Προς το περιεχόμενο

Εστιατόριο ανακαλύπτει ότι αργούσε να εξυπηρετήσει τους πελάτες του, εξαιτίας της χρήσης... smartphones


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβως αυτο, οι γραφικονοσταλγιες  "τι ωραια που ηταν παλιοτερα "  και παρομοια εμετικα ειναι κλισε κανετε αυτα που κοροιδευατε.Αυτη ειναι η εξελιξη σε οποιον  δεν αρεσει πολυ απλα δεν το κανει η' παει σε μια σπηλια .

 

Απλά αρκετοί τονίζουν ότι η εξέλιξη της τεχνολογίας δεν σημαίνει και εξέλιξη του ανθρώπου και του πολιτισμού σε όλες του τις εκφάνσεις.

Το δίλημμα σου διαθέτει τον κυνισμό της εποχής όπου η επικοινωνία με τον άνθρωπο αντικαθίσταται σταδιακά με την επικοινωνία με τη μηχανή.

Αυτό δεν είναι εξέλιξη του πολιτισμού ούτε της ανθρωπότητας αλλά μάλλον μαζικοποίηση της σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό από ότι παλαιότερες εποχές.

Η τεχνολογία είναι μέσο και όχι προορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αρκετοί τονίζουν ότι η εξέλιξη της τεχνολογίας δεν σημαίνει και εξέλιξη του ανθρώπου και του πολιτισμού σε όλες του τις εκφάνσεις.

Το δίλλημα σου διαθέτει τον κυνισμό της εποχής όπου η επικοινωνία με τον άνθρωπο αντικαθίσταται σταδιακά με την επικοινωνία με τη μηχανή.

Αυτό δεν είναι εξέλιξη του πολιτισμού ούτε της ανθρωπότητας αλλά μάλλον μαζικοποίηση της σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό από ότι παλαιότερες εποχές.

Η τεχνολογία είναι μέσο και όχι προορισμός.

Tα ιδια ακριβως ειμαι σιγουρος πως ελεγαν μολις ανακαλυφθηκε το τηλεφωνο  και αργοτερα η τηλεοραση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την καταργησουμε επειδη δεν αρεσει στους περιεργους ?

Δεν υπάρχουν "περίεργοι" και μη "περίεργοι". Ο καθένας όπως το βλέπει.

Δεν είπα να την καταργήσουμε, απλώς αποδείχθηκε ότι είναι μέσο αποβλάκωσης.

Τουλάχιστον το FB (που δεν έχω και μου φαίνεται γενικώς χαζός ο τρόπος που το χρησιμοποιούν) είναι interactive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοκαιράκι, φραπέςςς στο τραπέζι, πρόστυχα αστεία με τους δικούς, περνάμε από ακτινογραφία τα τεκνά με τις κοντές πλισέ φουστίτσες και εκλιπαρούμε τον σύμμαχο αέρα να φυσήξει μπας και δούμε το θαύμα από κάτω, χαχααχχχαχα!!

Τι λέτε ρε που θα μουρώσω στο χαζό smartphone. Είναι εδώ για να με υπηρετεί!!! Να μιλώ ΟΤΑΝ χρειάζεται στις κλήσεις, με το πολύ ωραίο ευρετήριο που έχει, να με ειδοποιεί για τις δουλειές μου (γιατί εγώ έχω το νου μου στα τεκνά) και να με ξυπνά το πρωί σαν ξυπνητήρι. Να ακούω ραδιοφωνάκι όταν κάνω κάποια δουλειά και θέλω amusement. ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ!!

Όταν θέλω internet κάθομαι στο σταθερό (με το φραπέ-παγωτό δίπλα) και σερφάρω όσο θέλω. Και τα games μου θα παίξω και στο skype θα μιλήσω. Τα υπόλοιπα είναι υπερβολικά και πιστεύω και γω ότι ορισμένοι χάνουν το νόημα της ζωής.

Ακούστε και τον παππού στα προχωρημένα -άντα!

Και μην πεταχτεί κανείς και με πει οπισθοδρομικό γιατί στήνω-ξεστήνω pc στο φτερό.

Κοιτάξτε μην χάσετε την μπάλα παιδιά!!

Η ζωή, ο έρωτας θέλουν αγώνα, όχι πληκτρολόγια :DDD

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση δεν αποτελεί μεσο αποβλακωσης κι ας χρησιμοποιείται από το σύστημα ως μεσο προπαγάνδας σε πολλες περιπτωσεις. Το ιδιο συνέβαινε με το ραδιοφωνο και τις εφημερίδες ακομα παλαιότερα. Ο σύγχρονος άνθρωπος έχει περισσότερες δυνατότητες σήμερα για να μορφωθει και να ενημερωθεί. Είναι εντελώς ανιστορητη και αφελής η άποψη οτι η τεχνολογία αποβλακωνει. Πριν 100 χρονια βγαίναν άνθρωποι να πυροβολησουν το κτηνος που καταπινε το φεγγάρι και σας ενοχλεί αν κάποιος βγάζει φωτογραφία το φαγητό του. Μαγκιά του που μπορεί και το βγάζει.

 

Περιφρονουμε τον σύγχρονο πολιτισμό οταν ακόμα και οι πιο πλούσιοι καποτε περίμεναν να δουν τυπωμένες ασπρόμαυρες εικόνες σε περιοδικα ποικιλης υλης μεσω της ξυλογραφιας.

 

Και τα αγάλματα και οι πίνακες που θαυμαζετε η σύγχρονη της καθε εποχής τηλεόραση ηταν. Και τα γλυπτα της ζωφορου του Παρθενώνα που τα θέλουμε πίσω ηταν μια προπαγανδιστικη δηλωση της Αθήνας που φτιαχτηκε με κλεμμένα και αιματοβαμμενα λεφτά οπως και ο ιδιος ο Παρθενώνας. Αυτο δεν αναιρεί οτι καθε εξέλιξη του πολιτισμού ειναι ωφέλιμη. Το ιδιο και η τηλεόραση και η καθε τηλεόραση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν φετος διακοπες και καθομαστε να φαμε. παρεα 6 ατομων, μολις εχουμε βγει απο το καικι που μας κανει τον γυρο του νησιου και καθομαστε σε ταβερνα για φαγητο.

 

γελια, χαβαλες κουβεντα μεχρι που ο σερβιτορος κανει το θανασιμο λαθος και μας λεει "μηπως θελετε τον κωδικο του Wi-Fi?"

 

"ευτυχως" το δικο μου κινητο ηταν ηδη στο 15% και δεν ειχα φορτιστη, κι ετσι εμεινα να "θαυμαζω" τους υπολοιπους της παρεας να χανονται μεσα στα κινητα, να ανεβαζουν φωτο, να ταγκαρουν τους εαυτους τους κλπ κλπ κλπ

 

ξαναμιλησαμε οταν ηρθαν τα φαγητα και αφησανε κατω τα κινητα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναιιιι... παλιά ήταν όλοι όπως τα μιουζικαλ, την τραγουδούσαν την καλημέρα, με τα smartphone χαλάσαμε

197o1okyuiv27jpg.jpg

πλακα κανεις? ναι οκ, ωραια η φωτο, αλλα ειναι μεσα σε τραινο οπου δεν γνωριζονται.

 

εσυ δλδ πριν 5 χρονια οταν εβγαινες με την παρεα για καφε και ειχατε ολοι απο ενα nokia ή ericsson χωρις wifi συμπεριφεροσασταν οπως σημερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα κανεις? ναι οκ, ωραια η φωτο, αλλα ειναι μεσα σε τραινο οπου δεν γνωριζονται.

 

εσυ δλδ πριν 5 χρονια οταν εβγαινες με την παρεα για καφε και ειχατε ολοι απο ενα nokia ή ericsson χωρις wifi συμπεριφεροσασταν οπως σημερα?

Εχει να κανει με την παρέα. Εγω αν κρινω απο την δική μου δεν άλλαξε απολύτως τπτ κι ας εχουμε οι περισσότεροι ακριβά κινητά. Το πρόβλημα ειναι στην παρέα σου και στην παρεα του καθενος, οχι στα smartphones. Βγαλανε φωτογραφία και ταγκαρανε τον εαυτο τους και καλα κάνανε. Επειδη εσυ ειχες 15 τοις εκατο μπαταρία (iphone?) θα πρέπει οι αλλοι να μην βγάλουν φωτογραφιες εφοσον τους δινεται η δυνατότητα; Άλλοι άνθρωποι εχουν περάσει ωρες για να τους ζωγραφισουν στη φύση διαφοροι ζωγραφοι και περιφρονειτε την δυνατοτητα που σας δίνεται; Αχαριστοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να κανει με την παρέα. Εγω αν κρινω απο την δική μου δεν άλλαξε απολύτως τπτ κι ας εχουμε οι περισσότεροι ακριβά κινητά. Το πρόβλημα ειναι στην παρέα σου και στην παρεα του καθενος, οχι στα smartphones. Βγαλανε φωτογραφία και ταγκαρανε τον εαυτο τους και καλα κάνανε. Επειδη εσυ ειχες 15 τοις εκατο μπαταρία (iphone?) θα πρέπει οι αλλοι να μην βγάλουν φωτογραφιες εφοσον τους δινεται η δυνατότητα; Άλλοι άνθρωποι εχουν περάσει ωρες για να τους ζωγραφισουν στη φύση διαφοροι ζωγραφοι και περιφρονειτε την δυνατοτητα που σας δίνεται; Αχαριστοι.

 

με το τελευταιο με trollαρεις ετσι :)

 

οχι και iphone, μακρια απο μας. απλα ηταν στα τελευταια της η μπαταρια και πεθαινε σε μιση μερα (htc oneX παρεπιπτοντως)

προφανως ομως δεν μιλουσα προσωπικα για την παρεα σου, αλλα τον γενικο κανονα.

και ειναι αλλο το να βγαλεις μια φωτο με την παρεα σου εκει που καθεστε, και αλλο να αφοσιωνεται ολη η παρεα στις φωτο που τραβηξε το προηγουμενο 5ωρο και να θελουν ολοι να τις ανεβασουν εκεινη την στιγμη.

 

κι εγω στην καφετερια δεν ασχολουμαι καν με το κινητο μου, αλλα τον γενικο κανονα τον βλεπω στις παρεες γυρω μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...