Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και από εμένα, γενικά επειδή αγοράζω αρκετά συχνά μέσω ίντερνετ να αναφέρω μερικά συμπεράσματα πάνω στο θέμα.

Όταν ψωνίζουμε από καταστήματα του εξωτερικού πάντα μα πάντα επιλέγουμε το πιο απλό ταχυδρομείο, εδώ να σημειώσω ότι και τα κινέζικα ταχυδρομεία δίνουν tracking number (για κάποιο λόγο τα φέρνουν τα ολλανδικά ταχυδρομεία  :-D  )

 

Όταν ψωνίζουμε από καταστήματα τύπου gearbest  καλό είναι να κοιτάζουμε να ψωνίζουμε από τις ευρωπαϊκές αποθήκες τους, οι οποίες είναι λίγο πιο ακριβές στο ίδιο προϊόν, αλλά γλιτώνεις 100% από φόρους!

 

Τώρα μία ερώτηση σχετικά με ένα ζήτημα που με απασχολεί και ήταν και ο λόγος που έψαξα και έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο νήμα.

Τι γίνεται όταν έρχεται δέμα εκτός ΕΕ με DHL αλλά είναι όντως δωρεάν? Τι εννοώ, θα μου στείλουν ένα αντικείμενο (ηλεκτρονικό gadget)το οποίο γενικά έχει κόστος  κάπου στα 40 ευρώ+ αλλά θα μου το στείλουν δωρεάν προκειμένου να το δοκιμάσω. O αποστολέας θέλει να το στείλει σώνει και καλά με dhl. Εγώ δεν θα έχω απόδειξη καθώς δεν θα έχω πληρώσει τίποτα άρα δεν μπορεί να αποδειχτεί η αξία του  :unsure:  Οπότε πάμε εντελώς στα κουτουρού και ότι κάτσει?  έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?

επίσης ο εκτελωνισμός γίνεται μόνο Αθήνα-Θεσσαλονίκη? Δεν μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε άλλη πόλη? (ρωτάω γιατί φίλος μου πιο παλιά είχε πληρώσει κάτι έξτρα για τελωνείο στα ελτα και τέλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας αρχίσουμε από το τέλος.

Ο εκτελωνισμός γίνεται στην Αθήνα (αεροδρόμιο).

Με την προυπόθεση ότι η δηλωμένη αξία είναι μηδενική, η εταιρεία σε ενημερώνει ότι έχει φτάσει το δέμα σου και σου ζητάει να φέρεις απόδειξη είτε paypal είτε κάρτας. Εσύ τους εξηγείς ότι είναι δείγμα που στέλνει ο πωλητής για δοκιμή αλλά αυτά δεν τους αρκούν. Επειδή η δουλειά τους είναι να βάλουν εκτελωνιστή για τη διαδικασία θα ψάξουν στο διαδίκτυο για αξία και με αυτή θα υπολογιστούν τα σχετικά έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από amazon.com με αποστολή με DHL μου έχει τύχει να μην έχει φτάσει ποτέ το πρώτο πακέτο και να μου στείλουν ένα δεύτερο ίδιο χωρίς χρέωση με την απόδειξη πάνω στο κουτί να γράφει 0$.

Στο τελωνείο με ειδοποίησε η DHL ότι δεν μπορούν να το περάσουν με 0$ και οτι θα μιλούσαν με το amazon να τους έκοβε νέα απόδειξη.

Το amazon αρνήθηκε να εκδώσει νέα απόδειξη οπότε τελικά επικοινώνησα εγώ μαζί τους και έστειλαν από το customer department ένα email στην DHL και στο τελωνείο υπό την μορφή βεβαίωσης ότι είναι δωρεάν αντικατάσταση χωρίς χρέωση πράγμα που φάνηκε να τους αρκεί καθώς την επόμενη μέρα πέρασε κανονικά το τελωνείο.

Tώρα εάν χρεώθηκαν δασμοί δεν ξέρω γιατί μου έκανε partial refund τα μεταφορικά το amazon για την καθυστέρηση.

Οπότε μια βεβαίωση από τον πωλητή ότι στο έστειλε δωρεάν πρέπει να αρκεί και εάν δεν έχει φύγει ακόμη το πακέτο δες εάν γίνεται να γράψουν πάνω με μεγάλα γράμματα FREE SAMPLE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Καλησπέρα. Δεν βρήκα κάποιο άλλο θέμα σχετικά με εκτελωνισμό οπότε ας ρωτήσω εδώ!

Πρόσφατα κέρδισα σε ενα διαγωνισμό στον οποίο σου στέλνουν κατι μικροπραγματάκια σημαιούλες, κονκάρδες,μια μπλούζα και μερικα μπουκαλάκια με ενεργειακά ποτά.

Με καλέσανε απο μια εταιρια στο αεροδρόμιο και με ρωτάγανε απο πού έκανα την αγορά και πόσα πλήρωσα. Τους εξήγησα οτι πρόκειται για διαγωνισμό και οτι δεν εχω κανει καμία αγορά.

Στο τελος η κοπέλα μου είπε πως η αξία του πακετου ειναι 115$ και πως θα πρεπει να πληρώσω 100$ για εκτελωνισμό!

Προφανώς και της απάντησα πως δεν υπάρχει περίπτωση.

Γνωρίζει κανείς αν και τι μπορώ να κάνω στην περίπτωσή μου μιας και δεν εχω ξαναπεράσει απο παρόμοια κατάσταση?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Η δικη μου περιπτωση: Αγορασα ένα ειδος αξιας 40 ευρω από Κινα και επελεξα μεθοδο αποστολης: Free Ali Standard Shipping. Μετα την εξοφληση με την καρτα ερχεται το μηνυμα από το κατάστημα ότι όλα οκ. και σε λιγο θα εχω και το tracking Number από.... DHL !!! Τρελλαθηκα !! Πουθενα στη σελιδα του καταστηματος δεν υπηρχε ενημερωση ότι στελνει με DHL, ασε που εγω επελεξα Free Shipping. Το δεμα μου ταξιδευει τωρα και οπου να' ναι φτανει. Επειδή και το τελωνειο να γλιτωσω, το 35αρι της DHL δεν προκειται να το γλιτωσω, μπορω να πω ότι δεν επιθυμω να το παραλαβω μολις με παρουν τηλεφωνο ότι εφτασε στο αεροδρομιο; Επισης, μπορω να ζητησω refund από τον εμπορο ή εστω την εκ νεου αποστολή του δεματος μου με Standard China post ή Singapore post; Exω ελπιδες ειτε για την πρωτη ειτε για την δευτερη περιπτωση;

 

Ευχαριστω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στην Κίνα εξυπηρετεί και το Γερμανικό ταχυδρομείο (Deutsche DHL Post) πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν το δέμα σου ταξιδεύει με αυτό ή με το DHL Express που είναι η εταιρεία courier.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, οντως χθες από sites που εντοπιζουν το tracking number, το δεμα εκανε μια σταση στη Γερμανια (Leipzig) και ερχεται... Επανω όμως η σελιδα γραφει DHL express. Tι πρεπει να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις θα φτάσει στο αεροδρόμιο θα σου τηλεφωνήσουν από την DHL για τα περαιτέρω.

Πρέπει να επικοινωνήσεις αμέσως με τον πωλητή, να του πεις ότι 1) το έστειλε με courier ενώ εσύ επέλεξες ταχυδρομείο και 2) δεν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις τα έξοδα αυτά.

 

Συνήθως, σ' αυτές τις περιπτώσεις οι πωλητές αναγνωρίζουν το λάθος και συμφωνούν να μην το παραλάβεις, για να επιστραφεί, και είτε κάνουν refund είτε στέλνουν άλλο με ταχυδρομείο αυτή τη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς και θα το κάνω... Προκειμένου να αποφύγει κόσμος τα νταβατζιλίκια γραφειοκρατίας των εκτελωνιστών, προφανώς και θα το κάνω.

 

Μανο, τελικα ξεχασες και εσυ οπως και οι χιλιαδες αλλοι να μας δειξεις ενα υποδειγμα ΕΔΕ εε;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλή σαρακοστή παιδιά,  εδώ και μερικούς μήνες έχω δεχτεί αρκετά δέματα σχετικά μεγάλα από κίνα με dhl  και δεν πέρασε κανένα τελωνείο, ενώ παλιά ήταν σίγουρο ότι θα περάσει  παρόλο που είχαν βάλει χαμηλή τιμή. Τι έγινε άλλαξε την πολιτική της η dhl ή είμαι πολύ τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν παίζει αυτό που λες. Απλά στάλθηκαν ως ecommerce. Εάν θες δείξε μας και ενα tr. number για επιβεβαίωση ή ενημέρωσε μας εάν τα πακέτα τα παρέλαβες από ΕΛΤΑ ή από την dhl courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Φορτωτική: Υπογραφή από:  Πέμπτη, Δεκέμβριος 22, 2016 at 14:58 Περιοχή προέλευσης: HONG KONG - HONGKONG - HONG KONG Προορισμός Αποστολής: THESSALONIKI - THESSALONIKI - GREECE

1 Τεμάχιο

Πέμπτη, Δεκέμβριος 22, 2016 Τοποθεσία Ώρα Τεμάχιο 15 Παραδόθηκε - Παρελήφθη από : THESSALONIKI 14:58

1 Τεμάχιο

14 Η αποστολή είναι με τον διανομέα προς παράδοση THESSALONIKI - GREECE 13:10

1 Τεμάχιο

13 Η αποστολή έφτασε στο Κέντρο Διαλογής THESSALONIKI - GREECE THESSALONIKI - GREECE 12:18

1 Τεμάχιο

12 Αναχώρησε από τον σταθμό ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 10:51

1 Τεμάχιο

11 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 09:52

1 Τεμάχιο

10 Ολοκληρώθηκαν οι τελωνειακές διαδικασίες στην ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 09:50   9 - ATHENS - GREECE 09:49   8 Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό ATHENS - GREECE 09:47

1 Τεμάχιο

7 Τελωνειακές διαδικασίες στη/στο ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 09:47

1 Τεμάχιο

Τετάρτη, Δεκέμβριος 21, 2016 Τοποθεσία Ώρα Τεμάχιο 6 Η αποστολή έφτασε στο Κέντρο Διαλογής LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 22:20

1 Τεμάχιο

5 Αναχώρησε από τον σταθμό HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 11:52

1 Τεμάχιο

4 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 11:38

1 Τεμάχιο

3 Η αποστολή έφτασε στο Κέντρο Διαλογής HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 04:43

1 Τεμάχιο

2 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 03:45

1 Τεμάχιο

Τρίτη, Δεκέμβριος 20, 2016 Τοποθεσία Ώρα Τεμάχιο 1 Παραλαβή αποστολής HONG KONG - HONG KONG 22:11

1 Τεμάχιο


όλα τα δέματα ήταν απο το aliexpress και τα παρέλαβα απο την dhl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...