Προς το περιεχόμενο

Deepin 2014


Proxy*64*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περιμενω εντυπωσεις

 

Πολυ καλη δουλεια εχουν κανει στο Manjaro..πιστευω στο ιδιο επιπεδο με antergos ..τουλαχιστον σαν τελικο αποτελεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ημαρτον να λετε την εγκατασταση του arch για αντρες

5 γμμενα βηματα ειναι απο το wiki και μετα οσα πακετα θες για να στησεις το συστημα σου

μια φορα θα το κανεις και τελος

 

Επισης το architect αν θυμαμαι καλα διαβαζα το παρατησανε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη δουλεια εχουν κανει στο Manjaro..πιστευω στο ιδιο επιπεδο με antergos ..τουλαχιστον σαν τελικο αποτελεσμα...

 

οποια κ να εχεις βαλει παιξε λιγο με το pamac 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημαρτον να λετε την εγκατασταση του arch για αντρες

5 γμμενα βηματα ειναι απο το wiki και μετα οσα πακετα θες για να στησεις το συστημα σου

μια φορα θα το κανεις και τελος

 

Επισης το architect αν θυμαμαι καλα διαβαζα το παρατησανε

 

Εν ετει 2016 θεωρω απαραδεκτο να υπαρχει command line installer για οποιονδηποτε λογο. Μονο αν θελεις να νοιωσεις αντρας.

 

Ειπαμε απευθυνεται σε αλλο target group απο αυτο που θελω να πιστευω οτι ανηκω...προσωπικα θελω ευκολη εγκατασταση και μετα ΑΝ θελω να του βγαλω τα ματια.

Χιλια δυο πραγματα θα μπορουσε ο installer να προεγκαθιστα (με την δικη σου συμβολη)..οχι να τρως μια μερα στο wiki για πραγματα αυτονοητα.

 

Μην ανοιξουμε παλι θεμα για το πως θελει ο καθενας μας τις διανομες...800+ υπαρχουν στο distrowatch , για ολους υπαρχει και απο μια :)

οποια κ να εχεις βαλει παιξε λιγο με το pamac 

 

την εφαρμογη για βαλε/βγαλε εφαρμογες λες...ναι την πηρα γραμμη νωρις..πολυ καλη..ενσωματωνει και το AUR..μια χαρουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως όλο αυτό το θέμα με τις διανομές δεν μου αρέσει καθόλου. Θα έπρεπε να υπήρχαν 5-6 διανομές. Πχ υπάρχει ubuntu, kubuntu, lubuntu, xubuntu, mint, edubuntu, peppermint, ubuntu gnome, deepin, elementary(δεν ξέρω και εγώ πόσες ακόμα). Φανταστείτε όλα αυτά τα άτομα να δούλευαν σε μία διανομή και να είχαν υποομάδες που θα αναλάμβαναν τα διαφορετικά DEs. Από την άλλη θα μου πεις: αυτός που κάνει το lubuntu θέλει ένα ελαφρύ ubuntu άρα εκτός από lxde βγάζει και το libreoffice και βάζει κάτι άλλο(calibra εαν δεν κάνω λαθος). Καλύτερα να έχεις την επιλογή ποια εφαρμογή θες ή ακόμα καλύτερα να διαλέγεις προφίλ εγκατάστασης πχ. lightweigh, multimedia κτλ. αλλά όλα αυτά σε ένα ωραίο μενού και όχι εντολές και τέτοια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@orestis000

 

Ετσι ηταν στην αρχη , υπηρχαν 5-6 διανομες.Αλλα το λινουξ αναπτυχθηκε για να μπει στην ζωη των home users.Και για να το κανει αυτο επιτυχημενα επρεπε να αλλαξει μορφη..να γινει πιο ευχρηστο.

Γιατι οι 5-6 αυτες διανομες ειχανε αλλο "κοινο" , πιο εμπειρο , πιο χακεραδικο..και στον βωμο του "κανω κατι πιο καλα" θυσιαζανε την ευχρηστια.

Ετσι προεκυψαν σιγα σιγα παραλλαγες αυτων των διανομων , καινουργιες ανεξαρτητες..500 διαφορετικα γραφικα κλπ και στην τελικη αυτη ειναι η φιλοσοφια του λινουξ..ανοιχτο λειτουργικο και πλουραρισμος.Πολλες επιλογες για τα παντα.

 

Αν και ειναι καλο αυτο , ωστε να αναπτυχθουν τα πραγματα , κατ'εμε πιστευω οτι απο ενα σημειο και περα δημιουργει αρνητικες καταστασεις και προβληματα.

 

Αυτην την ποικιλια ξαφνικα ολοι την θυμουνται στο λινουξ..στα windows δεν ειδα πολλους να ενδιαφερονται για την εμφανιση..αντε να αλλαξουμε κανα theme/background και δεν ξαναασχολουμαστε..κοιταμε να κανουμε την δουλεια μας...

Ενω με το λινουξ εχουμε εικονιδια/themes/backgrounds/Display managers/login managers/X/wayland (σε λιγο καιρο) και δεν ξερωγω τι αλλο και ασχολουμαστε απο το πρωι μεχρι το βραδυ..ποιο εκλασε..ποιο εβγαλε bug ποιο ειναι πιο ομορφο ποιο ειναι πιο ελαφρυ..ποιο ειναι πιο βαρυ..και αντι να επικεντρωθουμε στην "δουλεια" μας οποια και αν ειναι αυτη για τον καθενα..ασχολουμαστε με το ιδιο το λειτουργικο.

 

Για μενα θα πρεπε να κατσουν ολοι κατω (οι του λινουξ) και να καταληξουν σε λιγες διανομες..γιατι οκ η καθεμια θελει να χει το κοινο της..αλλα καποιες θα πρεπει να προχωρησουν και να μην μενουν πισω..

Αυτες οι λιγες διανομες να φτασουν σε επιπεδο windows σε θεμα ε-υ-χ-ρ-η-σ-τ-ι-α-ς και ε-μ-φ-α-ν-ι-σ-η-ς .

Γιατι ηδη ποιοτητα εχουν..μια πολυ καλη βαση.

Οπως εγραψα δεν μπορεις εν ετει 2016 να εχεις console installer.Εχουμε παει στον γαμημενο τον Αρη!

 

Λιγες διανομες..σπονδυλωτες...να σε ρωταει ποιο DE θες , ποιες εφαρμογες κλπ κλπ..οπως προσπαθουν πολλες διανομες πλεον να κανουν.

Ερχεται η μια με gnome...η αλλη με kde..η αλλη με xfce..η αλλη με 2-3 επιλογες..η αλλη με 5-6..λες και ειναι δυσκολο να σου δινει επιλογη για ολα...

 

Καθιστε και σκεφτειτε ποιες ειναι οι πιο χρησιμοποιουμενες διανομες...(ubuntu / linux mint)...γιατι αραγε?γιατι ειναι απλες στην εμφανιση και στις ρυθμισεις τους...οσο και να τις μισουμε και καλα οτι δεν σε αφηνει ελευθερο να παιξεις με το λειτουργικο σου..ο home user δεν θελει να παιξει..θελει να δουλεψει.

 

Και αντι να κατσουν να φτιαξουν ολοι μαζι με τα μουτρα τον wayland (που τον ακουμε εδω και μηνες) , που εχουμε τον Χ απο τοτε που επιασα το πρωτο λινουξ (δεκαετια του 90) ασχολουνται με οτιδηποτε αλλο ακυρο.Εδω ειχαμε την σειρα 2.χ κερνελς για αιωνες..ωσπου αποφασισαν να αλλαξουν εκδοση σε 3.χ και μετα σε 4.χ ..αλλαξανε 2 σειρες μαζεμενες λες και τους κυνηγανε...

 

Προσωπικη μου αποψη κατι fedora/opensuse/ubuntu(debian) θα προχωρησουν τα πραγματα και οι αλλες διανομες απλα θα τα ενσωματωσουν ή θα παραμεινουν στην σπηλια τους...

 

Μεχρι τοτε ο καθενας με ο,τι βολευεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτην την ποικιλια ξαφνικα ολοι την θυμουνται στο λινουξ..στα windows δεν ειδα πολλους να ενδιαφερονται για την εμφανιση..αντε να αλλαξουμε κανα theme/background και δεν ξαναασχολουμαστε..κοιταμε να κανουμε την δουλεια μας...

 

 

Οπως εγραψα δεν μπορεις εν ετει 2016 να εχεις console installer.Εχουμε παει στον γαμημενο τον Αρη!

 

 

 

Έχουμε εξαντλήσει το θέμα και σε άλλο νήμα παλιότερα mphxths. Προσωπικές γνώμες είναι αυτές.

 

Υπάρχει η ποικιλία διότι εγώ π.χ κάνω την δουλειά μου με openbox, λίγα λιτά πράγματα χωρίς φρου, φρου και αρώματα.

ο άλλος θέλει Ι3, workspace παντού, γιατί αυτό τον βολεύει. Δεν ασχολούνται όλοι με εικονιδια/themes/backgrounds/Display managers/login managers, περισσότερο θα έλεγα αυτοί που κάνανε τώρα την αλλαγή σε linux προσπαθώντας να μοιάσουν σε windows ώστε να κάνουν ομαλότερη την μετάβαση.

 

Τώρα αυτό που αναφέρεις για console installer εν έτη 2016, και φαντάζομαι αυτό πάει και για την κονσόλα γενικότερα (δεν ξέρω αν εννοείς να γίνονται και όλα μέσω GUI), διαφωνούμε.

Η ευελιξία της κονσόλας δεν μπορεί να αντικατασταθεί με κανένα παράθυρο. Η κονσόλα είναι γρηγορότερη αν ξέρεις τι θες να κάνεις και πως να το κάνεις.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι καλύτερα θα ήταν να μην υπήρχαν 5000 διανομές, αλλά καμια δεκαριά διότι αυτό θα έδινε κίνητρο σε μεγάλες εταιρείες να κάνουν port τα προιόντα τους σε linux (βλέπε steam-ubuntu).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ελευθερια εχει κ το τιμημα της ,αν θες να σε κουμανταρει καποιος κ να παιρνει ολες τις αποφασεις για σενα ωστε μην ασχολεισαι βαζεις win η mac os κ εχεις οτι σου επιβαλλει που δεν ειναι παντα ουτε το πιο βελτιστο ουτε αυτο που βολευει

 

διαφορετικα βρισκεσαι σε μια χαοτικη κατασταση πολυμορφιας οπου εσυ πρεπει να βρεις τι σου ταιριαζει κ να κανεις εσυ τις επιλογες σου, φυσικα οι πολλαπλες επιλογες εχουν κ το προβλημα της μη αριστης συμβατοτητας μεταξυ τους

 

προτιμω το δευτερο αλλα δεν κατηγορω αυτον που θελει την ευκολια του 

 

οσο για την κονσολα καλη χρυση αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος ,ουτε μεσο επιδειξης 

 

οπου μπορω να κανω την ζωη μου ευκολη θα την κανω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φαίνεται ότι υπάρχουν άπειρες διανομές, και όντως μπορείς να βρεις πάρα πολλές αλλά στην ουσία δεν είναι παραπάνω από 4-5.  Όλες οι υπόλοιπες βασίζονται σε αυτές και συνήθως αυτά που προσφέρουν μπορείς να τα βρεις και στις βασικές με λίγο ψάξιμο. Επίσης πολλά από αυτά που δίνουν οι πλεονάζοντες διανομές, κάποια στιγμή καταλήγουν στα βασικά projects οπότε αυτός ο μεγάλος κατακερματισμός δεν έχει τραγικά αποτελέσματα.
Τα windows μπορεί να τα κράζουν για τη λειτουργικότητα, αλλά εμφανισιακά είναι πολύ προσεγμένα. Ειδικά τα 10, έχουν ενσωματώσει πράγματα που υπήρχαν χρόνια στο linux, και ένας απλός χρήστης δεν ξέρω αν κερδίζει κάτι με το linux. Αν τα 10 σταματήσουν αυτή τη φάση με το big brother, θα αποκτήσουν μεγάλο πλεονέκτημα.
Η φάση με το wayland και όλο το stack που υπάρχει τώρα είναι τραγική. Και είναι και ο λόγος που δεν προσφέρονται πολλοί ΑΑΑ τίτλοι σε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα αυτό που αναφέρεις για console installer εν έτη 2016, και φαντάζομαι αυτό πάει και για την κονσόλα γενικότερα (δεν ξέρω αν εννοείς να γίνονται και όλα μέσω GUI), διαφωνούμε.

Η ευελιξία της κονσόλας δεν μπορεί να αντικατασταθεί με κανένα παράθυρο. Η κονσόλα είναι γρηγορότερη αν ξέρεις τι θες να κάνεις και πως να το κάνεις.

 

Οχι δεν μιλαω γενικα για την κονσολα..αλλα για τους console-based installers..μονο για αυτους.Δεν μπορει να θες να μπεις στην αγορα των home users (γιατι για αυτο εξελιχθηκε το λινουξ) και να προσφερεις τετοιους installers..

Aλλα οπως ειπα , πολλες διανομες , πολλα target groups..αλλη διανομη θελει να compile-αρει την σημερον ημερα πακετα..αλλη να χει console installer..δικαιωμα τους..δεν συνεισφερουν ιδιαιτερα στην "διαδοση" του λειτουργικου στις μαζες κατα την αποψη μου.

 

Οσο αυτο που λες για την κονσολα εχεις δικιο , μερικα πραγματα γινονται πολυ καλυτερα στην κονσολα..αλλα μερικοι τo θεωρουν "μαγκια" να τα κανουν ολα εκει..εδω βλεπω να τραβανε screenshot με το scrot...απο κονσολα..ειμαι σιγουρος οτι στα windows δεν τους χαλαει το "snipping tool"....

 

Kαι να επαναλαβω αυτο που ειπα στο προηγουμενο ποστ..λιγες διανομες θα κανουν την διαφορα..θα "εξελιξουν" πραγματα..κυριως διανομες που υποστηριζονται απο εταιριες (ubuntu , fedora , opensuse κλπ) ...οσο και αν αυτο μας φαινεται σχημα οξυμωρο σε ενα λειτουργικο..ελευθερο...

 

Μεχρι τοτε..οπως βολευεται ο καθενας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε χρειαζεται command line για να πεις στο grub να ψαξει για διαθεσιμα λειτουργικα συστηματα.

Το command line να το κρατησουν οι διαχειριστες των σερβερ. Αυτοι το χρειαζονται, οχι ο home user.

Φανταζεστε να χρησιμοποιουσε command line ο χρηστης του iPhone για να εγκαταστησει εφαρμογες? Να κανει compile?

 

Δε θελω να παλευω με το λειτουργικο. Θελω να ειμαι παραγωγικος. Δε θελω να ξερω πως δουλευει το μηχανημα. Οπως δε ξερω πως δουλευει το home cinema. Χεστηκα, δουλεια μου θελω να κανω.

 

Το λειτουργικο πρεπει να ειναι:

1ον σταθερο

2ον ασφαλες

3ον ευκολο στη χρηση

4ον Συγχρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το λειτουργικο ειναι συρραφη εθελοντων προγραμματιστων ανα τον κοσμο που δουλευουν σε μυριαδες ξεχωριστα projects τα πραγματα δεν θα μπορουσαν να ειναι διαφορετικα ,μην πω παλι καλα ειναι

 

δεν γινεται να εχεις κ την πιτα ολοκληρη κ τον σκυλο χορτατο

 

ναι οκ κ εγω θα ηθελα να εχω ενα απροβληματιστο user friendly linux με καλους drives κ ενιαια λογικη κ αισθητικη σε λειτουργικο κ εφαρμογες αλλα οπως ειναι τα πραγματα δεν γινεται ,αυτη ειναι η πραγματικοτητα 

 

στην τελικη εκτιμω περισσοτερο το οτι το λειτουργικο μου δεν δουλευει εναντιον μου κ οτι αν ψαχτω μπορω να κανω οτι θελω

 

ναι εκτιμω την ελευθερια μου παραπανω απο τις ευκολιες ,διαβαζω πειραματιζομαι κ δουλευω επαρκεστατα,για οτι δεν μπορω να κανω στο linux εχω παντα μια εγκατασταση win , ομως οπως παει το πραγμα με την ms κ εικαζω οτι ερχονται κ χειροτερα, ετοιμαζομαι σιγα σιγα για σκετο linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν μερικοί είναι ότι το Linux δεν είναι κλώνος των Windows... Όσοι θέλουν κλώνο των Windows ας εγκαταστήσουν Windows ή ακόμα και ReactOS. Το Linux μου αρέσει γιατί το φέρνω στα μέτρα μου και το κάνω ότι γουστάρω και πάλι ξέρω πώς να το φτιάξω, αυτήν την ελευθερία δεν την αλλάζω με τίποτα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ που γνωριζεις απο linux καλα κανεις. Αν κρινω απο το Arch στην υπογραφη σου.

 

Εγω δε ξερω πολλα απο linux. Δε γουσταρω τα windows. Δε μπορω να πληρωνω περιουσιες στην apple.

 

Να παω να μαμηθω? Τι θα ελεγες στο μπετατζη, σουβλατζη, κυρα Κατινα? Να πανε κι αυτοι? Στον πατερα σου θα ελεγες να παει να μαθει κονσολα αλλιως να βοσκησει προβατα?

 

Οι μηχανες ειναι για να βοηθανε τον ανθρωπο. Οχι το

αντιθετο.

Εγω δε καταλαβαινω τους ελιτιστες του linux. Θελετε να γινει μαζικα αποδεκτο το linux, να μπει σε ολα τα σπιτια? Ναι ή Ου? Ή κλειστο μονο club?

 

Δεν ειναι προσωπικο το μνμ. Αφορμη για συζητηση μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ που γνωριζεις απο linux καλα κανεις. Αν κρινω απο το Arch στην υπογραφη σου.

 

Εγω δε ξερω πολλα απο linux. Δε γουσταρω τα windows. Δε μπορω να πληρωνω περιουσιες στην apple.

 

Να παω να μαμηθω? Τι θα ελεγες στο μπετατζη, σουβλατζη, κυρα Κατινα? Να πανε κι αυτοι? Στον πατερα σου θα ελεγες να παει να μαθει κονσολα αλλιως να βοσκησει προβατα?

 

Οι μηχανες ειναι για να βοηθανε τον ανθρωπο. Οχι το

αντιθετο.

Εγω δε καταλαβαινω τους ελιτιστες του linux. Θελετε να γινει μαζικα αποδεκτο το linux, να μπει σε ολα τα σπιτια? Ναι ή Ου? Ή κλειστο μονο club?

 

Δεν ειναι προσωπικο το μνμ. Αφορμη για συζητηση μονο.

Αυτό που γράφω είναι ότι όσοι θέλουν να το δοκιμάσουν πρέπει να είναι δεκτικοί στο γεγονός πως πολλά πράγματα λειτουργούν διαφορετικά στο Linux και συνεπώς θα πρέπει να αλλάξουν κάποιες από τις συνήθειες τους. Όσοι το παρατάνε γιατί για παράδειγμα δεν τρέχει το exe που κατεβάσανε, ε ναι, καλύτερα να μείνουνε στα Windows που τους βολεύει περισσότερο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...