Προς το περιεχόμενο

Επιστροφη φορου-Την πηρε κανεις?


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να εχετε το νου σας, πως πρεπει να ασχολείστε κάθε τρείς και λίγο για να παρετε την επιστροφή.

 

Πρέπει να μπαίνετε στο σαιτ, και να βλε΄πετε σε ποιο στάδιο βρίσκεται η φορολογική σας δήλωση. Ετσι θα δείτε σας πρώτο βήμα το "υπο εκκαθάριση".

Επειτα, θα βγάλει "προσκόμιση δικαιολογητικών στη ΔΟΥ". Θα πάτε απο κει με τα αντίγραφα, θα τα κρατήσουν, θα τα ελέγξουν (πιέστα να τα ελέγξουν μπροστά σας) και θα δώσουν το ΟΚ στο σύστημα.

Απο κει και μετά...αναμονή.

Μην ακούτε το λογιστή σας, θα τον "παίζει". Πάντα να βλέπετε μόνοι σας στο σύστημα τι μήνυμα βγάζει...Εγώ ειχα υποβάλεει περσυ τον ιούνιο και τα πήρα σεπτέμβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να εχετε το νου σας, πως πρεπει να ασχολείστε κάθε τρείς και λίγο για να παρετε την επιστροφή.

 

Πρέπει να μπαίνετε στο σαιτ, και να βλε΄πετε σε ποιο στάδιο βρίσκεται η φορολογική σας δήλωση. Ετσι θα δείτε σας πρώτο βήμα το "υπο εκκαθάριση".

Επειτα, θα βγάλει "προσκόμιση δικαιολογητικών στη ΔΟΥ". Θα πάτε απο κει με τα αντίγραφα, θα τα κρατήσουν, θα τα ελέγξουν (πιέστα να τα ελέγξουν μπροστά σας) και θα δώσουν το ΟΚ στο σύστημα.

Απο κει και μετά...αναμονή.

Μην ακούτε το λογιστή σας, θα τον "παίζει". Πάντα να βλέπετε μόνοι σας στο σύστημα τι μήνυμα βγάζει...Εγώ ειχα υποβάλεει περσυ τον ιούνιο και τα πήρα σεπτέμβρη.

 

 

Ποια επιλογή στο taxisnet διαλέγουμε ώστε να μας εμφανίσει το στάδιο που βρίσκεται η φορ.δήλωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου:

Είχα επιστροφή 470€ και παρόλο που έγινε η εκκαθάριση της δήλωσης μου, τα λεφτά δεν πιστώθηκαν στον λογ/σμό που δήλωσα. Ο λογιστής μου είπε ότι αυτό συμβαίνει λόγω ΕΝΦΙΑ (παρόλο που δεν είμαι υπόχρεος και δεν χρωστάω ούτε ευρώ) και οτι έπρεπε να πάω εγώ ο ίδιος στην Εφορία.

 

Πήγα στις Επιστροφές με το εκκαθαριστικό και μια φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου της Εθνικής, με έστειλαν σε 2-3 γραφεία για σφραγίδες και υπογραφές (αθάνατη ελληνική γραφειοκρατία) και τελικά μου είπαν ότι τα λεφτά θα μπούν σε 3-4 εργάσιμες (πάιζει να ήμουν ο μόνος σε ουρά 20 ατόμων που θα έπαιρνα λεφτά από την Εφορία! -όλοι με κοιτούσαν σαν εξωγήινο :fear:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια επιλογή στο taxisnet διαλέγουμε ώστε να μας εμφανίσει το στάδιο που βρίσκεται η φορ.δήλωση? 

 

Δες εδώ:

https://www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/year2014/income/e1search/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Liverpool89 και σε όποιον άλλο περιμένει επιστροφή και δεν έχουν μπει τα λεφτά στο λογαριασμό:

 

Κάνε login στο gsis.

Πάνω έχει 4 φακέλους:

  Ο λογαριασμός μου  
  Εφαρμογές TAXISnet  
  Προσωπ.Πληρ/ση  
  Αποσύνδεση
 
Πήγαινε στο Προσωποποιημένη Πληροφόρηση και αριστερά κάνε κλικ στο:
Στοιχεία Οφειλών Εκτός Ρύθμισης.
 
Αν εκεί γράφει ότι χρωστάς κάποιο ποσό (ΕΝΦΙΑ, ΕΕΤΗΔΕ, κτλ), δε θα πιστωθεί ο λογαριασμός σου.
Θα πρέπει να πας από τη ΔΟΥ να γίνει συμψηφισμός.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Ναι αλλά ΕΝΦΙΑ δεν γίνεται να μη χρωστάς αφού η πρώτη δόση είναι τώρα για τέλη Σεπτέμβρη. Αν πληρώσεις την πρώτη δόση μετά θα γίνει η επιστροφή φόρου πχ  ή θα πρέπει να εξοφλίσεις όλο τον ΕΝΦΙΑ μέχρι τον φλεβάρη και μετά να γίνει η επιστροφή ;

 

  Καλύτερα θα ήταν ενδεχομένως να το συμψήφιζαν αυτόματα και ανάλογα να σου επέστρεφαν την διαφορα (αν επιστροφή > χρέη ) αλλιώς να έπρεπε να πληρώσεις εσύ την διαφορά (αν χρέη > επιστροφή)

    

   Στην εφορία που είχα πάει και μένα μου ζήτησαν την πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου τραπέζης ( αν και θεωρώ ανούσια αυτήν την διαδικασία εφόσον ήδη έχουμε δώσει το ΙΒΑΝ στην δήλωσή μας) και μετά μου είπε και τώρα μη με ρωτάς πότε θα μπουν, κάποια στιγμή θα μπουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Μπορείς να πας και να πεις θέλω να πιστωθεί το ποσό στην τράπεζα (αν δεν έχεις εκπρόθεσμη οφειλή), χωρίς να σου κρατήσουν τον ΕΝΦΙΑ.

Απλά το σύστημα βλέπει μέσα την οφειλή του ΕΝΦΙΑ και δε δίνει τα λεφτά.

Το αν είναι τυχαίο, βλακεία τους ή εσκεμμένο το αφήνω στην κρίση σας.

Αν η οφειλή όμως είναι εκπρόθεσμη πρέπει οπωσδήποτε να γίνει συμψηφισμός.

 

Όσο για το αυτοματοποιημένο:

Καλά ρε MikeJ, που ζεις; Να το συμψήφιζαν αυτόματα; Και να μην πας από κει να σταθείς 2-3 ώρες στην ουρά;

Να μη σε δουν οι υπάλληλοι από κοντά; Να πεις δυο κουβέντες με έναν άνθρωπο;

Πως θα κοινωνικοποιηθείς; Ίσως γνωρίσεις τη γυναίκα της ζωής σου στην ουρά. Το σκέφτηκες αυτό;

 

Μην είμαστε και αχάριστοι...

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πληρώσει όλο το ποσό του ΕΝΦΙΑ. Δε χρωστάω τιποτε.

Τον Ιούλιο μάλιστα είχα δει και ημερομηνια που θα έμπαιναν τα χρήματα. Τωρα βρισκεται υπο αναμονή υποτίθεται.

Πηγα στην εφορία και μου ειπαν οτι δε ξέρουν τιποτε. Πήγα σε προιστάμενο και είπε οτι κακός τα πλήρωσα όλα και θα έπρεπε να περιμένω μηπως συμψηφιστούν. Δεν ξέρει αν και πότε θα λάβω την επιστροφή μου.

Οι άνθρωποι (όχι οι υπάλληλοι) ειναι γελίοι απλά.

Κάνουν τα αδύνατα δυνατά να μην επιστρέψουν τους φόρους γιατί θα φανει στη τροικα η διαφορά. Δε το χαν προβλέψει οι άσχετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε ένα μήνυμα στο gsis (μέσω της πλατφόρμας) αν θες.

Εγώ δύο φορές που τους έστειλα βράδυ, την επόμενη 8 η ώρα το πρωι μου απάντησαν

(στη μία περίπτωση η απάντηση ήταν λίγο κουκουρούκου, αλλά εντάξει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε ένα μήνυμα στο gsis (μέσω της πλατφόρμας) αν θες.

Εγώ δύο φορές που τους έστειλα βράδυ, την επόμενη 8 η ώρα το πρωι μου απάντησαν

(στη μία περίπτωση η απάντηση ήταν λίγο κουκουρούκου, αλλά εντάξει)

 

Αξιότιμε Κύριε/α,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υπηρεσία μας απαντά σε ερωτήματα που αφορούν την τεχνική υποστήριξη των εφαρμογών TAXISnet και δεν είναι αρμόδια να απαντά ερωτήματα που αφορούν θέματα της Δ.Ο.Υ.

Μπορείτε να απευθύνετε το ερώτημά σας στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. και συγκεκριμένα στο τμήμα Μητρώου για να σας ενημερώσουν το τι δικαιολογητικά χρειάζονται.

 

Πάντα στη διάθεση σας,

Κέντρο Εξυπηρέτησης Συναλλασσομένων Υπ. Οικονομικών

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση.

Το γέλιο είναι ότι από τις δύο ερωτήσεις που τους έκανα εγώ, μου απάντησαν στη μη τεχνική (που ήταν και παραπλήσια με το θέμα σου).

Στην τεχνική (είχε να κάνει με το ε1 στο site) η απάντηση τους ήταν "κουκουρούκου" όπως έγραψα.

Μάλλον είναι τι κέφια έχει ο υπάλληλος ή σε ποιον υπάλληλο θα πέσει η ερώτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν χρωστάω χρήματα, δεν έχω ακίνητα κλπ για να πληρώσω ενφια και το σύστημα από 13/5/2014 μου εμφανίζει το εξής μήνυμα: "

 

ΑΦΜ :     

 

Αποτελέσματα Αναζήτησης

 

Είδος δήλωσης :ΑρχικήΑποτέλεσμα εκκαθάρισης :ΠιστωτικόΗμερομηνία εκκαθάρισης :13/05/2014  

Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραίτητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λογαριασμού IBAN, που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας."

 

Συμβαίνει σε κανέναν άλλο? Να πάω εφορία; Πιστεύω θα φάω άκυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν χρωστάω χρήματα, δεν έχω ακίνητα κλπ για να πληρώσω ενφια και το σύστημα από 13/5/2014 μου εμφανίζει το εξής μήνυμα: "

 

ΑΦΜ :     

 

Αποτελέσματα Αναζήτησης

 

Είδος δήλωσης :ΑρχικήΑποτέλεσμα εκκαθάρισης :ΠιστωτικόΗμερομηνία εκκαθάρισης :13/05/2014  

Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραίτητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λογαριασμού IBAN, που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας."

 

Συμβαίνει σε κανέναν άλλο? Να πάω εφορία; Πιστεύω θα φάω άκυρο...

Και σε εμένα και σε πολύ κόσμο το ίδιο. Και να πας...σάμπως ξέρουν και αυτοι? Κάνε μια δοκιμη και πες μας και εμάς :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...