Προς το περιεχόμενο

Η Apple προετοιμάζεται για το γιγαντιαίο launch του γιγαντιαίου iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτελους, σωστη κινηση απο την apple για να σταματησουμε να ακουμε βλακειες απο τα fun boys περί εργονομίας.

Αν θες εργονομία πάρε ενα nokia 3210 να κραταει 1 μηνα η μπαταρια.

Αν θες smartphone, θες και μεγάλη οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα για την apple που δεν εχει σχεδιασει/προνοησει για ευκολη χρηση μεγαλυτερων οθονων ουτε στο ios(το back ειναι πανω αριστερα στις περισσοτερες εφαρμογες!) 

 

Εδώ κάνεις λάθος, με το iOS 7 βάλανε ένα πολύ απλό και πολύ εύχρηστο gesture, απλά σέρνεις το δάχτυλο σου από αριστερά προς τα δεξιά σε οποιοδήποτε ύψος της οθόνης και βρίσκεσαι back. Αυτό υπάρχει παντού σε όλο το λειτουργικό και σε εφαρμογές. Ψάξτο .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο βήμα προς τα εμπρός (επιτέλους) αρκεί να βελτιώσαν λιγάκι την μπαταρία ρε παιδάκι μου...Δεν θα σταθώ στον ανταγωνισμό και πως αυτός ακολουθείται (λογικό είναι , Apple λέγεται και οχι ΚΚΕ) αλλα στο θέμα της μπαταρίας που ειμαι απογοητευμένος.Ας περιμένουμε ομως την παρουσίαση πριν προτρέξουμε να βγάλουμε συμπεράσματα.

 

Εγώ χρησιμοποιώντας το iPhone 5S τελειώνω την μέρα με περισσότερη μπαταρία από όταν χρησιμοποιούσα Galaxy S4 και Nexus 5 και με την ίδια χρήση, WiFi/3G, Internet, chat, facebook.

 

Μην κολλάτε μόνο στα νούμερα και στη χωριτικότητα της μπαταρίας, παίζουν πολλά ρόλο . Άν έβαζες σε smartphone που τρέχει Android την ίδια μπαταρία που έχει το iPhone ούτε μισή μέρα δεν θα έβγαζε.

 

Τα λειτουργικά είναι διαφορετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώντας το iPhone 5S τελειώνω την μέρα με περισσότερη μπαταρία από όταν χρησιμοποιούσα Galaxy S4 και Nexus 5 και με την ίδια χρήση, WiFi/3G, Internet, chat, facebook.

 

Μην κολλάτε μόνο στα νούμερα και στη χωριτικότητα της μπαταρίας, παίζουν πολλά ρόλο . Άν έβαζες σε smartphone που τρέχει Android την ίδια μπαταρία που έχει το iPhone ούτε μισή μέρα δεν θα έβγαζε.

 

Τα λειτουργικά είναι διαφορετικά.

 

Και όχι μόνο τα λειτουργικά.

Δεν μπορεί πχ η διπύρηνη 1.3GHz CPU του 5s να έχει τις ίδιες απαιτήσεις σε ενέργεια με μια τετραπύρηνη Snapdragon 801 στα 2.4GHz. Σκεφτείτε το λίγο μερικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώντας το iPhone 5S τελειώνω την μέρα με περισσότερη μπαταρία από όταν χρησιμοποιούσα Galaxy S4 και Nexus 5 και με την ίδια χρήση, WiFi/3G, Internet, chat, facebook.

 

Μην κολλάτε μόνο στα νούμερα και στη χωριτικότητα της μπαταρίας, παίζουν πολλά ρόλο . Άν έβαζες σε smartphone που τρέχει Android την ίδια μπαταρία που έχει το iPhone ούτε μισή μέρα δεν θα έβγαζε.

 

Τα λειτουργικά είναι διαφορετικά.

 

Τον χρηστη δεν τον ενδιαφερουν τα mah κλπ, τον ενδιαφερει η πραγματικη αυτονομια.

Και εκει το iphone υστερει αισθητα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

http://www.anandtech.com/show/7903/samsung-galaxy-s-5-review/5

 

62585.png

 

http://www.anandtech.com/show/7251/lg-g2-and-msm8974-snapdragon-800-a-quick-look/3

 

57938.png

Εδώ κάνεις λάθος, με το iOS 7 βάλανε ένα πολύ απλό και πολύ εύχρηστο gesture, απλά σέρνεις το δάχτυλο σου από αριστερά προς τα δεξιά σε οποιοδήποτε ύψος της οθόνης και βρίσκεσαι back. Αυτό υπάρχει παντού σε όλο το λειτουργικό και σε εφαρμογές. Ψάξτο .

Δεν λειτουργει για ολες τις εφαρμογες αυτο, λειτουργει για τις ενσωματωμενες και για οποιες third-party εφαρμογες ο developer υλοποιησε υποστηριξη για αυτο το gesture.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι χωρις επισημη ανακοινωση αρκουμαστε να σχολιαζουμε τις φημες .

Προσωπικα θα αγορασω  εκεινο με την μεγαλυτερη οθονη (εαν βγει τελικα ) και απο γκαλοπ που εχω κανει στον περιγυρο μου  εαν βγει οθονη >5''  η apple  θα κερδισει μεγαλο μερος των πελατων της  που εφυγαν εξαιτιας αυτου και σιγουρα θα σπασει τα ταμεια στις πωλησεις .

Εαν δεν βγαλει τελικα μεγαλη εκδοση θα απογοητευσει πολυ  κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας ολο το know how απ τους ανταγωνιστες της τοσα χρονια σε μεγαλυτερων ιντσων τηλεφωνα η apple εχει την ευκαιρια να φτιαξει οτι πιο αρτιο σε εμπειρια χρησης εχουμε δει.. Να κανει το ηδη "καλο", "καλυτερο"..

Η μεγαλυτερη "συσκευασια" θα φερει μεγαλυτερη μπαταρια και περισσοτερα specs σε ενα λειτουργικο το οποιο ειναι αρκειται σε λιγα.. Εκει μπορει να τους χτυπησει η apple..

 

Περα απο αυτο να πω πως αν μερικοι πιο πανω δουν τα πραγματα πιο ωριμα θα καταλαβουν πως αν κατι (οτιδηποτε) προτιμαται απο το 30% του κοσμου και πανω παγκοσμιως (σε τετοια κατηγορια τιμης) δεν γινεται να αποτελει λαθος. Βαση στατιστικης και πανω απ ολα κοινης νοημοσυνης..

 

Το πρωτο iphone ηταν ενας μικρος ή μεγαλος λογος (οπως θελει το βλεπει κανεις) που τα σημερινα smartphones εχουν αυτη την εμπειρια χρησης..

 

Αν συνεχισουμε να βλεπουμε τα πραγματα σαν 15αχρονα ναι ειναι προβατα.. Ολοι ειμαστε για κατι.

 

Ολοι αντιγραφουν.. Και το iphone το αντεγραψαν και η apple με τη σειρα της αντιγραφει features αλλων λειτουργικων.. Και θα συνεχισει να γινεται.. Μακαρι βασικα να συνεχισει να γινεται. Μονο ετσι θα βελτιωνονται οι συσκευες, οι εταιριες και οι υπηρεσιες τους για εμας..

 

Χαλαρωστε και ευχαριστηθειτε τις συσκευες σας. Μεχρι να βγει το iphone 6 τουλαχιστον...... ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους, σωστη κινηση απο την apple για να σταματησουμε να ακουμε βλακειες απο τα fun boys περί εργονομίας.

Αν θες εργονομία πάρε ενα nokia 3210 να κραταει 1 μηνα η μπαταρια.

Αν θες smartphone, θες και μεγάλη οθονη.

άλλο εργονομία άλλο αυτονομία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ hate for nothing, κινητό που δεν είναι 4.3 τουλάχιστον δεν αξίζει... οπότε ας κοιτάξουν να μεγαλώσουν λίγο την οθόνη γιατί δεν τους βλέπω καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον χρηστη δεν τον ενδιαφερουν τα mah κλπ, τον ενδιαφερει η πραγματικη αυτονομια.

Και εκει το iphone υστερει αισθητα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

 

Μα και εγώ δεν μιλάω για mAh, για πραγματική αυτονομία μιλάω. Μην βασίζεσαι αποκλειστικά στα benchmarks, αυτά υπολογίζονται κάτω από ιδανικές συνθήκες.

 

Παίζει ρόλο και τι άλλες διεργασίες τρέχουν στο παρασκήνιο και πως το λειτουργικό διαχειρίζεται την ενέργεια και την μπαταρία. Εγώ σου λέω από προσωπική εμπειρία με την ίδια χρήση το iPhone κρατάει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τον χρηστη δεν τον ενδιαφερουν τα mah κλπ, τον ενδιαφερει η πραγματικη αυτονομια.

Και εκει το iphone υστερει αισθητα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

http://www.anandtech.com/show/7903/samsung-galaxy-s-5-review/5

 

62585.png

 

http://www.anandtech.com/show/7251/lg-g2-and-msm8974-snapdragon-800-a-quick-look/3

 

57938.png

Δεν λειτουργει για ολες τις εφαρμογες αυτο, λειτουργει για τις ενσωματωμενες και για οποιες third-party εφαρμογες ο developer υλοποιησε υποστηριξη για αυτο το gesture.

 

Υστερεί στην ονομαστική τιμή της μπαταρίας. Όχι όμως και στη διαχείρηση της κατανάλωσης σαν λειτουργικό... Βγάλε εναν συντελεστή σε σχέση με τους χρόνους αυτονομίας και τα mah της κάθε συσκευής και θα το δεις. Για να φτάσει δηλαδή την αυτονομία ενός S5 για παράδειγμα δεν θα χρειαστεί αναλογικά να αυξήσει τόσο πολύ τα mah.

 

Αν τους χρηστες τους ενδιέφερε μόνο η αυτονομία, θα επέλεγαν συσκευές σε μέγεθος τούβλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υστερεί στην ονομαστική τιμή της μπαταρίας. Όχι όμως και στη διαχείρηση της κατανάλωσης σαν λειτουργικό... Βγάλε εναν συντελεστή σε σχέση με τους χρόνους αυτονομίας και τα mah της κάθε συσκευής και θα το δεις. Για να φτάσει δηλαδή την αυτονομία ενός S5 για παράδειγμα δεν θα χρειαστεί αναλογικά να αυξήσει τόσο πολύ τα mah.

 

Αν τους χρηστες τους ενδιέφερε μόνο η αυτονομία, θα επέλεγαν συσκευές σε μέγεθος τούβλου.

Δεν τρελαινονται ολοι να ασχολουνται με specs, διαιρεσεις για να βγαλουν "συντελεστη αυτονομιας" κλπ.

 

Ο περισσότερος κοσμος ενδιαφερεται για την πραγματική αυτονομια: ποσο κραταει το κινητο του, με ποιο μπορει να μιλησει περισσότερη ωρα, ποιο θα τον βγαλει πιο ανετα μέχρι το τέλος της ημερας(ή 2 ημερες).

 

Οι "συντελεστές αυτονομιας" κλπ ειναι για αυτους που κυνηγανε τα specs και αδιαφορουν για το γεγονός οτι κραταει λιγότερο το κινητο παίρνοντας ικανοποίηση απο υποτιθεμενη καλυτερη διαχείριση καταναλωσης κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τα είχανε κάνει τσουρέκια με την τέλεια οθόνη τους που έχει ακριβώς το μέγεθος για να εκτελείς όλες τις λειτουργίες με τον αντίχειρα. Τώρα για τις 5,5 ίντσες τι θα πουν είμαι περίεργος.

Μάλλον θα κυκλοφορήσουν σαν αξεσουάρ ένα thumb extender βασισμένο στην έρευνα που έκανε ο Προκρούστης :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου η Apple πρέπει να αρχίσει να βλέπει τι κάνουν οι ανταγωνιστές και τι θελει ο κόσμος για να παραμείνει στο παιχνίδι.

 

Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά η Apple έγινε μεγάλη και ξαναέγινε μεγάλη με την ακριβώς αντίθετη φιλοσοφία. Είχε Steve όμως...

 

 

Πάντως είμαι σίγουρος πως αν ζούσε ακόμα ο αείμνηστος, θα επέμενε κατηγορηματικά στις 3.5 ίντσες μέχρι να χρεωκοπούσε η Apple   :-D

 

Όσο ζούσε πάντως είχε μια... αλλεργία με την χρεοκοπία  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...