Προς το περιεχόμενο

Deepin 2014


Proxy*64*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια ερωτηση να σου κανω. Τι ακριβως εννοεις το φερνεις στα μετρα σου? Τι κερδιζεις? Εχεις προβληματα με bugs?

Τη δουλεια σου την κανεις? Ή τρεχεις σε αλλο partition Mint για να την κανεις?

 

Ξερω τετοια ατομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δεν μιλαω γενικα για την κονσολα..αλλα για τους console-based installers..μονο για αυτους.Δεν μπορει να θες να μπεις στην αγορα των home users (γιατι για αυτο εξελιχθηκε το λινουξ) και να προσφερεις τετοιους installers..

Aλλα οπως ειπα , πολλες διανομες , πολλα target groups..αλλη διανομη θελει να compile-αρει την σημερον ημερα πακετα..αλλη να χει console installer..δικαιωμα τους..δεν συνεισφερουν ιδιαιτερα στην "διαδοση" του λειτουργικου στις μαζες κατα την αποψη μου.

 

Οσο αυτο που λες για την κονσολα εχεις δικιο , μερικα πραγματα γινονται πολυ καλυτερα στην κονσολα..αλλα μερικοι τo θεωρουν "μαγκια" να τα κανουν ολα εκει..εδω βλεπω να τραβανε screenshot με το scrot...απο κονσολα..ειμαι σιγουρος οτι στα windows δεν τους χαλαει το "snipping tool"....

 

Kαι να επαναλαβω αυτο που ειπα στο προηγουμενο ποστ..λιγες διανομες θα κανουν την διαφορα..θα "εξελιξουν" πραγματα..κυριως διανομες που υποστηριζονται απο εταιριες (ubuntu , fedora , opensuse κλπ) ...οσο και αν αυτο μας φαινεται σχημα οξυμωρο σε ενα λειτουργικο..ελευθερο...

 

Μεχρι τοτε..οπως βολευεται ο καθενας :)

Εγω δεν βλεπω ΟΛΕΣ οι διανομες να θελουν να μπουν στην αγορα των home users.

Προσεξε, η λεξη "αγορα" προυποθετει συναλαγη,αγοραπωλησια,νταλαβερι. :)

Εκτος βεβαια απο τις επονομαζομενες στο τελος του μηνυματος σου, οι οποιες κυνηγανε το χρημα οι υπολοιπες δεν μασανε... Δε νομιζω το Arch π.χ. Και οταν αυτες οι προοδευτικες διανομες τελειοποιησουν ενα super friently συστημα θα το πουλανε η θα ενσωματωσουν διαφημισεις η θα βαλουν appstore η θα κλεβουν προσωπικα δεδομενα, απο καπου φραγγα θα βγαλουν.

Και τοτε θα πειτε που ειναι το λινουξακι που ηξερα ...

 

Το θεμα της κονσολας ειναι ισος το πιο παρεξηγημενο στο linux.

Ακουνε οι νεοι κονσολα και φανταζωνται εναν τυπο που ξερει τυφλο συστημα και που πληκτρολογει αραδες αλαθητα σαν αστραπη. Ενδεχομενος υπαρχουν πολοι τετοιοι Και νομιζουν οτι πρεπει να εισαι χακερ για να δουλεψεις κονσολα .

 

Οχι δε χρειαζεται command line για να πεις στο grub να ψαξει για διαθεσιμα λειτουργικα συστηματα.

Το command line να το κρατησουν οι διαχειριστες των σερβερ. Αυτοι το χρειαζονται, οχι ο home user.

Φανταζεστε να χρησιμοποιουσε command line ο χρηστης του iPhone για να εγκαταστησει εφαρμογες? Να κανει compile?

 

Δε θελω να παλευω με το λειτουργικο. Θελω να ειμαι παραγωγικος. Δε θελω να ξερω πως δουλευει το μηχανημα. Οπως δε ξερω πως δουλευει το home cinema. Χεστηκα, δουλεια μου θελω να κανω.

 

Το λειτουργικο πρεπει να ειναι:

1ον σταθερο

2ον ασφαλες

3ον ευκολο στη χρηση

4ον Συγχρονο

Δεν χρειαζεται απαραιτητα κατι αλλο, εκτος απο command line για να πεις στο grub να ψαξει για διαθεσιμα λειτουργικα συστηματα.

Δεν θελεις να παλευεις θελεις παραγωγικοτητα, αν και εδω άλλα ελεγες φιλε NEFTIS ΚΑΙ αν κανεις συγκριση iPhone windows linux φιλε μου σε λαθος παραλια κολυμπας και θα πνιγεις.

 

Εσυ που γνωριζεις απο linux καλα κανεις. Αν κρινω απο το Arch στην υπογραφη σου.

 

Εγω δε ξερω πολλα απο linux. Δε γουσταρω τα windows. Δε μπορω να πληρωνω περιουσιες στην apple.

 

Να παω να μαμηθω? Τι θα ελεγες στο μπετατζη, σουβλατζη, κυρα Κατινα? Να πανε κι αυτοι? Στον πατερα σου θα ελεγες να παει να μαθει κονσολα αλλιως να βοσκησει προβατα?

 

Οι μηχανες ειναι για να βοηθανε τον ανθρωπο. Οχι το

αντιθετο.

Εγω δε καταλαβαινω τους ελιτιστες του linux. Θελετε να γινει μαζικα αποδεκτο το linux, να μπει σε ολα τα σπιτια? Ναι ή Ου? Ή κλειστο μονο club?

 

Δεν ειναι προσωπικο το μνμ. Αφορμη για συζητηση μονο.

Δεν ξερεις πολλα απο λινουξ,δε γουσταρεις γουιν,δεν πληρωνεις.. χμ  Ξερεις ομως αρκετα απο λινουξ απ οτι βλεπω και θα μπορουσες να μαθεις περισσοτερα, και οσο περισσοτερα μαθαινεις τοσο λιγοτερο γκρινιαζεις.

Αρα ναι αν δεν θελεις να μαθεις αει σαλαγατα :-D η  βαλε windows

 

​Δεν καταλαβαινεις τους ελιτιστες και ρωτας αν θελουν (οι ελιτιστες) να μπει το λινουξ σ ολλα τα σπιτια.Δεν τους ρωτησα ποτε, αλλα νομιζω οτι χεστηκαν.. τη δουλεια τους την κανουν.(Για να απαντησω με μια δικια σου φραση).

Αρα καλο μου παιδι επειδη στη ζωη παντα θα υπαρχουν ελιτιστες στην οικονομια στην πολιτικη στη θρησκεια στη τεχνολογεια γιατι απορεις??? 

Προσπαθησε να γινεις στον βαθμο που μπορεις και συ.​

To Linux δεν ειναι Windows και ευχωμαι να μη γινει.

Και βεβαια δεν ειναι προσωπικο το μνμ κουβεντα να γινεται.

Επεξ/σία από SV8XXX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν βλεπω ΟΛΕΣ οι διανομες να θελουν να μπουν στην αγορα των home users.

Προσεξε, η λεξη "αγορα" προυποθετει συναλαγη,αγοραπωλησια,νταλαβερι. :)

Εκτος βεβαια απο τις επονομαζομενες στο τελος του μηνυματος σου, οι οποιες κυνηγανε το χρημα οι υπολοιπες δεν μασανε... Δε νομιζω το Arch π.χ. Και οταν αυτες οι προοδευτικες διανομες τελειοποιησουν ενα super friently συστημα θα το πουλανε η θα ενσωματωσουν διαφημισεις η θα βαλουν appstore η θα κλεβουν προσωπικα δεδομενα, απο καπου φραγγα θα βγαλουν.

Και τοτε θα πειτε που ειναι το λινουξακι που ηξερα ...

 

Και εγω δεν το βλεπω..για αυτο εχουν αποτυχει.Διοτι το να εισαι μια διανομη που απευθυνεσαι σε λιγους..δεν σε βοηθαει σαν διανομη..αν "μπεις" σε πολλα σπιτια..τοτε θα δεις πως θα αρχισουν οι εταιριες λογισμικων να αναπτυσσουν τιτλους και για σενα.

 

Μην αρχισουμε τα "στο λινουξ βρισκεις αντιστοιχες εφαρμογες και μερικες καλυτερες απο αυτες των windows" γιατι θα γελασει ο καθε πικραμενος...το photoshop δεν το ξεπερναει κανεις..ουτε την σουιτα office της ms.Ουτε το 3ds studio max.

Και αυτα ειναι μονο λιγα παραδειγματα...προφανως υπαρχουν αλλα προγραμματα που κανουν τα ιδια , αλλα ειναι και θα παραμεινουν υποδυεστερα...

 

Η λεξη αγορα δεν προυποθετει αναγκαστικα δοσοληψια..χρημα.Ειναι ευρυτερη η εννοια.Οι διανομες που ανεφερα εχουν και το επαγγελματικο κομματι τους που απο αυτο βγαζουν το ψωμι τους..διανομες για σερβερς δηλ..και εχουν την ανεση και το χρημα να εξελιξουν και μη επαγγελματικες διανομες (δωρεαν ειναι αυτες) .

Ας ενσωματωσουν αυτες wayland..ή να κανουν καμμια συμφωνια με nvidia για το optimus και ας παρουν τα λεφτα μου :)

 

 

 

Το θεμα της κονσολας ειναι ισος το πιο παρεξηγημενο στο linux.

Ακουνε οι νεοι κονσολα και φανταζωνται εναν τυπο που ξερει τυφλο συστημα και που πληκτρολογει αραδες αλαθητα σαν αστραπη. Ενδεχομενος υπαρχουν πολοι τετοιοι Και νομιζουν οτι πρεπει να εισαι χακερ για να δουλεψεις κονσολα .

 

Οντως η κονσολα ειναι παρεξηγημενη.Νομιζουν καποιοι οτι ειναι προεκταση του πεους τους.

Δουλευω κονσολα ..γαμαω και δερνω..τι ? υπαρχει gui για την εντολη που παιζω στην κονσολα ? δεν καταδεχομαι...

Απορω αυτοι οι ιδιοι στα windows ποσες φορες ανοιγουν command prompt για να δουλεψουν..γιατι δεν ξερω αν το γνωριζεις υπαρχουν αααααπειρες εντολες να χτυπησεις στο command prompt των windows.

 

 

To Linux δεν ειναι Windows και ευχωμαι να μη γινει.

Και βεβαια δεν ειναι προσωπικο το μνμ κουβεντα να γινεται.

 

To linux δεν ειναι Windows , αλλα θα επρεπε να ηταν σε καποια πραγματα... για να προχωρησει..γιατι εν ετει 2016 ακομα παλευει να λυσει προβληματα που στα windows ειναι αυτονοητα πραγματα και δουλευουν απο την εποχη των ΧΡ.

Καποιες διανομες θα προχωρησουν (και με την βοηθεια των custom-ιων που δημιουργουν πολλοι) και καποιες θα τις φαει η μαρμαγκα..

Και θα συνεχισουμε να λεμε τι γαματο ειναι το λινουξ..τι καμποσοι ειμαστε εμεις που το γνωριζουμε και οι αλλοι να βοσκησουν προβατα και το ανθρωπινο ειδος βρηκε ακομα εναν τομεα να δημιουργησει συνθηκες ελιτισμου.

Στην Πληροφορικη εχω δει τον περισσοτερο ελιτισμο και "εγω ξερω ,εσυ εισαι λαθος/λιγος/ανιδεος" καταστασεις στην ζωη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sv8xxx

 

Ξέρεις τι μου θύμησες? Εποχές 2000 με 2004, δε θυμαμαι ακριβώς, που έκανες mount το cd-rom κι ήθελες σφυρί και καλεμι να βγάλεις το cd.

 

Ακόμα εκεί θα ήτανε το linux. Τέλος πάντων.

 

Τα συγκρίνω στην παραγωγικοτητα. Οχι στη φιλοσοφία. Ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ. Μη σηκώνεις σκόνη.

Σήμερα λοιπόν, ανακαλυψα ενα παραγωγο μουσικής που δεν ήξερα. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Είδα μια ταινία που γουσταρα. Περασα ευχαριστα την ώρα μου.

Τη μουσική θα την ακούω για τους επομενους μήνες.

Έψαξα να βρω κανένα βιβλίο να με ενδιαφέρει. Δε βρήκα.

Ολα αυτά στο Mint. Που είναι "κλειστό" και δεν έχει τα τελευταία updates, δεν είναι ασφαλές, δε σε αφήνει να το φέρεις στα μέτρα σου.

 

Γράφω απο ταμπλετ και με κάποιο τρόπο ενεργοποιηθηκε το t9. Τώρα πρέπει να λύσω αυτό το πρόβλημα. Πήγα στις ρυθμισεις, δεν είδα τίποτα να έχει ενεργοποιηθει.

Σταματάω εδώ. Δε την παλεύω άλλο. Δε μπορώ να γράψω. Θα παίξω με τις ρυθμισεις του πληκτρολογιου, μην αρχίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έστειλα mail σε έναν από τους developers του deepin, τον Τσιν Τσον Τσιν Τσιουάουα, και του είπα να μπει να διαβάσει τι χαμό έχει προκαλέσει η διανομή τους!
Το ότι κάποια πράγματα προχωράνε τραγικά αργά στο linux είναι γεγονός. Θυμίζω πόσο καιρό περιμέναμε να δουλέψει το pulseaudio και τι κράξιμο έπεφτε απ'όσους αντιμετώπιζαν προβλήματα. Ίδια φάση τώρα με το wayland. Από τι στιγμή που δεν πωλείται ένα προιόν, δύσκολα θα πάει τρένο η ανάπτυξή του. Τώρα περιμένουμε στην ουσία από εθελοντές developers να μας φτιάξουν προγράμματα αντίστοιχης ποιότητας και μεγέθους με αυτά καταξιωμένων εταιρειών. Ε δεν πρόκειται να γίνει αυτό.
Το χειρότερο είναι ότι βλέπω μεγάλες εταιρείες όπως η Canonical να διαφοροποιούνται τελείως από τους υπόλοιπους. Ωραίο το ubuntu, η μοναδική διανομή που είναι όντως brand, αλλά όταν όλοι οι υπόλοιποι πάνε να φτιάξουν κάτι, αυτοί πάνε και κάνουν κάτι δικό τους. Αν αυτοί που έχουν τα χρήματα δε σπρώξουν προς μία ενιαία κατεύθυνση, θα βλέπουμε συνέχεια ημιτελείς προσπάθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Ειληκρινα δεν καταλαβαινω γιατι σου εφερα τετοιες μνημες ισος φταιει το avatar μου χαχα.

​​Σκονη δεν σηκωνω.

"​Σερρα η ψυχη του ποντου" , ισως το βρεις ενδιαφερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο dos ειχαμε τις εντολες. Θυμαμαι εποχες που παλευα με το autoexec.bat να δουλεψει το ποντικι, η καρτα ηχου, να ελευθερωσω κι αρκετη μνημη (conventional? δε θυμαμαι) για να τρεξει το καθε κωλο-παιχνιδο. Πως αντεχα?

 

Θελω να ξαναζησω τα παιδικα μου χρονια. Να παρω ενα dos μηχανημα, αλλα θυμαμαι το μαρτυριο και ξενερωνω. Απο τις χειροτερες αναμνησεις μου. Τυχεροι οσοι ΔΕ τα εζησαν αυτα τα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ερωτηση να σου κανω. Τι ακριβως εννοεις το φερνεις στα μετρα σου? Τι κερδιζεις? Εχεις προβληματα με bugs?

Τη δουλεια σου την κανεις? Ή τρεχεις σε αλλο partition Mint για να την κανεις?

 

Ξερω τετοια ατομα.

Εννοώ πως:

 

i) Τρέχω ακριβώς το software που θέλω εγώ, τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο. Όλα τα πακέτα που έχω εγκατεστημένα στο σύστημα μου είναι ελεγμένα ένα-ένα είτε προέρχονται από επίσημα repositories είτε όχι. Τίποτε δεν έρχεται προεγκατεστημένο, πλην ορισμένων core packages, τίποτε δεν θεωρείται δεδομένο.

ii) Τρέχουν στο background τα services που θέλω μόνο εγώ. Και πάλι τίποτα περιττό.

iii) Ρυθμίζω το σύστημα μου μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια.

iv) Παραμετροποιώ την εμφάνιση/χρηστικότητα του συστήματος μου όπως ακριβώς την θέλω εγώ. Από ολόκληρα desktop environments και window managers μέχρι wallpapers, εικονίδια, visual styles, window decorations, cursor themes, fonts. Δεν μ' αρέσει κάτι; Το αλλάζω.

 

Το μεγαλύτερο κέρδος μου είναι πως αποφασίζω εγώ για το σύστημα μου, όχι άλλοι για 'μένα. Δεν γουστάρω αφεντικά πάνω από το κεφάλι μου. Θέλω τα πάντα στο σύστημα μου να περνούν από το χέρι μου. Και παρότι θα μπορούσα να πετύχω το ίδιο και με το Gentoo, προτιμώ το Arch γιατί βαριέμαι να κάνω τα πάντα compile αλλά και για το εξαιρετικό wiki του που συχνά βοηθάει ακόμη και χρήστες άλλων διανομών εντελώς άσχετων.

 

Bugs πολύ σπάνια συναντώ. Ίσως γι' αυτό να είναι υπεύθυνο και το γεγονός πως δεν έχω ενεργοποιήσει τα testing repositories.

 

Η δουλειά μου γίνεται και με το παραπάνω θά 'λεγα. Από περιήγηση στο internet, ανάγκες office και gaming (native + emulators) μέχρι επεξεργασία βίντεο, ήχου, εικόνας, video editing, κωδικοποίηση ταινιών, σκαναρίσματα, εκτυπώσεις, τα πάντα σχεδόν. Mint έχω να τρέξω 6 χρόνια, από τότε δηλαδή που ξεκίνησα με Arch Linux. Δεν χρειάστηκε ποτέ μου να τρέξω άλλη διανομή ή άλλο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο κέρδος μου είναι πως αποφασίζω εγώ για το σύστημα μου, όχι άλλοι για 'μένα. Δεν γουστάρω αφεντικά πάνω από το κεφάλι μου. Θέλω τα πάντα στο σύστημα μου να περνούν από το χέρι μου. 

 

Ειμαι σιγουρος οτι εσυ αποφασισες αν το arch θα παει σε systemd ή οχι. Αν θα μεταβει στο μελλον σε wayland ή οχι.Αν θα αλλαξει φατσα το kde ή το gnome ή το οποιοδηποτε γραφικο.

 

Καταλαβαινω πως εννοεις την ελευθερια που πιστευεις οτι εχεις..αλλα το ποιον δρομο θα παρει η διανομη που χρησιμοποιεις δεν το καθοριζεις εσυ.

Μην διαβασω τιποτα του στυλ "αν θελω βαζω systemd" "αν θελω βαζω το καινουργιο gnome" ή αλλα τετοια χαριτωμενα..γιατι οι εξελιξεις στα πακετα θα σε αναγκασουν να ακολουθησεις την "γραμμη" της διανομης.

 

Ολα αυτα που περιγραφεις στα i,ii,iii,iv ειναι η χαρα του control freak.Στα windows δεν ειδα κανεναν να τον νοιαζουν αυτα τα πραγματα..που μπορεις και εκει να επεμβεις σε ολα αυτα μεχρι καποιον βαθμο.

Στα windows ολα δουλευουν και απλα επικεντρωνεσαι στην δουλεια σου.Οχι στο να παιξεις με το λειτουργικο.

 

Κανεναν δεν ενδιαφερει τι τρεχει (ως εναν βαθμο προφανως) στο background ή αν μας παρακολουθει το fbi , η cia και ολες οι ακροστοιχιδες της Αμερικης.Εκτος και αν εισαι κανας τρομοκρατης.

Ουτε επιβαρυνεται το συστημα , αν τρεχουν και 2 services παραπανω...του κερατα εχουμε πηξει στου πυρηνες , στα γιγα μνημης..και στους ssd.

 

Δεν ειπαμε οκ ο,τι μας σερβιρουν..Γιατι αν μας πιασει το "κρυψινους" θα πρεπει να καταργησουμε τα πισι , το web banking , τα κινητα , να μην κινουμεθα σε δρομους με καμερες κλπ κλπ κλπ.

Ως εναν βαθμο προσοχη σε ο,τι βαζουμε στο πισι....οχι υπερβολες...To φακελωμα μεχρι ενος σημειου δεν το γλυτωνουμε ο,τι και να κανουμε.

Αλλα το να αναλυουμε ενα-ενα τι τρεχει στο background και να αφαιρουμε γραφικα και services λες και τρεχουμε pentium3 με 256mb μνημης..κατανταει τραγελαφικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σιγουρος οτι εσυ αποφασισες αν το arch θα παει σε systemd ή οχι. Αν θα μεταβει στο μελλον σε wayland ή οχι.Αν θα αλλαξει φατσα το kde ή το gnome ή το οποιοδηποτε γραφικο.

 

Καταλαβαινω πως εννοεις την ελευθερια που πιστευεις οτι εχεις..αλλα το ποιον δρομο θα παρει η διανομη που χρησιμοποιεις δεν το καθοριζεις εσυ.

Μην διαβασω τιποτα του στυλ "αν θελω βαζω systemd" "αν θελω βαζω το καινουργιο gnome" ή αλλα τετοια χαριτωμενα..γιατι οι εξελιξεις στα πακετα θα σε αναγκασουν να ακολουθησεις την "γραμμη" της διανομης.

 

Ολα αυτα που περιγραφεις στα i,ii,iii,iv ειναι η χαρα του control freak.Στα windows δεν ειδα κανεναν να τον νοιαζουν αυτα τα πραγματα..που μπορεις και εκει να επεμβεις σε ολα αυτα μεχρι καποιον βαθμο.

Στα windows ολα δουλευουν και απλα επικεντρωνεσαι στην δουλεια σου.Οχι στο να παιξεις με το λειτουργικο.

 

Κανεναν δεν ενδιαφερει τι τρεχει (ως εναν βαθμο προφανως) στο background ή αν μας παρακολουθει το fbi , η cia και ολες οι ακροστοιχιδες της Αμερικης.Εκτος και αν εισαι κανας τρομοκρατης.

Ουτε επιβαρυνεται το συστημα , αν τρεχουν και 2 services παραπανω...του κερατα εχουμε πηξει στου πυρηνες , στα γιγα μνημης..και στους ssd.

 

Δεν ειπαμε οκ ο,τι μας σερβιρουν..Γιατι αν μας πιασει το "κρυψινους" θα πρεπει να καταργησουμε τα πισι , το web banking , τα κινητα , να μην κινουμεθα σε δρομους με καμερες κλπ κλπ κλπ.

Ως εναν βαθμο προσοχη σε ο,τι βαζουμε στο πισι....οχι υπερβολες...To φακελωμα μεχρι ενος σημειου δεν το γλυτωνουμε ο,τι και να κανουμε.

Αλλα το να αναλυουμε ενα-ενα τι τρεχει στο background και να αφαιρουμε γραφικα και services λες και τρεχουμε pentium3 με 256mb μνημης..κατανταει τραγελαφικο.

Αν δεν μου άρεσαν όσα προσφέρει το Arch θα πήγαινα σε άλλη διανομή. Οπότε και πάλι έχω επιλογές. Προφανώς για να μην έχω φύγει από το Arch μετά από 6 χρόνια συνεχής χρήσης πάει να πεί πως είμαι ικανοποιημένος και συμφωνώ με την πορεία που έχει χαράξει, ασχέτως αν αυτή δεν αρέσει σε μερικούς (και τους οποίους δεν κατηγορώ, γιατί δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες και γνώσεις). Αυτά για την διανομή. Τα γραφικά περιβάλλοντα είναι άλλη ιστορία. Ποικιλία δόξα τω Θεώ υπάρχει, από λιτά και ελαφριά σε πόρους μέχρι εφετζίδικα. Ποτέ δεν μ' άρεσε το Gnome, ειδικά από την έκδοση 3 και μετά. Χρησιμοποιώ KDE από day one, από τότε δηλαδή που εγκατέστησα Linux για πρώτη φορά στον υπολογιστή μου, και συγκεκριμένα Mandrake 8.0 το 2001. Ακόμα και οι δυσαρεστημένοι Gnomeάδες βρήκαν επιλογές: Cinnamon, MATE κλπ. Μ' αρέσει να παραμετροποιώ το σύστημα μου, όχι μόνο γιατί λειτουργεί όπως ακριβώς το θέλω (και άρα δεν ψάχνομαι συνεχώς για το πώς λειτουργεί αυτό ή εκείνο), αλλά και γιατί θεωρώ κοροϊδία να σκάω συνέχεια χρήματα για αναβαθμίσεις hardware ακόμη κι αν μου περίσσευαν (που δεν μου περισσεύουν). Το κύριο laptop μου είναι ένα Sony Vaio του 2010. Δεν έχει καν USB-3. Παράλληλα δουλεύω με ένα netbook της Asus, μοντέλο 2008. Τέλος, έχω ένα πανάρχαιο laptop της Compaq (μοντέλο 2001-2002) συνδεδεμένο με την τηλεόραση και φορτωμένο με κάθε λογής emulators. Αφού λειτουργεί γιατί να το πετάξω; Όλα τα μηχανήματα τρέχουν ενημερωμένο Arch, μόνο τα γραφικά περιβάλλοντα διαφέρουν και κάποια προγράμματα που τρέχω στο καθένα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

15 χρόνια πριν, υπήρχαν αυτοί που γνώριζαν απο υπολογιστές και αυτοί που δεν γνώριζαν.

Περνώντας τα χρόνια, ο περισσότερος κόσμος έμαθε τα βασικά. Κάποιοι παραπάνω απο τα βασικά, και κάποιοι άλλοι πολλά παραπάνω απο τα βασικά.

Το Linux έγινε γνωστό στο ευρύτερο κοινό, ακολουθώντας μια πιο αυτοματοποιημένη εγκατάσταση, λιγότερη κονσόλα και μεγαλύτερη υποστήριξη σε συσκευές.

Elitist υπήρχαν και 15 χρόνια πριν, και συνήθως με πολλούς τρόπους βοηθούσαν στον κώδικα και στην εξέλιξη του Linux και γενικότερα του ελεύθερου λογισμικού.

 

Δεν έπιασε κανείς απο το χεράκι κανέναν να του πει βάλε Linux. Ούτε είπε κανένας ότι θα κυριαρχήσει στην desktop αγορά, εκθρονίζοντας την ms.

 

Ο κάθε χρήστης είναι ελεύθερος να επιλέξει τι χρειάζεται. Elitist υπάρχουν παντού, σε όλα τα επαγγέλματα, και γενικότερα και εκτός επαγγελμάτων , αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.

Επεξ/σία από tuxpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθολου αχρηστο. Εγινε συζητηση φιλοσοφικη. Τι ζηταει ο καθενας απο το λειτουργικο του.

Στη συγκεκριμμενη περιπτωση το deepin πρεσβευει την απλοτητα, τη φιλικοτητα και τη μη παραμετροποιηση του, τις επιφυλαξεις μας ως προς την ασφαλεια (αν κι εδω δε δοθηκε ιδιαιτερη βαρυτητα, το βαζω εγω στο τραπεζι).

Το arch ειναι ακριβως το αντιθετο.

Ειναι τα δυο ακρα. Ειναι ωραιο θεμα.

 

Ειναι επι του θεματος ολο το thread, κατα τη γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...