Προς το περιεχόμενο

Διαγνωστικά εργαλεία σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εναν εξωτερικο NESO 500GB Hitachi και δεν μου τον διαβαζει κανενα προγραμμα για να δω health..

Ο δισκος δουλευει κανονικοτατα

 

Καποια λυση?

 

 

δε μπορεις να διαβασεις το smart με τιποτα?

δοκιμασες HD Tune Pro ?

διαβασα πως το HD tune δεν δουλευει αλλα το pro παιζει

 

βρες το απο καπου και κανε δουλεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 9 μήνες μετά...

Αν ο δίσκος δεν περνάει το performance test στο samsung magician έχει πεθάνει ή να ψάξω και άλλο.? Προφανός έχω κολλήματα όσο είναι συνδεδεμένος με το pc κλπ προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για SSD (Intel 530) εκτός απο διαγνωστικό πρόγραμμα της ίδια της εταιρείας , και το SSD life υπάρχει κάποιο(μου ζηταει ενεργοποιηση, παρόλο που κατεβάζω τη portable εκδοση) , ωστε να δω την υγεία του και ποσα Gb έχουν γίνει εγγραφή.

Στο εργοστασιακό πρόγραμμα παρόλο που έγινε πλήρης έλεγχος , δεν μου έχει κάπου την συγκκριμένη επιλογή, όπως δίνεται στους χτρήστες των SSD της Samsung.

 

Τελικά το βρήκα έπρεπε να πατήσω την επιλογη Smart Details

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχω εναν Seagate 1.5ΤΒ απο το 2010 σαν αποθηκη. Ενω το SeaTools τον βγαζει 100% ΟΚ σε ολα τα tests, το HDSentinel του δινει health 29%.

Ποια η γνωμη των ειδικων;

 

Link.png Site: Sentinel Image

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν Seagate 1.5ΤΒ απο το 2010 σαν αποθηκη. Ενω το SeaTools τον βγαζει 100% ΟΚ σε ολα τα tests, το HDSentinel του δινει health 29%.

Ποια η γνωμη των ειδικων;

 

Link.png Site: Sentinel Image

Για δοκίμασε και το HDTune http://www.hdtune.com (Δες το Health τι βγάζει, και κάνε και ένα error scan)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε και το HDTune http://www.hdtune.com (Δες το Health τι βγάζει, και κάνε και ένα error scan)

Το error scan βγηκε ok, ολα πρασινα.

Στο smart δειχνει το παρακατω, λετε να εχω θεμα με τις θερμοκρασιες επειδη τον εχω στα 5.25'' bays που δεν εχουν ανεμιστηρα μπροστα;

 

Link.png Site: image

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το error scan βγηκε ok, ολα πρασινα.

Στο smart δειχνει το παρακατω, λετε να εχω θεμα με τις θερμοκρασιες επειδη τον εχω στα 5.25'' bays που δεν εχουν ανεμιστηρα μπροστα;

 

Link.png Site: image

Κάπου τον έχεις στριμώξει και δεν αερίζεται σωστά... αλλά τώρα πλέων είναι αργά. Εγώ στην θέση σου θα τον άλλαζα (έχει και 2 κίτρινα alerts) εκτός αν δεν έχεις σημαντικά δεδομένα.

Για δίαβασε και αυτό http://www.overclock.net/t/1586900/solved-hd-tune-airflow-temperature

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Κατέβασα το HD sentinel Για έλενχο σκληρών του συστήματος μου.

Με το που το τρέχω μου εμφανίζει 100% Helath. Τι είδους τεστ να κανω μεσω του προγράμματος; συντομο self test η καλύτερα εκτεταμένο; η μήπως surface test:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα έβαλα το ashampoo hdd και τον έναν εξωτερικό δίσκο τον βγάζει 76% στο spin up time, αυτό τι είναι;  ο δίσκος είναι ολοκαινουριος είναι ένας WD elements 1tb

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχω τα hard disk sentinel. Κάθε φορά που ανοίγω το PC μου ανοίγει κ αυτήν την εφαρμογή. Υπάρχει τρόπος να μην γίνεται αυτό? Θυμάμαι Στα 98 νομίζω, που είχε το startup. Το έσβησες από εκεί κ τέλος. Στα 10αρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

για κανουργιους δισκους που μολις αγορασαμε προτεινετε να τους ελεγχουμε/στρεσαρουμε με καποιο προγραμμα μηπως βρουμε καποιο θεμα τους πριν τους χρησιμοποιησουμε;;
και ποια προγραμματα θα προτεινατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/08/2020 at 15:38, MasterX said:

για κανουργιους δισκους που μολις αγορασαμε προτεινετε να τους ελεγχουμε/στρεσαρουμε με καποιο προγραμμα μηπως βρουμε καποιο θεμα τους πριν τους χρησιμοποιησουμε;;
και ποια προγραμματα θα προτεινατε;

Δεν νομίζω να χρειάζεται. Καλό είναι να κατεβάσεις το επίσημο πρόγραμμα του κάθε κατασκευαστή για να τσεκάρεις για τυχών νέο firmware.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα CrystalDiskInfo για να τσεκάρεις το S.M.A.R.T και να είναι όντος αμεταχείριστος, και το CrystalDiskMark για να τσεκάρεις ταχύτητα https://crystalmark.info/en/download/.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...