Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/5/2024 στις 11:40 ΜΜ, pogasgeo είπε

Στρωμα έως 600 ευρώ ψάχνω να μου προτείνετε γιατί έχω πόνους στη μέση πλάτη 

Τι ψάχνεις ακριβώς, για μονό ή διπλό κρεβάτι;

Αν είναι για διπλό, ήτοι 300€ για μονό τόσο βγαίνει είναι λίγα τα λεφτά για ένα αξιόλογο στρώμα.

Προτίνω πάντως να ψάξεις για αφρό μνήμης... όχι ελατήρια

Επεξ/σία από Σπίθας Στο Σκοτάδι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-elatirion/stroma-elatirion-160x200-gold-s120-dreamzone

έχει προσφορά στα 71% στο κατάστημα στο γέρακα μέχρι το Σαββατο.

Δλδ το 160Χ200 = 400 ευρώ απο 1400ευρώ

επειδή το έχω δοκιμάσει πιστέυω αξίζει. βέβαια για μένα το στρώμα ειναι προσωπική υπόθεση και αξίζει να δώσεισ πολλά λεφτά να πάρεις ενα καλό γιατί κάθε μέρα περνάς ενα 8ωρο με αυτό, αλλά σε αυτά τα λεφτά μόνο σάπια θα βρείς ενώ αυτό ειναι πολύ καλύτερο απο τα αντίστοιχα ελληνικά σε τιμή 400 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, avacan23 είπε

https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-elatirion/stroma-elatirion-160x200-gold-s120-dreamzone

έχει προσφορά στα 71% στο κατάστημα στο γέρακα μέχρι το Σαββατο.

Δλδ το 160Χ200 = 400 ευρώ απο 1400ευρώ

επειδή το έχω δοκιμάσει πιστέυω αξίζει. βέβαια για μένα το στρώμα ειναι προσωπική υπόθεση και αξίζει να δώσεισ πολλά λεφτά να πάρεις ενα καλό γιατί κάθε μέρα περνάς ενα 8ωρο με αυτό, αλλά σε αυτά τα λεφτά μόνο σάπια θα βρείς ενώ αυτό ειναι πολύ καλύτερο απο τα αντίστοιχα ελληνικά σε τιμή 400 ευρώ.

Αυτό το στρώμα που κάνει από 1400 στα 400 όπως λες μου θυμίζει το φίλτρο Camelot που ''κάνει'' 1560€ και στο δίνει ''δωρεάν'' και πληρώνεις μόνο το 0.4 micron 89€... κάτι δεν πάει καλά δλδ. Όταν βλέπει κανείς τέτοιες ''προσφορές'' καλό θα είναι να είναι επιφυλακτικός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με ήξερες όταν προτείνω κάτι εδώ μέσα είναι τσεκαρισμένο προσωπικά. Δεν ανεβάζω γενικά προσφορές μόνο ότι ξέρω από προσωπική γνώση και εμπειρία. Το συγκεκριμένο στρώμα το ξέρω και μπορείς να διαβάσεις κριτικές σε οποία χώρα θες που έχει υποκατάστημα η συγκεκριμένη αλυσίδα. Δεν είναι μούφα προσφορά ούτε φίλτρο νερό που δε το γνωρίζω καν ούτε στρώμα ελληνικής αλυσίδας. Έχει 7 ζώνες αφρό μνήμης ελατήρια multipoint και 25 χρόνια εγγύηση. Αν θες να κανείς τον έξυπνο be my guest ο σκοπός είναι να βοηθήσουμε κανένα να κοιμάται χωρίς να πονάει η μέση του όταν ξυπνάει …όχι να κάνουμε τους καμπόσους η τους δοκησίσοφους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, avacan23 είπε

Αν με ήξερες όταν προτείνω κάτι εδώ μέσα είναι τσεκαρισμένο προσωπικά. Δεν ανεβάζω γενικά προσφορές μόνο ότι ξέρω από προσωπική γνώση και εμπειρία. Το συγκεκριμένο στρώμα το ξέρω και μπορείς να διαβάσεις κριτικές σε οποία χώρα θες που έχει υποκατάστημα η συγκεκριμένη αλυσίδα. Δεν είναι μούφα προσφορά ούτε φίλτρο νερό που δε το γνωρίζω καν ούτε στρώμα ελληνικής αλυσίδας. Έχει 7 ζώνες αφρό μνήμης ελατήρια multipoint και 25 χρόνια εγγύηση. Αν θες να κανείς τον έξυπνο be my guest ο σκοπός είναι να βοηθήσουμε κανένα να κοιμάται χωρίς να πονάει η μέση του όταν ξυπνάει …όχι να κάνουμε τους καμπόσους η τους δοκησίσοφους 

σου επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς, περαστικά

 

δοκησίσοφος, -η, -ο

Άλλες μορφές[επεξεργασία]

Συνώνυμα[επεξεργασία]

Επεξ/σία από Σπίθας Στο Σκοτάδι
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, Σπίθας Στο Σκοτάδι said:

Αυτό το στρώμα που κάνει από 1400 στα 400 όπως λες μου θυμίζει το φίλτρο Camelot που ''κάνει'' 1560€ και στο δίνει ''δωρεάν'' και πληρώνεις μόνο το 0.4 micron 89€... κάτι δεν πάει καλά δλδ. Όταν βλέπει κανείς τέτοιες ''προσφορές'' καλό θα είναι να είναι επιφυλακτικός

που να δεις τι λεγανε στο τμημα μαρκετινγκ που ηθελαν να πλασάρουν ενα προιον ως premium ενω το πραγματικό κόστος του δεν ξεπερνούσε ενος απλού προιόντος. Γνωρίζουν πολύ καλά που απευθύνονται τα μπουμπούκια του μάρκετινγκ και κυρίως τα λαικό "οτι πληρώνεις παίρνεις"

Ποιος average joe και πολυάσχολος business man/woman θα έχει το χρονο και την τεχνογνωσία για πραγματική έρευνα, για τα συγκεκριμένα υλικά και τεχνολογίες..

Γιαυτο βλέπεις και στρώματα με εξωτικά υλικά και ειδικά σε premium μαρκες και σειρές, που διατυμπανίζουν οτι χρησιμοποιουν υλικά της NASA (tempur), τρίχες αλόγου (candia, cocomat κ.α) κτλ

Οποιος έχει τον χρόνο, ας αναζητήσει επιστημονικές μελέτες γραμμένες και υπογραμμένες απο έγκυρα επιστημονικά ινστιτούτα (και οχι απο μια μοναδική πηγή) να μας ενημερώσει για τις αντικειμενικά ευεργετικές ιδιότητες των συγκεκριμένων υλικών.

(Και ας αφήσουν τα ζωάκια ήσυχα, για να κοιμούνται κατι άλλα ΖΩΑ, τον ύπνο του δικαίου.

Δεν απευθύνομαι ουτε σε σενα, ούτε σε κάποιον αλλο προσωπικά.)

ΥΓ σε εταιρεία που δουλευα, καναμε έρευνα να είμαστε πάντα οι λίγο ακριβότεροι. Λέτε να είμασταν και οι "καλύτεροι"..; και παίζει πραγματικά ρόλο..;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Αναζητω στρώμα μέτριο ή μέτριο προς σκληρό.

Δοκιμασα shape από Greco .

Και στα εντός 1. Ritz 2. Mythos 3. Mystique.

Για mystique με βλέπω στα 600 για 1,6 *2.

Εως 1.000 ακουω προτάσεις 😼

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους 

Εκανα την αγορα μου για νεο στρωμα, ξηλωθηκα για τα δεδομενα μου κ πηρα το magniflex memorabile 10 στα 991ευρω.

Συν κανα 50αρι εξτρα να διπλασιασω τις ταβλες μου, οι οποιες ειναι ακρως απαραιτητες, αφου στο μαγαζι ηταν καθετοι οτι η αποσταση απαγορευεται να ειναι μεγαλυτερη των 3 εκατοστων. Με τρομαξαν αρκετα οποτε τωρα ειναι 1εκ. 😄

επισυναπτω το πριν και το μετα ωστε οποιος αγορασει στρωμα memory foam ή με ανεξαρτητα ελατηρια, να γνωριζει οτι ειναι κατι που πρεπει να γινει οπωσδηποτε.

Καπου διαβασα οτι στα ανεξαρτητα ελατηρια ειναι 2-3 εκατοστα και στα memory foam μπορει να ειναι και μόνο 1εκ, δεν ξερω αν ισχυει το τελευταιο.

 

Επι της ουσιας το στρωμα το εβαλα χτες απογευμα, ακομα δεν εχω κοιμηθει εκει το αφηνω να φουσκωσει.. Ηθελα να ρωτησω ποσες ωρες το αφηνουμε απείραχτο να κανει τη δουλεια του πριν κοιμηθουμε?

στο ενα μαγαζι μου ειπαν γυρω στις 5-6 ωρες, στο αλλο 24-48 ωρες. Ειμαι λιγο ψυχαναγκαστικος οποτε κοιμηθηκα στον καναπε χτες. Ξερει καποιος υπέυθυνα να μου πει γιατι με βλεπω να ειμαι ετσι κανα 5θημερο αναμενοντας..

 

Θα γραψω review μετα απο καποιες εβδομαδες χρησης ενοοειται.

 

 

2024-05-18133845.png.96738d95e27352ec0b9292e632eb0938.png

Επεξ/σία από Marley
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Marley είπε

Καλησπερα σε ολους 

Εκανα την αγορα μου για νεο στρωμα, ξηλωθηκα για τα δεδομενα μου κ πηρα το magniflex memorabile 10 στα 991ευρω.

Συν κανα 50αρι εξτρα να διπλασιασω τις ταβλες μου, οι οποιες ειναι ακρως απαραιτητες, αφου στο μαγαζι ηταν καθετοι οτι η αποσταση απαγορευεται να ειναι μεγαλυτερη των 3 εκατοστων. Με τρομαξαν αρκετα οποτε τωρα ειναι 1εκ. 😄

επισυναπτω το πριν και το μετα ωστε οποιος αγορασει στρωμα memory foam ή με ανεξαρτητα ελατηρια, να γνωριζει οτι ειναι κατι που πρεπει να γινει οπωσδηποτε.

Καπου διαβασα οτι στα ανεξαρτητα ελατηρια ειναι 2-3 εκατοστα και στα memory foam μπορει να ειναι και μόνο 1εκ, δεν ξερω αν ισχυει το τελευταιο.

 

Επι της ουσιας το στρωμα το εβαλα χτες απογευμα, ακομα δεν εχω κοιμηθει εκει το αφηνω να φουσκωσει.. Ηθελα να ρωτησω ποσες ωρες το αφηνουμε απείραχτο να κανει τη δουλεια του πριν κοιμηθουμε?

στο ενα μαγαζι μου ειπαν γυρω στις 5-6 ωρες, στο αλλο 24-48 ωρες. Ειμαι λιγο ψυχαναγκαστικος οποτε κοιμηθηκα στον καναπε χτες. Ξερει καποιος υπέυθυνα να μου πει γιατι με βλεπω να ειμαι ετσι κανα 5θημερο αναμενοντας..

 

Θα γραψω review μετα απο καποιες εβδομαδες χρησης ενοοειται.

 

 

2024-05-18133845.png.96738d95e27352ec0b9292e632eb0938.png

https://www.magniflex.gr/el/bed-frames/114-780-basi-krevatiou-ergo-due-electrical-me-ilektikous-mixanismous-anaklisis-magniflex#/2--90x200

https://www.magniflex.gr/el/bed-frames/119-830-ergonomiki-basi-krevatiou-ergo-uno-fixed-magniflex#/2--90x200

Αν ένα κρεβάτι δεν πρέπει οι τάβλες του να έχουν κενά, επειδή θα τοποθετηθεί στρώμα αφρού μνήμης τότε πως η MAGNIFLEX απ'όπου πήρες το στρώμα πουλάει κρεβάτια με κενά στις τάβλες? Δες τα link.. είναι λίγο παράδοξο. Όταν είναι να πάρω στρώμα θα ρωτήσω και γώ βέβαια να δώ τι παίζει, είμαι ανάμεσα στο να ξαναπάρω TEMPUR ή να πάω στο MAGNIFLEX Magnistrech θα δώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, johnythedirector said:

Καλησπέρα σε όλους.

Αναζητω στρώμα μέτριο ή μέτριο προς σκληρό.

Δοκιμασα shape από Greco .

Και στα εντός 1. Ritz 2. Mythos 3. Mystique.

Για mystique με βλέπω στα 600 για 1,6 *2.

Εως 1.000 ακουω προτάσεις 😼

https://www.afronline.gr/

https://maps.app.goo.gl/Tz5mLxahwVkVoEJe6

https://grecostrom.gr/en/products/household-equipment/mattresses/lithos/

Trillion ήμουν πολύ ενθουσιασμένος να το πάρω για εξωχικο (ψιλουπερβολη για ενοικιαζόμενο, ο ύπνος είναι πολύ βασικό για κάθε επισκέπτη οπότε δίνω αρκετή βαρύτητα) και το jonker αν θυμάμαι καλά  ήταν επίσης εξαιρετικό. Αντίστοιχα είχα βρει και 1-2 από Candia και dunlopillo δυστυχώς δεν θυμάμαι σειρά.

Τελικά κατέληξα στο ακριβότερο της afroline, ήταν πολύ εξυπηρετικοί και με διάθεση να βοηθήσουν σε οτιδήποτε θα χρειαζομουν, μέχρι στιγμής είναι εξαιρετικό. Έχουν εξαιρετικές κριτικές στο Google maps αλλά ίσως να είναι και πληρωμένες.

Και το mystique για την τιμή του (σε προσφορά νομίζω έβγαινε κοντά στα 600 για το 160x200) το βρήκα τίμιο.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Κοιταζω για νεο στρωμα. Το παλιο ηταν απο μια στρωματοποιια FOM STROM στην Λιοσιων.Ομολογω ότι το στρώμα μας βγήκε πολυ καλο. Ακομα εχει σκληρότητα απλα θελω να το αλλαξουμε λογω παλαιοτητας κυριως.Γενικα δεν μπορω τα μαλακα και ψαχνω με ελλατηρια (κολλημα οτι ειναι καλυτερα απο το foam). Εχει κανεις πιο προσφατη εμειρια απο το συγκεκριμενο καταστημα? Εχω κοιταξει και στα ΕΝΤΟΣ αλλα δεν εχω πολυ επιστοσυνη ειδικα για στρωματα τα οποια τα διαφημιζουν τοσο αλλα δεν βρισκω πουθενα την μαμα εταιρεια και επισης μου καθτε καπως οταν εχουν εκπτωση 50% και επανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είμαι σε αναζήτηση στρώματος και διαβάζω καλά σχόλια για τα jysk, που τώρα τα βλέπω και με εκπτώσεις.

Προέρχομαι απο στρώμα με αναξάρτητα ελατήρια και σκέφτομαι να αλλάξω σε αφρού για πιο άνετο ύπνο.

Έχω καταλήξει στα 2 παρακάτω:

GOLD F95

ÅKREHAMN

Παρακαλώ τα σχόλια σας, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2024 στις 4:28 ΜΜ, mumra είπε

Καλησπέρα.Κοιταζω για νεο στρωμα. Το παλιο ηταν απο μια στρωματοποιια FOM STROM στην Λιοσιων.Ομολογω ότι το στρώμα μας βγήκε πολυ καλο. Ακομα εχει σκληρότητα απλα θελω να το αλλαξουμε λογω παλαιοτητας κυριως.Γενικα δεν μπορω τα μαλακα και ψαχνω με ελλατηρια (κολλημα οτι ειναι καλυτερα απο το foam). Εχει κανεις πιο προσφατη εμειρια απο το συγκεκριμενο καταστημα? Εχω κοιταξει και στα ΕΝΤΟΣ αλλα δεν εχω πολυ επιστοσυνη ειδικα για στρωματα τα οποια τα διαφημιζουν τοσο αλλα δεν βρισκω πουθενα την μαμα εταιρεια και επισης μου καθτε καπως οταν εχουν εκπτωση 50% και επανω.

Από το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχω εμπειρία απλώς θέλω να σου επιστήσω την προσοχή ότι στα στρώματα με ελατήρια τύπου Bonnell (συνδεδεμένα ελατήρια) η κίνηση μεταδίδεται πολύ περισσότερο. Στα ανεξάρτητα (τύπου pocket) όχι τόσο. Στα ΕΝΤΟΣ είχα πάει όταν έψαχνα για στρώμα αλλά μετά από λίγη ώρα με έπιανε η μέση μου (υπάρχει θέμα) οπότε απορρίφθηκε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά παράγγειλά το Magniflex Magnistretch 10, στα 1.389€ τελική τιμή(έχει -20% έκπτωση) και θα μου παραδωθεί σε 30-40 μέρες, όταν το έχω και το δοκιμάσω θα σας πώ εντυπώσεις κι αν αξίζει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...