Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νοικιάζω ένα επιπλωμένο σπίτι και το στρώμα δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση. 

Επειδή δεν μπορώ να αλλάξω το στρώμα, πιστεύετε ότι θα με βόλευε αν έβαζα ένα ανωστρωμα? Η δεν αξίζει? 

Επεξ/σία από flo1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, flo1 είπε

Νοικιάζω ένα επιπλωμένο σπίτι και το στρώμα δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση. 

Επειδή δεν μπορώ να αλλάξω το στρώμα, πιστεύετε ότι θα με βόλευε αν έβαζα ένα ανωστρωμα? Η δεν αξίζει? 

Όταν λες δεν είναι σε καλή κατάσταση; Κάνει βαθουλώματα και υποχωρήσεις σε σημεία; Αν ναι, το ανώστρωμα είναι τσάμπα λεφτά. Σε λιγότερο από 6 μήνες το ανώστρωμα θα έχει πάρει τη μορφή του στρώματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανει βαθουλωματα ειναι ηδη ανθυγιεινο και ισως γινει και επικινδυνο

παρε ενα στρωμα με πχ 6 ατοκες δοσεις εφοσον σκοπευεις να μεινεις εκει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα

Στις 18/9/2022 στις 12:56 ΜΜ, flo1 είπε

Νοικιάζω ένα επιπλωμένο σπίτι και το στρώμα δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση. 

Επειδή δεν μπορώ να αλλάξω το στρώμα, πιστεύετε ότι θα με βόλευε αν έβαζα ένα ανωστρωμα? Η δεν αξίζει? 

 Οχι δεν αξίζει, να αγοράσεις ενα καινούριο ορθοπεδικό/ανατομικό μαλακό με πολλά ανεξάρτητα ελατήρια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου:

Θέλω να αντικαταστήσω ένα στρώμα cocomat atlas (160x200) μετά από 10 χρόνια χρήσης και μόνιμο βαθούλωμα. Προσοχή, θα αλλάξω μόνο το στρώμα, υπάρχει και κάτω στρώμα και ανώστρωμα.

(BTW, δεν έμεινα ευχαριστημένος κρίνοντας το cost benefit)

Τι μου προτείνετε σε άριστη ποιότητα και αντοχή; Δεν με ενδιαφέρει το κόστος σε πρώτη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική ερώτηση. Άλλα πως καταλαβαίνετε ότι βρήκατε το στρώμα που σας ταιριάζει ?

Ήμουν καμιά ώρα στην istikbal και έχοντας εστιάσει σε 2 στρωματά τα οποία ειναι άσχετα μεταξύ τους (το ένα memory foam και το άλλο ελατηρίων) πάλι δεν μπορούσα να παρατηρήσω μεγάλη διαφορά από το υπάρχων στρώμα που ειναι 15ετιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα στρώματα Matt and more ; Ψάχνουμε για στρώμα 160x200, δροσερό, ημίσκληρο, χωρίς να μεταφέρεται η κίνηση του ενός στον άλλον! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε με το στρώμα πες ότι το αποφασισα, όταν όμως είναι με ανεξάρτητα ελατήρια 3 cm διαμέτρου και το κρεββάτι έχει το παρακατω τελάρο TELARO49049.jpg?w=623&ssl=1με αποστάσεις 7 cm τάβλα με τάβλα , είναι φρόνιμο και για το θέμα εγγύησης αλλά και για πρακτικούς λόγους να τοποθετηθεί Mdf 12-14-16 mm ώστε να εδράζεται σε μία μονοκόμματη επιφάνεια το στρώμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/9/2022 στις 6:38 ΜΜ, RiaMpl είπε

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα στρώματα Matt and more ; Ψάχνουμε για στρώμα 160x200, δροσερό, ημίσκληρο, χωρίς να μεταφέρεται η κίνηση του ενός στον άλλον! 

Μετά από δοκιμή 2 ημερών σε ξενοδοχείο, οι γονείς μου κατέληξαν στο Queen της Matt & More. Μου είπαν ότι είναι πολύ ξεκούραστο και άνετο στρώμα. Θέμα χρόνου η αγορά του. 

Στις 29/9/2022 στις 1:11 ΜΜ, paiktaras69 είπε

Αντε με το στρώμα πες ότι το αποφασισα, όταν όμως είναι με ανεξάρτητα ελατήρια 3 cm διαμέτρου και το κρεββάτι έχει το παρακατω τελάρο TELARO49049.jpg?w=623&ssl=1με αποστάσεις 7 cm τάβλα με τάβλα , είναι φρόνιμο και για το θέμα εγγύησης αλλά και για πρακτικούς λόγους να τοποθετηθεί Mdf 12-14-16 mm ώστε να εδράζεται σε μία μονοκόμματη επιφάνεια το στρώμα ?

Νομίζω ότι καλό θα ήταν είτε να αλλαχθεί το τελάρο με άλλο, με μικρότερο κενό ανάμεσα στις τάβλες, είτε να τοποθετηθεί στο υπάρχον τελάρο ξύλο osb (πρακτικερ). Νομίζω έχει προταθεί σε προηγούμενες σελίδες. Υπάρχει ο κίνδυνος να "πέσει" το ελατήριο στο κενό αυτό που αναφέρεις (7cm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το https://www.afronline.gr/proionta/stromata/stroma_elatiria/stroma_ultra_prime_pocket_5_zonon/ και μετά από μία εβδομάδας χρήση μπορώ να πω ότι είμαι σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος, το αναφέρω αυτό γιατί θα το ήθελα ένα κλικ πιο κάτω στην σκληρότητα. Ποιοτική κατασκευή από αυτά που μπορώ να καταλάβω.

Η επιλογή αυτή έγινε γιατί δεν ήθελα να δώσω μία περιουσία μεν και να μην έχει ανώστρωμα δε :)

Πάνω στο αραιό τελάρο που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου τοποθέτησα κ. πλακέ 12mm σήμιδα σε 3 κομμάτια με απόσταση 2 cm μεταξύ τους το οποίο το πέρασα 3 χέρια διάφανο υδατοδιαλυτό βερνίκι με ελαφρύ αποχαρτάσισμα μετά από κάθε χέρι. Υλικά όπως osb και Mdf τα απέρριψα αν και φθηνότερα για λόγους υγιεινής καθαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά δοκιμάσαμε στρώματα από τη cocomat, τη media storm και του bed and bath και τελικά καταλήξαμε στο greco strom lithos excelsior, που για εμάς ήταν με διαφορά το επικρατέστερο και το πιο vfm από τα άλλα, που πολλές φορές πληρώνεις, μάρκα η και ακόμα υπέρογκα έξοδα αποστολής για να έρθουν από την Αμερικη, όπως τα airloom στα οποία πραγματικά δε κατάλαβα τα 6 με 9000 χιλιάρικα της τιμής τους. Όχι ότι στα cocomat είναι πιο λογικά αλλά κάπως καλύτερη αίσθηση για εμένα είχανε, σε σχέση με το πολύ κράξιμο που τρώνε. Βέβαια αν μας ικανοποιούσαν είμασταν διατεθημένοι να πάμε για κάτι πολύ ακριβότερο, απλά δεν περιμέναμε ότι θα βρούμε ένα στρώμα απόλυτα ισορροπημένο σε σκληρότητα, ανατομικό αλλά και σε αγκάλιασμα, που θα καλύπτει και τους δύο μας και δε θα μας προκαλεί πόνους στη μέση, λόγο του ότι είναι μαλακό όπως το προηγούμενο στρώμα που είχαμε της instikbul, που δυστυχώς το είχε πάρει η γυναίκα μου προ δεκαετίας, χωρίς πολύ ψάξιμο και υποτίθεται ότι ήταν το καλύτερο της συγκεκριμένης εταιρείας. Τώρα μένει να το δούμε και στη πράξη και θα δείξει ο χρόνος αν κάναμε καλή επιλογή. Αν δε βρίσκαμε το συγκεκριμένο θα πηγαίναμε για το optimum της media storm σε μέτρια σκληρότητα η ένα άλλο της media πάλι που δε θυμάμαι το ονομα του, αλλά και πάλι καμία σχέση με το excelsior. Πάντως το συγκεκριμένο το παραγγείλαμε στο 1.80x2.00 και μπαίνει σε κρεβάτι της instikbul το elizabeth με ενιαίες τάβλες. Το περίεργο είναι οτι όταν ξαπλώσαμε πάνω και ενώ τα περισσότερα στρώματα που δοκιμάσαμε ήταν της τάξεως των 2000 έως 9000 ευρώ, περιμέναμε να ακούσουμε ένα εξωφρενικό ποσό σε σχέση με την αίσθηση που νιώσαμε. Τώρα στα 1400 που μας ειπε ο πωλητής δε χρειάστηκε ούτε καν δεύτερη σκέψη.  Όσο για το memory foam απορώ για τι ζεστή που λένε, που εκτός από το εξωτερικό ύφασμα, τη βισκοζη, θα έπρεπε να περάσει και το μαλλί που είναι μονωτικό υλικό. Άλλωστε έχω καθαρόαιμο memory μαξιλάρι και ζεστή δεν έχω νιώσει όπως με τα κλασικά μαξιλάρια, και δεν πολύ αντέχω γενικά τη ζέστη ενώ μου αρέσει να κοιμάμαι χειμώνα καλοκαίρι στους 21 βαθμούς με παπλωματακι.

Επεξ/σία από Navy1731
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Navy1731 είπε

Γενικά δοκιμάσαμε στρώματα από τη cocomat, τη media storm και του bed and bath και τελικά καταλήξαμε στο greco strom lithos excelsior, που για εμάς ήταν με διαφορά το επικρατέστερο και το πιο vfm από τα άλλα, που πολλές φορές πληρώνεις, μάρκα η και ακόμα υπέρογκα έξοδα αποστολής για να έρθουν από την Αμερικη, όπως τα airloom στα οποία πραγματικά δε κατάλαβα τα 6 με 9000 χιλιάρικα της τιμής τους. Όχι ότι στα cocomat είναι πιο λογικά αλλά κάπως καλύτερη αίσθηση για εμένα είχανε, σε σχέση με το πολύ κράξιμο που τρώνε. Βέβαια αν μας ικανοποιούσαν είμασταν διατεθημένοι να πάμε για κάτι πολύ ακριβότερο, απλά δεν περιμέναμε ότι θα βρούμε ένα στρώμα απόλυτα ισορροπημένο σε σκληρότητα, ανατομικό αλλά και σε αγκάλιασμα, που θα καλύπτει και τους δύο μας και δε θα μας προκαλεί πόνους στη μέση, λόγο του ότι είναι μαλακό όπως το προηγούμενο στρώμα που είχαμε της instikbul. Τώρα μένει να το δούμε και στη πράξη και θα δείξει ο χρόνος αν κάναμε καλή επιλογή. Αν δε βρίσκαμε το συγκεκριμένο θα πηγαίναμε για το optimum της media storm σε μέτρια σκληρότητα η ένα άλλο της media πάλι που δε θυμάμαι το ονομα του, αλλά και πάλι καμία σχέση με το excelsior. Πάντως το συγκεκριμένο το παραγγείλαμε στο 1.80x2.00 και μπαίνει σε κρεβάτι της instikbul το elizabeth με ενιαίες τάβλες. Το περίεργο είναι ότι η αίσθηση που είχαμε όταν κάτσαμε πάνω και ενώ τα περισσότερα στρώματα που δοκιμάσαμε ήταν της τάξεως των 2000 έως 9000 ευρώ, περιμέναμε να ακούσουμε ένα εξωφρενικό ποσό σε σχέση με την αίσθηση που νιώσαμε. Τώρα στα 1400 που μας ειπε ο πωλητής δε χρειάστηκε ούτε καν δεύτερη σκέψη.  Όσο για το memory foam απορώ για τι ζεστή που λένε, που εκτός από το εξωτερικό ύφασμα, τη βισκοζη, θα έπρεπε να περάσει και το μαλλί που είναι μονωτικό υλικό. Άλλωστε έχω καθαρόαιμο memory μαξιλάρι και ζεστή δεν έχω νιώσει όπως με τα κλασικά μαξιλάρια, και δεν πολύ αντέχω γενικά τη ζέστη ενώ μου αρέσει να κοιμάμαι χειμώνα καλοκαίρι στους 21 βαθμούς με παπλωματακι.

καλοριζικο!

και εγω κοιταζω το trillion

https://shop.grecostrom.gr/shop/oikiakos-exoplismos/stromata-ipnou/stromata-lithos/stroma-trillion/

δεν επιλέγω memory foam γιατι εχω ακούσει/διαβάσει οτι το κρατάει πιο πολύ την θερμοκρασία απο ότι το latex, απο οτι θυμάμαι εχουν παρόμοια αίσθηση με το trillion να ειναι ελάχιστα πιο μαλακο

και τα 2 πάντως πολύ καλα.

απο media strom ποια ειδες απο optium;

https://www.mediastrom.com/optimum/

https://www.mediastrom.com/prime/

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...