Προς το περιεχόμενο

Η Apple προετοιμάζεται για το γιγαντιαίο launch του γιγαντιαίου iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μας τα είχανε κάνει τσουρέκια με την τέλεια οθόνη τους που έχει ακριβώς το μέγεθος για να εκτελείς όλες τις λειτουργίες με τον αντίχειρα. Τώρα για τις 5,5 ίντσες τι θα πουν είμαι περίεργος.

Μάλλον θα κυκλοφορήσουν σαν αξεσουάρ ένα thumb extender βασισμένο στην έρευνα που έκανε ο Προκρούστης :-D

πες τα μεγαλε!!!!! τωρα ολα ειναι καλως καμομενα, τελειωσαν οι χαρακτηρισμοι "παντοφλα" !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπητό kakadi,

 

Αν δεν αναφερόσουν σε εμένα σε όλο το ποστ, τι να πω, μπερδεύτηκα. Βέβαια με τον τρόπο που έγραψες άλλο φάνηκε. Τέλος πάντων, mea culpa για το συγκεκριμένο.

 

Δουλεύω στις 4,3 - 4,5" και ο αντίχειράς μου φτάνει στην επάνω δεξιά γωνία (αριστερόχειρας). Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι το ιδανικό μέγεθος είναι πολύ σχετικό, πέρα από άποψη χρήσης, ακόμα και από άποψη ανατομίας. Εγώ πχ ακόμα και με το Hongmi στις 4,7" τα καταφέρνω. Κάποιος με μικρά χέρια μπορεί να ζορίζεται και στις 4". Δε λέει κάτι. Και πάντα αναφερόμαστε στη χρήση με ένα χεράκι.

 

Ο νόμος των πιθανοτήτων αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο, στην προκειμένη, να μην έχω αναφέρει/ασχοληθεί ποτέ με το iTunes... Αλλιώς θα λεγόταν νόμος των βεβαιοτήτων. Έχω άδικο;

 

Και όσο για τη διαφήμιση, εξακολουθώ να τη θεωρώ γελοία και άστοχη γιατί ένα, κατά γενική ομολογία, μειονέκτημα πήγε να το παρουσιάσει με "επιστημονικό" τρόπο ως προτέρημα. Δεν κατακρίνω την απλ για το μέγεθος της οθόνης, τόσο γούσταραν, τόσο το έκαναν, αλλά για τον ηλίθιο τρόπο που πήγε να το δικαιολογήσει.

Το τι βολεύει εσένα και εμένα (πράγμα απόλυτα σεβαστό) δεν έχει καμία σημασία, ούτε μπορούμε να το γενικεύουμε. 

 

Αλήθεια, τι μπορεί να κάνει ένα iphone που δεν μπορεί μία android ναυαρχίδα;

Νομίζω για να το τελειώνουμε οτι η διαφημιση της apple ουτε γελοία ουτε προσβλητική της νοημοσύνης ηταν. Παρουσίαζε μια δυνατοτητα που όντως ειχε δηλ αυτη του χειρισμού με το ενα χέρι. Οποτε ουτε ψέματα έλεγε. Σαφώς και κάθε άνθρωπος εχει τις ανάγκες και τις προτιμήσεις του. Ομως η αήθης επίθεση που γίνεται κάθε φορα που θα βγει καποιος κάτοχος iPhone να κανει ενα σχόλιο δεν εχει προηγούμενο. Μετα το iPhone 3G πηγα σε android γιατι νόμιζα οτι θα με βόλευαν. Ομως τα περισσότερα τα χάρισα ή τα πούλησα σε σύντομο χρονο. Εδω και ενάμιση χρονο εχω το note2 το οποιο κρατάω μονο για το μεγεθος της οθόνης του. Ειναι το μονο χαρακτηριστικό του που για τις δικές μου προσωπικές ανάγκες δε με αφηνει να το αλλάξω. Εννοειται πως δεν υπαρχει κανένας λόγος να παω σε αλλη android συσκευη αφου δε θα προσφέρει κατι διαφορετικό ενω και το πέρασμα μου απο wp με το htc radar ηταν τραυματικό. Ας αφήσουμε λοιπον τις επιθέσεις και τους χαρακτηρισμούς ενθεν και ενθεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giorgos T να το θέσω καλύτερα.. Μιλαγα σε εσένα αλλα όχι για εσένα απαραίτητα.

 

Το iPhone σαν αυτόνομη συσκευή δε κάνει κάτι παραπάνω απ τα android. Το αντίθετο μάλιστα. Υπάρχουν 2 σημεία κλειδιά όμως σε αυτή τη συζήτηση.

 

Το ένα ειναι τι γίνεται όταν συμπεριλάβουμε το iPhone σε ένα apple οικοσύστημα και τι γίνεται όταν συμπεριλάβουμε ένα android σε ότι οικοσύστημα θες; Το αφήνω πάνω σου..

 

Το άλλο ειναι πως ακόμα και αυτόνομα το iPhone ενώ δε κάνει τιποτα παραπάνω, αυτα που κάνει τα κάνει τα περισσότερα τουλάχιστον με ένα πιο απλό τροπο απο ότι το android και πολλές φορές με λιγότερα βήματα.. Και όταν είσαι on the go ειναι πολύτιμος ο χρόνος..

 

Το s4 που είχα πέρσι για 2 μήνες για να το κάνω να δουλέψει τόσο απλα έπρεπε να του μεταφέρω όλα τα εικονίδια και τις λειτουργίες που χρησιμοποιώ στις αρχικές οθόνες.. Και πάλι όμως λόγω του οικοσυστήματος μου ( βασικά και με οποιοδήποτε οικοσύστημα) έμενε πίσω σε παραγωγικότητα..

Ελπίζω να καταλαβαίνεις.. Ίσως να ειναι επειδή έχω ζήσει χρόνια με τις συσκευές τις apple δε ξερω.. Παντως ειναι αλήθεια ότι το προσπάθησα με το android κατα καιρούς και δε μου βγήκε..

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω για να το τελειώνουμε οτι η διαφημιση της apple ουτε γελοία ουτε προσβλητική της νοημοσύνης ηταν. Παρουσίαζε μια δυνατοτητα που όντως ειχε δηλ αυτη του χειρισμού με το ενα χέρι. Οποτε ουτε ψέματα έλεγε. Σαφώς και κάθε άνθρωπος εχει τις ανάγκες και τις προτιμήσεις του. Ομως η αήθης επίθεση που γίνεται κάθε φορα που θα βγει καποιος κάτοχος iPhone να κανει ενα σχόλιο δεν εχει προηγούμενο. Μετα το iPhone 3G πηγα σε android γιατι νόμιζα οτι θα με βόλευαν. Ομως τα περισσότερα τα χάρισα ή τα πούλησα σε σύντομο χρονο. Εδω και ενάμιση χρονο εχω το note2 το οποιο κρατάω μονο για το μεγεθος της οθόνης του. Ειναι το μονο χαρακτηριστικό του που για τις δικές μου προσωπικές ανάγκες δε με αφηνει να το αλλάξω. Εννοειται πως δεν υπαρχει κανένας λόγος να παω σε αλλη android συσκευη αφου δε θα προσφέρει κατι διαφορετικό ενω και το πέρασμα μου απο wp με το htc radar ηταν τραυματικό. Ας αφήσουμε λοιπον τις επιθέσεις και τους χαρακτηρισμούς ενθεν και ενθεν.

Δεν είπα ότι έλεγε ψέμματα η διαφήμιση. Ξαναδιάβασε το σχόλιό μου. Αν είναι έτσι ένα κινητό με 3" οθόνη είναι ακόμη πιο γαμάτο γιατί χωράει και στο πιο μικρό τσεπάκι. Είπαμε, ο,τι βολεύει καλύτερα τον καθένα.

Θα το ξαναπώ για τελευταία φορά, δεν έχω κανένα θέμα με το iphone σαν συσκευή, ούτε με την επιλογή της απλ να το κάνει τετράιντσο. Αν με βόλευε και το χρειαζόμουν, θα το έπαιρνα.

Έχω θέμα με τα fanboys εκατέρωθεν, στην προκειμένη με τους αϊφονάκιδες,  γιατί ορισμένοι εξ αυτών (το τονίζω αυτό -όχι όλοι) και σε αυτούς αναφέρομαι, λέγανε χίλιες δυο παπαριές προκειμένου να μας πείσουν ότι είναι ντε καλά το όριο οι 4 ίντσες, και τι να τις κάνεις τις παραπάνω, και δεν χωράει στο χέρι και άλλα τέτοια καταπληκτικά. Σου αρέσει αγορίνα μου σε αυτό το μέγεθος; Πάρτο. Αλλά μη μας τα ζαλίζεις ότι ΑΥΤΟ είναι το σωστό και όλα τα άλλα είναι υποδεέστερα.

Είναι άηθες, λοιπόν, το να επισημαίνεις κάποια γεγονότα; Υπάρχουν ούγκανα σε κάθε "πλευρά" (ας μου επιτραπεί η λέξη αν και δε με εκφράζει σαν λογική) τι να κάνουμε. Εδώ ο άλλος παραπάνω έγραψε ότι όσοι έχουν android δανείζονται το υπερτηλέφωνό του γιατί τα δικά τους δεν μπορούν να κάνουν ότι κάνει αυτό. Αυτό δεν είναι άηθες; Ή υπεροπτικό και σε κάθε περίπτωση αναληθές; Τι συζητάμε τώρα; Όσο για τους χαρακτηρισμούς απέναντι σε μέλη, μία αναδρομή στα προηγούμενα ποστ αρκεί...

 

Αυτά και καλό βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που η μπαταρια ενος iphone τελειωνει γρηγοροτερα μεσα σε μια παρεα με android κινητα , ειναι επειδη οι υπολοιποι δανειζονται το iphone για να κανουν αυτα που κολλαει ή τους βγαζει την πιστη το δικο τους κινητο για να κανει.

Fail... Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί κάτοχοι iphone οι οποίοι αφήνουν άλλους (οποιονδήποτε) να ακουμπήσουν το κινητό τους... Απ την άλλη αυτός που σερφάρει με ένα note ή κάποιο 5"+ τι να το κάνει το iphone του φίλου... Να βγάλει τα μάτια του;...

 

Από θέμα πωλήσεων, πάντως, αναμένεται να σπάσει κάθε ρεκόρ!

Θα σου δώσουν εσένα τίποτα ή τσάμπα χαραμίζεις το ταλέντο σου;

 

:-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που η μπαταρια ενος iphone τελειωνει γρηγοροτερα μεσα σε μια παρεα με android κινητα , ειναι επειδη οι υπολοιποι δανειζονται το iphone για να κανουν αυτα που κολλαει ή τους βγαζει την πιστη το δικο τους κινητο για να κανει...

 

Μετά σου λένε γιατί πέφτει δούλεμα σε χρήστες iphone.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι 80% μεγαλυτερη η οθονη των android?

Αν μετα απο αυτο δεν καταλαβες ή δεν θες να καταλαβεις εισαι ηδη μακαριος!

Η λογικη το Polo Gti 3door ειναι πιο γρηγορο απο το Polo tsi 5door γιατι εχει πιο μεγαλες πορτες εμπρος γιατι αυτο φαινεται και δεν με νοιαζει να δω τα specs με ξεπερναει μακαριε!

Ναι, ειναι 80% μεγαλυτερη η οθονη(επιφανεια) ενος galaxy s5, lg g2 σε σχεση με το iphone 5s.

 

Κατα τα αλλα, εσυ συνεχιζεις να αναφερεις specs κλπ, αλλα τουλαχιστον δεχεσαι οτι διαφορα android εχουν αισθητα μεγαλυτερη αυτονομια.

 

-------------------------------------------

 

Γιατι αρχισες να κανεις εξαιρεσεις;;;

Μήπως επειδή μιλάμε για άλλης γενιάς hardware με άλλη κατανάλωση (όπως και άλλες επιδόσεις); 7 με 8 μήνες διαφορά. Καλό είναι να συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

 

Ειναι βεβαια θετικο οτι συμφωνεις οτι υστερει ΑΙΣΘΗΤΑ εναντι του ανταγωνισμου(εστω και εναντι του νεωτερου ανταγωνισμου που δεν καταλαβες στην αρχη)

Νομίζω ότι σου απέδειξα ότι υστερεί ΑΙΣΘΗΤΑ ΜΟΝΟ στο talk time. Στα υπόλοιπα είτε υστερεί ελάχιστα, είτε είναι στις πρώτες θέσεις (και όλα αυτά, με προηγούμενης γενιάς επεξεργαστή και μικρής χωρητικότητας μπαταρία, αυτό φυσικά είναι επιλογή τους). Μπορείς να το διασταυρώσεις στο review του anandtech, το οποίο φυσικά ΔΕΝ έγινε τον Μάρτιο του 2014 vs G3 και M8, αλλά το Σεπτέμβρη του 2013 με τις συσκευές που υπήρχαν τότε. Τα ratings, λοιπόν, που λαμβάνουν υπόψιν "τα πάντα όλα" καταλαβαίνουμε πόσο άξια αναφοράς είναι...

 

Δεν ισχυρίζομαι ότι η αυτονομία του 5s φυσάει γιατί δεν ισχύει, κυρίως λόγω των φυσικών περιορισμών της συσκευής. Αλλά να μη δημιουργούμε και εντυπώσεις.

 

Εσυ αποφασισες να μιλησεις για καποια συγκεκριμενα κινητα και να κανεις εξαιρεσεις.

Εγω ανεφερα ολο τον ανταγωνισμο και πανω σε αυτο ειχες ενστασεις.Εδω τα μηνυματα ξανα:

 

Δεν τρελαινονται ολοι να ασχολουνται με specs, διαιρεσεις για να βγαλουν "συντελεστη αυτονομιας" κλπ.

 

Ο περισσότερος κοσμος ενδιαφερεται για την πραγματική αυτονομια: ποσο κραταει το κινητο του, με ποιο μπορει να μιλησει περισσότερη ωρα, ποιο θα τον βγαλει πιο ανετα μέχρι το τέλος της ημερας(ή 2 ημερες).

 

Οι "συντελεστές αυτονομιας" κλπ ειναι για αυτους που κυνηγανε τα specs και αδιαφορουν για το γεγονός οτι κραταει λιγότερο το κινητο παίρνοντας ικανοποίηση απο υποτιθεμενη καλυτερη διαχείριση καταναλωσης κλπ.

Πού υστερεί ΑΙΣΘΗΤΑ έναντι του ανταγωνισμού; Μόνο στο χρόνο ομιλίας βλέπω κάτι τέτοιο.

http://www.anandtech.com/show/7335/the-iphone-5s-review/9

 
 
Απο τα review του anandtech (αλλα και τις μετρησεις του gsmarena) φαινεται οτι το iphone υστερει αισθητα εναντι του ανταγωνισμου.
Και οπως σωστα ειπες, σε σχεση με τα περσινα ανταγωνισμο υστερει στο talk time(και εχει προβαδισμα σε browsing κλπ) , ενω σε σχεση με τον φετινο ανταγωνισμο υστερει αισθητα σε ολες σχεδον τις κατηγοριες.
 
 
62585.png
 

62586.png

http://www.anandtech.com/show/7251/lg-g2-and-msm8974-snapdragon-800-a-quick-look/3

57940.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηταν που ηταν ποζερικο τηλεφωνο τωρα με το φωτιζομενο logo το τερματισανε απλα.Σκεφτομαι σκηνες απειρου καλους τα βραδια με δαγκωμενα μηλα αναμενα σε όλες τις καφετέριες. 

fixed :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφαιρέθηκαν κάποια μηνύματα που τα γυρίσατε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς κάθε φορά που διαφωνούσατε με τις απόψεις των άλλων. Ξαναλέω πως είμαστε μεγάλα παιδιά και μπορούμε να διαφωνήσουμε χωρίς να μας βγεί όλη η ...χολή!

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που η μπαταρια ενος iphone τελειωνει γρηγοροτερα μεσα σε μια παρεα με android κινητα , ειναι επειδη οι υπολοιποι δανειζονται το iphone για να κανουν αυτα που κολλαει ή τους βγαζει την πιστη το δικο τους κινητο για να κανει.

 

 

Επισης να συμφωνησουμε με τους haters οτι ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ για την κωλοτουμπα που θα κανουν οι iphone fans , αλλα αυτο δεν αλλαζει οτι το iphone συνεχιζει να ειναι ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ το καλυτερο κινητο στον ανταγωνισμο.

 

 

Τελος να ξαναπω και γω, οτι ειναι κριμα η apple μετα Jobs που ακολουθει τι ζηταει η αγορα, αντι να δημιουργει αυτη την αγορα, οπως εκανε τοσα χρονια.

Νομοτελειακα αυτο θα οδηγησει ποιοτικα και χρηστικα στην μειωση του επιπεδου του προιοντος στα επιπεδα των android και wp που συγχρονως προσπαθουν να την φτασουν.

 

τα κρασαρισματα τυπου "restart springboard" που τρωει ενα jailbroken iPhone σε ενα μηνα, δεν τα εχω φάει στα windows τα 20+ χρονια που ασχολουμαι με αυτα. δεν τα εχω φάει καν σε symbian, windows mobile, web os και maemo τα τελευταια 10 χρονια μαζί. και βεβαια δεν τα τρωω ουτε σε Android που του αλλαζω τα φωτα καθημερινα σε χακαρισματα και εφαρμογες απο οπου να'ναι.

αν μιλησουμε για μη-jailbroken iPhone τοτε σαφως και δεν εχει λογο να κολλησει αφου αφενος δεν μπορεις να κανεις τιποτα με αυτο (για αυτο εξαλλου και δεν μπορεις να κανεις τιποτα με αυτο, για να ειναι σταθερο και οχι buggy) και αφετερου ολα τα προγραμματα μπαινουν απο iTunes που ειναι ελεγχομενη πλατφορμα και ολα τα προγραμματα απευθυνονται σε iPhone της Apple και οχι σε 10000 κινητα απο 50 εταιρειες.

 

φυσικα αν δεν εισαι advanced και απαιτητικοτατος χρηστης δεν θα τα δεις ποτέ αυτα στην δικη σου συσκευη και μεγια σου. αλλα απο την αλλη 700 ευρω για να περνας απλα ενα προγραμματακι απο iTunes και να λες τι ωραια και σταθερη συσκευη που εχω, εμενα δεν μου παει η τσεπη (και η καρδια) να τα δωσω. προτιμω με 700 ευρω να παρω 7 μεταχειρισμενα Nokia N900 που κανουν σκονη το iPhone και καθε πλατφορμα σε δυνατοτητες και σε περιπτωση αποπειρας κλοπης το χρησιμοποιω σαν τουβλο για το κεφαλι του κλεφτη.

 

ΥΓ) έχω περασει απο 2 iPhone και ενα iPod Touch ολα για advanced χρηση. δεν εχουμε βεβαια ολοι τις ιδιες αναγκες αλλα πιστευω πως η σταθεροτητα μιας συσκευης φαινεται οταν αυτη ειναι ξεκλειδωτη. το να μην μπορει να κανει τιποτα και να λες οτι ειναι σταθερη δεν εχει νοημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaerialtwistx 

 

Δηλαδη οταν το iphone ειναι κλειδωμενο δε μπορει να κανει τιποτα?

 

Αγορινα δε πας για κανενα μπασκετακι καλυτερα??

 

Σορρυ κ ολας αλλα η απολυτοσυνη σου δε μου αφησε αλλα περιθωρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι συμφωνω με τον xaerial επειδη ειχα το ιδιο προβλημα με τα tweaks απο cydia το iphone παντα σε καποια φαση ξεκινουσε τα τρελα κολληματα του και επειδη δεν ειμαι ανθρωπος που λεει νταξει δε πειραζει backup και restore μωρε ειπα ποτε ξανα.

Εκτος αυτου μου την εδινε ρε φιλε ολη την ωρα γινοταν το ιδιο πραγμα εκανες μεγαλο update για καινουργια feature δε λειτουργουσε η μπαταρια καλα περιμενες να βγει το καινουργιο update εβγαινε το καινουργιο update παλι κατι δεν λειτουργουσε καλα ε αει σιχτιρ ειπα.

Φιλε κακαδι οσο περιεργο και να σου φενεται το να περιμενω να κανει backup sync το κινητο για να βαλω ενα τραγουδι με τρελαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPhone fan και jailbreak για μένα δεν πάνε μαζί. Ή σου αρέσει, σε καλύπτει και το χρησιμοποιείς σύμφωνα με τις προδιαγραφές της εταιρείας ή πας σε άλλο λειτουργικό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chrisxkar

 

Μπορεις να κανεις χειροκινητο backup οποτε θες εσυ και οχι αυτοματο καθε φορα.. Επισης μπορεις να κανεις το backup μεσω cloud..

Οπως επισης να περασεις το τραγουδι που θες απ το pc σου μεσω cloud με το itunesmatch σε ποιoτητα itunes store ασυρματα απο οπου και αν βρισκεσαι αρκει να χεις wifi ή 3G..

 

Αλλα αν δε θελεις ολα τα παραπανω, σιγα το χρονο που σου τρωει το sync.. Ελεος..

 

Η Apple σιγουρα σαν ολες τις αλλες εταιρεις εχει κανει λαθη. Κανεις δεν ειναι τελειος.. Τουλαχιστον βγαζει update ομως τα οποια αφομοιωνουν ακομα και συσκευες της που ειναι παλιοτερες. Εχει καλη υποστηριξη..

Δε θα μπορουσα ομως να πω το ιδιο και για το android..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...