Προς το περιεχόμενο

Η Apple προετοιμάζεται για το γιγαντιαίο launch του γιγαντιαίου iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις πωλησεις που εκανε το 4s δεν θα τις κανει κανενα μοντελο της Apple.καθε περσυ και καλυτερα....

 

Υ.Γ. Πειτε τους αμερικλανους να βγαλουν και μια πλαστκη εκδοση του iphone 6 για να ξεσκισει σε πωλησεις οπως ο προκατοχος του....στα 600€..

 

Πλακα εχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πρώτο πίνακα, οι δυο πρώτες συσκευές είναι 7 μήνες νεότερες, σχεδόν δεν έπρεπε να μπαίνουν σε σύγκριση (βλέπε για παράδειγμα την τεράστια διαφορά του M8 από το πρώτο Htc One και αντίστοιχα του S5 από το S4). Εξαιρώντας αυτές, το 5s έχει άριστη αυτονομία για τα δεδομένα της εποχής του στο web browsing.

Γιατι αρχισες να κανεις εξαιρεσεις;;;

Το μηνυμα που εγραψα και ειχες αντιρρησεις επ αυτου(που εκανες παραθεση) δεν εκανε εξαιρεσεις, μιλαγε για ολο τον ανταγωνισμο:

Δεν τρελαινονται ολοι να ασχολουνται με specs, διαιρεσεις για να βγαλουν "συντελεστη αυτονομιας" κλπ.

 

Ο περισσότερος κοσμος ενδιαφερεται για την πραγματική αυτονομια: ποσο κραταει το κινητο του, με ποιο μπορει να μιλησει περισσότερη ωρα, ποιο θα τον βγαλει πιο ανετα μέχρι το τέλος της ημερας(ή 2 ημερες).

 

Οι "συντελεστές αυτονομιας" κλπ ειναι για αυτους που κυνηγανε τα specs και αδιαφορουν για το γεγονός οτι κραταει λιγότερο το κινητο παίρνοντας ικανοποίηση απο υποτιθεμενη καλυτερη διαχείριση καταναλωσης κλπ.

Πού υστερεί ΑΙΣΘΗΤΑ έναντι του ανταγωνισμού; Μόνο στο χρόνο ομιλίας βλέπω κάτι τέτοιο.

http://www.anandtech.com/show/7335/the-iphone-5s-review/9

 
Ειναι βεβαια θετικο οτι συμφωνεις οτι υστερει ΑΙΣΘΗΤΑ εναντι του ανταγωνισμου(εστω και εναντι του νεωτερου ανταγωνισμου που δεν καταλαβες στην αρχη)
 
------------------------------
 

Στις υπόλοιπες κατηγορίες, τα ποσοστά που βγάζεις είναι πραγματικά ό,τι να' ναι!

Σύμφωνα με τα λινκς που έβαλες:

 

-Στο wifi browsing είναι δεύτερο μετά το G2 με ελάχιστη διαφορά.

-Στις κλήσεις είναι πίσω από όλες τις συσκευές που ανέφερες.

-Στο (3G/LTE?) σερφάρισμα έχει μεγαλύτερη αυτονομία (9:58) από: S5 (9:36), M8 (9:06), S4 (8:42) και χάνει μόνο από το G2.

-Στην αναπαραγωγή βίντεο έχει μεγαλύτερη αυτονομία (10:31) από το S4 (10:16), ενώ οι διαφορές του από τα υπόλοιπα είναι από 50' (διαφορά κάτω από 10%) έως 1 ώρα και 20' (κάτω από 15% διαφορά, ποιά 30% και 33%; Ποσοστά στα ratings υπολογίζεις; )

 

Τα ποσοστα προκυπτουν απο τα benchmarks.

Τα ratings που βγηκαν τα παρακατω ποσοστα αναφερονται σε ωρες ( h ) :

 

Σε all around χρηση, η διαφορα ειναι συνηθως ακομα μεγαλυτερη:

iphone 5s endurance rating 54h

lg g2 endurance rating 62h (15% παραπανω)

galaxy s4 endurance rating 63h (16% παραπανω)

galaxy s5 endurance rating 72h (33% παραπανω)

htc one endurance rating 71h (31% παραπανω)

 

Oπως βλεπουμε, δεν μιλαμε συνηθως για μικροδιαφορες του ~5% , αλλα για μεγαλυτερες διαφορες.

 

Μακαρι το iphone 6 να φθασει τον ανταγωνισμο και να προσφερει παρομοια αυτονομια με αλλες ναυαρχιδες, πχ να εχει στο test του gsmarena περι τις ~70h endurance rating και οχι 54h οπως το τωρινο.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------

Μπαταρια iphone 5s 1560mAh

Μπαταρια Galaxy s5 2800mAh (+80%)

Μπαταρια LG G2 3000mAh (+92%)

 

Κατι ελεγες για το android και την εξαιρετικη του τι?

Ο κοσμος δεν ασχολειται με specs, οπως εσυ.

Ο κοσμος δεν ξερει ποσο mAh μπαταρια εχει καθε συσκευη και ουτε τον ενδιαφερει.(προσωπικα , παρολο που ασχολουμαι αρκετα με τα smatphones, δεν ξερω καν ποσο mAh μπαταρια εχει το τωρινο μου smartphone, αυτο που με ενδιαφερει ειναι η πραγματικη αυτονομια. Ουτε ξερω ποσο mAh ειχαν τα προηγουμενα κινητα μου: iphone 2g, 3g, 3gs, iphone4 κλπ.)

Αυτο που τον ενδιαφερει ειναι ποσο κραταει το καθε κινητο, δηλαδη η πραγματικη αυτονομια.

 

Εσυ συνεχισε να ασχολεισαι με specs, ακομα και αν η αυτονομια ειναι μικροτερη.

Υ.Γ.: Ξεχασες να πεις ποσο μεγαλυτερη ειναι η οθονη αυτων των συσκευων....

 

Το εγραψα και πριν:

Δεν τρελαινονται ολοι να ασχολουνται με specs, διαιρεσεις για να βγαλουν "συντελεστη αυτονομιας" κλπ.

 

Ο περισσότερος κοσμος ενδιαφερεται για την πραγματική αυτονομια: ποσο κραταει το κινητο του, με ποιο μπορει να μιλησει περισσότερη ωρα, ποιο θα τον βγαλει πιο ανετα μέχρι το τέλος της ημερας(ή 2 ημερες).

 

Οι "συντελεστές αυτονομιας" κλπ ειναι για αυτους που κυνηγανε τα specs και αδιαφορουν για το γεγονός οτι κραταει λιγότερο το κινητο παίρνοντας ικανοποίηση απο υποτιθεμενη καλυτερη διαχείριση καταναλωσης κλπ.

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει μην τρελενεστε ολοι με το τι ελεγε η apple για τις 3.5 ιν οθονη.

 

πρωτα απ ολα για τα περι αντιγραφης.

 

οπως ολοι ετσι και η apple αντιγραφει ανταγωνιστες. δες πχ το control center. ηταν ωραιο feature του android και το πηραν και το προσαρμοσαν στη συσκευη τους. τι καλυτερο απο το να δοκιμαζει καποιος αλλος μια αλλαγη (που παντα εχει ρισκο), με μηδενικο κοστος για σενα, και συ να οφελεισαι απο το αποτελεσμα της δοκιμης αυτης.

 

βλεπετε ομως οτι η apple δεν παει συνεχεια προς τα κει που φυσα ο ανεμος. (βλ samsung με χρυσα κινητα και αλλα κιτς τετοια, που τα εβγαλε αμεσως. η το περιβοητο NFC που ακομη το περιμενουμε να συμβει).

 

 

δευτερον

 

η apple ελεγε αυτα που πιστευε οτι ισχυαν στην αγορα πριν απο καμποσα χρονια. 1-2-3 χρονια. στο μεταξυ η αγορα των smartphone εχει εξελιχθει, εχει αλλαξει, εχει νεες αναγκες και νεες τασεις που τινουν να παγιωθουν πλεον (πχ μεγαλο μεγεθος οθονης). και να μην ξεχναμε οτι στα τελευταια 3 χρονια εχει αλλαξει ο CEO, και εχει ξηλωθει το μισο αρχηγικο επιτελειο, μαζι με τις αποψεις και τις τασεις τους.

 

τριτον

 

υπαρχουν εσωτερικα εγγραφα που δειχνουν οτι και η apple ηθελε να μεγαλωσει τις οθονες της. ξαψτε να το βρειτε. και το πανε σιγα σιγα. πχ αυτο που αναφερθηκε παραπανω με το swype απο αριστερα που ειναι πολυ βολικο. 

 

στο φιναλε σαν εταιρια, κοιταει τι γινεται στην αγορα, βλεπει τι θελουν οι αγοραστες τους και το δινει. τη samsung απο το S2 την κραζουν για τα πλαστικα και ακομη εκεεειιιιι.

 

περα απ ολα αυτα.

 

αυτονομια. το iphone ειναι εξαιρετικα καλο σε αυτο τον τομεα. ειχα iphone και android. αλλου το iphone σε αυτο τον τομεα σε πραγματικη χρηση.

 

σχεδιασμος. γαματος (αν και αυτα τα ανοιγματα που βλεπω στο 6 δε μου αρεσουν καθολου. να δουμε)

 

λειτουργικο. το iOS συνεχιζει να ειναι 1-2 χρονια μπροστα σε σχεση με το android σε πααρα πολλους τομεις που σχετιζονται με την καθημερινη χρηση.αληθεια ομως ειναι επισης οτι το android γινεται καλυτερα πιο γρηγορα απο οτι το iOS

 

εγω αυτο που θα ηθελα απο την apple στο μελλον να κανει ειναι το εξης. λογω της μεγαλης επιτυχιας της στο προσφατο παρελθον και υπο το πιεση για κερδη (ειναι μια εταιρια να μην το ξεχναμε) εχει χασει λιγο αυτη τη μοναδικοτητα στη σκεψη/φιλοσοφια της που ειχε τοσα χρονια και την εφερε εδω που την εφερε. δηλαδη εχω την εντυπωση οτι πλεον η  apple οδηγειται πιο πολυ απο την αγορα, παρα οδηγει η ιδια την αγορα (οπως συνεβαινε μεχρι προσφατα. οι καταναλωτες δεν ξερουν παντα τι θελουν. απλα επιλεγουν το καλυτερο απο τα ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΑ προιοντα στην αγορα. οταν η apple πρωτοεβγαλε το iphone κανεις δεν ειχε φανταστει οτι ηθελε κατι τετοιο. αποδειχθηκε ομως οτι αφου το ειδανε, ολοι αυτο θελησανε)

 

τεσπα εγω προσωπικα στο 6 θελω να δω τα εξης.

 

1. 4.7 οθονη. παραπανω το κινητο ειναι αβολο για τσεπη, και ας λενε ολοι ο,τι θελουν

 

2. μπαταρια. δε μου κανει διαφορα αν το κινητο μου ειναι 6.5 η 7.5 χιλιοστα στο παχος. ουτε θελω η μπαταρια να κρατα 4 μερες. ουτε καν 2. θελω να μπορω να βγαζω ανετα, με πολυ βαρια χρηση, μια ημερα. πχ θελω +50% αυτονομια απο την ηδη υπαρχουσα. μεχρι εκει, οχι παραπανω.

 

3. το sapphire γυαλι δε με χαλαει να πω την αληθεια, να μπορω να βαζω κινητο και ψιλα και κλειδια στην ιδια τσεπη αν γουσταρω.

 

4. ασυρματη φορτιση. ω ναι, ειναι τεραστια ευκολια να το παρατας στο τραπεζι και να φορτιζει.

 

5. ρολογια κλπ κλπ δεν ξερω θελω να δω πρωτα, και ΙΣΩΣ να παρω κατι δευτερης γενιας.

 

6. ηχο στερεο κανονικο και πιο δυνατο επισης.

 

7. οι γνωστες μλκ καλυτερο επεξεργαστη.μνημη κλπ κλπ. νταξει αυτα οκ τα περιμενουμε ουτως η αλλως.

 

αλλα θελει ενα μπαμ καινουριο και ΧΡΗΣΙΜΟ feature τωρα. με τα χρωματακια, τις οθονες κλπ κλπ δε πας μακρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητό τηλέφωνο που δεν ειναι απόλυτα λειτουργικό με το ενα χέρι, μεταβαίνει στην κατηγορία του ταμπλετοειδους τηλεφώνου.

 

Πιστευω οτι το iphone6 των 4.7in με μικροτερο bezel, λεπτότερο και με στρογγυλεμένα άκρα θα μπορει να χρησιμοποιηθεί με το ενα χέρι. Νομίζω οτι κατα την παρουσίαση η apple θα το κάνει σαφές αυτο. Την έκδοση των 5.5in θα την πλασάρει σαν μίξη των σειρών iphone και ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κανα αρθράκι γι αυτό θα γράψετε; Η κάνει τζιζ το θέμα;

 

http://www.tgdaily.com/mobile/120551-forensic-scientist-drops-bomb-on-apple-ios-security

Mou πήρε 2΄ googling...

 

Τσίμπα την απάντηση και next time βάλε καμιά πηγή της προκοπής και όχι καρα-opinionated κραξίδι...

IMG_0205.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κάποιοι, κάποτε, δίναν τον καλύτερο εαυτό τους για να υπερασπίσουν τις μικρές οθόνες και τώρα θα είναι από τους πρώτους που θα μπουν στην σειρά για να αγοράσουν το iphone με 5,5 ίντσες.

 

Οι ίδιοι άνθρωποι θα δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους και θα υπερασπίζονται την επιλογή της apple να κάνει ένα λεπτό τηλέφωνο, θυσιάζοντας μεγαλύτερη μπαταρία για να γλιτώσουν 2 χιλιοστά στην πλάτη της συσκευής, και σε δύο χρόνια με το 7 που θα καταλάβουν στην apple το μέγα σφάλμα που κάνανε, θα παχύνει λίγο το πίσω μέρος του κινητού και εδώ θα είμαστε ξανά θεατές στην ίδια κωμωδία όπως έγινε και με τις οθόνες.

 

 

Όλοι έχουμε φίλους με iphone και ξέρουμε ποιο είναι το πρόβλημά τους με την μπαταρία δεν χρειαζόμαστε benchmarks.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοσμος δεν ασχολειται με specs, οπως εσυ.

Ο κοσμος δεν ξερει ποσο mAh μπαταρια εχει καθε συσκευη και ουτε τον ενδιαφερει.(προσωπικα , παρολο που ασχολουμαι αρκετα με τα smatphones, δεν ξερω καν ποσο mAh μπαταρια εχει το τωρινο μου smartphone, αυτο που με ενδιαφερει ειναι η πραγματικη αυτονομια. Ουτε ξερω ποσο mAh ειχαν τα προηγουμενα κινητα μου: iphone 2g, 3g, 3gs, iphone4 κλπ.)

Αυτο που τον ενδιαφερει ειναι ποσο κραταει το καθε κινητο, δηλαδη η πραγματικη αυτονομια.

 

Εσυ συνεχισε να ασχολεισαι με specs, ακομα και αν η αυτονομια ειναι μικροτερη.

Υ.Γ.: Ξεχασες να πεις ποσο μεγαλυτερη ειναι η οθονη αυτων των συσκευων....

 

Ειναι 80% μεγαλυτερη η οθονη των android?

Αν μετα απο αυτο δεν καταλαβες ή δεν θες να καταλαβεις εισαι ηδη μακαριος!

Η λογικη το Polo Gti 3door ειναι πιο γρηγορο απο το Polo tsi 5door γιατι εχει πιο μεγαλες πορτες εμπρος γιατι αυτο φαινεται και δεν με νοιαζει να δω τα specs με ξεπερναει μακαριε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αρχισες να κανεις εξαιρεσεις;;;

Μήπως επειδή μιλάμε για άλλης γενιάς hardware με άλλη κατανάλωση (όπως και άλλες επιδόσεις); 7 με 8 μήνες διαφορά. Καλό είναι να συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

 

Ειναι βεβαια θετικο οτι συμφωνεις οτι υστερει ΑΙΣΘΗΤΑ εναντι του ανταγωνισμου(εστω και εναντι του νεωτερου ανταγωνισμου που δεν καταλαβες στην αρχη)

Νομίζω ότι σου απέδειξα ότι υστερεί ΑΙΣΘΗΤΑ ΜΟΝΟ στο talk time. Στα υπόλοιπα είτε υστερεί ελάχιστα, είτε είναι στις πρώτες θέσεις (και όλα αυτά, με προηγούμενης γενιάς επεξεργαστή και μικρής χωρητικότητας μπαταρία, αυτό φυσικά είναι επιλογή τους). Μπορείς να το διασταυρώσεις στο review του anandtech, το οποίο φυσικά ΔΕΝ έγινε τον Μάρτιο του 2014 vs G3 και M8, αλλά το Σεπτέμβρη του 2013 με τις συσκευές που υπήρχαν τότε. Τα ratings, λοιπόν, που λαμβάνουν υπόψιν "τα πάντα όλα" καταλαβαίνουμε πόσο άξια αναφοράς είναι...

 

Δεν ισχυρίζομαι ότι η αυτονομία του 5s φυσάει γιατί δεν ισχύει, κυρίως λόγω των φυσικών περιορισμών της συσκευής. Αλλά να μη δημιουργούμε και εντυπώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που η μπαταρια ενος iphone τελειωνει γρηγοροτερα μεσα σε μια παρεα με android κινητα , ειναι επειδη οι υπολοιποι δανειζονται το iphone για να κανουν αυτα που κολλαει ή τους βγαζει την πιστη το δικο τους κινητο για να κανει.

 

 

Επισης να συμφωνησουμε με τους haters οτι ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ για την κωλοτουμπα που θα κανουν οι iphone fans , αλλα αυτο δεν αλλαζει οτι το iphone συνεχιζει να ειναι ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ το καλυτερο κινητο στον ανταγωνισμο.

 

 

Τελος να ξαναπω και γω, οτι ειναι κριμα η apple μετα Jobs που ακολουθει τι ζηταει η αγορα, αντι να δημιουργει αυτη την αγορα, οπως εκανε τοσα χρονια.

Νομοτελειακα αυτο θα οδηγησει ποιοτικα και χρηστικα στην μειωση του επιπεδου του προιοντος στα επιπεδα των android και wp που συγχρονως προσπαθουν να την φτασουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To talk time πρέπει να βελτιώσει το 6άρι. Γιατί σε σερφάρισμα, ελάχιστα να μεγαλώσει η συσκευή-μπαταρία και σε συνδυασμό με ένα βελτιωμένο από άποψη κατανάλωσης επεξεργαστή, θα σαρώνει! Όσο για το μεγαλύτερο 6άρι, αν τελικά δούμε κάτι τέτοιο, και εκεί θα έχουμε τεράστια αυτονομία. Εγώ για παράδειγμα που λόγω δουλειάς μιλάω πάρα πολύ στο κινητό και μάλιστα με bt, ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για την αυτονομία στις κλήσεις και είναι και ο μοναδικός λόγος που έχω κρατήσει το Note 2 εν αναμονή του 6 (για αυτόν αλλά και άλλους λόγους, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα ένα 5+ ιντσών iPhone 6).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν παραδεχτεί την apple με τις αλλαγές που θα φέρει τον Σεπτέμβριο είτε μεροληπτεί είτε είναι προκατειλημμένος είτε είναι όμηρος.Οι haters δεν λαμβάνονται υπόψιν σε κάθε περίπτωση..Όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες.

Οταν ρε παλικαρι μου σου πιπιλουσαν το μυαλο χρονια τωρα οτι τα smartphones πρεπει να τηρουν καποια κρητιρια και οτιδηποτε αλλο ειναι αχρηστο(ιδανικο μεγεθος οθονης,ιδανικη αναλυση οθονης retina) και ξαφνικα αναιρουν καποιοι στραβωνουν και εχουν δικιο γιατι μην ξεχνας οτι πολλοι απο τους φαν καθοντουσαν να τσακονονται σε φορουμ για αυτα τα χαρακτηριστικα.Και ξαφνικα απλα τους βγαζει χαζους.

Περα απο αυτα που σου ειπα υπαρχουν και πολλοι που αγορασαν iphone τον περασμενο χρονο επειδη δεν ηθελαν αλλη μια "παντοφλα" και γιαυτο επερναν το μικρο πλεον iphone καθως δεν υπαρχει αλλο high end 4ιντσο κινητο.

Ισα Ισα ετσι οπως τα παρουσιαζεις λεγοντας η δικη μου αποψη ειναι σωστη και ολοι οι αλλοι κανετε λαθος χωρις να δικαιολογεις εν μερει ολες τις αποψεις και μεροληπτεις και εισαι σιγουρα ομηρος προπαγανδας.

 

 

Επισης θα πρεπει να πω διαβαζοντας καποια σχολια παραπανω οτι μαλλον καποιοι δεν εχετε δικη σας αποψη και παπαγαλιζετε οτι διαβαζετε σε φαν φορουμ.Δεν υπαρχει το καλυτερο κινητο.Το τι ειναι καλυτερο ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη το καλυτερο για σενα μπορει να ειναι τραγικο για εμενα.Οχι οτι θεωρω το iphone τραγικο η κακο κινητο αλλα θεωρω γελοιους τους ανθρωπους που εχουν την αποψη το εχω εγω και αρα ειναι το καλυτερο ή επειδη το πιστευω εγω ισχυει κιολας.

Επισης για το παλικαρι που εγραψε οτι η μπαταρια τελειωνει γιατι χρησημοποιουν το δικο του κινητο επειδη τα αντροιντ κολανε.Εχω σαν δευτερο κινητο ενα android των 160 ευρω αγορασμενο απο allie ελα κολησε το ρε μαγκα και να δουμε ποσο θα κρατησει η μπαταρια σου και μου και αμα κολησει το δικο μου θα το πεταξω κατω και θα παω να παρω ενα iphone επιτοπου.

 

Το μονο που θα συμφωνησω απολυτα ειναι το οτι η apple απο εκει που δημιουργουσε την αγορα τωρα απλα ακολουθει τα θελω των καταναλωτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...