Προς το περιεχόμενο

Διαγνωστικά εργαλεία σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, johnmayson said:
  • Καλημερα παιδια λοιπον εχω ενα βασικο ssd windows που το steam εχει δημιουργησει αρχεια οταν το κανεις εγκατασταση στα program files.(ενα παιχνιδι εχω εγκαταστησει) Το παιχνιδι το χω βαλει στο σκληρο δισκο σαν εγκατασταση αλλα το steam εχει βαλει αρχεια  και στο ssd.Προχτες εβαλα το 2 game το ιδιο.Σκεφτομαι να βαλω ενα καινουριο ssd για τα windows συγκεκριμενα τον samsung 250gb 870 evo.Η σκεψη μου ειναι η εξης επειδη το ενα παιχνιδι το καινουριο θελει ssd στο καινουριο ssd θα βαλω windows εγκατασταση steam οτι εχει και τωρα δηλαδη + και save των 2 παιχνιδιων.Τα συνολικα gb ειναι 78gb ssd + αλλα 12gb απο σκληρο ( save των 2 παιχνιδιων προσθεσα και 2 gb για τα save που παιρνει το παιχνιδι οσο παιζω με τα updates που θα γινουν) συνολο 90gb.Αρα 250 gb κανονικα θα ναι 245 - 20% για το ssd 196gb.Σ ενα ssd 196gb θα χω συνολικα 90 gb.Δε παιζω αλλα παιχνιδια απο το steam μονο αυτα τα 2 και το 1 ισως να μη ειναι παντα εγκατεστημενο.Πιστευετε ειναι οκ ο 250 gb ?? Ποια η γνωμη σας ευχαριστω.Στο βαλα εδω για να μη ψαχνεις.Τον ssd τον εχω απο το 14 περιπου.

Καλα θα βαλω και το magician απλα πειτε μου που το βρισκω υποθετω τη τελευταια εκδοση.

Πολλή μπερδεμένα τα γράφεις και γενικά ο τρόπος γραφής σου είναι σαν να μιλάς με τους φίλου σου σε μια πλατεία. Δυστυχώς δεν μου είσαι κατανοητός. Μπορεί κάποιος άλλος από το forum να μπορέσει να σε βοηθήσει, αλλά και πάλι αυτό που ρωτάς είναι άσχετο με το συγκεκριμένο topic.

Σου έχω γράψει σε προηγούμενο post μου που θα βρεις το magician, στο https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/download/tools/ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, elvorix είπε

καλημέρα.

υπάρχει κάποιο εργαλείο για να δω/αλλάξω firmware σε SSD?

έχω έναν που δεν τον βλέπει το BIOS

Αν δεν το βλέπει το bios δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Σε άλλο pc το δοκίμασες; Αν δεν το δεις ούτε σε άλλο pc, δυστυχώς ο δίσκος χαιρέτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

Θέλω να κρατήσω ένα αντίγραφο του laptop σε εξωτερικό δίσκο με το Macrium Reflect. Ένα από τα sector του ssd (το βασικό που έχει και τα windows) είναι κλειδωμένο με bitlocker.

Προχωράω κανονικά τη διαδικασία και απλά ενεργοποιώ ξανά το bitlocker στο μελλοντικό restore;

Χρειάζεται να απενεργοποιήσω το bitlocker πριν το backup;

Ευχαριστώ.

image.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση (ίσως χαζή αλλά από περιέργεια):

Πριν λίγες μέρες είχα εγκαταστήσει ένα free προγραμματάκι από ένα site (δεν θυμάμαι ποιο γιατί το απεγκατέστησα) που έλεγχε την θερμοκρασία δίσκων CPU κλπ, και έγραφε μία προειδοποίηση ότι δεν πρέπει να γίνονται συχνά τέτοιοι έλεγχοι γιατί χαλάνε οι αισθητήρες και οι δίσκοι, με αποτέλεσμα να το απεγκαταστήσω.

Ισχύει αυτό;

Και αν ναι, τότε το HD Sentinent γιατί φόρτωνε αυτόματα με τα windows, την έκλεισα βέβαια την αυτόματη φόρτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αισθητήρες και τα θερμίστορ δε χαλάνε επειδή διαβάζουν, όχι.

Αν είναι να χαλάσει, θα το πάθει είτε εσύ παίρνεις τη πληροφορία, είτε όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 23/1/2023 στις 3:31 ΜΜ, D___G είπε

Ερώτηση (ίσως χαζή αλλά από περιέργεια):

Πριν λίγες μέρες είχα εγκαταστήσει ένα free προγραμματάκι από ένα site (δεν θυμάμαι ποιο γιατί το απεγκατέστησα) που έλεγχε την θερμοκρασία δίσκων CPU κλπ, και έγραφε μία προειδοποίηση ότι δεν πρέπει να γίνονται συχνά τέτοιοι έλεγχοι γιατί χαλάνε οι αισθητήρες και οι δίσκοι, με αποτέλεσμα να το απεγκαταστήσω.

Ισχύει αυτό;

Και αν ναι, τότε το HD Sentinent γιατί φόρτωνε αυτόματα με τα windows, την έκλεισα βέβαια την αυτόματη φόρτωση.

και εγω απο την μερια μου θα συμφωνισω με την αποψη του χρηστη "αδικος"

ομως να προσθεσω το εξης. Εχω παρατηρησει σε μεταφορες αρχειων που γινονται ταυτοχρονα με καποια εφαρμογη που κανει μετρηση θερμοκρασιας των δισκων (μαζι πολλα αλλα ...), οτι υπαρχει αυξηση του χρονου file copy. Οσο πιο μεγαλος ο ογκος αρχειων, τοσο μεγαλυτερη η καθυστερηση. Εννοειται πως σε defrag ειναι προβλημα καθε εφαρμογη επιτηρησης του hardware

σχετικα με το HD Sentinent, αυτο γινεται (οπως και με αλλες εφαρμογες) επειδη ετσι το ορισε ο δημιουργος / προγραμματιστης του

εαν σε ενδιαφερει, ενα δωρεαν προγραμμα που βλεπει το hardware ειναι το hwinfo. Κατεβαζεις το αρχειο Portable απο την επισημη σελιδα και το τρεχεις ακομα και απο usb stick χωρις εγκατασταση οπου εσυ θελεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα

έχω έναν Samsung SSD Evo 840 στα 120GB, αγορασμένο περίπου το 2012 ή το 2013, δεν θυμάμαι ακριβώς. Εκείνη την περίοδο τον είχα σαν βασικό δίσκο όπου είχα εγκαταστήσει τα Windows. Γενικά εκείνη την περίοδο τον είχα ξεπατώσει και παρόλα αυτά με είχε αφήσει ασπροπρόσωπο.

Μετά από κάποια χρόνια, επειδή τα 120GB δεν με κάλυπταν αγόρασα έναν 2ο δίσκο μεγαλύτερης χωρητικότητας, και ποιο καινούριο, και τον 840 τον έκανα δευτερεύον δίσκο.

Σε κάποια φάση επίσης, αποφάσισα να γυρίσω σε Linux σαν βασικό λειτουργικό σύστημα. Επειδή όμως ήθελα να παίζω και παιχνίδια στο Steam και άλλες πλατφόρμες, κράτησα τον 840 σαν δευτερεύον δίσκο με Windows 10, και μπαίνω για μερικές μέρες κάθε 2-3 μήνες για να παίξω κάνα παιχνιδάκι. Τώρα που μιλάμε γενικώς τον χρησιμοποιώ πολύ λίγο, δεν είναι ο βασικός μου δίσκος, και δεν έχω προσωπικά αρχεία μέσα.

Το πρόβλημα είναι το εξής. Εντελώς τυχαία αποφάσισα πριν μερικές μέρες να κάνω έναν έλεγχο, και το CrystalDiskInfo μου δείχνει υγεία 22%. Πόσο πραγματικό όμως είναι αυτό το νούμερο; Διότι έχω ακούσει ότι η "υγεία" που δείχνει το CrystalDiskInfo δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα για δίσκους SSD. Έτρεξα και το Samsung Magician, μιας και ο δίσκος είναι Samsung και σίγουρα θα ανταποκρίνεται κάπως καλύτερα στους δίσκους της ίδιας εταιρίας, και στο Drive Health μου βγάζει good. Επίσης έκανα speedtest και οι τιμές μου φαίνονται αρκετά λογικές και περίπου ίδιες με αυτές που έπαιρνα όταν τον είχα αγοράσει πριν από 10+ χρόνια.

Τι θα μου προτείνατε να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Όπως ανέφερα, δεν είναι ο βασικός μου δίσκος, δεν έχω προσωπικά αρχεία μέσα, οπότε και να μου χαλάσει τελικά δεν με πειράζει. Απλώς αναρωτιόμουν αν πρέπει να προετοιμαστώ ψυχολογικά για να μαζέψω χρήματα και να αγοράσω νέο δίσκο. Ένα βασικό που έκανα τώρα για να είμαι κάπως προετοιμασμένος, πήρα ένα image τα δεδομένα του με το Acronis, καθαρά και μόνο για να μην κάθομαι να κάνω εγκατάσταση των Windows και των προγραμμάτων από την αρχή, δηλαδή καθαρά για εξοικονόμηση χρόνου, αρχεία δεν έχω να χάσω. Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα για να κάνω έλεγχο, ή αρκεί το Samsung Magician;

 

Capture.PNG

Capture1.PNG

Capture3.PNG

Capture4.PNG

Capture5.PNG

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, gokuthelegend said:

Χαιρετώ την παρέα

έχω έναν Samsung SSD Evo 840 στα 120GB, αγορασμένο περίπου το 2012 ή το 2013, δεν θυμάμαι ακριβώς. Εκείνη την περίοδο τον είχα σαν βασικό δίσκο όπου είχα εγκαταστήσει τα Windows. Γενικά εκείνη την περίοδο τον είχα ξεπατώσει και παρόλα αυτά με είχε αφήσει ασπροπρόσωπο.

Μετά από κάποια χρόνια, επειδή τα 120GB δεν με κάλυπταν αγόρασα έναν 2ο δίσκο μεγαλύτερης χωρητικότητας, και ποιο καινούριο, και τον 840 τον έκανα δευτερεύον δίσκο.

Σε κάποια φάση επίσης, αποφάσισα να γυρίσω σε Linux σαν βασικό λειτουργικό σύστημα. Επειδή όμως ήθελα να παίζω και παιχνίδια στο Steam και άλλες πλατφόρμες, κράτησα τον 840 σαν δευτερεύον δίσκο με Windows 10, και μπαίνω για μερικές μέρες κάθε 2-3 μήνες για να παίξω κάνα παιχνιδάκι. Τώρα που μιλάμε γενικώς τον χρησιμοποιώ πολύ λίγο, δεν είναι ο βασικός μου δίσκος, και δεν έχω προσωπικά αρχεία μέσα.

Το πρόβλημα είναι το εξής. Εντελώς τυχαία αποφάσισα πριν μερικές μέρες να κάνω έναν έλεγχο, και το CrystalDiskInfo μου δείχνει υγεία 22%. Πόσο πραγματικό όμως είναι αυτό το νούμερο; Διότι έχω ακούσει ότι η "υγεία" που δείχνει το CrystalDiskInfo δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα για δίσκους SSD. Έτρεξα και το Samsung Magician, μιας και ο δίσκος είναι Samsung και σίγουρα θα ανταποκρίνεται κάπως καλύτερα στους δίσκους της ίδιας εταιρίας, και στο Drive Health μου βγάζει good. Επίσης έκανα speedtest και οι τιμές μου φαίνονται αρκετά λογικές και περίπου ίδιες με αυτές που έπαιρνα όταν τον είχα αγοράσει πριν από 10+ χρόνια.

Τι θα μου προτείνατε να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Όπως ανέφερα, δεν είναι ο βασικός μου δίσκος, δεν έχω προσωπικά αρχεία μέσα, οπότε και να μου χαλάσει τελικά δεν με πειράζει. Απλώς αναρωτιόμουν αν πρέπει να προετοιμαστώ ψυχολογικά για να μαζέψω χρήματα και να αγοράσω νέο δίσκο. Ένα βασικό που έκανα τώρα για να είμαι κάπως προετοιμασμένος, πήρα ένα image τα δεδομένα του με το Acronis, καθαρά και μόνο για να μην κάθομαι να κάνω εγκατάσταση των Windows και των προγραμμάτων από την αρχή, δηλαδή καθαρά για εξοικονόμηση χρόνου, αρχεία δεν έχω να χάσω. Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα για να κάνω έλεγχο, ή αρκεί το Samsung Magician;

 

Capture.PNG

Capture1.PNG

Capture3.PNG

Capture4.PNG

Capture5.PNG

To 22% health σημαίνει ότι πλησιάζεις το όριο των writes που έχει ορίσει ο κατασκευαστής του δίσκου. Μπορείς να τον αλλάξεις προληπτικά αν δεν θέλεις να έχεις κάποια έκπληξη στο μέλλον ή να τον αφήσεις για να δεις πόσο αντέχουν οι Samsung (άλλες μάρκες χαλάνε πολύ νωρίτερα).

Tο 22% health δεν σημαίνει ότι ο δίσκος έχει κάποιο άμεσο πρόβλημα. Τα CRC μπορούν να μας δείξουν αν ο SSD πεθαίνει αλλά δυστυχώς δεν ξέρω τις τιμές που βάζει η Samsung στο S.M.A.R.T. για να αποκρυπτογραφήσω το 99 (εμένα δεν μου το εμφανίζει καν το magician).

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, elpenor είπε

To 22% health σημαίνει ότι πλησιάζεις το όριο των writes που έχει ορίσει ο κατασκευαστής του δίσκου.

91.7TB Written, είναι 840 φορές η χωρητικότητα του δίσκου, νομίζω ότι τα έχει βγάλει τα λεφτά του καθώς και έχει αντεπεξέλθει στην φήμη που έχουν οι δίσκοι της Samsung. Δεν είναι τόσο ότι θα χάσω δεδομένα, οπότε θα το αφήσω μέχρι να μου χαλάσει οριστικά, απλώς θα πρέπει να φροντίσω να βάλω στα έξοδα και μια αγορά νέου δίσκου και αυτό είναι που με καίει, φυσικά οι SSD έχουν πέσει αρκετά αλλά δεν έχω σταθερή εργασία και μετράω μέχρι και το τελευταίο σεντ. Επίσης, το θέμα είναι και το πότε θα χαλάσει.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, gokuthelegend said:

91.7TB Written, είναι 840 φορές η χωρητικότητα του δίσκου, νομίζω ότι τα έχει βγάλει τα λεφτά του καθώς και έχει αντεπεξέλθει στην φήμη που έχουν οι δίσκοι της Samsung. Δεν είναι τόσο ότι θα χάσω δεδομένα, οπότε θα το αφήσω μέχρι να μου χαλάσει οριστικά, απλώς θα πρέπει να φροντίσω να βάλω στα έξοδα και μια αγορά νέου δίσκου και αυτό είναι που με καίει, φυσικά οι SSD έχουν πέσει αρκετά αλλά δεν έχω σταθερή εργασία και μετράω μέχρι και το τελευταίο σεντ. Επίσης, το θέμα είναι και το πότε θα χαλάσει.

Ελπίζω μόνο η Samsung να μην βάζει προληπτικά τον SSD σε read only mode όταν φτάσει 0 health όπως κάνει για οποιοδήποτε "health issue".

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ελπίζω μόνο η Samsung να μην βάζει προληπτικά τον SSD σε read only mode

Αυτό νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο από το να χάλαγε εντελώς, τουλάχιστον όποιος έχει αρχεία να μπορεί να τα πάρει, αν και εγώ δεν έχω αρχεία οπότε δεν με ενδιαφέρει. Εκτός αν δίνεις έμφαση στο "προληπτικά", δηλαδή να το βάλει σε read mode ακόμη και αν δεν έχει πρόβλημα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gokuthelegend said:

Αυτό νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο από το να χάλαγε εντελώς, τουλάχιστον όποιος έχει αρχεία να μπορεί να τα πάρει, αν και εγώ δεν έχω αρχεία οπότε δεν με ενδιαφέρει. Εκτός αν δίνεις έμφαση στο "προληπτικά", δηλαδή να το βάλει σε read mode ακόμη και αν δεν έχει πρόβλημα.

Ναι αυτό εννοώ, ότι είναι αρκετά πιθανό στο 0 να κλειδώσει το write και ας είναι μια χαρά ο δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...