Προς το περιεχόμενο

Deepin 2014


Proxy*64*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το εχω δει το deepin σε arch 

 

δεν εχει περισσοτερες ρυθμισεις απο τα υπολοιπα συγχρονα de ,ομορφο ειναι αλλα κ αργο για τα γουστα μου

 

xfce4 ταχυτητα σταθεροτητα κ customαρισμα οσο τραβαει η ψυχη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω το linux σαν μόνιμο λειτουργικό εδώ και 7 χρόνια περίπου. Όσο ήμουν στο λύκειο και είχα ώρα έβρισκα χίλια-δυο προβλήματα. Πραγματικά δεν ξέρω πως το κατάφερνα. Τα τελευταία 4 χρόνια έχω βρει ελάχιστα προβλήματα που τα έχω λύσει αρκετά εύκολα μπορώ να πω. Μόνο ένα πράγμα με χαλάει τόσα χρόνια, όταν συνδέω το λάπτοπ σε HDMi που δεν αλλάζει αυτόματα ο ήχος σε HDMI και να βλέπω ακριβώς τα ίδια πράγματα και στις 2 οθόνες. 

 

Τώρα για το πως κάνω την δουλεία μου: Έχω ένα virtual box με Windows 10 που έχω 2 εφαρμογές που χρειάζομαι(μπορούσα να τις έχω και στο Linux αλλά για άλλους λόγους δεν τους έχω) και μία εφαρμογή που τρέχω με Wine. Τα υπόλοιπα τα κάνω όλα από Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι διανομη εχεις?

 

νταξει εδω γουσταρουμε λινουξακι αλλα ολο μλκες συμβαινουν 

 

εχω βγαλει το pulse audio γιατι φρηζαριζε το συστημα για 10 δευτερα μετα την εκκινηση

 

σκετο νετο alsa ,ολα δουλευουν οκ ,παω να δω πριν λιγο ενα βιντεο youtube ηχος ναδα

 

επανεκκινηση ολα οκ ξανα ,οτι ναναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω θα ψηνομουν να βαλω σαν κυριο λειτουργικο λινουξακι αλλα 

 

1. nvidia optimus..να πω περισσοτερα?

2. ενιοτε βοηθαω εναν φιλο με κατι 3d renders και μαλακιες και ειναι προγραμματα που δεν παιζουν σε λινουξ.

3.Δεν νοιωθω ασφαλης με το λινουξ...εννοω οτι θα δουλευουν ολα παντα σωστα..θα μου πεις τραβα σε debian stable..οκ ειναι λυση αλλα θαμαι 123456789 εκδοσεις πισω.

Θελω out-of-the-box να μην ρυθμιζω τιποτα απο τα βασικα και απλα να δουλευω...το deepin μου δωσε ελπιδες για το μελλον.Και να ειμαι και bleed edge που λεει ο λογος...rolling και σιγουρος :) Να κανω upgrade και να μην κανω τον σταυρο μου..εδω στα 10αρια κανει τρελη αναβαθμιση με restarts και κερατα και ξερεις οτι θα δουλεψει...αν πας σε διανομη με εκδοσεις να κανεις dist-upgrade ..κανεις προσευχες.

Δοκιμασα και opensuse tumbleweed σε virtual και ειναι και αυτη πολλα υποσχομενη.

Επισης και η korora (fedora based) με αρκετα προεγκατεστημενα και προρυθμισμενα.

4.Θελω να χει πολλα πακετα..βλεπε deepin..πακετα που κατσανε και τα build-αρανε . Π.χ. ετοιμο προεγκατεστημενο chrome .Σε αλλες διανομες θα ετρεχα να το κατεβαζω απο κανα ρεπο ή απο το σαιτ της google..

Ε το deepin εκανε τον κοπο και το χει ετοιμο :)

 

Με λιγα λογια περιμενω την διανομη που θα τα χει ετοιμα τα βασικα στην αρχη και να με αφηνει να ρυθμιζω μετα ο,τι μαλακια μου καρφωθει στο μυαλο...Δεν θελω να σεταρω με τις ωρες/μερες...ουτε να ασχολουμαι με την ανακαλυψη του τροχου...αλλιως δεν θεωρειται αλμα μπροστα..αλλα πισω :)

 

Επισης περιμενω σοβαρο 3d support στα vbox/vmware ..στην τελικη να βαζω εκει περα windows να χρησιμοποιω κανα προγραμμα της προκοπης που δεν παιζει σε λινουξ :)

 

Επισης ξερω οτι ολα λυνονται με λιγη ενασχοληση..αλλα δεν θελω να "ενασχοληθω" με το λειτουργικο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω βαλε ενα arch based να ξεχασεις το τρεξε ψαξε πακετα δεξια αριστερα 

 

pacman κ ξερο ψωμι, ο package manager ειναι αυτος

 

δοκιμασε antergos (σου δινει επιλογη ποιο de θες να βαλεις κ διαφορα ετοιμα στανταρτ ,πχ chromium ,codecs ,libre office,lts η μη πυρηνα κλπ)

 

εγω δεν θελω να εχει τπτ εγκατεστημενο ,δεν θελω τον firefox ρε αδερφε ,θελω chromium κ vivaldi

δεν θελω libre office θελω wps

 

αλλα θελω κ προρυθμισμενα τα βασικα οποτε βαζω ετοιματζιδικη ,μετα σουταρω την μιση, plymouth,pulseaudio,network manager,avahi,tlp κ διαφορες μλκες που τις φορτωνουν κ το συστημα πεταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chattr +i

 

ειχα κατεβασει το τελευταιο iso για να μπει σε virtual...το περναω τωρα οσο θα παρακολουθω στεφανιδη :)

 

το arch ειναι καλο ..απλα οπως ελεγα τα θελω προρυθμισμενα..πρεπει να βρω την καταλληλη διανομη που να στηριζεται σε arch..

 

Για να δουμε τι βηματα εχει κανει και αυτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι διανομη εχεις?

 

νταξει εδω γουσταρουμε λινουξακι αλλα ολο μλκες συμβαινουν 

 

εχω βγαλει το pulse audio γιατι φρηζαριζε το συστημα για 10 δευτερα μετα την εκκινηση

 

σκετο νετο alsa ,ολα δουλευουν οκ ,παω να δω πριν λιγο ενα βιντεο youtube ηχος ναδα

 

επανεκκινηση ολα οκ ξανα ,οτι ναναι

Ubuntu Gnome, και τελευταία έχω ακούσει και τα καλύτερα για Linux Mint 18 όπου τα έβαλε ένας φίλος μόνος που δεν είχε ξαναβάλει λίνουξ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chattr +i

 

ειχα κατεβασει το τελευταιο iso για να μπει σε virtual...το περναω τωρα οσο θα παρακολουθω στεφανιδη :)

 

το arch ειναι καλο ..απλα οπως ελεγα τα θελω προρυθμισμενα..πρεπει να βρω την καταλληλη διανομη που να στηριζεται σε arch..

 

Για να δουμε τι βηματα εχει κανει και αυτη :)

 

προρυθμισμενα θα τα βρεις αδερφε ,το antergos ειναι καθαρο arch πλην ενος αποθετηριου για τον installer k το theme του που ειναι ομορφο , o pamac σπερνει ,δεν υπαρχει πιο ευκολο κ αξιοπιστο συστημα εγκαταστασης πακετων για linux απο τον pacman κ το pamac το κανει ακομα καλυτερο,rolling distro bleeding που θες

 

αν θες ακομα πιο ετοιματζιδικη manjaro που παιζει οπως τo arch με pacman κ aur αλλα εχει δικα του πακετα ,βασικα τα πακετα του arch δινουν με διαφορετικες προεπιλεγμενες ρυθμισεις κ αφου τα ελεγξουν υποτιθεται

 

απλα το manjaro θελει να σκαλισεις για να στρωσεις τις μλκες που κανουν ,πχ σε ssd βαζουν io scheduler bfq κ κατι τετοιου ειδους περιεργα δεξια αριστερα

 

 

τελος αν θες arch καθαρο να το καστομιασεις οπως θες αλλα κ ευκολη εγκατασταση οπου διαλεγεις τα παντα κ εχει κ ετοιμα τα παντα ,architect linux ,καθαρο arch στα μετρα σου με ολες τις ευκολιες οπως να βαλεις codecs ,να διαλεξεις network manager ,desktop enviroment απο ολα οσα υποστηριζει επισημα το arch που ειναι πολλα ακομα κ deepin 

 

Ubuntu Gnome, και τελευταία έχω ακούσει και τα καλύτερα για Linux Mint 18 όπου τα έβαλε ένας φίλος μόνος που δεν είχε ξαναβάλει λίνουξ 

το mint δεν ειναι τυχαια η νο 1 διανομη ,ειναι το ubuntu οπως θα επρεπε να ειναι 

 

cinnamon k xfce εξαιρετικα ,το mate δεν εχει μελλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chattr +i

 

Αυτος ο installer του antergos...εχει τα ψυχολογικα του.

 

Μια ξεκιναει και κλεινει μονος του..την αλλη ξεκιναει και βγαζει error οταν ξεκινησε να κατεβαζει πακετα..παω να τον ξεκινησω ξανα μου θελει reboot...reboot και παλι απο την αρχη...ξεκιναει..κλεινει παλι...μεχρι να δουλεψει μεχρι τελους σωστα μου ζαλισε λιγο τα @@.

 

Εχω ξανα-ασχοληθει με arch απλα με ξενιζει το AUR..σε φαση π.χ. κοιταγα χτες για το wps office..υπαρχει στο AUR...αρα κρεμομαι απο τα @@ αυτου που το συντηρει..ενω για αλλες διανομες υπαρχουν ετοιμα πακετα (rpm/deb).

 

Δεν θελω να ασχολουμαι με τον package manager..θελω να βαζω..να βγαζω..χωρις να σκεφτομαι...τα orphaned τα εβγαλε?τα dependencies?

 

Kαι με το architect ειχα ασχοληθει πριν μερες...δεν θυμαμαι τι αποψη ειχα σχηματισει , επρεπε να το βγαλω να βαλω κατι αλλο εκεινη την στιγμη :)

 

 

ΥΓ : τι κολλημα οι διανομες με εκεινα τα τετραγωνα εικονιδια..numix λεγονται?κακασχημα ειναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λιγο μλκες στο antergos ,δεν σου δειχνουν με καποιο τροπο οτι πρεπει να περιμενεις να κανει update τον ευατο του ο installer πριν μπορεσεις να προσωρησεις σε εγκατασταση

 

το architect ειναι φοβερος εγκαταστητης ,εχει επιλογες που ολες οι ετοιματζιδικες διανομες δεν πλησιαζουν ουτε στο νυχακι του

 

ναι αλλα το aur εχει τα παντα κ αν κατι δεν παιζει κ ειναι δημοφιλες τους κραζουν το φτιαχνουν ,πχ πριν κανενα μηνα δεν επαιζε το teamviewer 11 τωρα μια χαρα 

 

ωραια ειναι τα numix κ ειναι οαλ στρογγυλα ,αυτα που ειδες ειναι custom numix για το antergos,βαζεις αλλα πολυ ευκολα με τον pamac ,3 κλικ δουλεια,κ εχουν εικονιδια για σχεδον οτι υπαρχει για linux ,τα περισσοτερα αλλα themes αν δεν εχουν καποιο app κανουν fallback σε gnome icons κ γινεται αχταρμας,δες κ τα maia του manjaro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chattr +i

 

Αλλα ψυχολογικα και το architect.

 

1.Yποτιθεται κανει πιο ευκολη την εγκατασταση του arch... οκ το arch εχει χειροκινητη εγκατασταση για να νοιωσει ο χρηστης αντρας :) Το architect απλα πηρε ολα τα βηματα και τα εβαλε σε μενουδακια..console επιλογες..Το πως αυτο λεγεται διευκολυνση..με ξεπερναει..αφου επρεπε να μαι απο πανω του για να επιλεγω διαφορες μαλακιες σε ολη την διαρκεια της εγκαταστασης..

Τουλαχιστον αφου θελει να το παιξει ετσι..ρωτησε τα ολα στην αρχη ..μαζεψε τις επιλογες μου και ξεκινα την εγκατασταση χωρις να με "παρενοχλησεις" αλλο...

2.Εβαλα X+wayland και login manager lightdm..απο οτι καταλαβα κατοπιν εορτης πραγμα που επρεπε να ελεγξει ο installer οτι ο lightdm απο οσο καταλαβα δεν παιζει με wayland...(?) Ασε δε , που δεν τον ξεκινουσε αυτοματα το systemd..οταν τον ξεκινησα fail.

Επρεπε να βαλω τον gdm για να δω γραφικο και το gdm μου κουβαλησε και το gnome-session μαζι του (ειχα επιλεξει Deepin ετσι για την μαλακια του θεματος :) )

Το καλο ειναι οτι το wayland επαιξε χωρις παρατραγουδα.

3.Oυτε το dhcp ξεκινουσε αυτοματα..εν ετει 2016..

4.Οσο για θεματα εγκαταστασης/απεγκαταστασης προγραμματων δεν βλεπω καποια εφαρμογη..δηλ  παλη με τον pacman..προτιμω το antergos σε αυτο το θεμα που χει κατι utilities για αυτον τον σκοπο.

 

Εν ολιγοις , καλη η προσπαθεια του architect αλλα περα απο εναν "συμμαζεμενο" installer , τιποτα πρωτοποριακο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο architect εκει που βαζεις codecs στο τελος σε ρωτα αν θες να βαλεις πακετα 

 

μπορεις να βαλεις οσα κ οτι θες αρκει να ξερεις ακριβως τα ονοματα των πακετων πχ

 

chromium xfce4-screenshooter gimp xfce4-goodies κλπ κλπ

 

επισης σε αλλη ενοτητα σε ρωτα σχετικα με το networking κ εκει ειτε βαζεις network manager ειτε δεν βαζεις τπτ οπως κ εγω κ φτιαχνεις static συνδεση με netctl 

 

γενικοτερα κανεις οτι θες αλλα πρεπει να προσεχεις οταν κανεις την εγκατασταση κ να ξερεις φυσικα τι θες κ με ποια πακετα - επιλογες γινεται

 

στο τελος ομως εχεις ακοπα καθαρο ενημερωμενο κ ρυθμισμενο στα βασικα arch χωρις τα περιττα  του antergos

 

οπως σε εχω ψυχολογησει :P εισαι φαση manjaro 

 

οριστε κ deepin που σ αρεσει

 

http://manjaro.github.io/download-community/

 

σου λεω εισαι ταμαμ :P

 

https://forum.manjaro.org/t/manjaro-deepin-16-06-16-06-1/3524

 

hint οταν τελειωσεις κ περασεις ολα τα updates δες το Manjaro-Settings-Manager για να αλλαξεις γλωσσες ,πυρηνα αν θες κ για να περασεις driver για την vga

 

ειναι αργοοοοοοοο :P

 

Επεξ/σία από chattr +i
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησε μια νέα διανομή, το maui https://mauilinux.org/ το οποίο είναι το netrunner βασισμένο σε kubuntu και neon. Έχεις δηλαδή τα πακέτα από πίσω του kubuntu αλλά το de ανανεώνεται συνεχώς και είναι kde. Το deepin έχει πολλές προοπτικές σαν γραφικό περιβάλλον και πιστεύω είναι καλή επιλογή και σαν πληθώρα πακέτων γιατί είναι debian based. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα εκτός vmware. Είμαι ευχαριστημένος εδώ και χρόνια με Mageia με kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...