Προς το περιεχόμενο

Deepin 2014


Proxy*64*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μπαινω απο Chrome γιατι για καποιο λογο δε μπορω να μπω στις ρυθμισεις του. Το ιδιο παθαινω και στο Mint. Μονη μου επιλογη ειναι το Chromium. Θα δοκιμασω να το περασω απο αλλο repository. Οχι τωρα ομως. Εν καιρο.

 

Εχει ενα πολυ αρνητικο. Δεν εχει progress bar. Η μπαρα που γεμιζει οταν αντιγραφεις αρχεια. Επισης οταν κατεβαζεις εφαρμογη και την εγκαθιστας, no progress bar. Ξεχαστηκανε.

Κατι πρεπει να κανω.

 

Δεν αναγνωριζει την καρτα γραφικων μου. Μια ATI. Αρα δε με αφηνει να βαλω catalyst. Μικρο το κακο. Μια χαρα ειναι η αποδοση των open source.

 

Τωρα εκατσα να τελειωποιησω την εξοδο του spdif ηχου. Θελω να την κανω 5.1 στα 48000 Hz. Εχω δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@neftis

 

Εχει progress bar στην εγκατασταση προγραμματων...οταν πατησεις στο STORE σε καποια εφαρμογη να εγκατασταθει..βγαζει ενα κυκλακι που γυρναει γυρω γυρω πανω δεξια..διπλα στα εικονιδια maximize/minimize/close.

Αν πατησεις στο κυκλακι αυτο βλεπεις το progress σε μορφη κυκλου που εχει μεσα ενα νουμερο % και πληροφοριες downloading...installing κλπ.

 

Ασε δε , που πατας install σε μια εφαρμογη , πας σε αλλη , πατας ξανα install , πας σε αλλη..κλπ κλπ...και πας μετα εκει στο κυκλακι και βλεπεις το progress ολων των εφαρμογων που εβαλες για εγκατασταση...καλη φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τετοιο πραγμα? Στραβωμαρα. Θα το ελεγξω.

Στην αντιγραφη αρχειων/καταλογων?

 

Εφτιαξα τον ηχο. DTS και τα μυαλα στα καγκελα. Απολαψη! :)

 

Γιατι ενεργοποιειται το wifi πριν μπει ο χρηστης? Μου σπαει τα νευρα αυτη η ρουφιανια. Ενταξει, το συγχωρω προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αντιγραφη αρχειων/καταλογων?

 

 

Βγαζει ενα κυκλακι , που αν το κλικαρεις σου ανοιγει ενα μικρο popup με τις λεπτομερειες της αντιγραφης...θα το βρεις πανω δεξια..ακριβως διπλα απο τον μεγενθυντικο φακο...

 

Ξεκινα μια αντιγραφη , που δεν θα τελειωσει γρηγορα..ναναι κανα γιγα ξερωγω ..ετσι για δοκιμη..και θα το δεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, ρε μπηχτη! Μου βγηκανε τα ματια. Εχεις δικιο.

Ελληνικους υποτιτλους τους παιζει, το deepin video. Μπραβο. Πας στο μενου να τους φορτωσεις κι ερχεσαι αντιμετωπος με τα πρωτα ξεχασμενα κινεζικα γραμματα. Μια ταινια 1080ρ την παιζει σε αργη κινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εβαλα σε κανονικο δισκο..σε κανονικο hardware...μου φανηκε πολυ "σωστη" διανομη..

Και με τις 2 οθονες δεν ειχα θεμα..πολλες ρυθμισεις να τις σεταρω...και με τον nvidia driver + bumblebee μπαμ μπαμ δουλειες...Ουτε tearing ειδα οπως εχω φαει στην μαπα σε παμπολλες διανομες....

Οσο βαρυ και αν ειναι το GUI σε vmware σε κανονικο hardware πηγαινε αερα...Απο τις πιο στρωτες διανομες που εχω δοκιμασει.

 

Βεβαια δεν ξερω δεν μου καθεται καλα να χρησιμοποιω λινουξ...οταν ξερω οτι υπαρχουν τα ...windows :) Eιναι σαν να βαζω τρικλοποδια στον εαυτο μου :) Οχι οτι δεν τα γουσταρω αλλα λεμε τωρα....

 

Αν αλλαξουν οι ενασχολησεις μου στα windows.. ή βρω δευτερο σοβαρο φορητο..θα το περασω μονιμα...το deepin ή καποιο παρομοιο..το deepin εχει παρει πολλους βαθμους στην λιστα μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι δουλευουμε windows, λιγο-πολυ. Αλλα αν μπορουμε να κανουμε μια δουλεια, προτιμαμε τα ελευθερα. Γενικοτερα, ψαχνουμε αφορμη να δουλεψουμε με linux, γιατι μαθαινουμε κι ολας.

 

Προτιμαμε τις διανομες με προβληματα. Αν ειναι η διανομη σταθερη σα βραχος, δουλευουν ολα ρολόι, ειναι βαρετη. Πχ Mint 17.3 , MX15 (μια διανομη αγνωστη, πανασχημη σα τον Frankestein που κανεις παπαδες, δειτε video).

 

Συν το ψυχολογικο, οτι δουλευουμε ελευθερα προγραμματα, δε μας κυνηγαει κανενας. Νιωθω πολυ ασχημα που εμαθα dos-windows κι οχι unix-linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths ερχονται δυσκολα χρονια με την ms ,ηδη πηραμε μια γευση με τα αναγκαστικα μεγαλα update 2 φορες το χρονο κ το ξερουφιανεμα που θα χρειαζονται τα win καθε φορα ,αν γινεται γιατι με το anniversary δεν δουλευουν 100% τα παλια εργαλεια

 

ηδη η cortana δεν φευγει αν δεν την εχεις βγαλει απο πριν που γινοταν κ διαφορα αλλα ομορφα

 

γενικως συνηθιζε σιγα σιγα το linux γιατι απο ενα σημειο κ μετα οπως το παει η ms δεν θα παλευεται η φαση με τα win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε εχω δουλεψει χροοοοοονια με λινουξ ...το θεμα ειναι οπως εχω αναφερθει κατα καιρους εδω στο φορουμ οτι θελω μια διανομη που να δουλευει οσο το δυνατον out of the box.

Το λειτουργικο ειναι για να δουλευουμε οχι να μαλακιζομαστε με αυτο με τις ωρες.Αν θελω να παιξω με μια διανομη υπαρχει και το vbox/vmware.

Αν ομως θελω 3 μερες να σεταρω μια διανομη ωστε να δουλευουν ΟΛΑ ή να σκεφτομαι στο καθε kernel update τι σκατα θα γινει με τον nvidia driver..ή τι γινεται με τα java..τα flash ή ή ή ενα καρο θεματακια που στα windows εχουν λυθει και δουλευουν αψεγαδιαστα εδω και χρονια..τοτε χαθηκε το παιχνιδι.

 

Το deepin που λετε ηταν μια ευχαριστη εκπληξη διοτι ολα δουλεψανε με την μια..δεν σεταρα τιποτα.Κανα δυο ρυθμισεις οκ ηταν αναμενομενο να χρειαστουν..απο κει και περα απλα περνουσα εφαρμογες να δω τι λενε...

 

Εντελει , αυτο που βλεπω ειναι οτι ολες οι διανομες ειναι πανω κατω ιδιες....σε οποια και να πας τα DE ειναι τα ιδια..οι εφαρμογες ειναι οι ιδιες...αυτο που τις διαφοροποιει ειναι κυριως οι custom-ιες που βοηθουν στην εμπειρια του χρηστη..αυτα δηλ που ειχε σεταρισμενα το deepin καλλιστα θα μπορουσε να τα ειχε ενσωματωσει και καποια αλλη..απλα προτιμησε να μην το κανει για χ,ψ λογους (αλλο target group κλπ κλπ).

Προφανως και εχουν και αλλες διαφοροποιησεις..(π.χ. package manager) αλλα αυτο που βλεπει ο τελικος χρηστης..ειναι η εμπειρια χρησης που ειναι λιγο πολυ η ιδια...

 

Εγω προσωπικα περιμενω το wayland να δω τι διαφορες θα δουμε γιατι εχω nvidia optimus στο φορητο και εχω στεναξει με τον Χ και το tearing...και φυσικα την ελλειπη εως μηδενικη υποστηριξη του optimus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το tearing ειναι θεμα compositor κ drivers απο οσο ξερω (triple buffering βασικα απο οτι ειδα κανει η ati στον catalyst αλλα ειναι σπαταλη πορων,δεν ξερω στα win πως το αντιμετωπιζουν η απλα οι drivers ειναι καλοι κ δεν χρειαζονται πατεντες)

 

ναι ρπμ κατι να δουλευει κ μετα να βαζεις χερι για το optimization ,εγω με manjaro την εχω βρει (εχω βαλει κ arch αλλα αν ειναι να διαβαζω κ να βαζω χερι για το παραμικρο χεσε μεσα)

 

πως διαολο το deepin σου τα βρηκε ολα αφου ολες τους τελευταιους πυρηνες χρησιμοποιουν πανω κατω?

 

αν κατι δεν σου παιζει στο mint πχ μονο διανομη με πιο νεο πυρηνα παιζει να σου δουλευει σωστα κ αν εχουν ενσωματωσει drivers για το υλικο σου στηννεωτερη εκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το tearing ειναι θεμα compositor κ drivers απο οσο ξερω (triple buffering βασικα απο οτι ειδα κανει η ati στον catalyst αλλα ειναι σπαταλη πορων,δεν ξερω στα win πως το αντιμετωπιζουν η απλα οι drivers ειναι καλοι κ δεν χρειαζονται πατεντες)

 

ναι ρπμ κατι να δουλευει κ μετα να βαζεις χερι για το optimization ,εγω με manjaro την εχω βρει (εχω βαλει κ arch αλλα αν ειναι να διαβαζω κ να βαζω χερι για το παραμικρο χεσε μεσα)

 

πως διαολο το deepin σου τα βρηκε ολα αφου ολες τους τελευταιους πυρηνες χρησιμοποιουν πανω κατω?

 

αν κατι δεν σου παιζει στο mint πχ μονο διανομη με πιο νεο πυρηνα παιζει να σου δουλευει σωστα κ αν εχουν ενσωματωσει drivers για το υλικο σου στηννεωτερη εκδοση

 

Το αυτο (σε bold) πιστευω ισχυει στα παραθυρα + οτι ειναι και το "γραφικο υποσυστημα" πιο σοβαρο.

Εδω παλευουμε με τον Χ απο προ χριστου.Και το wayland ακομα παλευει μεχρι να ερθει στα ισα του..που θα λυσει υποτιθεται απο ο,τι λενε θεματα πολλα.. και κυριως το tearing...

 

To deepin τα βρηκε ολα οπως πιστευω οτι πλεον ολες οι διανομες τα βρισκουν ολα..Μονο nvidia driver+bumblebee περασα...και τελος.

 

Το θεμα ειναι οτι ειχε ρυθμισεις που δεν εχω δει σε αλλες διανομες..π.χ. με τις 2 οθονες (παιζω το φορητο σε εξωτερικη οθονη) ειχε ρυθμισεις που μονο στα windows εχω δει..ποια θαναι δεξια..ποια αριστερα..τι αναλυσεις η καθε μια..ποια θαναι primary...clone/extend/internal only/external only κλπ κλπ.

Απλα προφανη πραματα...

 

Ουτε εψαξα για flash/java/codecs και μαλακιες..ο,τι χρειαστηκα ρυθμιστηκε ευκολα απο το control panel...καλη φαση μου αρεσε η διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εχεις να βαλεις διανομη καιρο?

 

το ευκολο setup πολλαπλων οθονων υπαρχει εδω κ καιρο κ το εχω δει ιδιο σε πολλες διανομες

 

επισης οι περισσοτερες ετοιματζιδικες ολα τα codecs κλπ τα εχουν περασμενα εννοειται

 

jbuYrvi.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chattr +i

 

Σε real hardware πολυ καιρο..τις παιζω σε virtual .

 

Δεν με συγκινει το σκρινσοτ σου

 

http://4.bp.blogspot.com/-ivNxlelK5xE/U_8oPplhoYI/AAAAAAAAT0s/2clcJcUf3Kg/s1600/deepin-display-settings.png

 

μεχρι και διαφορετικη φωτεινοτητα ανα οθονη... :)

Και εδω δειχνει ενα μερος των ρυθμισεων ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...