Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει πιθανότητα να άρχισαν δηλαδή να δασμολογούν τα ΕΛΤΑ και ταυτόχρονα σταμάτησαν να το κάνουν οι κούριερ κατόπιν "συνεννόησης" μεταξύ τους για να μαζέψουν λίγη πελατεία και οι κούριερ; Ωραιότατο "καρτελάκι" είναι και αυτοί!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα και έλαβα αρκετά δέματα ενα μου ήρθε σήμερα

μου χρέωσε μόνο 27€ μεταφορικά με dhl για ενα δέμα 4 κιλά περίπου.

 

Μπορείς να μας δείξεις κανένα από τα προϊόντα που αγόρασες από το alex?

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η συμφωνία που είχε γίνει τότε με τους κινέζους και συγκεκριμένα με την alex, αλλά κάπως απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας δείξεις κανένα από τα προϊόντα που αγόρασες από το alex?

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η συμφωνία που είχε γίνει τότε με τους κινέζους και συγκεκριμένα με την alex, αλλά κάπως απίθανο.

post-246969-0-64379800-1488487456_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα σας,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώνουμε σχετικά με την αποστολή σας η οποία κατά την άφιξη της στη χώρα θα χρειαστεί εκτελωνισμό. Αναμένουμε από εσάς το αποδεικτικό πληρωμής (PayPalwestern union, καταθετήριο, order confirmation της παραγγελίας σας που στέλνει η εταιρεία και μοιάζει με τιμολόγιο, οτιδήποτε δηλαδή αναγράφει αναλυτικά τα προϊόντα και την τιμή τους), μια πλήρη περιγραφή του περιεχομένου καθώς και το ΑΦΜ και τη ΔΟΥ σας 

Σχετικά με την διαδικασία εκτελωνισμού έχετε την εξής επιλογή:

1.     Ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην DHL, η εταιρεία μας αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό και τη μεταφορά της αποστολής σε εσάς 

            i.        κόστος 39,00 Ευρώ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών) + Έξοδα Τελωνείου

           ii.        κόστος 54,00 Ευρώ (για αποστολές με αξία 151,00-800,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών) + Έξοδα Τελωνείου

 

 

2.     Αναλαμβάνετε εσείς την διαδικασία του εκτελωνισμού και την παραλαβή του δέματος σας από το διεθνή Αερολιμένα Αθηνών (Cargo-Εμπορεύματα 3,4)

            i.        κόστος  51,00 Ευρώ (37,00 τα πρακτορειακά - διατακτική + 13,40 τα εργατικά)  + Έξοδα Τελωνείου (για αποστολές έως 5 κιλά)

           ii.        Κόστος  60,70 Ευρώ (37,00 τα πρακτορειακά - διατακτική + 23,70 τα εργατικά) + Έξοδα Τελωνείου (για αποστολές πάνω από 5 κιλά)

 

 

*Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι μετά την παρέλευση 48 ωρών από την άφιξη της αποστολής σας θα χρεώνεστε αποθήκευτρα τα οποία είναι 6,96 ευρώ την ημέρα ανά δέμα.*

 

 

Στη διάθεση σας,

 

 

Με εκτίμηση,

 

Dafni Kallergi

Customs Customer Contact Group Agent

DHL Express (Hellas) SA

5th km. Spata-Loutsa Ave.

A.I.Airport ''El.Venizelos'' Cargo Terminal 4 - Building 15

19019, Spata

Greece

Tel : +30-2103543390

Fax : +30-2103543382

 

 

 

 

Για να μην νομιζετε οτι εχουν σταματησει  να δασμολογουν.....πακετο πισω δηλαδη γιατι βγαινει να πληρωσω 150 + τα μαμησιατικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@karaLRS

 

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αυτά τα έξοδα αφορούν στις αμοιβές της DHL και δεν περιλαμβάνονται τα υπόλοιπα έξοδα (ΦΠΑ επί της αξίας CIF και λοιπά μικροέξοδα)

 

@exitpc

 

Αυτά γράφουν στο τιμολόγιό τους και δεν είναι κάτι καινούργιο.

Ούτε θα σταματήσουν να χρεώνουν αυτά τα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@karaLRS

 

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αυτά τα έξοδα αφορούν στις αμοιβές της DHL και δεν περιλαμβάνονται τα υπόλοιπα έξοδα (ΦΠΑ επί της αξίας CIF και λοιπά μικροέξοδα)

 

Την δεν κατάλαβα; πόσο του χρέωσε την υπηρεσία εκτελωνισμου η dhl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update

Μιλησα με το site (ali) που πηρα το αντικειμενο και μου ειπαν να ενημερωσω τον πωλητη και να κανω dispute στην παραγγελια.Εμεινα εκπληκτος με αυτα που μου ειπαν, οτι δηλαδη δεν πρεπει να ανησυχω καθολου και οτι ειμαι καλυμενος απο την μερια τους.Επισης επειδη η DHL με ενημερωσε οτι θα με χρεωνει 6+ ευρω καθε μερα για αποθηκευση μου ειπαν οτι δε μπορουν να το κανουν αυτο και να μην ανησυχω επισης.

Περιμενω τον πωλητη να επιβεβαιωσει την μη αποδοχη του πακετου απο μερους μου ωστε να επιστραφει

 

Επισης η Κυρια Δαφνη το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ψαρωτικα και επιμονα ηταν το ΑΦΜ μου και την Δου μου τα οποια δεν εδωσα φυσικα.Κρατα τε το αυτο...δε δινουμε τετοια στοιχεια


Αχ αυτη η δαφνη ποσες φορεςψμε πηρε τηλ να μου πει για τη λυπητερη :P

πληρωσες τίποτα τελικά;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Update

Μιλησα με το site (ali) που πηρα το αντικειμενο και μου ειπαν να ενημερωσω τον πωλητη και να κανω dispute στην παραγγελια.Εμεινα εκπληκτος με αυτα που μου ειπαν, οτι δηλαδη δεν πρεπει να ανησυχω καθολου και οτι ειμαι καλυμενος απο την μερια τους.Επισης επειδη η DHL με ενημερωσε οτι θα με χρεωνει 6+ ευρω καθε μερα για αποθηκευση μου ειπαν οτι δε μπορουν να το κανουν αυτο και να μην ανησυχω επισης.

Περιμενω τον πωλητη να επιβεβαιωσει την μη αποδοχη του πακετου απο μερους μου ωστε να επιστραφει

 

Επισης η Κυρια Δαφνη το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ψαρωτικα και επιμονα ηταν το ΑΦΜ μου και την Δου μου τα οποια δεν εδωσα φυσικα.Κρατα τε το αυτο...δε δινουμε τετοια στοιχεια

πληρωσες τίποτα τελικά;

μπά καθε φορα την απογοητευα και τα στελνα πισω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας. Αγόρασε η γυναίκα μου από Αμερική μερικά ρούχα, τα οποία δυστυχώς έρχονται με dhl. 

Το τιμολόγιο είναι 86,00$ + Shipping & Handling: 23.99$ σύνολο 109,99$

Να προτιμήσω να κάνω τον εκτελωνισμό μόνος μου ή να αφήσω την διαδικασία στην dhl; Από το να τραβιεμαι στο αεροδρόμιο, βενζίνη, διόδια, χρόνος, αξίζει τον κόπο;

 

Τι κουστούμι να περιμενω; 

 

 

Το μαγαζί έχει τις παρακάτω διαδικασίες shipping:

 

 

 

image001.png

 

 

Την επόμενη φορά, για να γλιτώσω την dhl ποια διαδικασία να προτιμήσω, για να έρθει με USPS;

Με Standard (AK & Hawaii) ή με Standard (Continental US);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας. Αγόρασε η γυναίκα μου από Αμερική μερικά ρούχα, τα οποία δυστυχώς έρχονται με dhl. 

Το τιμολόγιο είναι 86,00$ + Shipping & Handling: 23.99$ σύνολο 109,99$

Να προτιμήσω να κάνω τον εκτελωνισμό μόνος μου ή να αφήσω την διαδικασία στην dhl; Από το να τραβιεμαι στο αεροδρόμιο, βενζίνη, διόδια, χρόνος, αξίζει τον κόπο;

 

Τι κουστούμι να περιμενω; 

 

 

Το μαγαζί έχει τις παρακάτω διαδικασίες shipping:

 

 

 

image001.png

 

 

Την επόμενη φορά, για να γλιτώσω την dhl ποια διαδικασία να προτιμήσω, για να έρθει με USPS;

Με Standard (AK & Hawaii) ή με Standard (Continental US);

 

Να περιμένεις 70-100 ευρω επιπλέον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...