Προς το περιεχόμενο

Διαγνωστικά εργαλεία σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηση , εχω ενα δισκο απο το 2008.......... δουλευει για αποθηκευση ταινιων . το hd sentinel  μου το βγαζει 100% ,

αλλα λεει οτι εχει ακομα 152 μερες ζωης.

Τι λετε , θα τα φτυσει σε152  μερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, manval είπε

Ο δίσκος έχει άλλες "152 μερες ζωης" ή το hd sentinel ?

το sentinel το δείχνει στο τεστ του δίσκου 100%health 152 days  more.....

Επεξ/σία από npil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω πολλή δουλέψει το hd sentinel και δεν ξέρω τι παίζετε. Καλό είναι να το τσεκάρεις και με άλλη εφαρμογή πχ το HD Tune https://www.hdtune.com/ CrystalDiskMark https://crystalmark.info/en/software/crystaldiskmark/ ή αν έχει κανένα επίσημο utility η ίδια η εταιρεία που είναι ο δίσκος πχ SeaTools for Windows  για Seagate.

Εγώ  πάντως δεν θα εμπιστευόμουν και πολλή έναν δίσκο 12 χρονών (από το 2008 !!!!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
57 λεπτά πριν, chios είπε

Έχω τον samsung από τον 12/2017 και τυχαία είδα σήμερα την υγεία του να έχει πέσει λίγο, να το θεωρήσω κακό σημάδι; ο δίσκος έχει 5 χρόνια εγγύηση.

ssd.jpg

Όχι, είναι φυσιολογική φθορά. Όλοι οι SSD έχουν μείωση υγείας με τον καιρό λόγω επανεγγραφών data. Απλά φρόντισε να μην τον έχεις τελείως γεμάτο για να παρατείνεις την ζωή του. Ένα 10-20% ελεύθερο αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ φίλος, σχεδόν άδειος είναι μόνο τα βασικά έχω μέσα, όλα τα άλλα πάνε στον μηχανικό.

Έλεγα όσο έχει ακόμα εγγύηση να το κοιτούσα, στα πόσο πρέπει να πέσει για να περάσει από εγγύηση;

Επεξ/σία από chios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά είναι αξιόπιστο hd sentinel;

Εχω έναν σκληρό δίσκο που είχε 2-3 bad sectors. Μου τον έβγαζε και με health 80% εδώ και 1.5 χρόνο. Ο δίσκος αυτός τώρα φαίνεται να έχει health 6%.

Παρόλα αυτά τον τελευταίο 1.5 χρόνο δουλεύει μια χαρά χωρίς να έχω πρόβλημα ούτε με ταχύτητα ούτε με άλλα σφάλματα.

Παρόλα αυτά με το διαγνωστικό της WD ακόμη και τώρα φαίνεται ότι ο δίσκος δεν έχει πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Τελικά είναι αξιόπιστο hd sentinel;

Εχω έναν σκληρό δίσκο που είχε 2-3 bad sectors. Μου τον έβγαζε και με health 80% εδώ και 1.5 χρόνο. Ο δίσκος αυτός τώρα φαίνεται να έχει health 6%.

Παρόλα αυτά τον τελευταίο 1.5 χρόνο δουλεύει μια χαρά χωρίς να έχω πρόβλημα ούτε με ταχύτητα ούτε με άλλα σφάλματα.

Παρόλα αυτά με το διαγνωστικό της WD ακόμη και τώρα φαίνεται ότι ο δίσκος δεν έχει πρόβλημα...

Ο δίσκος "μαρκάρει" τα bad-sectors και τα "αχρηστεύει". Κατα την άποψη μου για να φτάσει το HDSΕΝΤΙΤΕL να λέει τόσο χαμηλή υγεία έχεις πάρα πολλά μαρκαρισμένα σε βαθμό που πρέπει να αναρωτιέσαι για τις κεφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, The_Judas said:

Τελικά είναι αξιόπιστο hd sentinel;

Εχω έναν σκληρό δίσκο που είχε 2-3 bad sectors. Μου τον έβγαζε και με health 80% εδώ και 1.5 χρόνο. Ο δίσκος αυτός τώρα φαίνεται να έχει health 6%.

Παρόλα αυτά τον τελευταίο 1.5 χρόνο δουλεύει μια χαρά χωρίς να έχω πρόβλημα ούτε με ταχύτητα ούτε με άλλα σφάλματα.

Παρόλα αυτά με το διαγνωστικό της WD ακόμη και τώρα φαίνεται ότι ο δίσκος δεν έχει πρόβλημα...

Όλα αυτά τα προγράμματα παίρνουν πληροφορίες από το S.M.A.R.T. Αν το S.M.A.R.T. δεν έχει πρόβλημα ακόμα και λίγα bad sector να έχεις μπορεί ο δίσκος θα δουλεύει για πολλά ακόμα χρόνια. Τα Windows ξέρουν που είναι αυτά τα bad sectors και δεν πάνε να γράψουν σε εκείνο το σημείο, αλλά δεν το κάνουν πάντα με επιτυχία. Αν το δίσκο τον έχεις σαν 2ο (δεν είναι δηλαδή ο boot δίσκος των Windows) δεν θα έχει πρόβλημα, αλλά αν είναι ο πρώτος σου δίσκος έχεις ένα μικρό ρίσκο σε κάποιο boot να μην αναγνωρίσει το BIOS τα bad sectors και να πάει να γράψει εκεί και να κρασάρει.

Δοκίμασε και το https://www.hdtune.com/ και δες το Health (που διαβάζει το SMART) αν σου βγάζει κάτι σε κόκκινο.

image.png.069e13ae2810f85c0e8e7dc1d48c0129.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο reallocated sectors έχει (166) αλλά στο hdtune τα πάντα έχουν ένδειξη οκ.

Εφόσον δεν είναι βασικός δίσκος θα τον κρατήσω όσο αντέξει. Αλλωστε εξ αρχής δεν είχα πάνω του σημαντικά αρχεία, δεν το ρισκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/1/2021 στις 2:18 ΜΜ, manval είπε

[...]

Τα Windows ξέρουν που είναι αυτά τα bad sectors και δεν πάνε να γράψουν σε εκείνο το σημείο, αλλά δεν το κάνουν πάντα με επιτυχία. Αν το δίσκο τον έχεις σαν 2ο (δεν είναι δηλαδή ο boot δίσκος των Windows) δεν θα έχει πρόβλημα, αλλά αν είναι ο πρώτος σου δίσκος έχεις ένα μικρό ρίσκο σε κάποιο boot να μην αναγνωρίσει το BIOS τα bad sectors και να πάει να γράψει εκεί και να κρασάρει.

[...]

 

Not true/ανακριβές.

Δε γνωρίζουν τα Windows (ή το εκάστοτε λειτουργικό) αλλά ο ίδιος ο δίσκος.

Ούτε βέβαια το BIOS.

Και βέβαια αν κάποια εγγραφή πέσει πάνω σε προβληματικό τομέα, είναι επειδή ο τομέας αυτός είναι διαθέσιμος για εγγραφή και δεν έχει αντικατασταθεί από τον δίσκο με άλλον από την spare area.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, άδικος said:

Not true/ανακριβές.

Δε γνωρίζουν τα Windows (ή το εκάστοτε λειτουργικό) αλλά ο ίδιος ο δίσκος.

Ούτε βέβαια το BIOS.

Τα Windows γνωρίζουν που είναι τα bad sectors μέσω της τεχνολογίας SMART. Η πληροφορία αποθηκεύετε στο MBR από τον controller του δίσκου που "αναδιατυπώνει" κάθε φορά τον λογικό τομέα που έχει χαλάσει σε έναν διαφορετικό φυσικό τομέα που δεν έχει πρόβλημα (https://en.wikipedia.org/wiki/Bad_sector).
Αλλά σε ένα προβληματικό δίσκος μπορεί να δημιουργηθεί ένα bad sector ξαφνικά (πχ σε διακοπή ρεύματος) και σε αυτό το sector να υπάρχουν δεδομένα όπου μετά το λειτουργικό να μην μπορέσει να ανακτήσει. Και αν αυτό γίνει στο μπουτάρισμα των Windows και έχει καταστρέψει κανένα pagefile.sys ή hiberfil.sys file το PC δεν θα μπουτάρει (BSOD)!

Sorry για το ΒIOS... όντως δεν έχει σχέση με τα bad sectors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manval είπε

Τα Windows γνωρίζουν που είναι τα bad sectors μέσω της τεχνολογίας SMART. Η πληροφορία αποθηκεύετε στο MBR από τον controller του δίσκου που "αναδιατυπώνει" κάθε φορά τον λογικό τομέα που έχει χαλάσει σε έναν διαφορετικό φυσικό τομέα που δεν έχει πρόβλημα (https://en.wikipedia.org/wiki/Bad_sector).
Αλλά σε ένα προβληματικό δίσκος μπορεί να δημιουργηθεί ένα bad sector ξαφνικά (πχ σε διακοπή ρεύματος) και σε αυτό το sector να υπάρχουν δεδομένα όπου μετά το λειτουργικό να μην μπορέσει να ανακτήσει. Και αν αυτό γίνει στο μπουτάρισμα των Windows και έχει καταστρέψει κανένα pagefile.sys ή hiberfil.sys file το PC δεν θα μπουτάρει (BSOD)!

Sorry για το ΒIOS... όντως δεν έχει σχέση με τα bad sectors.

Αυτό όμως που παραθέτεις τώρα είναι εντελώς διαφορετικό με αυτό που έγραψες πιο πριν.

Όπως ανέφερα, ο ίδιος ο δίσκος ξέρει/καταγράφει τους προβληματικούς τομείς (βλ. s.m.a.r t.) και όχι το λειτουργικό από μόνο του.

Εκεί είναι η ανακρίβεια, όπως επίσης στο "τα windows... δε πάνε να γράψουν σε εκείνο το σημείο, αλλά δε το κάνουν πάντα με επιτυχία."

Είναι σα να λες ότι μπορεί τα windows να γράψουν κατά λάθος σε τομέα που έχει αντικατασταθεί.

Εξάλλου, μέχρι ο δίσκος να κάνει relocate τους τομείς, τα windows πάντα θα μπορούν να γράφουν σε αυτούς.

Τεχνικές λεπτομέρειες μεν, αφορούν όμως την ουσία του όλου νήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, άδικος said:

Εκεί είναι η ανακρίβεια, όπως επίσης στο "τα windows... δε πάνε να γράψουν σε εκείνο το σημείο, αλλά δε το κάνουν πάντα με επιτυχία."

Είναι σα να λες ότι μπορεί τα windows να γράψουν κατά λάθος σε τομέα που έχει αντικατασταθεί.

Μην ανήσυχης... δεν κατηγορώ τα Windows. Το ίδιο μπορεί να γίνει και σε linux και σε MacOS. Τα Windows "δε το κάνουν πάντα με επιτυχία" όταν δεν έχουν την σωστή πληροφορία από το SMART.
20+ χρόνια που είμαι IT μπορώ να θυμηθώ αρκετές περιπτώσεις μετά από διακοπή ρεύματος τα Windows να μην μπορούν να μπουτάρουν λόγο ότι κεφαλή ανάγνωσης/εγγραφής δεν "πάρκαρε" σωστά και χάραξε το platter του δίσκου με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν bad sectors. Οι ποιο παλιοί ίσως θυμούνται και την εντολή park στο Unix που έπρεπε να την τρέξεις πριν κλήσεις τον server γιατί αλλιώς υπήρχε περιπτώσει να καταστροφή η επιφάνεια του δίσκου ... "ωραίες εποχές"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...