. +/- και έτσι έβαλα και extreme το loadline και έφτιαξα την τάση αλλά έκανα κοτσάνα και πάτησα -0.800 v .... δεν άνοιξε το Pc. Το έκλεισα από το κουμπί. Έκανε restart τΙς ρυθμίσεις του bios και μετά πρόσεξα ότι έκανα @@@@Ια. Ευτυχώς την γλύτωσα φτηνά.
Τώρα έφτιαξα όπως πρέπει. Δηλαδή -0.100v σε 1.212 v  . Anyway. τώρα κομπλέ. 45 idle .... καλά έιμαστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς, εφόσον κάνεις undervolting δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος και κοτσάνα να κάνεις. Και το pc να μην ανοίγει απλά επαναφέρεις τις προεπιλογές (δε χρειάζεται καν να το κάνεις βασικά, η μητρική σου προσφέρει την επιλογή με την εκκίνηση σε τέτοια περίπτωση). Φτιάξε και μερικά profile καλού-κακού, τελευταία καρτέλα πρέπει να είναι κάπου.

 

Ξεκίνα το prime τώρα για να δεις πού σε βγάζει το -0.100, συνήθως σου βγάζει σφάλμα στον 6ο πυρήνα μετά από μερικά λεπτά αν θέλει παραπάνω.

 

Πολλοί την έχουν πατήσει με τα +/-  xD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε

 

Μην ανησυχείς, εφόσον κάνεις undervolting δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος και κοτσάνα να κάνεις. Και το pc να μην ανοίγει απλά επαναφέρεις τις προεπιλογές (δε χρειάζεται καν να το κάνεις βασικά, η μητρική σου προσφέρει την επιλογή με την εκκίνηση σε τέτοια περίπτωση). Φτιάξε και μερικά profile καλού-κακού, τελευταία καρτέλα πρέπει να είναι κάπου.

 

Ξεκίνα το prime τώρα για να δεις πού σε βγάζει το -0.100, συνήθως σου βγάζει σφάλμα στον 6ο πυρήνα μετά από μερικά λεπτά αν θέλει παραπάνω.

 

Πολλοί την έχουν πατήσει με τα +/-  xD.

Είσαι ωραίος ρε cloud. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Με συγκινείς με την υπομονή σου ^_^

Λοιπόν τα τρέχω όλα και σας στέλνω print screen... Θα τα τρέξω μέχρι το σφάλμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

print screen γινεται με το f12,βαλε ενα στικακι φορμαρισμενο σε fat32 και εισαι οκ.

θα σου βγαζει και μηνυμα οτι αποθηκευτηκε η φωτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, ένα γκατζετάκι που βολεύει πολύ στο να βλέπεις τα temps & την απασχόληση των πυρήνων είναι το All Cpu Meter. Για να τρέξει πρέπει να εγκαταστήσετε το Core Temp εδώ: http://www.alcpu.com/CoreTemp/το οποίο θα τρέχει στο παρασκήνιο συνέχεια. Μέσα από το γκάτζετ πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις και στην καρτέλα Options βάζουμε show cpu temps/On-Core Temp. Έχει κι επιλογή να θέσετε διαφορετικό χρώμα σε κάθε core.

 

Θα δείτε ότι θα βολέψει πολύ, ειδικά στα benches. Στους amd κλασικά δείχνει τη σωστή θερμοκρασία μετά τους 25-30 βαθμούς αλλά έτσι κι αλλιώς full-load είμαστε στις δοκιμές οπότε εκεί τουλάχιστον έχουμε σωστές ενδείξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε τώρα .....

edtjBu6.png

Ακούω τι γνώμη σας...Το έτρεξα περίπου 30 λεπτά.... Δεν μου έβγαλε error σε πυρήνα.. Τουλάχιστον απότι βλέπετε και εσείς, έτρεχαν όλοι στο 100%.
Ακούω ακούω  :P

Τα volt αλλάξανε μόνα τους απο 1.21 σε 1.36 :¨οπως βλέπετε και μόνοι σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συχνότητα έβαλες μέσα από το bios? Γιατί βλέπω να σου τρέχει στα 3.5/1.23V. Έκανες disable το CPB?

 

Αν όντως τον θέλεις στα 3.5 θα χρειαστεί αρκετά περισσότερο undervolt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πείραξα την συχνότητα για αρχή....
Είπα να δω στα 3.5 πως θα πάει....

Να σου πω, το κύριο πρόβλημα μου είναι η θερμοκρασία. Γιατί άκουσα ότι έχω πολύ υψηλές....Αυτό προσπαθώ να διορθώσω. Δεν θέλω να πάω στα 4 και να έχω πάλυ υψηλές θερμοκρασίες....

Οι θερμοκρασίες μου είναι καλές εκεί που είναι???

Το CPB το έκανα disable.... Επίσης και τα C&Q , C1, C6 τα έκανα disable . Το test με αυτά disable είναι....

Εμένα με ενδιαφέρει για αρχή να είναι ασφαλή ο cpu από θερμοκρασία και μετά άμα μου πείτε ότι είμαστε αρκετά καλά, τότε σκέφτομαι να ανεβάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάπως υψηλές για εκεί που είσαι. Προτείνω για τώρα να αλλάξεις πάστα και με την ευκαιρία να δεις αν δεν έχει κουμπώσει καλά η ψύχτρα, ίσως παίζει κι αυτό.

 

Μέχρι τότε πήγαινέ το τουλάχιστον στα 3.8 μιας που αυτή είναι η native συχνότητα του 6300 κι έπειτα βλέπεις πόσο θα το ανεβάσεις. Επίσης, να ξέρεις ότι τα τεμπς μεγαλώνουν περισσότερο με την υψηλότερη τάση, όχι την υψηλότερη συχνότητα. Οπότε, για τώρα μπορείς να συνεχίσεις τα πειράματα μέχρι να βρεις το σωστό offset για τα 3.8. Δίνοντας μικρότερη τάση θα ρίξεις και τη θερμοκρασία.

 

 

edited: Τώρα που το σκέφτομαι η ένδειξη TMPIN1 στο hwmonitor αφορά τον cpu για τις amd και το 2 τα temps της southbridge. Οπότε, δυστυχώς είναι αρκετά μεγάλες οι θερμοκρασίες και δε μου φαίνεται φυσιολογικό ακόμα & να 'χει ξεραθεί η πάστα. Στη θέση σου θα έριχνα μια ματιά στην ψύχτρα κι αν αυτό ήταν τελικά το ποιόν της θα σκεφτόμουν & κάποιο upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία...

1)Πάστα τελικά δεν είναι καλύτερη η Noctua που έγραψες ο rowain ή αυτή που έγραψα εγώ της Arctic?

Θα δω ξανά και την ψύκτρα μόλις αλλάξω πάστα... 
2)Για την αλλαγή της, καθαρό βαμβακερό πανί με λίγο οινόπνευμα και για τα δύσκολα σημεία παντονέτα με οινόπνευμα?

Θα το δοκιμάσω μετά την αλλαγή για τα 3.8.

3)Πως θα καταλάβω ότι έχω βρει το σωστό offset?? Ρίχνω την τάση μέχρι εκεί που βλέπω να δουλεύουνε όλοι οι πυρίνες σωστά??
Αν όχι έτσι? Πως??

 

4)C&Q, C1 και C6 να τα ξαναβάλω όλα enable τώρα??? Ώστε να παίξω το sniper Elite???
Το C&Q θα πάω στην διαχείρηση ενέργειας που μου είπες για να το φτιάξω όπως πρέπει όταν θέλω καλή θερμοκρασία σε idle ή όταν θέλω full να το βάζω full. Σωστά??

Γραφικός γίνομαι αλλά το ξέρω ότι αξίζουν τα ευχαριστώ που λέω. Ευχαριστώ λοιπόν και πάλι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...