Προς το περιεχόμενο

Ποτέ ξανά έλεος, σε microsoft λειτουργικά..


black adder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το Linux Mint ειναι ΚΟΡΥΦΗ (φανατικος χρηστης απο την 4η εκδοση).

αλλα μην λενε και οτι θελουμε.. τα Windows ειναι επισης ΚΟΡΥΦΑΙΑ.

 

 

ξερω πως υπαρχει η αποψη οτι το linux ειναι πολυ καλυτερο αλλα ποτε δεν την καταλαβα μιας και πριν μια 7ετια ουτε κατα διανοια δεν μπορουσες να κανεις εστω και το 30% των πραγματων που κανεις σε windows και μαλιστα αν παμε ελαχιστα πιο πισω (10ετια) πρεπει να ησουν hacker για να κανεις απλα πραγματα. (ειδικα τωρα με τα 7 και 8 που ειναι σταθεροτατα μαλιστα δεν υπαρχει δικαιολογια). και το λεω σαν advanced χρηστης linux.

 

καταρχην τα windows 8 (που ημουνα κατά αν δεις προηγουμενα post μου και τα εχω αγαπησει το τελευταιο 3μηνο) εχουν κορυφαια εργαλεια ενσωματωμενα τοσο για απλους οσο και για προχωρημενους χρηστες οταν το linux με το ζορι ενσωματωνει μια mp3 και στο κέφι μια dvd υποστηριξη. firewall, virtual pc (ενσωματωμενο! εψαχνα μιση ωρα ενα προγραμμα virtual pc συμβατο με τα 8 και ειδα με εκπληξη οτι υποστηριζουν απο μονα τους virtual pc!), το εξαιρετικο windows powershell που ειναι το λιγοτερο ιδιων δυνατοτητων με το bash, το powershell ISE που ειναι ολοκληρο περιβαλλον προγραμματισμου. κορυφη απλα. και τα εργαλεια που κρυβει μεσα στους φακελους του ειναι αμετρητα, σαν να σου κανει ενα δωρο την ημερα (αυτα βεβαια για advanced χρηστες, οι απλοι χρηστες θα μεινουν σε οτι φαινεται μπροστα και παλι με μεγαλη ικανοποιηση).

 

εχω να δω μπλε οθονη 3 (ναι, 3) χρονια, απο τοτε που εβαλα τα 7 για μονιμο λειτουργικο (και ειμαι στα 8 το τελευταιο τριμηνο). και το λιωνω σε εγκαταστασεις. τι παιχνιδια και προγραμματα, τουλαχιστον 20-30 δοκιμες τον μηνα.

 

το linux εχει αλλα κολπα.. καταρχην με τον διαχωρισμο kde, gnome κτλ συνηθως για να κατεβασεις ενα προγραμμα κατεβαζει και καμποσες εξαρτησεις. (αν πχ εχεις gnome και θες το amarok που φτιαχτηκε για kde θα παρεις και 300 εξαρτησεις δωρο). μετα το restart δεν θα σου παιζει καν (το εχω παθει σε απειρες εγκαταστασεις). σκεψου οτι οι εξαρτησεις αντικαθιστουνε παλιοτερες εγκαταστασεις (πχ αν κατεβασεις ενα προγραμμα που θελει python 3.2 και εχεις την 3.1, θα στην αντικαταστησει με την 3.2 και μετα δεν θα σου τρεχουν οσα προγραμματα θελουν το 3.1). το οτι βγαινουν 100 διανομες τον μηνα το κανει ακομα χειροτερο μιας και πολλα προγραμματα δοκιμαζονται μονο σε 2-3 και τελικα δεν τρεχουν σε πολλες αλλες γιατι συγκρουονται με διαφορα αλλα πακετα που εχουν default αυτες οι διανομες. το εργαλειο apt-get ειναι πανισχυρο αλλα πολυ... ευαισθητο και πολλες φορες πεταει errors που θελει google για να βρεις τι σημαινουν. ολο αυτο το συστημα με τις εξαρτησεις δουλευει καλα μεσα απο τον application manager και το apt-get, μεχρι να θελησεις να σωσεις ενα deb να το παρεις σε αλλον υπολογιστη με mint. θα δεις οτι δυστυχως δεν ειναι σαν τα exe που τα περνας σε οποια windows θες. ακομα και αν παρεις το deb με ολες του τις εξαρτησεις, παλι θα δεις οτι δεν γινεται να το περασεις σε αλλο mint αφου θα εχει διαφορετικες ελλειψεις στις εξαρτησεις απο την δικη σου εκδοση. με λιγα λογια πρεπει αναγκαστικα να εχει internet για να κανεις εγκατασταση εκεινη την στιγμη! (με λιγα λογια το Linux οπως ειναι φτιαγμενο ειναι αχρηστο αν δεν εχεις προσβαση στο διαδικτυο (αχρηστο στο να περασεις προγραμματα εννοω)). ελαχιστα προγραμματα ειναι απλα ενα μονο αρχειο και δεν εχουν καθολου εξαρτησεις ωστε να τα εχεις και να τα περνας οποτε και οπου θες.

 

και το mint ειναι και απο τις εξαιρεσεις να φανταστεις μιας και το 90% των διανομων εχει τρομερες ελλειψεις. ακομα και αν θες να αλλαξεις desktop (απο gnome σε kde) θα δεις οτι στις περισσοτερες διανομες εχει τραγικα αποτελεσματα και ας λενε οτι γινεται. 

 

αν σε βολευουν τα mint κανεις την καλυτερη επιλογη αλλα το restart που εκανες δεν ειναι αφορμη για δικαιολογιες, ειναι η πραγματικοτητα.. σκεψου το update να αντικαθιστουσε ενα σημαντικο exe (πχ το explorer.exe) και εσυ να το εκοψες στα μισα. corrupted explorer.exe και αρα.. αχρηστη εγκατασταση)

 

αν οντως η εγκατασταση σου πηρε 3 ωρες μαλλον εχεις δισκο τουλαχιστον 10ετιας.. σε Sata μου πηρε κανενα 10-15λεπτο και σε SSD... αστο. και το mint εχει μπολικα update αλλα μιας και δεν ανανεωνεται για πολυ διαστημα (οταν πανε 2 εκδοσεις μετα θα σε ξεχασουν εντελως) ειναι λογικο να μην εχει τοσο μεγαλο update.

 

 

τέλος, να ξερεις οτι τυχον προβληματα που θα προκυψουν θα τα ελυνες σε windows πολυ πιο ευκολα αφου σε linux θελει advanced γνωσεις.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

E,τι να πω...λέτε,εικάζετε,θαρρείτε..κάποιοι σίγουρα μετρήσανε το ποστ γραμμή γραμμή..έπρεπε να ήμουν και εγώ πιο σαφής,αφού όλα τα κάνουμε versus.

Στην υπογραφή που αναφέρω πως είμαι χρήστης win 7,δεν το είδε κανένας..πόσο μάλλον αυτός που θεώρησε πως είμαι και hater.

Nαι,τα έβαλα μόνο και μόνο για να παίζω παιχνίδια γιατί βαριόμουν να παρακαλάω το wine με αμφίβολα σαφώς αποτελέσματα...αλλά τα έβαλα.Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω,με τα 7 κανένα πρόβλημα,ή και να είχα κάποιο,δε το θυμάμαι.

Παρά όλα αυτά,με ενοχλεί απίστευτα πως για να κάνω update και να κλείσει καμμιά τρύπα από το σουρωτήρι,πρέπει να αργήσει να κλείσει ο υπολογιστής.Και να περιμένω να ανοίξει.Σε σημείο,που δε σας κρύβω,δε πολυπαίζω πια.Αλλά,δικό μου θέμα και μόνο ,αυτό.

Όπως είπε και ένας φίλος με mint "Εμένα φίλε, το δικό μου λειτουργικό,αυτά δε τα κάνει.."

Άδικο είχε;Πες μου εσύ που με λές hater,και εσύ που θεωρείς ένα λαθάκι να κρασάρει το pc στο πρώτο κλείσιμο πάνω στην εγκατάσταση.

 

Τα 8 κράζω.Τα 8.1 μπορεί να είναι τα καλύτερα του κόσμου.

Είναι αδιανόητο να κρασάρει pc,την πρώτη φορά που κλείνει.Και να μην ξανανοίγει.

 

Loic,εσύ έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ Linux;Και δεν άλλαξες τίποτα;

Γιατί εγώ, ό,τι διανομή και να είχα κάτι έπρεπε να πειράξω για να τρέξει όπως ακριβώς ήθελα.

Και να μην έχεις ιδέα,κάποιος άλλος έχει.Και θα βρεις το τρόπο να κάνεις αυτό που θες.

Έχει μια διαφορά,από το να παίρνεις παράθυρα,και να παρακαλάς μπας και βγει και ο σύρτης και δεν κρασάρει και στο update,δε νομίζεις;

Αυτό με τις AMD ....;Τι σκατά,κανείς δε κοιτάει την υπογραφή πια...χαλεποί καιροί.. :-D

 

Φίλε Tritona,τα mint δεν τερματίζουν για να περάσουν ενημερώσεις,όπως φαντάζομαι ξέρεις.Οπότε όχι,είναι φύσει αδύνατο να έλεγα τα ίδια.

 

Φίλε PSiPSiPsoNi,φιλικό θεωρώ το κάθε ποστ.Κανένας σας δε θεωρώ πως θα με δείρει άμα με πετύχει στο δρόμο γιατί πόσταρα αυτό που πόσταρα.

Χροιά και τόνο ο γραπτός λόγος δεν έχει,οπότε λίγο δύσκολο να καταλάβουμε,όλοι μας,διαφορά αγανάκτησης και περιπαιξίματος π.χ.

Πόσο καιρό σου πήρε,να μάθεις 5 βασικά πράγματα στο terminal,και να παραμετροποιήσεις το περιβάλλον;

Είναι,για την πλειονότητα των χρηστών που απλά μπαίνουν στο διαδίκτυο,καλύτερα.

Ο φίλος που ζήτησε τα 10.04,δεν είχε ιδέα από υπολογιστές.Ούτε να ρυθμίσει τηλεόραση μπορούσε.Όταν πήρε λάπτοπ,έπαιξε win 7 vs 10.04 να διαλέξει τι τον βολεύει.

Το τερματικό,δεν έχει ακόμα ιδέα τι είναι.4 χρόνια ,δεν μου είπε ποτέ,"έλα φτιάξ'τον".

 

Βγαίνω εγώ κράζω,βγαίνεις εσύ λες κανένα πρόβλημα,κ.ο.κ. .Και στο τέλος αποφαινόμαστε,αν το αντικείμενο της συζήτησης ,ήταν μάπα ή καλό.Για αυτό υπάρχει το φόρουμ

 

Τα σχόλια μου στο θρεντ για να υποδυκνείουμε στους νέους χρήστες τι πάει λάθος με το community. Όλοι  οι γνώστες πουι θέλουν να νιώσουν διαφορετικοί και γαμάτοι βάζαν λινουξ. Οι άλλοι αγοράζουν OSX. 

 

Δε γνωρίζω πως κατέληξες στην οπτική αυτή,εγώ ..

 

... θέλω να κάνω τη δουλειά μου,και να γνωρίζω τι έχω στο pc μου,χωρίς να χρησιμοποιώ ούτε thread παραπάνω από ότι χρειάζομαι.Τρέχω linux.Και ανέχομαι ασυμβατότητες,αφού κανείς δε πληρώνει για να τα υποστηρίξουν οι εταιρείες hardware/software. :P

... θέλω ένα κομμάτι από την αγορασμένη συμβατότητα με όλα.Τρέχω Windows.Και ανέχομαι ό,τι σκατά κάνουν στο pc μου χωρίς να το γνωρίζω,και λέω "ευχαριστώ,δώσε μου και άλλα από τα σκατά σου,Bill". :wub:

... είμαι ένας από τους 7,5 δις άνθρωπους στο πλανήτη Γη,και αφού είμαστε τόσοι πολλοί,στατιστικά και μόνο,κάποιοι θα πάρουμε mac.Αν με ρωτήσεις το γιατί,θα σου πω πως τα προτιμάμε για την ποιότητα κατασκευής,και δεν ξέρω να σφίξω ούτε βρύση που στάζει,πόσο μάλλον να κουμπώσω dimm σε μητρική.Aς μιλήσει ο αδερφός καλύτερα...

 

 

mac.png

Νο comment..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Linux Mint ειναι ΚΟΡΥΦΗ (φανατικος χρηστης απο την 4η εκδοση).

αλλα μην λενε και οτι θελουμε.. τα Windows ειναι επισης ΚΟΡΥΦΑΙΑ.

 

 

ξερω πως υπαρχει η αποψη οτι το linux ειναι πολυ καλυτερο αλλα ποτε δεν την καταλαβα μιας και πριν μια 7ετια ουτε κατα διανοια δεν μπορουσες να κανεις εστω και το 30% των πραγματων που κανεις σε windows και μαλιστα αν παμε ελαχιστα πιο πισω (10ετια) πρεπει να ησουν hacker για να κανεις απλα πραγματα. (ειδικα τωρα με τα 7 και 8 που ειναι σταθεροτατα μαλιστα δεν υπαρχει δικαιολογια). και το λεω σαν advanced χρηστης linux.

 

καταρχην τα windows 8 (που ημουνα κατά αν δεις προηγουμενα post μου και τα εχω αγαπησει το τελευταιο 3μηνο) εχουν κορυφαια εργαλεια ενσωματωμενα τοσο για απλους οσο και για προχωρημενους χρηστες οταν το linux με το ζορι ενσωματωνει μια mp3 και στο κέφι μια dvd υποστηριξη. firewall, virtual pc (ενσωματωμενο! εψαχνα μιση ωρα ενα προγραμμα virtual pc συμβατο με τα 8 και ειδα με εκπληξη οτι υποστηριζουν απο μονα τους virtual pc!), το εξαιρετικο windows powershell που ειναι το λιγοτερο ιδιων δυνατοτητων με το bash, το powershell ISE που ειναι ολοκληρο περιβαλλον προγραμματισμου. κορυφη απλα. και τα εργαλεια που κρυβει μεσα στους φακελους του ειναι αμετρητα, σαν να σου κανει ενα δωρο την ημερα (αυτα βεβαια για advanced χρηστες, οι απλοι χρηστες θα μεινουν σε οτι φαινεται μπροστα και παλι με μεγαλη ικανοποιηση).

 

εχω να δω μπλε οθονη 3 (ναι, 3) χρονια, απο τοτε που εβαλα τα 7 για μονιμο λειτουργικο (και ειμαι στα 8 το τελευταιο τριμηνο). και το λιωνω σε εγκαταστασεις. τι παιχνιδια και προγραμματα, τουλαχιστον 20-30 δοκιμες τον μηνα.

 

το linux εχει αλλα κολπα.. καταρχην με τον διαχωρισμο kde, gnome κτλ συνηθως για να κατεβασεις ενα προγραμμα κατεβαζει και καμποσες εξαρτησεις. (αν πχ εχεις gnome και θες το amarok που φτιαχτηκε για kde θα παρεις και 300 εξαρτησεις δωρο). μετα το restart δεν θα σου παιζει καν (το εχω παθει σε απειρες εγκαταστασεις). σκεψου οτι οι εξαρτησεις αντικαθιστουνε παλιοτερες εγκαταστασεις (πχ αν κατεβασεις ενα προγραμμα που θελει python 3.2 και εχεις την 3.1, θα στην αντικαταστησει με την 3.2 και μετα δεν θα σου τρεχουν οσα προγραμματα θελουν το 3.1). το οτι βγαινουν 100 διανομες τον μηνα το κανει ακομα χειροτερο μιας και πολλα προγραμματα δοκιμαζονται μονο σε 2-3 και τελικα δεν τρεχουν σε πολλες αλλες γιατι συγκρουονται με διαφορα αλλα πακετα που εχουν default αυτες οι διανομες. το εργαλειο apt-get ειναι πανισχυρο αλλα πολυ... ευαισθητο και πολλες φορες πεταει errors που θελει google για να βρεις τι σημαινουν. ολο αυτο το συστημα με τις εξαρτησεις δουλευει καλα μεσα απο τον application manager και το apt-get, μεχρι να θελησεις να σωσεις ενα deb να το παρεις σε αλλον υπολογιστη με mint. θα δεις οτι δυστυχως δεν ειναι σαν τα exe που τα περνας σε οποια windows θες. ακομα και αν παρεις το deb με ολες του τις εξαρτησεις, παλι θα δεις οτι δεν γινεται να το περασεις σε αλλο mint αφου θα εχει διαφορετικες ελλειψεις στις εξαρτησεις απο την δικη σου εκδοση. με λιγα λογια πρεπει αναγκαστικα να εχει internet για να κανεις εγκατασταση εκεινη την στιγμη! (με λιγα λογια το Linux οπως ειναι φτιαγμενο ειναι αχρηστο αν δεν εχεις προσβαση στο διαδικτυο (αχρηστο στο να περασεις προγραμματα εννοω)). ελαχιστα προγραμματα ειναι απλα ενα μονο αρχειο και δεν εχουν καθολου εξαρτησεις ωστε να τα εχεις και να τα περνας οποτε και οπου θες.

 

και το mint ειναι και απο τις εξαιρεσεις να φανταστεις μιας και το 90% των διανομων εχει τρομερες ελλειψεις. ακομα και αν θες να αλλαξεις desktop (απο gnome σε kde) θα δεις οτι στις περισσοτερες διανομες εχει τραγικα αποτελεσματα και ας λενε οτι γινεται. 

 

αν σε βολευουν τα mint κανεις την καλυτερη επιλογη αλλα το restart που εκανες δεν ειναι αφορμη για δικαιολογιες, ειναι η πραγματικοτητα.. σκεψου το update να αντικαθιστουσε ενα σημαντικο exe (πχ το explorer.exe) και εσυ να το εκοψες στα μισα. corrupted explorer.exe και αρα.. αχρηστη εγκατασταση)

 

αν οντως η εγκατασταση σου πηρε 3 ωρες μαλλον εχεις δισκο τουλαχιστον 10ετιας.. σε Sata μου πηρε κανενα 10-15λεπτο και σε SSD... αστο. και το mint εχει μπολικα update αλλα μιας και δεν ανανεωνεται για πολυ διαστημα (οταν πανε 2 εκδοσεις μετα θα σε ξεχασουν εντελως) ειναι λογικο να μην εχει τοσο μεγαλο update.

 

 

τέλος, να ξερεις οτι τυχον προβληματα που θα προκυψουν θα τα ελυνες σε windows πολυ πιο ευκολα αφου σε linux θελει advanced γνωσεις.

Θα σε παρακαλεσω να διορθωσεις το οτι εισαι: advanced χρηστης linux. με το σωστο! non advanced χρηστης linux.

Γιατι το μηνυμα σου ειναι παραπλανιτικο, μιας και στο κομματι  με το linux δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

 

@ loic

Την λες στον αρχικο ποστερ αλλα και συ το ιδιο κραζεις το KDE !!

Γεμισαμε  σχετικους και advanced χρηστες linux. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, δε μας φτάνει το δράμα που ζούμε ως χώρα με το θέμα Μπαλατσινού-Κωστόπουλου, πρέπει να τρωγόμαστε κ μεταξύ μας ποιος ξέρει περισσότερο για Linux, Windows ή πόσο καλύτερο είναι το δικό μου από το δικό σου;

 

Πλάκα έχετε ώρες ώρες! Βλέπω ανθρώπους που δεν έχουν δώσει ούτε μια συμβουλή εδώ στο φόρουμ ή να συμμετέχουν σε συζητήσεις από τις οποίες μπορούμε όλοι να κερδίσουμε σε γνώσεις και εμπειρίες, να κράζουν και να αντικράζουν! Χαλαρώστε ρε παιδιά λίγο και εάν μπορείτε να βοηθήσετε όλους εμάς που έχουμε θέματα με το αγαπημένο μας λειτουργικό, κάθε γνώμη ή άποψη είναι ευπρόσδεκτη!

 

Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ τι καλα , ενα ακομα θρεντ με το ποιο λειτουργικο ειναι το καλυτερο..με το ποσο αδαης ειναι καποιος που χρησιμοποιει λινουξ αλλα δεν  ξερει shell scripting (το ακουσα και αυτο)....!!

 

θα το ξαναπω ακομα μια φορα  : Το καλυτερο λειτουργικο για ΚΑΠΟΙΟΝ , ειναι αυτο που ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ αυτου του καποιου ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ.

 

Οτιδηποτε αλλο ειναι φανατισμοι και κομπλεξισμοι.

 

Και εγω γουσταρω το λινουξ , εχω φαει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΑΠΕΙΡΕΣ ωρες ενασχολησης με αυτο , απο τα πολυ πρωιμα του σταδια μεχρι τωρα και παρολα αυτα δεν το χρησιμοποιω σαν κυριο λειτουργικο γιατι πολυ απλα δεν με βολευει.

Πηγα να το βαλω στο φορητο μου (hybrid καρτα) δεν με ικανοποιησε το αποτελεσμα (κυριως οπτικο αλλα και λειτουργικο στις εναλλαγες των καρτων) και μενω στα 8αρια που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αλλα κανουν την δουλεια που θελω επι του παροντος.

Αν παψουν να την κανουν θα βαλω αλλο λειτουργικο με γνωμονα την δουλεια μου εκεινη την στιγμη.

 

Απο κει και περα πιστευω οτι το λινουξ (γενικα) λογω πλουραρισμου εχει ακομα καποιες "παιδικες ασθενειες" να λυσει ωστε να μπορει να θεωρηθει ευχρηστο,απροσκοπτο σε λειτουργια κλπ κλπ..αλλα σε τεχνικα θεματα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα παραθυρα , ενω δε σε μερικες περιπτωσεις κανει την δουλεια πολυ καλυτερα απο αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα πρεπει να εχεις πολυ ορεξη για κραξιμο black adder. Κανενα προβλημα. Δωστου να ξεσκασεις!

Θα κανω ομως μια προσπαθεια να απαντησω σοβαρα

 

Τα laptop (αλλα και πολλα επωνυμα desktop) ερχονται με εγκαταστασεις λειτουργικου τιγκα στα σκουπιδια και με παραμετροποιηση που πολλες φορες δημιουργει προβληματα. Δεν ξερω γιατι ουτε με ενδιαφερει αλλα ισχυει ειτε σου αρεσει ειτε οχι οτι μια καθαρη εγκατασταση (δεν εννοω εργοστασιακες ρυθμισεις που επαναφερουν τα σκουπιδια) δεν θα ειχε τα προβληματα που αναφερεις.

Περα απ'αυτο, τα τοσα προβληματα που αναφερεις ειναι υπερβολικα και μπορει κατι να ετυχε με το δικο σου συγκεκριμενο κομματι.

Θελεις να χρησιμοποιησεις τα παραπανω για να βγαλεις τη χολη σου για τα windows? ΟΚ αλλα μην περιμενεις να σε παρει κανεις στα σοβαρα.

Τα 8.1 τα ανεφερα γιατι μπορει να τα εγκαταστησει δωρεαν οποιος εχει τα 8 νομιμα

 

Εχω ενα συστημα στο οποιο δεν καθεται καμια (ΚΑΜΙΑ) διανομη linux πανω. Εχω δοκιμασει Arch, CentoOS, Debian, Mint και καποιες live και ειτε η εγκατασταση απλα κολλαει ειτε σε μια περιπτωση που προχωρησε (debian) μετα δεν εκανε boot.

Να βγω και γω να κραζω το Linux γενικως γιατι δεν μπορουν να φτιαξουν μια διανομη που να δουλευει η να συμπερανω οτι κατι παιζει με την περιπτωση μου? Υποψιν οτι XP και 7 λειτουργουν κανονικοτατα

 

Αλλα αν δεν σου κανει αυτο, να πουμε για αλλες περιπτωσεις που εγκατασταση arch την ειχα αφησει ανενημερωτη κανα 6μηνο και οταν τη θυμηθηκα, ενα pacman -Syu το ρημαξε και δεν φορτωνε γραφικο περιβαλλον

Εμενα τα windows αυτο δεν μου το κανανε ποτε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα συστημα στο οποιο δεν καθεται καμια (ΚΑΜΙΑ) διανομη linux πανω. Εχω δοκιμασει Arch, CentoOS, Debian, Mint και καποιες live και ειτε η εγκατασταση απλα κολλαει ειτε σε μια περιπτωση που προχωρησε (debian) μετα δεν εκανε boot.

Με optimus και εσυ? Βλεπω πολυ κοσμο να μπαινει στο κλαμπ τελευταια :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μην μπουμε σ αυτην την διαδικασια,Linux η Windows,ειναι ξεπερασμενα πια αυτα,για παιδακια 15 χρονων,μακαρι να ειχαμε αλλα 20 διαφορετικα λειτουργικα να ειχαμε πιο πολλες επιλογες,θα ηταν καλο για μας,και επειτα ο ανταγωνισμος ειναι πολυ καλο πραγμα,κανει και τους 2 να αναγκαστουν να βελτιωθουν βλεπωντας ο ενας τι κανει ο αλλος προσπαθωντας να γινουν καλυτεροι με αποτελεσμα να βγαινουμε κερδισμενοι εμεις οι χρηστες.

Ο φανατισμος ειναι κακο πραγμα,πρεπει να ειμαστε ανοιχτοι και να παιρνουμε απο το καθετι το καλυτερο,το να μενεις σ ενα λειτουργικο και να βριζεις το αλλο απλα περιοριζεσαι και στην τελικη χανειςεσυ.

 

Εγω προσωπικα εχω και τα 2 και αναλογα με τις ορεξεις πηγαινω στο ενα η στο αλλο,το τελειο λειτουργικο δεν υπαρχει,αμα κατσουμε ν απαρηθμισουμε προβληματα και των 2 θα γραφουμε για ωρες.

Εγω παντως φιλικα θα προτεινα στους χρηστες των Windows που ειναι αυτη την στιγμη στο νημα και κραζουν να κανουν ενα dual boot και να βαλουν μια διανομη λινουξ και ειμαι σιγουρος οτι θα διασκεδασουν πολυ,εχει αλλη νοοτροπια αλλα ειναι πολυ διασκεδαστικο να φτιαχνεις πραγματακια και να πειραματιζεσαι με διαφορα(οταν βεβαια εχεις τον χρονο)

 

Το παν παιδια ειναι η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ,να μπορεις να παιζεις παντου και να παιρνεις πραγματα απο παντου γι αυτο οχι στους περιορισμους και οχι στον φανατισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω παντως φιλικα θα προτεινα στους χρηστες των Windows που ειναι αυτη την στιγμη στο νημα και κραζουν να κανουν ενα dual boot και να βαλουν μια διανομη λινουξ και ειμαι σιγουρος οτι θα διασκεδασουν πολυ,εχει αλλη νοοτροπια αλλα ειναι πολυ διασκεδαστικο να φτιαχνεις πραγματακια και να

 

Ποιοι ειναι αυτοι? Δεν βλεπω καποιον στο νημα να κραζει το linux (ισως καποιο υποσυνολο των χρηστων του) και απ'οτι φαινεται ολοι οσοι εχουν απαντησει εχουν τουλαχιστον καποια επαφη και με τα δυο λειτουργικα

 

 

Με optimus και εσυ? Βλεπω πολυ κοσμο να μπαινει στο κλαμπ τελευταια :P

 

Οχι, ενα desktop με αυτη τη μητρικη

http://www.asrock.com/mb/via/775dual-vsta/

Εψαξα και δεν βρηκα κανεναν να παραπονιεται, αρα μαλλον δεν ειναι γενικο προβλημα

Δεν δουλευουν τα sata ports αλλα μπορει αυτο απο μονο του να εχει τετοιες επιπτωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ενα desktop με αυτη τη μητρικη

http://www.asrock.com/mb/via/775dual-vsta/

Εψαξα και δεν βρηκα κανεναν να παραπονιεται, αρα μαλλον δεν ειναι γενικο προβλημα

Δεν δουλευουν τα sata ports αλλα μπορει αυτο απο μονο του να εχει τετοιες επιπτωσεις?

 

καποια ρυθμιση στο bios ισως?

 

blacklist το module για τον sata controller?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...