Προς το περιεχόμενο

Deepin 2014


Proxy*64*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ειναι εγκατεστημενο. Λες να ειναι trial? Δε θα αντεξω να το κρατησω τοσες μερες για να το δω.

 

Ωραιο λειτουργικο. Αν εξαιρεσεις τις μαλακιες στο store τους. Δεν ειναι repository αυτο το πραγμα. Καμια σχεση με την εννοια του linux. Ειναι αντιγραφη του play store.

 

Γενικοτερα δεν καταλαβαινεις οτι δουλευεις linux. Αν εξαιρεσεις το shortcut στο τερματικο. Οπως στο android, που δε το παιρνεις χαμπαρι οτι τρεχει linux πισω. Ειναι κατορθωμα.

Επεξ/σία από NEFTIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το crossover το εχει προεγκατεστημενο η διανομη? Γιατι δεν ειναι τζαμπα...

https://www.codeweavers.com/store

 

Έχουν κάνει συμφωνία μεταξύ τους και το βάζουν στη διανομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο spatry σε ένα review το είχε πει. Το έχω βάλει και εγώ σε vmware και το χρησιμοποιώ τώρα. Εμφανισιακά η διανομή είναι πολύ καλή. Την προτιμώ από το elementary. Στα μείον είναι το ότι δεν υπάρχει το synaptic προεγκατεστημένο και στο software center τους απ'ότι κατάλαβα, βρίσκεις μόνο εφαρμογές και όχι βιβλιοθήκες για παράδειγμα. Δεύτερον, η αλλαγή γλώσσας δε βολεύει έτσι όπως την έχουν κάνει, τρίτον υπάρχει ένα bug και όταν πατάς το super key ανοίγει ο launcher, αλλά μένει πίσω από τα ανοικτά παράθυρα και δεν το βλέπεις. Κάτι διάβασα στα γρήγορα ότι λύνεται με video drivers. Επίσης μείον για μένα είναι ότι χρησιμοποιούν το nautilus, το οποίο δε με βολεύει γιατί δεν έχει view per directory. Από ταχύτητα στο vmware δεν μπορώ να πω ότι πάει και σφαίρα αλλά είναι και λογική η καθυστέρηση. Γενικά το γραφικό περιβάλλον είναι προσεγμένο. Τώρα κάτι bluetooth και κάτι vpn δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά δε νομίζω ότι απευθύνεται σε τέτοιο κοινό η διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μουρλο-Spatry θες να πεις. Αυτος λεει τα windows 10, malware 10. Μου το κολλησε κι εμενα.

Εχεις δικιο για το Crossover. Tωρα το ειδα κι εγω στο φορουμ του Spatry. Στειλανε roufiano-mail στην Codeweavers ρωτοντας τους αν το Deepin εχει δικαιωμα να περιλαμβανει full εκδοση του προγραμματος.

 

Εγω δεν ειχα το bug που περιγραφεις. Μια χαρα ειναι η αλλαγη γλωσσας. Σωστος οτι δε βρισκεις βιβλιοθηκες, αλλα μονο εφαρμογες. Bluetooth dongle δεν εχω. 

 

Το εβγαλα το Deepin. Δοκιμαζω κατι Ubuntu (Studio, Lubuntu, Kubuntu, Xubuntu) τωρα. Κατι αηδιες... Βαρετες.

Μ' αρεσε τοσο πολυ το Deepin που ψαχνω σκληρο 15 Αυγουστιατικα να τα κρατησω μονιμα καπου. Θελω να ξαναγυριζω που και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να αλλάξω γλώσσα πατάω win key+space, εμφανίζεται ένα μενού με τις διαθέσιμες γλώσσες και πρέπει να ξαναπατήσω το space για να επιλέξω αυτή που θέλω. Είναι λίγο σπαστικό αυτό. Μάλλον όλοι οι linuxάδες ψάχνουμε μία unstable διανομή για να μη βαριόμαστε.

Επεξ/σία από fitriolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις μεγαλο δικιο. Μου εφυγε ο πωπος να καταλαβω πως αλλαζει γλωσσα το πληκτρολογιο, οταν την εγκατεστησα. Μου εσπασε τα νευρα. Τελικα ηταν το "super+space". Ποιο ειναι το super key? Το space το ξερουμε ολοι. Τελικα ειναι το δεξι windows key. Οταν το εμαθα, το συνηθισα και με βολευει να σου πω την αληθεια, περισσοτερο απο shift+alt. Γνωμη μου.

Ειναι αστειο ποσο διαφορετικο θελει να ειναι απο το linux. Ειναι το αλατο-πιπερο στη μονοτονια των αλλων διανομων. Και καλα κανει, γιατι δεν ειναι βαρετο. Σε καποιους θα αρεσει. Στους φανατικους δε νομιζω. Κουβαλαει ομως την κινεζικη σταμπα και το κοιταμε καχυποπτα. Ολοι οι δυτικοι.

Πεταξα τα ubunt-οειδη που δοκιμαζα. Ξαναζεσταμενες σουπες σε διαφορετικα πιατα ειναι. Ξαναεβαλα deepin. Παλευα να φτιαξω τον ηχο απο spdif. Τα καταφερα μετα απο 2ωρες ψαξιμο. Δε βαριεσαι, εμαθα και κατι.
Τελικα θα το κρατησω. Δε μπορω να ζησω μακρυα του.

 

Υ.Γ. κατεβασα το Chromium απο το store του. Ηρθε με προεγκατεστημενα αυτα τα extensions. Δε μπορω να τα απενεργοποιησω/βγαλω. Να ανυσηχω?

post-160384-0-76473300-1471299098_thumb.png

Επεξ/σία από NEFTIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα και γω λιγο μαζι του σημερα...

 

Θετικα :

 

1.Στηριζεται σε debian :)

2.Εχει διαφορετικο DE απο τα υπολοιπα , οποτε δεν βλεπεις μια απο τα ιδια.

3.Συμμαζεμενο (και διαφορετικο οπτικα) control center.

4.Loading Screen , boot animations , welcome sound κλπ..πραγματακια απλα που πολλες διανομες δεν καταδεχονται να βαλουν αλλα ομορφαινουν την εμπειρια.

Το "βαλτα μονος σου" δεν ειναι σοβαρη απαντηση.

5.App store - Εδω παει να αντιγραψει android-ειδη/ios-ειδη σκηνικα..που δεν ειναι και τοσο ασχημο...Το θετικο ειναι οτι εχει αρκετα πακετα που δεν τα βρισκεις σε παραδοσιακα repos.(winrar,vmware workstation , cpu-g , chrome , vivaldi , dropbox , κλπ κλπ)

Δεν το λες πληρες store αλλα εχει πακετα που δεν περιμενα να βρω εκει .Τωρα αν περναει 32bit libs ή σεταρει το wine για να δουλεψουν..δεν με απασχολει τι κανει αρκει να δουλεψουν.

Τα περισσοτερα δουλεψανε , που δοκιμασα.

6.Αρκετα χρησιμες προεγκατεστημενες εφαρμογες.

7.Ευκολο uninstall - δεξι κλικ , uninstall...τωρα τι κανει απο πισω , τι βγαζει και ποσο σκατα τα κανει , δικο του θεμα..θα φανει στο μελλον :)

 

Αρνητικα :

 

1. Βαρυ GUI - Πολλες φορες απλες κινησεις (να μπεις στο app store , στις ρυθμισεις , να ξεκινησει ενα προγραμμα κλπ) τις βλεπεις οτι χωλενουν..

2. Deepin terminal , deeping store , deepin music , deepin movies ... οκ ρε αδελφε το καταλαβαμε..ειμαστε στο deepin!

3.Μερικα απο τα apps που εβαλα ετσι για δοκιμη ειχανε θεματα.Το winrar ηταν στα κινεζικα ! :) (δεν βρηκα τροπο να του αλλαξω την γλωσσα). Το google earth crash-αριζε , ισως φταιει που ειμαι σε vmware και εχει θεματα με την καρτα γραφικων.

4.Οχι δεν γουσταρω το super+space για την γλωσσα :) Με το alt+shift ανδρωθηκαμε..και αυτο δεν αλλαζει ..το περασα 20 φορες στο σχετικο μενου και δεν το παιρνει.. 

 

Overall ειναι μια φιλοτιμη προσπαθεια custom-ιας ενος debian με καποιες καλες προσθηκες.

Προσπαθει να χρησιμοποιει (ο χρηστης) ελαχιστα εως καθολου την κονσολα για τις πατροπαραδοτες ενεργειες (βαλε/βγαλε εφαρμογες , ρυθμισε το συστημα κλπ) , πραγμα που φωναζω επι χρονια οτι ειναι μια κατευθυνση που πρεπει να ακολουθησουν οι διανομες για να γινουν περισσοτερο user friendly.(και οποιος θελει να κανει την δουλεια του στην κονσολα αυτη υπαρχει παντοτε...).

 

Βεβαια ολος ο πειραματισμος εγινε σε  vmware.Δεν μπορω να δω πως συμπεριφερεται σε κανονικο hardware , π.χ. σε θεματα οδηγων gpu ή ποσο βαρυ ή οχι ειναι το GUI τελικα...

Επισης ενδιαφερον θαναι το θεμα system upgrade.Οπως ειπα στηριζεται στο Debian 8 .Σε ποιο branch δεν πολυκαταλαβα..ισως στο unstable...γιατι ειδα αρκετα προχωρημενες εκδοσεις στα πακετα..Αν ισχυει αυτο τοτε μιλαμε για rolling distro?

Αν οχι , πολυ θα θελα να δω την διαδικασια "αναβαθμισης" οταν ερθει εκεινη η ωρα..

 

ΥΓ : @neftis γιατι να βαλεις chromium?αφου εχει προεγκατεστημενο το chrome (χωρις να του βαλει κανενα extension) και δουλευει μια χαρουλα.

 

ΥΓ2 : οντως στηριζεται στο debian unstable απο οτι βλεπω στο distrowatch , οποτε μιλαμε για rolling distro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα κι εγώ να το δοκιμάσω εδώ και καιρό, διαβάζοντας λοιπόν το θέμα είπα να το δοκιμάσω(το περιβάλλον διεπαφής χρήστη όχι τη διανομή). Έχω το arch linux το οποίο έχει πακέτα για το Deepin στα αποθετήριά του. Όσον αφορά την ταχύτητα, δεν παρατήρησα καμία ουσιαστική διαφορά σε σχέση με το xfce που είχα πριν. Οπότε μάλλον η διανομή είναι βαριά γενικότερα και όχι το περιβάλλον διεπαφής, το οποίο είναι και η ουσιαστική διαφορά του από τις άλλες διανομές. Η αλλαγή πληκτρολογίου είναι πραγματικά αρκετά άβολη, όχι μόνο γιατί δε δέχεται το παραδοσιακό "alt+shift", αλλά κυρίως γιατί χρειάζεται 2 φορές να πατηθεί ο συνδυασμός για ν' αλλάξει η γλώσσα, συν του ότι το πλαίσιο διαλόγου που εμφανίζεται κάθε φορά μετά από λίγο καταντάει ενοχλητικό. Κατά τ' άλλα ενδιαφέρον και ελαφρύ είναι κι έτσι θα κρατηθεί. Το για πόσο εξαρτάται από τα τυχόν προβλήματα ή ελλείψεις που μπορεί να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελετε να δοκιμασετε de βαλτε architect που ουσιαστικα ειναι ευκολος installer για arch κ διαλεξτε de απο τα 32 που υποστηριζει

 

οχι ολα μαζι γιατι γινεται τρελο μπαχαλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να τρέξει ο launcher του deepin σαν standalone; Όχι όλο το dock αλλά μόνο το μενού που εμφανίζει τις εφαρμογές. Δοκίμασα να το τρέξω μόνο του σε debian και σε ubuntu αλλά κρασάρει. Αν ξέρει κάτι κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να τρέξει ο launcher του deepin σαν standalone; Όχι όλο το dock αλλά μόνο το μενού που εμφανίζει τις εφαρμογές. Δοκίμασα να το τρέξω μόνο του σε debian και σε ubuntu αλλά κρασάρει. Αν ξέρει κάτι κάποιος...

 

αν καταλαβα καλα ο launcher του ειναι μια παραλλαγη αυτου που εχει ο gnome..που σου βγαζει σε "πλεγμα" ο,τι εγκατεστημενο υπαρχει...αρα βαλε σε debian/ubuntu , gnome..και βουαλα..οριστε ο launcher :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...