Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, infini είπε

Ποια η γνώμη σας για αυτό; Θα είναι καλύτερα για το στρώμα επειδή η επιφάνεια είναι ενιαία και δεν θα έχει κενά όπως με τις τάβλες;
https://yannipolycenter.gr/shop/anatomiko-telaro-metallo-ksylo-140x195-ek-gia-stroma-140x200/

Η ενιαία επιφάνεια έχει το κακό να μην αφήνει το στρώμα να «αναπνέει» και συσσωρεύεται υγρασία, από τη θερμοκρασία του σώματος. 
οταν σκεφτόμουν να πάρω, είχα σκεφτεί να πάρω κάτι μονοκόμματο αλλά να το κόψω σε 3-4 μέρη για να δημιουργούνται κενά. Η άλλη λύση είναι να ανοίξεις τρύπες μικρότερες από τη διάμετρο των ελατηρίων, σε όλη την επιφάνεια του ξύλου. Είχα βρει στο polyhome μια επιφάνεια που μου είχε πει ότι είναι κόντρα πλακέ 16mm 90x200 20 ευρώ. Ψαξ’το. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα από μένα. Ήμαστε εδώ και μερικές μέρες σε αναζήτηση στρώματος, έχω στη κατοχή μου κρεβάτι και στρώμα της istikbal που ήταν πριν τρία χρόνια σε προσφορά στα 869€ το στρώμα είναι το Master. Κάνω τους χειρότερους ύπνους της ζωής μου. Είναι πάρα πολύ μαλακό ήδη από τον 2-3 μήνα δεν έχει καθόλου καλή συγκράτηση όταν κοιμάσαι πλάγια όπως εγώ ή μπρούμυτα όπως η σύζυγος μου. Θέλω οπωσδήποτε ένα μεσαίο προς σκληρό στρώμα και διαθέτω μπάτζετ εως 2000 ευρώ έχετε μήπως καμία πρόταση? Έχω δοκιμάσει ήδη το https://elitestrom.gr/proionta/stromata/comfort/ που λάτρεψε η γυναίκα μου και το https://elitestrom.gr/proionta/stromata/sealy-passion/?feeling=0&pillowsize=0 το οποίο άρεσε σε εμένα αρκετά. Ξέρει κανείς περίπου τι παίζει σε τιμές και για Coco mat?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μερα δοκιμης στρωματων σημερα με τη βοηθεια αυτου του τοπικ.

πηγα σε candia και elite και καταληγω στο energy μαλλον (το majestic το καλυτερο απο οσα δοκιμασα αλλα παει σχεδον στα 1300 με τις νεες σημερινες τιμες...).αυριο θα παω και στον νεο κοσμο.

το κρεββατι θα ειναι ΙΚΕΑ, να παω με τις ταβλες απο εκει(LONSET) ή μπορω να βρω καλυτερο τελαρο συμβατο με το κρεββατι?

 

Update: τελικά πήρα το energy από νέο κόσμο, 100 ευρώ χαμηλότερα από τους υπόλοιπους. 

Οι lonset έχουν margin 3 εκατοστά μεταξύ τους για όποιον ενδιαφέρεται. 

Επεξ/σία από razkal
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους στο παρόν θέμα για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές τους. Σήμερα ολοκληρώθηκε το "Project κρεβάτι" για εμένα αγοράζοντας και το τελευταίο μέρος. Παρακολουθώντας το θέμα τόσο πριν όσο και μετά την αγορά κρεβατιού και στρώματος, αποφάσισα να γράψω το συνδυασμό στον οποίο κατέληξα μήπως και βοηθήσω πιθανούς ενδιαφερόμοενους. Θέλω όμως να αναφέρω τιμές γιατί γενικά δεν έβρισκα στο ίντερνετ όταν τις χρειαζόμουν κι εγώ. Για να είμαι ειλικρινής, αν ήξερα εξαρχής, παίζει και να μην πήγαινα καν στο κατάστημα. Αναφέρομαι σε Coco-Mat. Ο συνδυασμός είναι ο εξής:

  • Coco-Mat στώμα Atlas 180x200cm(Και τα υπόλοιπα προφανώς είναι στην ίδια διάσταση).
  • Coco-Mat ανώστρωμα Iviskos
  • Coco-Mat κρεβάτι Kouros
  • Coco-Mat κεφαλάρι Ira
  • Coco-Mat μαξιλάρι Sithon I (3 τεμάχια)
  • Coco-Mat προστατευτικό στρώματος (1 τεμάχιο) και μαξιλαριών Agni (3 τεμάχια)
  • Coco-Mat ύφασμα για το κρεβάτι και το κεφαλάρι
  • Coco-Mat άνω ανώστρωμα Kyriaki (αγοράστηκε σήμερα, οπότε και να με ρωτήσετε, δεν έχω ακόμη άποψη όπως τα υπόλοιπα)

Δε θα μπω σε ανάλυση αν είναι καλό setup ή αν αξίζει τα λεφτά του. Πραφανώς είναι καλό αλλά το αν αξίζει ή όχι στις τιμές που παίζουν, είναι σε ένα βαθμό και υποκειμενικό. Ας ξεκινήσω από το βασικό. Οι τιμές τους είναι φαρμακείο σε ό,τι και να αγοράσει κάποιος! Αν κάποιος έχει σκοπό να αγοράσει, ας κάνει έρευνα πότε παίζουν προσφορές και πώς μπορεί να τις εκμεταλλευτεί. Βγάζει διάφορες προσφορές όλο το χρόνο. Για παράδειγμα, είχα αγοράσει ένα μαξιλάρι με σκοπό να το δοκιμάσω πριν αγοράσω δεύτερο. 10 μέρες μετά την αγορά, βγάζει προσφορά σε όλα τα μαξιλάρια 1+1.

Πάμε τώρα στις τιμές.

Αγόρασα το Σεπτέμβριο του 2021 μαζί το στρώμα, το ανώστρωμα, το κρεβάτι και το κεφαλάρι. Έπαιζε τότε μια προσφορά όπου αγοράζοντας μαζί στρώμα και ανώστρωμα, έπαιρνες δώρο το κρεβάτι. Οπότε τα 4 αυτά(το κεφαλάρι δεν ήταν μέρος του δώρου) με κάποια επιπλέον παζάρια, βγήκαν κάπου στα 2800. Αναλυτικά τις τιμές δεν τις θυμάμαι ακριβώς. Κάπου 1800 το στώμα, 700 το ανώστρωμα και 300 το κεφαλάρι νομίζω. Το κρεβάτι όπως είπα ήταν δώρο αλλά έκανε κάπου στα 650 αν θυμάμαι καλά.

Τον Οκτώβριο αγόρασα και ένα μαξιλάρι, προστατευτικό στώματος και προστατευτικό μαξιλαριού. Κάπου στα 90 ευρώ το μαξιλάρι, 40 ευρώ το προστατευτικό μαξιλαριού και 120 το προστατευτικό του στρώματος. Μερικές μέρες μετά αγόρασα σε προσφορά 1+1 τα ίδια μαξιλάρια με τις ίδιες προστατευτικές θήκες. Οι θήκες δεν ήταν σε προσφορά 1+1.

Κάπου στον Δεκέμβριο του 2021 αγόρασα και το ύφασμα για το κρεβάτι και κεφαλάρι. Είχε πολλών ειδών υφάσματα και εγώ πήρα κάποιο από τα πιο φθηνά. Κάπου 350 ευρώ για το ύφασμα.

Πριν 1+ μήνα (Μάιος 2022) παρήγγειλα το άνω ανώστρωμα. Ήρθε σήμερα. Τιμή 1600 περίπου με προσφορά 1+1 σε όλα τα ανωστρώματα. Η προσφορά παίζει να ισχύει ακόμη.

Σύνολο κάπου στα 5100.

Αν κάποιος έχει οποιαδήποτε απορία και μπορώ να βοηθήσω, εννοείται.

Επεξ/σία από zarzonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/6/2022 στις 4:33 ΜΜ, Maurikycli είπε

Είσαι ευχαριστημένος;

Προς το παρόν, απόλυτα. Είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα. Αυτούς τους 8-9 μήνες που το έχω, κυριολεκτικά κάνω τους καλύτερους ύπνους της ζωής μου. Μιλάω φυσικά χωρίς το άνω ανώστρωμα που το έχω μόνο 2 μέρες και μπορώ να εκφράσω μόνο πρώτες εντυπώσεις.

Το setup έχει τη σκληρότητα ακριβώς που θέλω(μέτριο προς σκληρό) και δεν έχω ξυπνήσει ποτέ πιασμένος όπως όταν τυχαίνει να κοιμηθώ σε κάποιο μαλακό κρεβάτι. Υπόψιν ότι είμαι 71KG. Εδώ να αναφέρω ότι από το μαγαζί της Coco-Mat κάπου στον Φεβρουάριο με πήραν τηλέφωνο και μου έκαναν δώρο 2 διανυκτερεύσεις σε όποιο Coco-Mat ξενοδοχείο θέλω. Εκεί κοιμήθηκα σε setup με κάποιο κρεβατόστρωμα, στρώμα Proteas, ανώστρωμα Thalassa και άνω ανώστρωμα Kyriaki. Το setup αυτό πρέπει να πάει κάπου στα 8-9 χιλιάρικα αλλά ήταν αρκετά πιο μαλακό από το δικό μου και δεν το ευχαριστήθηκα. Βούλιαζα πολύ και τη μία μέρα ξύπνησα πιασμένος.

Όσον αφορά το άνω ανώστρωμα Kyriaki, η αλήθεια είναι ότι το ρίσκαρα λίγο γιατί ήξερα ότι θα μαλακώσει το setup. Παρόλα αυτά οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Είναι λίγο περίεργο να το εξηγήσω αν δεν το νιώσετε, αλλά δίνει μια επιφανειακή μαλακότητα όπου βουλιάζεις ελαφρώς αλλά όχι όπως σε μαλακό στρώμα. Οι υπόλοιπες στρώσεις του setup είναι εκεί για να δώσουν την στήριξη που θέλω.

Επεξ/σία από zarzonis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μήκος στρώματος είναι κατάλληλο για ύψος 1.85m? Είναι αρκετό το σύνηθες των 2.00m ή πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο?

Επεξ/σία από regresso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που κανείς εδώ δεν έχει εναφέρει τα relax strom ενώ όπου έχω ψάξει και έχω μιλήσει έχουν τις καλύτερες εντυπώσεις με πολύ καλά υλικά συν φερμουάρ να επιβεβαιώνεις ότι έχουν μέσα και καλές τιμές.

Eίμαι στο ψάξιμο για αλλαγή. Αρχικά κοίταγα candia γιατί τους έχω εδώ κοντά αλλά το κακό είναι ότι ΟΛΑ τα στρώματα τους έχουν ενσωματωμένο ανώστρωμα με memory foam που σημαίνει ζέστη το καλοκαίρι συν ότι διαβάζω αυτά τα memory foam μετά από 2-3 χρόνια κάνουν γούβες που σου χαλάνε τον ύπνο. Εχω διαβάσει αρκετά παράπονα γιαυτό το πράγμα σε διάφορα site.

Τελικά όπως είπα προσανατολίζομαι σε relax strom και θέλω να κανω μια επίσκεψη αν μπορέσω να πάω από εκεί καθώς είναι και μακριά.

Tα τρια στρώματα που κοιτάω είναι το ακριβό Vivere Platinium 

https://relaxstrom.gr/stroma_vivere_platinum.html

το πιο φτηνό της ίδιας σειράς vivere gold

https://relaxstrom.gr/stroma_vivere_gold.html

latex, κοκοφοίνικα μέσα καλά υλικά δλδ αλλά με φοβίζει ότι μπορεί και αυτά να έχουν πάνω ανώστρωμα με memory foam.

Μετά κοιτάω και το sense

https://relaxstrom.gr/stroma_sense.html

και αυτό φυσικό latex μέσα και πολύ καλή τιμή.

Εχει κανείς εντυπώσεις από τα στρώματα τους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, moure είπε

Για το memory foam να πω ότι και εκεί υπάρχουν ποιότητες.Δεν έχει καμία σχέση το MF της tempur και της sealey με της μπαρμπαμητσος στρομ.

πάντως οι αρνητικες απόψεις και τα προβλήματα που έχω διαβάσει δεν είναι για την μπαρμπαμήτσος strom αλλά για τις μεγάλες εταιρείες. Δεν θέλω να γράψω για ποιες να μην κάνω δυσφήμιση αλλά δείχνει να είναι γενικό πρόβλημα των memory foam. Μπορεί για Ευρώπη που οι θερμοκρασίες γενικά να σηκώνουν τέτοια ανωστρώματα αλλά για Ελλάδα με 8 μήνες ζέστης δεν τραβάει με τίποτα. 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, chek2fire είπε

πάντως οι αρνητικες απόψεις και τα προβλήματα που έχω διαβάσει δεν είναι για την μπαρμπαμήτσος strom αλλά για τις μεγάλες εταιρείες. Δεν θέλω να γράψω για ποιες να μην κάνω δυσφήμιση αλλά δείχνει να είναι γενικό πρόβλημα των memory foam. Μπορεί για Ευρώπη που οι θερμοκρασίες γενικά να σηκώνουν τέτοια ανωστρώματα αλλά για Ελλάδα με 8 μήνες ζέστης δεν τραβάει με τίποτα. 

Κοίταξε με τη ζέστη στον ύπνο έχω χοντρό θέμα,δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα.Εγώ έχω το majestic της sealey και δεν νιώθω ότι είναι πιο ζεστό από το Dunlopilo full latex που είχα ή από ένα απλό Grecostrom που έχω σε άλλο δωμάτιο.Γενικότερα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την αγορά του και είμαι δύσκολος στον ύπνο και με θέματα στη μέση μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν στρώματα που έχουν στην μία πλευρά latex, και στην άλλη memory foam. Το memory foam ίσως να είναι πιο ζεστό επειδή είναι σαν αφρολέξ. Παίζει ρόλο και από τι υλικό είναι το κάλυμμα του στρώματος.
https://www.skroutz.gr/s/14995222/Achaia-Strom-Success-1Φ-Διπλό-Ορθοπεδικό-Στρώμα-Latex-χωρίς-Ελατήρια-140x200x22cm-με-Aloe-Vera.html
https://www.skroutz.gr/s/25843997/Bs-Strom-Lucky-Διπλό-Ορθοπεδικό-Στρώμα-Latex-χωρίς-Ελατήρια-140x200x22cm-με-Aloe-Vera.html
https://www.skroutz.gr/s/25094362/Kriti-Strom-Calm-Διπλό-Ορθοπεδικό-Στρώμα-Latex-χωρίς-Ελατήρια-140x200cm-με-Aloe-Vera.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...