Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, moutsa είπε

Στην παρακάτω σελίδα μπορείς βάζοντας τα ζητούμενα του πακέτου σου στο περιπου δεν χρειαζεται ακριβως να δεις όλες τις επιλογές αποστολής και το κόστος.

https://www.shipito.com/en/shipping-calculator

Μέσω Ολλανδίας  δεν υπάρχει καμία επιλογή.

Θα μου κοστίσει 25 δολάρια δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο και στο τέλος και πάλι υπάρχει πιθανότητα να το τσιμπήσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά είναι σωστή τακτική όταν αγοράζουμε εκτός Ευρώπης να τα στέλνουμε Αγγλία και από εκεί με parcel fowrward Ελλάδα; Το ρωτάω γιατί όποτε έχω αγοράσει με priority από gearbest και έχει πάει μέσω Αγγλία η παραγγελία δεν έχω πληρώσει τελωνίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MySql είπε

Παιδιά είναι σωστή τακτική όταν αγοράζουμε εκτός Ευρώπης να τα στέλνουμε Αγγλία και από εκεί με parcel fowrward Ελλάδα; Το ρωτάω γιατί όποτε έχω αγοράσει με priority από gearbest και έχει πάει μέσω Αγγλία η παραγγελία δεν έχω πληρώσει τελωνίο

 

Οι εν λόγω  εταιρίες δέχονται πακέτα μόνο από χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μην κάνεις το λάθος και στείλεις πακέτο γιατί θα μπλέξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, moutsa είπε

Οι εν λόγω  εταιρίες δέχονται πακέτα μόνο από χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μην κάνεις το λάθος και στείλεις πακέτο γιατί θα μπλέξεις.

Συγνώμη δεν κατάλαβες αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής αγοράζω κάτι απο Αμερική το στέλνω Αγγλία και όχι Ελλάδα και από εκεί με parcel forward το στέλνω Ελλάδα και δεν πληρώνω τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MySql είπε

Συγνώμη δεν κατάλαβες αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής αγοράζω κάτι απο Αμερική το στέλνω Αγγλία και όχι Ελλάδα και από εκεί με parcel forward το στέλνω Ελλάδα και δεν πληρώνω τελωνείο;

Αυτό που λες δεν γίνεται διότι το δέμα θα πρέπει να εκτεκωνιστει και οι εταιρίες αυτές δεν αναλαμβάνουν τέτοιου είδους καθήκοντα. Επιπλέων το κόστος των μεταφορικών θα διπλασιαστεί και θα γίνει τελείως ασύμφορο. 

Πριν στείλεις το οτιδήποτε σε τέτοιου είδους εταιρίες να διαβάσεις τους όρους χρήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, moutsa είπε

Αυτό που λες δεν γίνεται διότι το δέμα θα πρέπει να εκτεκωνιστει και οι εταιρίες αυτές δεν αναλαμβάνουν τέτοιου είδους καθήκοντα. Επιπλέων το κόστος των μεταφορικών θα διπλασιαστεί και θα γίνει τελείως ασύμφορο. 

Πριν στείλεις το οτιδήποτε σε τέτοιου είδους εταιρίες να διαβάσεις τους όρους χρήσεις.

Μα δεν θα χρειαστεί εκτελωνισμός αυτό είναι το θέμα. Πολλά site πχ το Gearbest από Κίνα στέλνουν προιόντα μέσω Αγγλίας ή Ολλανδίας χωρίς να περνανε τελωνείο. Εκεί βασίζεται το σκεπτικό μου

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MySql είπε

Μα δεν θα χρειαστεί εκτελωνισμός αυτό είναι το θέμα. Πολλά site πχ το Gearbest από Κίνα στέλνουν προιόντα μέσω Αγγλίας ή Ολλανδίας χωρίς να περνανε τελωνείο. Εκεί βασίζεται το σκεπτικό μου

Περνάνε τελωνείο αυτά, απλά σε άλλη χώρα και δε χρειαζεται μετα να ξαναπεράσουν και εδω. Αυτο που θες να κανεις εσυ δεν ειναι το ίδιο. Λάθος το σκέφτεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MySql είπε

Μα δεν θα χρειαστεί εκτελωνισμός αυτό είναι το θέμα. Πολλά site πχ το Gearbest από Κίνα στέλνουν προιόντα μέσω Αγγλίας ή Ολλανδίας χωρίς να περνανε τελωνείο. Εκεί βασίζεται το σκεπτικό μου

Ποιος το είπε αυτό φυσικά  και και περνάνε τελωνείο. Φαντάζομαι ότι με τι σχετική μίζα των κινέζων στους Άγγλους το κόστος εκτελωνισμου έχει μειωθεί δραματικά και μπορούν να τροφοδοτούν όχι μόνο την Ελλάδα αλλά όλη την Ευρωπαϊκή αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spartak1 είπε

Περνάνε τελωνείο αυτά, απλά σε άλλη χώρα και δε χρειαζεται μετα να ξαναπεράσουν και εδω. Αυτο που θες να κανεις εσυ δεν ειναι το ίδιο. Λάθος το σκέφτεσαι

 

3 ώρες πριν, moutsa είπε

Ποιος το είπε αυτό φυσικά  και και περνάνε τελωνείο. Φαντάζομαι ότι με τι σχετική μίζα των κινέζων στους Άγγλους το κόστος εκτελωνισμου έχει μειωθεί δραματικά και μπορούν να τροφοδοτούν όχι μόνο την Ελλάδα αλλά όλη την Ευρωπαϊκή αγορά.

Παιδιά υπάρχουν οδηγοί ειδικά για gearbest που εβιβεβαιώνουν αυτό που λέω. Εξάλου το έχω δει και στην πράξη έχω αγοράσει πάνω από 5 φορές από gearbest με priority μέσω Αγγλίας και δεν έχω πληρώσει τελωνείο; Αυτό πως το εξηγείται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MySql είπε

Παιδιά υπάρχουν οδηγοί ειδικά για gearbest που εβιβεβαιώνουν αυτό που λέω. Εξάλου το έχω δει και στην πράξη έχω αγοράσει πάνω από 5 φορές από gearbest με priority μέσω Αγγλίας και δεν έχω πληρώσει τελωνείο; Αυτό πως το εξηγείται; 

Μα όταν αγοράζεις όπως λες από gearbest και έρχεται μέσω Αγγλίας έχεις επιλέξει Priority EU ως μέθοδο αποστολής με έξτρα επιβάρυνση.

Με τα έξτρα αυτά χρήματα καλύπτουν το κόστος εκτελωνισμού δηλαδή πάλι έχεις προπληρώσει το τελωνείο απλά με τα κόλπα των Κινέζων σου βγαίνει λιγότερο από ότι να εκτελωνιζες μόνος σου.

Υπόψη βέβαια τα παρακυκλώματα των Κινέζων στα τελωνεία ανά καιρούς αποκαλύπτονται και τότε αρχίζουν τα προβλήματα

https://www.theguardian.com/world/2017/mar/08/uk-faces-2bn-fine-over-chinese-imports-scam-say-eu-anti-fraud-investigators

Επεξ/σία από dexterios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dexterios είπε

Μα όταν αγοράζεις όπως λες από gearbest και έρχεται μέσω Αγγλίας έχεις επιλέξει Priority EU ως μέθοδο αποστολής με έξτρα επιβάρυνση.

Με τα έξτρα αυτά χρήματα καλύπτουν το κόστος εκτελωνισμού δηλαδή πάλι έχεις προπληρώσει το τελωνείο απλά με τα κόλπα των Κινέζων σου βγαίνει λιγότερο από ότι να εκτελωνιζες μόνος σου.

Υπόψη βέβαια τα παρακυκλώματα των Κινέζων στα τελωνεία ανά καιρούς αποκαλύπτονται και τότε αρχίζουν τα προβλήματα

https://www.theguardian.com/world/2017/mar/08/uk-faces-2bn-fine-over-chinese-imports-scam-say-eu-anti-fraud-investigators

A οπότε γίνεται κανονικά εκτελωνισμός δεν το ήξερα ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά δυο τελευταίες απορίες:

1) Σε προϊόντα ευτελούς αξίας πχ κάτω από 20 ευρώ ακολουθείται η ίδια διαδικασία εκτελωνισμού; 

2) Σε περίπτωση που μας στείλει συγγενής φίλος κάτι χειροποίητο ή που τελος παντων δεν είναι προϊόν αγοροπωλησίας ακολουθείται η ίδια διαδικασία εκτελωνισμού; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η διαδικασία είναι ίδια αλλά δεν χρεώνεσαι με αμοιβή εκτελωνισμού.

2. Ανεξάρτητα αν είναι χειροποίητο ή όχι, χρεώνεσαι με έξοδα αν η αξία CIF είναι πάνω από 45€, αλλά με DHL είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι είναι από συγγενή και δεν έχεις πληρώσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2018 στις 7:31 ΜΜ, makfil είπε

1. Η διαδικασία είναι ίδια αλλά δεν χρεώνεσαι με αμοιβή εκτελωνισμού.

2. Ανεξάρτητα αν είναι χειροποίητο ή όχι, χρεώνεσαι με έξοδα αν η αξία CIF είναι πάνω από 45€, αλλά με DHL είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι είναι από συγγενή και δεν έχεις πληρώσει.

1. Οπότε δεν χρεώνεσαι τίποτα;

2. Τι είναι η αξία cif;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν το δέμα χαρακτηριστεί σαν μη εμπορικό, δηλαδή δεν πλήρωσες χρήματα, και η αξία του είναι κάτω των 45€, δεν χρεώνεσαι έξοδα εκτελωνισμού.

2. Αξία CIF= κόστος+ μεταφορικά+ ασφάλιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...