Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/6/2022 στις 12:58 ΜΜ, chek2fire είπε

Μου κάνει εντύπωση που κανείς εδώ δεν έχει εναφέρει τα relax strom.

 

Εχει κανείς εντυπώσεις από τα στρώματα τους?

Δοκίμασα σήμερα το Domi Hypersoft και μου άρεσε πάρα πολύ. Ήταν πολύ ξεκούραστο. Αυτός ο τύπος στρώματος μου αρέσει. Έχει βέβαια ένα στρώμα memory, μεταξύ του κοκοφοίνικα και της βαμβακερής στρώσης.

Δοκίμασα επίσης το απλό Domi και το Vivere Gold.

Συνιστώ ενθέρμως να πας να τα δοκιμάσεις, πριν παραγγείλεις οτιδήποτε εκτός αν είσαι πολύ σίγουρος τι σου αρέσει (μεμονωμένα ελατήρια, δεμένα, κλπ).

Δες και την Alfastrom. Έχουν κατάστημα στη Δάφνη, πολύ κοντά σε κατάστημα της Relax. Ίσως μπορείς να τα επισκεφθείς και τα δύο. Επίσης, η Alfastrom έχει τη βιοτεχνία της στη Ζωφριά, αν είσαι κοντά προς τα κει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα πρόσφατα αγόρασα το μύθος από εντός και είναι απίστευτα ζεστό.μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποια λύση.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2022 στις 8:51 ΜΜ, Teodou είπε

Καλησπερα πρόσφατα αγόρασα το μύθος από εντός και είναι απίστευτα ζεστό.μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποια λύση.ευχαριστω

Δοκίμασε κάτι τέτοιο

 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Must της Greco Strom 5½ χρόνια σε διάσταση 160*200 και είναι άχρηστο. Απ' την αρχή ήταν βασικά. 500€ σχεδόν πεταμένα. Η στήριξή του ήταν απ' την αρχή ελλιπής. Ενώ η πρώτη αίσθηση είναι ωραία, για να ξαπλώσεις για κάποιες ώρες δεν κάνει. Είμαι 70-72 κιλά και ξυπνάω (ξυπνούσα βασικά γιατί πλέον κοιμάμαι καναπεδάτος λολ) με πόνους στη μέση, το καταλαβαίνεις ότι βουλιάζει εκεί. Δηλαδή αν ήμουν 90+ κιλά όπως πολύς κόσμος τι θα γινόταν;

Και κάπου εδώ καταλαβαίνεις ότι το να ξαπλώνεις πάνω τους στις εκθέσεις όχι απλά δε βοηθά και πολύ, δεν έχει σχεδόν κανένα νόημα. Και δεν ξέρω πώς μου ξέφυγε και δε διάβασα ΕΣΤΩ τις αξιολογήσεις στο skroutz που το κράζουν, όταν το ψάχνω ακόμα και για τοστιέρες.

Το θέμα είναι πού πάω μετά από αυτό. Θα ήθελα κάτι πιο σκληρό, με καλύτερη στήριξη, κι ας είναι και πιο οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω ανωστρωμμα μαλακό και κυρίως δροσερό διότι ιδρώνω υπερβολικά. Το στρώμα που έχω είναι μέτριο σε σκληρότητα και θα ήθελα να γίνει πιο μαλακό. Σκέφτομαι για φυσικό λάτεξ αλλά λόγω επαρχίας δεν βρίσκω προϊόντα για να δοκιμάσω εκτός ίσως από τα πολύ ακριβά Candia ή media Strom. Κάποιος φίλος με καλή εμπειρία από δροσερό ανωστρωμμα σε λογική τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2022 στις 12:58 ΜΜ, chek2fire είπε

Μου κάνει εντύπωση που κανείς εδώ δεν έχει εναφέρει τα relax strom ενώ όπου έχω ψάξει και έχω μιλήσει έχουν τις καλύτερες εντυπώσεις με πολύ καλά υλικά συν φερμουάρ να επιβεβαιώνεις ότι έχουν μέσα και καλές τιμές.

Eίμαι στο ψάξιμο για αλλαγή. Αρχικά κοίταγα candia γιατί τους έχω εδώ κοντά αλλά το κακό είναι ότι ΟΛΑ τα στρώματα τους έχουν ενσωματωμένο ανώστρωμα με memory foam που σημαίνει ζέστη το καλοκαίρι συν ότι διαβάζω αυτά τα memory foam μετά από 2-3 χρόνια κάνουν γούβες που σου χαλάνε τον ύπνο. Εχω διαβάσει αρκετά παράπονα γιαυτό το πράγμα σε διάφορα site.

Τελικά όπως είπα προσανατολίζομαι σε relax strom και θέλω να κανω μια επίσκεψη αν μπορέσω να πάω από εκεί καθώς είναι και μακριά.

Tα τρια στρώματα που κοιτάω είναι το ακριβό Vivere Platinium 

https://relaxstrom.gr/stroma_vivere_platinum.html

το πιο φτηνό της ίδιας σειράς vivere gold

https://relaxstrom.gr/stroma_vivere_gold.html

latex, κοκοφοίνικα μέσα καλά υλικά δλδ αλλά με φοβίζει ότι μπορεί και αυτά να έχουν πάνω ανώστρωμα με memory foam.

Μετά κοιτάω και το sense

https://relaxstrom.gr/stroma_sense.html

και αυτό φυσικό latex μέσα και πολύ καλή τιμή.

Εχει κανείς εντυπώσεις από τα στρώματα τους?

Να πω ότι πλέον κάτοχος του vivere gold και μιλάμε για την απόλυτη στρωματάρα. Για όσους είναι σε αναζήτηση στρώματος θα πρέπει να πάνε να το δοκιμάσουν asap. 

Δεν ξέρω κατά πόσο θα αρέσει σε όσους αγαπάνε τα σκληρά στρώματα αλλά μιλάμε για την απόλυτη στήριξη του σώματος, δεν ζεσταίνει καθόλου και κοιμάσαι σαν πούπουλο. 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 3 χρόνια περίπου πήραμε αυτό 
https://www.ikea.gr/proioda/stromata/stromata-me-elatiria/dipla-uperdipla/hovag-strwma-me-elatiria-se-thikes-poly-skliro-160x200-cm/00476998
Κοιμάται άνθρωπος με βάρος 110 κιλά που ιδρώνει υπερβολικά!
Κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι σήμερα, ούτε βαθουλώματα, ούτε ιδρώματα, ούτε πόνοι μέσης!

Πέρυσι πήραμε ένα πιο φτηνό
https://www.ikea.gr/proioda/stromata/stromata-me-elatiria/dipla-uperdipla/hafslo-strwma-me-elatiria-skliro/50244468
Κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα. Σε αυτό κοιμάται άνθρωπος 70 κιλά!

Το είχαμε ψάξει κι εμείς πολύ και τελικά προτιμήσαμε κάτι οικονομικό με πολλά χρόνια εγγύηση, που δεν είναι στα λόγια αλλά πραγματική! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος άποψη για το Acanthus ή το Assos της Candia? Γενικά για την Candia στα στρώματα αυτής της κατηγορίας (500-700ευρώ)?

Επίσης το Assos έχει κάποιου τύπου ενσωματωμένο ανώστρωμα. Αυτό δεν εμποδίζει να γυρίζεις τούμπα το στρώμα ανά περιόδους ή δεν είναι πια απαραίτητο?

Έχω να αγοράσω στρώμα πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/9/2021 στις 7:38 ΜΜ, zarzonis είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα κι εγώ τη βοήθεια σας για ένα στρώμα. Η διάσταση είναι 160x200cm και το budget που διαθέτω είναι περίπου 1600 ευρώ. Τώρα αν ανέβει λίγο παραπάνω και το αξίζει το στρώμα, θα το σκεφτώ. Επίσης βρίσκομαι στη Λάρισα, οπότε δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω τα πάντα.

Ως τώρα έχω ξεχωρίσει τα εξής.

1) Candia Aegean. Το κατάστημα μου το δίνει με 2 μαξιλάρια Candia Voyager και ένα προστατευτικό στα 1600 ευρώ. Το συγκεκριμένο στρώμα έχει 15 χρόνια εγγύηση.

2) Coco-mat Atlas με ανάστρωμα Iviskos. Το κατάστημα το δίνει 1750 ευρώ. Η εγγύηση είναι τα 20 χρόνια. Ο πωλητής όμως μου είπε ότι το κρεβάτι μου που έχει κάτω πάτωμα και όχι σανίδες δεν κάνει για το συγκεκριμένο και ότι θα πρέπει να αλλάξω το πάτωμα με 13 σανίδες στην κάθε πλευρά. Ο λόγος είναι ότι θα πρέπει να αερίζεται το στρώμα. Σε αντίθετη περίπτωση δεν καλύπτει η εγγύηση.

3) Matt Royal Discovery. Η τιμή είναι στα 1350.  Δεν γνωρίζω εγγύση γιατί ξέχασα να ρωτήσω.

Για το Candia και το Matt Royal δεν μου είπαν κάτι για το πάτωμα του κρεβατιού. Το κόστος των σανιδών είναι κάπου στα 50-60 ευρώ. 

Έχει κάποιος άποψη για τα συγκεκριμένα; Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο παρόμοιο σε αυτό το budget;

 

Καλησπέρα, επειδή ψάχνω πανω κάτω τα ίδια, μήπως κάποια πρόταση. Ξέρω μόνο media Strom  το silver. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paschual είπε

Καλησπέρα, επειδή ψάχνω πανω κάτω τα ίδια, μήπως κάποια πρόταση. Ξέρω μόνο media Strom  το silver. 

Καλησπέρα. Φίλε μου εγώ τελικά κατέληξα στο Coco-Mat Atlas με ανώστρωμα Iviskos και άνω ανώστρωμα Kyriaki. Τα έχω γράψει αναλυτικά παρακάτω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχουμε άποψη για αυτο

 

https://www.aroundhome.gr/stroma-bonnell-spring-me-anostroma-90x190-24-roll-pack-e2056-6?search=Ε2056%2C6

;;;

 

μου ειπαν οτι επειδη ειναι role pack δεν εχουν δειγμα να δοκιμάσουμε. Το θελω για εναν ύπνο κάθε μέρα δεν ειμαι ιδιαιτερα απαιτητικος στα στρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...